Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Araba Bakım Aralığı - Yedek Parça Temini

Motovento
    REKLAM ALANI
    RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Beyler 2012 peugeot 206 + (plus) model bir arabam var. Alalı 4 ay civarı oldu ve rutin bakım KM si geldi. Bu bakımı servis dışında yaptıracağım. Bakım için gerekli parçaları (yağ, filtreler vs.) kendim alıp ustaya götürmeyi düşünüyorum.

En son girdiği bakım kağıdı bu. Araba 1.4 benzinli (ve lpg li) ama burada mazot filtresi yazıyor onu da anlamadım açıkcası.

Bu bakımda hangi parçaları değiştirtmem gerekiyor bu konuda bilgisi olan var mı? Gereksiz masraf yapmak istemiyorum açıkcası. Misal motosikletlerde yağ filtresini 2 yağ bakımında 1 değiştirip devam edileceği bilgisi gibi arabalarda hangi aralıklarda buji, yag, yağ filtresi, hava filtresi değiştiriliyor bilen var mı?

İzmirde peugeot yedek parçası temin edebileceğim bildiginiz yer var mı? Karşiyaka ya yakın olursa iyidir

İşçilik ve tahmini parça fiyatı tahmini olan varsa sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Kıymetli kırmızı sibiarlı arkadaşım , senin arabanın bakımını yapan ustanın elindeki yağ değişim
    kağıtlarının hepsinde mazot filitresi yazıyormuş. Yenisini bastırıncaya kadar bunlarla idare edelim
    demiş. Ben beceremiyorum ama ( ihtiyarlıktan dolayı ) Sizin gibi gençler çok çok rahat netden senin
    arabanın bakım aralıklarını indirebilirsiniz. Sevgilerle.

Motosikleti
    Bilmukabele Bursalı Ali abi. Saygılar hürmetler

Araştırdım ama bulamadım. Bu işlerden arayan çok vatandaş var ama burası motosiklet forumu olduğundan ben dahil araba bakım muhabbetlerinden anlamıyoruz pek 😅

Mazot filtresi yazan konuda aydınlandım teşekkür ederim
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    10.000 kmde bir yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değiştir. Her 30.000 kmde buji ve benzin filtresi değiştir. 60.000 kmde birde şanzıman yağı değiştir. Araban 104.000 km doğru ise servis yada önceki sahibiyle iletişime geç triger değişmiş mi öğren. 80-90 bin arası değişir değişmişse trigeri 160.000 de tekrar değiştirmen lazım başına ihale alma.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10.000 kmde bir yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değiştir. Her 30.000 kmde buji ve benzin filtresi değiştir. 60.000 kmde birde şanzıman yağı değiştir. Araban 104.000 km doğru ise servis yada önceki sahibiyle iletişime geç triger değişmiş mi öğren. 80-90 bin arası değişir değişmişse trigeri 160.000 de tekrar değiştirmen lazım başına ihale alma.
    Heh işte merak ettiğim kabataslak bakım aralıkları bunlardı usta çok teşekkür ederim. Önceki sahibinin triger kayış bilgisi yok ise ustaya sorarım o kontrol eder anlar heralde.
    👍🏻

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Eşime 2012 de sıfır aldığım 206+'ı ,4 yıl boyunca hiçbir bakımını yaptırmadan,yağ bile değiştirmeden , sadece fren balatası değiştirerek ( mecburen) 2016 da sattım. İnşallah sana denk gelmiştir.
    matrax33 bunu beğendi.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Heh işte merak ettiğim kabataslak bakım aralıkları bunlardı usta çok teşekkür ederim. Önceki sahibinin triger kayış bilgisi yok ise ustaya sorarım o kontrol eder anlar heralde.
    👍🏻
    Trigeri ustada anlar diye tahmin ediyorum.
    Ek olarak şunuda belirtmek isterim 2.el motor ya da araba aldığımda ilk işim yağını değiştirmek olur.

Pevgeot forumu var ordanda bakabilirsin bu arada bir aralar quiksilverim vardı da.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eşime 2012 de sıfır aldığım 206+'ı ,4 yıl boyunca hiçbir bakımını yaptırmadan,yağ bile değiştirmeden , sadece fren balatası değiştirerek ( mecburen) 2016 da sattım. İnşallah sana denk gelmiştir.
    AHAHAHAHAHAHAHAHHA

Motosikleti
    Duke 200

Motosikleti
    Alıntı Lukocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burayı incelemiştim ama bakım periyotlarını bulamamıştım. Tavsiye için sağolasın.

@Alonedark93
    4-5 aydır peugeot forumuna uyeyim zaten ama orada pek aktif değilim belki derdime burada bizim forumda çare bulurum umudu ile konu açtım

@Kurubuz
    O ne güzel temenni ve dua öyle, Salavat da getir daha makbul geçer

Motor performansı %98 çıktı exper raporunda ve farklı bir yerde usta dinledi motorunu, yola çıktık tecrübe etti motor durumunun çok iyi olduğunu söyledi yani muhtemelen o araç bu araç değildir Bi de bunun lastikler falan değişmiş.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Onbinde bir arabaya bakım mı yapılır yahu ocağın kurur para yetiştiremezsin. Sadece motor yağını değiştir geç. 30.000 km olunca filtreleri ve bujileri değiştirirsin. Şanzıman yağı ve difransiyel yağı çok uzun ömürlüdür zaten 100.000 km gider sorun olmaz.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alone Dark'ın ilk yazdığı mesajdaki her şeyi yap, ek olarak polen filtresini de değiştir.

Sanayi sitesine git, iki ayrı yedek parçacıya filtrelerini ve 4 lt yağ fiyatını sor. Hangisi uygun ise ondan al, işçilik daha dün 50 TL verdim. Başka marka ama işçilik aynı.

En önemlisi, servise gidip trigier değişiminin ne zaman yapıldığını öğren. Servis kaydı yoksa kimsenin lafına güvenme, mutlaka değiştir trigieri.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:44 ----------

Filtreler ortalama 40,50 TL. Yağ da 80,100 TL tutar.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Bayandan 2012 model Peugeot 206+ Tum bakimlari vaktinden once alindigi serviste yapilmistir." yazan ilan senin miydi yoksa?

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Hava filtresi
    Yağ filtresi
    Polen fitresi
    Motor yağı bu kadar

3. oto sanayiye git hocam orada parçayıda ustayı da bulursun.

Motor yağı olarak mobil 1 5w-30 veya 5w-40 öneririm lpg için birebir.

Hava ve polen filtresini satılan en ucuzundan al, arabanın kılavuzuna bakarak kendin değiştir çok basit.

Yağ filresini orjinal veya bosch al ucuza kaçmazsan iyi edersin.

Ustaya sadece yağ yağ filtresi değişimi yaptırırsın.Benimde 1.2 benzinli aracım sormak istediğin birşey olursa sor lütfen.

Motosikleti
    Mustafa325
    Olcay Avşar
    Hasmet
    Mazhar hepinize tek tek çok teşekkür ederim bilgileriniz için.

@Mazhar, bu c.tesi nasipse dediğiniz gibi 3.sanayiye gidip parçaları alayım bidahaki c.tesi de ustaya gider hallettiririm. Bildiğiniz pejo cu usta var mı?

4 litre castrol magnatec 10-40 yağ var evde kapali kutuda bu da uyar sanırım yağ bakımı için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:13 ----------

Buradan alsam mı bu uyar mı acaba?

http://www.filtreseti.com/Peugeot-20...,PR-21484.html

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yakıtı nasıl lpg de kaç benzinde kaç kuruş yakıyo ?

Motosikleti
    Tam hesaplayamadım ama benzinde 40 kiruş tüpte 30 kuruş civarı diye tahmin ediyorum. 100KM/litre hesabını yapamadım şimdi
    İzmir-Karşıyaka

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    100 km hesabı yaparsan lpg ile, lt fiatıyla toplamda aynı şeye gelir gibi tahmin ediyorum ozzaman. kaç km kullandın total de

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı araç bende de var. Biri hariç bilgiler doğru. triger bakımı 5 yıl ya da 60 bin km. bu araçta. Eğer değişmediyse motoru ele alabilirsiniz. Ben BURADAN parça temini yapıp mahallemdeki tamirci de işlerimi yaptırıyorum. Polen filtresi değişimi, ampul değişimi vs ufak tefek işleri kendim yaparım. Yetkili serviste kullanılan motor yağı araç sıfırken bile motorda düzensiz çalışmaya neden oluyordu. Yetkili servisten kendimi kurtarıp Mobil 1 ESP Formula 5W-30 yağ kullanmaya başladıktan sonra araç saat gibi çalışmaya başladı. Bakım aralığı yetkili servis(15 bin km.-1 yıl) Benim uyguladığım(10 bin km.- 1 yıl)

- Bu aracın ön takımı çok naziktir. Rot- askı kolları, salıncaklar vs kötü yolda hemen bozulur-ses yapmaya başlar. Elektirik tesisatı kalitesizdir. Farı açtığınızda silecekler çalışırsa şaşırmayın. Çalıştırdıktan sonra biraz ısınmasını beklemenizi ister(kışın)

- Çok yakan bir araç değil. Ben olsam LPG taktırmazdım. Öyle de yaptım.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı araç bende de var. Biri hariç bilgiler doğru. triger bakımı 5 yıl ya da 60 bin km. bu araçta. Eğer değişmediyse motoru ele alabilirsiniz. Ben BURADAN parça temini yapıp mahallemdeki tamirci de işlerimi yaptırıyorum. Polen filtresi değişimi, ampul değişimi vs ufak tefek işleri kendim yaparım. Yetkili serviste kullanılan motor yağı araç sıfırken bile motorda düzensiz çalışmaya neden oluyordu. Yetkili servisten kendimi kurtarıp Mobil 1 ESP Formula 5W-30 yağ kullanmaya başladıktan sonra araç saat gibi çalışmaya başladı.

- Bu aracın ön takımı çok naziktir. Rot- askı kolları, salıncaklar vs kötü yolda hemen bozulur-ses yapmaya başlar. Elektirik tesisatı kalitesizdir. Çalıştırdıktan sonra biraz ısınmasını beklemenizi ister(kışın)

- Çok yakan bir araç değil. Ben olsam LPG taktırmazdım. Öyle de yaptım.
    Çoğu araçda 90 bin olan triger fransızlara özel neden 60 yapmış ki.

(Reno trafikle triger kopardım aman dikkat fatura sağlam çıkar)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)