Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

1 yıl dolmadan tazminat alabilirmiyim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Yıl basından beri kesintisiz çalışmaktayım iş yeri devir olucak ve işçileri cikarticak 11 aydır çalışmaktayım tazminat hakkIm var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    1 gün bile çalışsan, işveren seni işten çıkarıyorsa var.

1 yıl dolması lazım diyorlar bazı yerlerde 6 ay diyorlar kafam karıştı

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı nicksizbro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 yıl dolması lazım diyorlar bazı yerlerde 6 ay diyorlar kafam karıştı
    sözleşmen var mı ?

Hayır yapılmadı sözleşme benzinlikte çalışıyorum 15 gün önce uyarida verilmedi

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Hayır yapılmadı sözleşme benzinlikte çalışıyorum 15 gün önce uyarida verilmedi
    O zaman bi tane avukat bul ciğerlerini sökersin. Avukatın parasını da onlardan alırsın.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    1 yılın dolmadan seni çıkartırlarsa sadece ihbar tazminatı alırsın. 1 yıl doldurduktan sonra çıkartırsa ihbar+kıdem alırsın. Bu durumda sadece ihbar tazminatı alıyorsun. İstediğin yere şikayet et bir cacık çıkmaz...
    pea, MotorKafa ve onurordek bunu beğendiler.

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşın dediği gibi maalesef kıdem süren dolmadığı için kıdem tazminatı alamazsın. ihbar süren 6 aydan fazla 1,5 yıldan az olduğu için 4 haftadır. Sana bildirim yapılmadan işyeri devri sebebiyle işten çıkarılıyorsan 4 haftalık yani bir aylık maaş kadar alman gerekir. Bundan eski işveren sorumludur.

Başta sgk ya başvur onlar zaten yönlendirecektir. İş mahkemelerinin kararları %70-80 gibi işçi lehine çıkardı ama süreç çok uzundu. Şimdi arabuluculuk sistemi devreye girdi. Süreç çok hızlı işler. Zaten olay açıkça ortada olduğu için kısa zamanda sonuca ulaşırsın.
    Hakkın olanın sakın peşini bırakma. Allah kolaylık versin.

İş yeri haftaya devrolucak napicaklarını bilmiyorum merak ettim ekipman alicam bu bütçeyle verilse çok iyi olurdu

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Yıl dolmadığı için tazminat yok ama ihbar tazminatı alabilirsin sana 1 ay önceden haber vermeleri gerekiyor haber vermeden çıkış verilirse 1 ay maaşı vermekle yükümlüler
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Cevaplarınız için teşekkür ederim

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sgk yattıysa yani resmî olarak orada çalıştığın belliyse ohal olduğundan işten çıkarma yapamazlar diye biliyorum. Ağzına bi parmak bal çalıp kendi isteğimle çıkıyorum şeklinde diye imza attırmaya çalışırlar. Dikkat et, işine gelirse. Yalnız o kağıdı imzalarsan işsizlik parasıda alamazsın.
    Yani ohal nedeniyle işten çıkarma yapamazlar diye biliyorum...

Bu ülkede dediğin imkansız patronlar yıkar ortalığı

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ülkede dediğin imkansız patronlar yıkar ortalığı
    Ancak ve ancak seni ya sağlık sebepli yada ahlaksız davranışla suçlayarak çıkarabilirler. O durumda da iş mahkemesi devreye girer, senden yana pozitif ayrımcılık yapar, çok net ispatları yoksa sen kazanırsın. Paranıda alırsın, işini de kaybetmezsin... Hatta o iddialardan dolayı ayrı mahkeme açar anasını bellersiniz. Yani o iş öyle kolay değil ... Sadece haklarınızı bilin yeter.

Motosikleti
    .
    Isg hemşireliği ülke 2. Si olarak sınav üzerinden epey zaman geçmiş olsada bilgilerimi paylaşayım.

30 iş gününden fazla çalışıyorsan işveren iş sözleşmesi yapmak zorundadır.
    Iş sözleşmesi bu sebeple önemlidir.İşveren kafasına göre işçi değiştiriyorum diyemez,yada işçi ben sıkıldım by gidiyorum diyemez.Kurallar vardır.
    Işverenin haklı fesihi için senin ayda üst üste birkaç gün işe gelmemen,işe alkollü gelmen,tutuklanman,Işverenin ailesine hakaretli sözlerde bulunman,yüz kızartıcı suçlar işlemen gerekir.Bunlar olursa işveren haklı olarak sözleşmeni feshetme hakkına sahiptir.
    Aynı kurallar senin içinde var.Oda sana bunları maddeleriden birkaçını uygulayamaz.
    Iş akdi tazminatlar,sigorta olayları,meslek hastalıkları ve iş kazaları için önemlidir arkadaşlar.İşveren en fazla 30 gün deneme yapabilir yada istisna uzatılabilir.Sözleşme haklarınız ve emeğiniz için önemlidir.
    Benim bildiğim iş akdi varsa 11 ay çalışmış bile olsan işyeri değişiklik yapacağı için belli bedeller ödemek zorunda.Genelde bu durumlarda seni istifa etmiş,yada farklı suç işlemiş gibi gösterenibilirler,fesih bedeli ödememek için oltaya gelmeyin.Okumadan imza atmayın.Harfi harfine okuyun.
    Şimdi okudum işyeri devir edilecekmiş yazmışsın.
    Benim bildiğim devir edilse bile işçi haklıysa, hakları devir olandan alınır.

Iş sözleşmesi neden yapmadınız ki?

Benzinlikte kimsede sözleşme yok bizim korktuğumuz iflas göstermesi

Sözleşmesiz işçi çalıştırmanın cezasi agirdir. Bence bunu kullanarak dava acabilirsin.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    İşyeri keyfi olarak işten çıkarmıyor, kapanıyorsa yapacak bir şey yok. 1 yıl dolmadığı için kıdem zaten alamazsın, ihbar süren 4 hafta olduğu için 4 hafta çalışacaksın o da 1 aylık maaştır. 4 hafta sonra işten çıkarıyoruz dedilerse ihbar tazminatı da yok. İhbar etmiş oluyor bu şekilde.

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Avukata danışmanda fayda var,6 kişiyi işten çıkardılar,170 i aradık,sgk'ya dilekçe verdik,boşu boşuna zaman kaybı
    Avukata vekalet verdik,avukata 1 kuruş para vermedik,şimdilik bekliyoruz,kazanırsak %25i avukatın

Motosikleti
    mondial mt 125
    sadece ihbar tazminatı alırsın,kıdem için 1 yıl dolması gerekiyor. eğer ihbarı söylediyse ,ihbar da alamazsın, bu durumda yapacak bir şey yok.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)