Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
10. sayfa BirinciBirinci ... 891011 SonuncuSonuncu

ATEİST BİRİYLE SEVGİLİ OLUR MUSUNUZ ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ... Hiçbir veriye dayanmadan...
    İki adet bilgi var yazdığım onca satırın içinde geri kalanı kendi görüşüm.
    Bu iki bilgiden bir tanesi kıyamet ile ilgili,diğeri cehennem.
    Yazının tamamına reddiye yazdığınıza göre demek ki bu iki bilgiye de itirazınız var.
    Fakat bu bilgiler hem ayet hem de hadislerle sabit bilgiler.
    Yukarıda ateiz arkadaşlar da itiraz ediyor siz de itiraz ediyorsunuz.
    Bu durumda benim ana fikri doğrulamış olmuyormusunuz?
    Yani ateiz arkadaşlarla aranızdaki fark nedir?

Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde gorusum cog ile aynidir..yada benim gorusum aklinda kalmis olabilir.evet Allah diyen kimse kalmayacak....gecmiste bu konuda soyle yazmisim....
    Hocam hatırlarsanız ilk diyanet topiğinde atmıştım ortaya bu fikri.
    Siz de tamamlayıcı uzun bir açıklama yazmıştınız.
    Hem arapça hem de Kuran'a ve hem de hadislere hakim biri olarak görüşleriniz tabiki kıymetli.
    Katılmadıklarımız olsa da bilen birinin bakış açısından bir çok şey öğreniyoruz.
    Bol bol yazın yani, zevkle okuyoruz.

Genel olarak toparlamak gerekirse.

Maalesef bugün müslüman alemi dini inanç meselesini sayı ve siyasi üstünlük sağlama aracı olarak görüyor.
    Mesele tamamen özünden kopmuş durumda ve kimse bunun farkında değil.
    Alışkanlık ve gelenekler din diye yaşanmaya ve başkalarına da dayatılmaya çalışılıyor.
    Gerçi islam alemi dediğime bakmayın diğerleri de aynı.
    Ben din gerçek mi değil mi tartışması yapmıyorum.
    İnanıp inanmadığım da beni ilgilendiren bir mesele.
    Ama bir şeyi sorguluyorum.
    Bunu da;
    inanıyorum diyen insanın yaptıklarına bakarak ve inandığını söylediği dinin içeiğiyle karşılaştırarak yapıyorum.

Bir çingene arkadaşım var.
    Yerleşik değil gerçek çingene.
    Ananeleriyle,kafa yapısıyla işte budur diyeceğiniz kesinlikte.
    Arabama biner, kenarda duran bozuklukları çalmadan inmez.
    Bulamasa parfümü yürütür.
    Eve gelir giderken hiç bişey yürütmese bir şişe şarabı kesin uçurur.
    Öyle bi adam.
    Neyseki beni sevdiğinden çok canımı yakacak şeylere el uzatmaz.
    Kendine göre de bir ahlak anlayışı var anlayacağınız.

Lem niye yapıyorsun diyorum.
    Bizde mülkiyet yoktur diyor.
    Yani senin malın benim malım yok,herşey herkesin.
    İhtiyacın olan bişey varsa sen de benden çalabilirsin diyor.

Herhangi bir dini inancı yok.
    Dolayısıyla çaldığı için ölünce cezalandırılacağını falan düşünmüyor.
    Üstelik mülk herkesin olduğuna göre çalması kendi içinde gayet tutarlı.

Eski patronlarım vardı, beş vakit namazında,çalmak,faiz vesaire haram diyen adamlar.
    Günahtan çok sakındıklarını söylüyorlar.
    Devleti soyuyorlar.
    İnsanları kandırıyorlar.
    Siyaset yapıyorlar.
    Ama içki içmiyorlar.
    Maddi çıkarlarına dokunacak olursa gıybetten iftiraya her yol serbest.
    Bunu bazı elemanlarıyla yaşadıkları problemlerde defalarca gördüm.
    Sorduğunda bu adamlar inanıyoruz diyorlar.
    Ama neye inanıyorlar?

Ben yerçekimine inanırım.
    Bu nedenle uçaktan paraşütsüz atlamam.
    Ya da yüksek bir yerden aşağıya asla atmam kendimi.
    Muhtemelen siz de yapmazsınız.
    Bu cehenneme paraşütsüz atlama hevesinin inançta karşılığı nedir?

Cevap basittir.
    İnanmıyorsunuz.
    Fakat sayı ya da siyasi üstünlük olan tarafta olmak istiyorsunuz.
    Orada psikolojik olarak güvendesiniz.
    Üstelik kendinizi inandığınıza gayet iyi inandırmışsınız.

Dua edin ateizler haklı çıksınlar.
    Çünkü tersi olursa yani hesap günü gerçekten varsa bu durumu izah edebileceğinizi sanmıyorum.

Bu yazdıklarımı kişisel almayın.
    İlk yazdıklarımda belirttiğim gibi insanlığın neredeyse tamamı aynı durumda.
    Tabi biz günahkarlar... diye söze başlayıp işi hallettiğini zannetmekte mümkün.
    Hıristiyanlar genellikle öyle yapıyor.
    Osm@n bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maalesef bugün müslüman alemi dini inanç meselesini sayı ve siyasi üstünlük sağlama aracı olarak görüyor.
    Mesele tamamen özünden kopmuş durumda ve kimse bunun farkında değil.
    COQ da olmasa kim farkedecek bu derin kopuşu ve yüce dinimizin özünü hatırlatacak bize ahir zamanda? COQ, alnın felan geniş mi? Sırtında ben var mı?

Bi de yer çekimine inanılmaz yahu. Gerçek o. Gerçek bilinir. İspat edilemeyen, kesinliği ölçülemeyen şeye inanılır.

Yalnız haksız da değilsin. Sahtekar müslümanlar, hırsız çingeneler... Acilen adamakıllı, güvenilir, yeni bi çevre oluşturmamız lazım sana. Olmaz ki böyle.

Motosikleti
    Nc 750s dct
    Lütfen dünyanın düz olduğunu savunanlar ve deve sidiği severler burayı bi boşaltsın.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Değerli arkadaşlar iş deve sidiği muhabbetine gelince ben de iki laf üst üste
    atayım dedim. 3 sene önce ķüçük baş hayvan yetıştiriciliği yapan bir arkadaşımı
    ziyarete gitmiştim. Biz çaylarımızı yudumlayıp sohbetimize devam ederken yanımıza
    kendisi gibi koyunculuk yapan bir başka arkadaşı geldi. Ve aldı sazı 《 Hacabey,
    benim goyunnan ayakları yara oluyo napcez bilmeyon bi şe de vee gali 》 arkadaşım
    cevap verdi { ula Hüseen bak hayvan işerkene goyunun sidiğinden accık alıve bişeyin içine, yara olan yere aldığın sidikten döküve üstüne gör bak 3 günde hiç
    bişeycikleri galmaz , goyunun sidiyi goyunun ayağının şifasıdır } buyurdu. Hadiste
    bahse konu olan deve sidiği de devenin kendi ayağının şifası olmalı diye düşünürüm. Selamlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:19 ----------

Ben bu koyunların ayak yaraları konusunu daha başka hayvancılık yapan arkadaşarıma da soracam ve sizleri tekrar haberdar edecem.

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Konu değişik yerlere gitmiş, ne kadar cahilsen o kadar mutlusundur. Bundan sonra bende kör cahilim =)

Atayiz biriynen evlenirmiyim? işte cevabı;

EmirŞengezer ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    İki adet bilgi var yazdığım onca satırın içinde geri kalanı kendi görüşüm.
    Bu iki bilgiden bir tanesi kıyamet ile ilgili,diğeri cehennem.
    Yazının tamamına reddiye yazdığınıza göre demek ki bu iki bilgiye de itirazınız var.
    Fakat bu bilgiler hem ayet hem de hadislerle sabit bilgiler.
    Yukarıda ateiz arkadaşlar da itiraz ediyor siz de itiraz ediyorsunuz.
    Bu durumda benim ana fikri doğrulamış olmuyormusunuz?
    Yani ateiz arkadaşlarla aranızdaki fark nedir?cat:.

İman dediğimiz şey tam olmalıdır . kıyamet gerçektir bir çok belirtisi vardır.ve olacaktır. Cennet ve cehennemde vardır. Kimlerin nereye gideceği bellidir. Bunlarla ilgili yok diyen inkar etmiş olur. Dolayısıyla Müslüman birinin bunu inkar etmesi yada şüphe etmesi söz konusu değildir. sizin yok demenize itiraz etmem abesle iştigaldir cevaba layık değildir.
    İslam tebliğ dinidir. İnanıp inanmamakta tebliğ edilenin iradesine kalmıştır.

Binlerce defa yeryüzünde Allaha ibadet etmeyenin kalmadığı zamanlar olmuş ve 114 (bir rivayete göre 114000) peygamberin bir kısmıda bu zamanlarda gönderilmiştir.

Sonuçta iman içinde inkar içinde insanlar binlerce sebep bulabilir.

Bunun olmayacağı zaten söylenmiştir kafirun suresinde

Okunuşu: Kul yâ eyyühel kâfirûn. Lâ a'büdü mâ ta'büdûn. Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd. Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm. Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd. Leküm dînüküm veliye dîn.
    Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: Ey inkârcılar! Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Benim taptığıma da sizler tapmazsınız. Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim. Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır.
    bursalıali ve engin_deniz bunu beğendiler.
    “Ey îmân edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fâl okları ancak şeytanın işinden bir(er) pisliktir; öyleyse ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Bu muhabbetler hala devam ediyor mu burada ?

Siteye son girişimden bugüne dek, bir karadeniz turu, üç ege turu, birde mini türkiye turu sığdırdım.

Herkese selamlar sevgiler,
    Sinan AKSU

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gayet emin konuşuyorsunuz... da bu işin istatistiğini tutanlar sizin kadar emin değiller nedense...

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Growth_of_religion

"According to a religious forecast for 2050 by Pew Research Center the percentage of the world’s population that unaffiliated or Nonreligious is expected to drop, from 16% of the world’s total population in 2010 to 13% in 2050."

Ama siz de haklısınız, "acaba önyargılı mı düşünüyorum, dur bi Wikipedia'ya bakayım" diyecek olsanız yasak değil mi? Peki ya Fransa'da yaşayan COQ? Gerçi kendisine tesir edecek istatistik te yok muhtemelen. Önyargılı haliyle seviyoruz onu... Az sonra Özal'a bağlarsa da sorun yok. Bayağı olduğu bahsi açılmayalı...
    Ya konuyu başka yöne çekmek istemiyorum ama, biraz dikkat etsen mi beğenmediğin bişeye cevap yazarken? Sürekli karşındakine cahil, önyargılı harekette bulunma gibi etiketler yapıştırma çabasındasın. Ben de kendi bakış açımdan bilimin içinde yaşayan biriyle ilgili dine nasıl kanabildiği üzerine çok sağlam şeyler yazabilirim değil mi? Ama bunu yapmak yerine "böyle biriyle konuşmayı çok istiyorum" diyorum; dene bence sen de bu şekilde yaklaşmayı, bir şey kaybetmezsin.

Konuya geri dönecek olursak. Öncelikle telefondan girip copy-paste yaptığın şey, 2050 yılına ait bir forecast, bugüne kadar olan şeyden bahsedilen kısımları neden es geçtin? Bu mu şimdi bilimsellik yoksa işine gelen veriyi eğip büküyor musun? Aynı makalede şu da yazıyor

"In terms of absolute numbers, irreligion appears to be increasing (along with secularization generally"
    . Ne olacka şimdi? =)
    Cımbızla seçmeye devam ediyorum

According to statistics in Canada, the number of "Nones" increased by about 60% between 1985 and 2004.
    The American Religious Identification Survey gave nonreligious groups the largest gain in terms of absolute numbers: 14.3 million (8.4% of the population) to 29.4 million (14.1% of the population) for the period 1990–2001 in the U.S
    A 2012 study by the Pew Forum on Religion & Public Life reports, "The number of Americans who do not identify with any religion continues to grow at a rapid pace
    Kendin refere ettiğin makaleyi sadece canının istediği şekilde mi okudun, yoksa gerçekten bilerek isteyerek mi çarpıttın, tahminde bulunmamak için çaba sarf ediyorum...

"The decline is largely due to the advanced age (median age of 34) and low fertility among unaffiliated or Nonreligious 1.7 children per woman in the 2010-2015 period"
    "Sociologist Phil Zuckerman's global studies on atheism have indicated that global atheism may be in decline due to irreligious countries having the lowest birth rates in the world and religious countries having higher birth rates in general."

Şimdi senin kendini bilimle iç içe bir insan olarak lanse edip, başkalarına beğenmediği herhangi bir şey söyleyen herkese yapıştırdığın etiketler konusu devam ederek mi yazayım? Ne gerek var? Şimdi evet ben eksik okumuşum hatalıyım diyebiliyor musun?

1910 yılından bu yana Dünya nüfusu ne kadar arttı?
    İslam %12,6
    Hristiyanlık %34 artımış 1910'dan bu yana.. Vuu devasa.. Chinese Folk Religion da %22 artmış..
    Dünya nüfusu 1,7milyar o sırada. Eğitimsizlikten ötürü kontrolsüzlükten artan bir nüfus var. Öte yandan daha çok insan bu topluluktan kopuyor, ama deli gibi üremiyorlar.. Sen de buradan seçilecek cımbızları seçip benim "ibrahimi dinler terkediliyor ölecekler" lafıma karşılık mı yapıyorsun?

Örnek verdiğim ülkelerden Hollanda'da 2012'de yapılan araştırmada kendini Hristiyan olarak adleden insan oranı %44.. Ateist/Agnostik oranı %50. Bu tarihin ilk günlerinden beri mi böyleydi de bu rakamın %50'ye gelişini görmezden geliyorsun?
    İbrahimi dinler de tüm dinler gibi ölecekler; "seçimle gider gibi" mi giderler "diktatör gibi" mi giderler, onların kendi bilecekleri iş. Hayatın akışı bu, benim dinleri sevmememle alakası yok.

Verdiğin makalenin sonunda 1910-2010 arasında DÜnya'da dinle alakalı en hızlı büyüyen iki kavram Agnostizm ve Ateizm. Tek başlarına Bahai'den bile çok daha hızlı şekilde, İbrahimi dinleri kale bile almazsın.
    Ama yok.. Atayizler çok önyargılı, çok katılar.. Bİlmeidkleri şeyi biliyor gibi konuşuyorlar.. Evet ateist değil, ataist. Aynı böyle yazıyorsun çünkü kusura bakma.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İman dediğimiz şey tam olmalıdır . kıyamet gerçektir bir çok belirtisi vardır.ve olacaktır. Cennet ve cehennemde vardır. Kimlerin nereye gideceği bellidir. Bunlarla ilgili yok diyen inkar etmiş olur. Dolayısıyla Müslüman birinin bunu inkar etmesi yada şüphe etmesi söz konusu değildir. sizin yok demenize itiraz etmem abesle iştigaldir cevaba layık değildir.
    İslam tebliğ dinidir. İnanıp inanmamakta tebliğ edilenin iradesine kalmıştır.

Binlerce defa yeryüzünde Allaha ibadet etmeyenin kalmadığı zamanlar olmuş ve 114 (bir rivayete göre 114000) peygamberin bir kısmıda bu zamanlarda gönderilmiştir.

Sonuçta iman içinde inkar içinde insanlar binlerce sebep bulabilir.

Bunun olmayacağı zaten söylenmiştir kafirun suresinde

Okunuşu: Kul yâ eyyühel kâfirûn. Lâ a'büdü mâ ta'büdûn. Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd. Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm. Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd. Leküm dînüküm veliye dîn.
    Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: Ey inkârcılar! Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Benim taptığıma da sizler tapmazsınız. Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim. Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır.
    (diğer taraftan geri geldim )

"inanç" ve "gerçek" terimlerinin manipüle edilmiş halidir bu cümleler.
    zira o çok açık soru hemen akla gelir, lütfen cevaplar mısınız?

cennet ve cehennem'in gerçek olduğunu nasıl bilebiliyorsunuz? bilmiyorsunuz. buna inanıyorsunuz. hatta daha da öteye gideyim, inanmayı seçiyorsunuz.

çıkış noktası inancı gerçekle karıştırmak olunca, gidilen her yol çıkmaza ilerler.

neden cennete inanıyorsunuz? çünkü size öyle söylendi. kanıt yok. dolayısıyla gerçek değil.

size nasıl söylendi? peygamber olduğunu iddia eden birisi söyledi. çok ilginç çok ufuk açıcı şeyler söyledi, size mantıklı geldi bu böylemler (bu arada parantez açmam gerek. aslında bu da böyle olmadı. zira günümzüde siz islam coğrafysında doğmuş olduğunuz için böylesiniz. norveç'te doğmuş olsaydınız %60 olasılıkla ateist olup, bu nasıl cümleler böyle ya, dieycektiniz. roma'da doğmuş olsaydınız pazar günü ayini için vatikan meydanı hazırlarıklarına başlıyor olacaktınız. finlandiyda doğsaydınız belki de en ağır evangelistlerden biri olacaktınız. dinlerin coğrafya ile olan bağlantısı neredeyse %99dur. bilmekle inanmakla alakası ise %1dir. kabaca sallıyorum bu oranı gelmeyin bilimlse milimsel diye yani farkı anlatmak istityorum. şu ana kadar araştırıp farklı din seçen bir tek kişi tanıdım ziya gökalp'ın oğlu. araştıran genelerde ateist ya da agnostik olur ya da benim gibi ortada bir fani. ama farklı bri din seçme oranı o kadar düşüktür ki. neyse parantezi kapayalım)

peki ona nasıl söylenmiş? sadece ona görünebilen, sadece onun gördüğü bir varlık demiş bunu. cinsiyetsiz, uçabilen bir melek.

ona kim söylemiş? Allah.

yani Allah demiş ki, ben yarattığım bu muazzam evrendeki, kenarda köşede kalmış bir galakisisinde, ikinci sınıf bir yıldızın etrafına dönen 9 gezegenden dördüncüsünde yaşayan bazı zekası fazla canlılara kendimi göstereyim, varlığımı bilsinler, "onları korkutayım" (bu son cümle kuran'da aynen yazar), ama bunun için biraz bekleyeyeyim, mesela yazılı birşeyler göndermek için yazıyı icat etmelerini bekliyeyim, ama öncesinde milyonlarca farklı canlı yaratayım, 5 büyük yokoluş ile defalarca kez onları yok edeyim, sonra insanı yaratayım. sonrasında ise insana kendimi göstermeyeyim araya bir melek koyayım, o da gitsin seçtiğim o insanlara beni anlatsın, o seçtiğim insanların da çevrelerindekini ikna edebilme kabiliyetine güveneyim. hatta bu bir kez yapmayayım tam 124 bin kez yapayım. bu şekilde varlığımı öğrensinler.

siz cennetin var olduğunu, bu şekilde söyleyebiliyorsunuz. vardır diyebiliyorsunuz, inanıyorum diyemiyorsunuz ama elinizdeki tek kanıt yukarıda sıraladığım şey.

müslüman birinin bundan şüphe etmesi kesinlikle söz konusu olamaz, doğru. zira tüm tek tanrılı diler gibi, kesin itaat ister islamiyet de. şüphe etmeden iman ister. o yüzden cennet vardır diyebilyorsunuz, cennete inanıyorum diyemiyorsunuz.

sanırım CoQ'un söylemeye çalıştığı da bu, insanlar artık sorguluyor bu ve bunlar gibi binlerce dini kıstasları
    sorguladıkça da mantıklı gelmiyor...mantıklı gelmeyince de dinden uzaklaşıyor
    bakın diğer dinlerdeki peygamberler ve hikayeleri daha da ilginç. en basitinde ibrahimin çocuğu olmaması vakası var ki...milyonlar buna sorgulamadan inanıyor. bakın peygamber diyorum, ibrahim-hacer-sare yaşamları diyorum. kurban bayramı diyorum. oysa, her sene bunlar yapılıp etler donduruculura atılırken, tanrılar kurban istiyor diye gülerek dalga geçiliyor, afrikalı kabilelerle.

benimde argümanın da benzer, iyi bir ahlak saship olabilmek için dine ihtiyaç yoktur.
    aksine ihtiyaç varsa, o kişinin dinle alakası da olmamalı zaten.

benim dinler açısından en sevdiğim şey son peygamberin, ben iyi ahlakı tamamlamaya geldim sözüdür.
    bunun için dinlere ihtiyacımız yok bizim.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya konuyu başka yöne çekmek istemiyorum ama, biraz dikkat etsen mi beğenmediğin bişeye cevap yazarken? Sürekli karşındakine cahil, önyargılı harekette bulunma gibi etiketler yapıştırma çabasındasın. Ben de kendi bakış açımdan bilimin içinde yaşayan biriyle ilgili dine nasıl kanabildiği üzerine çok sağlam şeyler yazabilirim değil mi? Ama bunu yapmak yerine "böyle biriyle konuşmayı çok istiyorum" diyorum; dene bence sen de bu şekilde yaklaşmayı, bir şey kaybetmezsin.

Konuya geri dönecek olursak. Öncelikle telefondan girip copy-paste yaptığın şey, 2050 yılına ait bir forecast, bugüne kadar olan şeyden bahsedilen kısımları neden es geçtin? Bu mu şimdi bilimsellik yoksa işine gelen veriyi eğip büküyor musun? Aynı makalede şu da yazıyor

. Ne olacka şimdi? =)
    Cımbızla seçmeye devam ediyorum

Kendin refere ettiğin makaleyi sadece canının istediği şekilde mi okudun, yoksa gerçekten bilerek isteyerek mi çarpıttın, tahminde bulunmamak için çaba sarf ediyorum...

Şimdi senin kendini bilimle iç içe bir insan olarak lanse edip, başkalarına beğenmediği herhangi bir şey söyleyen herkese yapıştırdığın etiketler konusu devam ederek mi yazayım? Ne gerek var? Şimdi evet ben eksik okumuşum hatalıyım diyebiliyor musun?

1910 yılından bu yana Dünya nüfusu ne kadar arttı?
    İslam %12,6
    Hristiyanlık %34 artımış 1910'dan bu yana.. Vuu devasa.. Chinese Folk Religion da %22 artmış..
    Dünya nüfusu 1,7milyar o sırada. Eğitimsizlikten ötürü kontrolsüzlükten artan bir nüfus var. Öte yandan daha çok insan bu topluluktan kopuyor, ama deli gibi üremiyorlar.. Sen de buradan seçilecek cımbızları seçip benim "ibrahimi dinler terkediliyor ölecekler" lafıma karşılık mı yapıyorsun?

Örnek verdiğim ülkelerden Hollanda'da 2012'de yapılan araştırmada kendini Hristiyan olarak adleden insan oranı %44.. Ateist/Agnostik oranı %50. Bu tarihin ilk günlerinden beri mi böyleydi de bu rakamın %50'ye gelişini görmezden geliyorsun?
    İbrahimi dinler de tüm dinler gibi ölecekler; "seçimle gider gibi" mi giderler "diktatör gibi" mi giderler, onların kendi bilecekleri iş. Hayatın akışı bu, benim dinleri sevmememle alakası yok.

Verdiğin makalenin sonunda 1910-2010 arasında DÜnya'da dinle alakalı en hızlı büyüyen iki kavram Agnostizm ve Ateizm. Tek başlarına Bahai'den bile çok daha hızlı şekilde, İbrahimi dinleri kale bile almazsın.
    Ama yok.. Atayizler çok önyargılı, çok katılar.. Bİlmeidkleri şeyi biliyor gibi konuşuyorlar.. Evet ateist değil, ataist. Aynı böyle yazıyorsun çünkü kusura bakma.
    Önyargılı şeklinde etiketlediğim için özür dilerim.

Çok kesin bir sonuç belirtmişsiniz, belki size mantıklı gelen, ama bu işin araştırmasını yapan kimsenin kabul etmeyeceği bir sonuç. Bakın orada gelecek tahmini konusunda yazan bu:

Projections of future religious adherence are based on assumptions that trends, total fertility rates, life expectancy, political climate, conversion rates, secularization, etc will continue. Such forecasts cannot be validated empirically and are contentious, but are useful for comparison.

Tüm dünyada o veya bu sebeple dinlerin yok olacağını iddia ediyorsunuz. Hollanda'dan örnek veriyorsunuz, da İstanbul kadar etmeyen ülkenin tümü ateist olsa n'olur?

Bakın, dinlerin az çok belli bir tarihte dünyadan yok olacağını öngören veriye dayalı tek araştırma gösterebilir misiniz?

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Hristiyan ülkelerle karşılaştırmak pek doğru değil, çünkü onlar engizisyon dönemi yaşadılar ve o yüzden halkın çoğu daha o dönemden ateist oldu. Bizde ruhban sınıfı olmadığı için işler daha yavaş ilerler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önyargılı şeklinde etiketlediğim için özür dilerim.

Çok kesin bir sonuç belirtmişsiniz, belki size mantıklı gelen, ama bu işin araştırmasını yapan kimsenin kabul etmeyeceği bir sonuç. Bakın orada gelecek tahmini konusunda yazan bu:

Projections of future religious adherence are based on assumptions that trends, total fertility rates, life expectancy, political climate, conversion rates, secularization, etc will continue. Such forecasts cannot be validated empirically and are contentious, but are useful for comparison.

Tüm dünyada o veya bu sebeple dinlerin yok olacağını iddia ediyorsunuz. Hollanda'dan örnek veriyorsunuz, da İstanbul kadar etmeyen ülkenin tümü ateist olsa n'olur?

Bakın, dinlerin az çok belli bir tarihte dünyadan yok olacağını öngören veriye dayalı tek araştırma gösterebilir misiniz?
    Dünyada yoksulluk oldukça dinlere inanların sayısında azalma olmaz bence.Gelişmiş/gelişmekte olan ülkelerde bu oran hızla düşecektir fakat killingroad da belirttiği gibi Pakistan gibi ülkelerin nüfüsü hızla artıyor bu nedenle x tarihinde dünyada inanan sayısı muhtemelen artmış olacaktır.

Ama bu ilişki zaten durumun özeti gibi..

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ben kanaat getirdiğim şeyi yazarken yüzde yüz emin değildim ama tartışma ilerledikçe emin olmaya başladım.

Adam dinler falan bitecek yeryüzünde Allah diyen kalmayacak sözüne itiraz ediyor.
    Lem ben söylemiyom senin inandığın din söylüyor bunu diyorum bir takım istatistiklerle kendi dinini yalanlamaya çalışıyor.
    Bunu yaparken aynı zamanda ateistlerle tartışıyor.
    Kafalar hakikaten güzel.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    HONDA NC750S
    aslında hem killingroad hem de hasmet haklılar
    zira durum aynen şu,
    nüfus sayısına bakıldığında evet, hollanda komple ateist olsa noolur?
    neden? çünkü nüfusları az

ama bu, "islam (ya da dindarlık) nüfusu artıyor" kanısını da vardırıyor mu, zira endonezya'da neredeyse her sene yarım hollanda nüfusu kadar artıyor.

peki bu, "din dünyada bilinç kazanıp dindar nesil artıyor", anlamına mı geliyor? sanmıyorum

yani olayı bir tek sayıya indirgememek lazım.

bunu doğruya en yakın şekilde, nüfusa olan oran tespit edebilir.

sorulan soru şu: I dont believe there is any sort of spirit, God or life force.
    buna göre nüfusun oranı ölçümü yapılıyor.

bu oran özellile son yıllarda, hızla artıyor.

burda çeştili üyelerin dolaylı yönden vardığı cümleler, asıl söylenmek istenen bu.

artışın olduğu ülkeler eğitimsel düzeyde, ekonomik düzeyde, bilimsel araştırmalar düzeyinde, kalkınma ve refah düzeylerinde hep önde giden ülkeler.

yani ekonomik gücü olan, eğitim sahibi, belli bir refah seviyesinin üzerinde yaşam sürdüren kişiler; herşeyden önce okumaya araştırmaya vakit bulabiliyor, sorguluyorlar ve kendileirnce inanmamayı seçiyorlar. bakın bu ülkelerde ortalam kitap okuma süresi en yüksek seviyelerde, ortalama dergi aboneliği en üst seviyelerde, ortalama üniversite eğitimi keza aynı. bu ülkeler sanayi oalrak gelişmiş ülkeler. hukuk ve demokrasi ise zaten 'default' olarak üst düzeyde.

inançlı addedilen ülkelerde, istisnaları olmakla birlikte, genel ekonomik refah düzeyi oldukça düşük.

ha bu dinleri terkjetmek için yegane sebep mi? hayır. söylemek istediğim nokta eğitimli-araştıran-sorgulayan kesimlerin bilmeye aç kesimlerin öğrendikçe , dini yönelimini değiştirdiği...

bu, dinlerin kesinlikle tasvip etmediği bir nokta hatta tek nokta, bir öncekie entry'de nedenini söylediğim gibi.

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ibrahim-hacer-sare yaşamları diyorum. kurban bayramı diyorum. oysa, her sene bunlar yapılıp etler donduruculura atılırken, tanrılar kurban istiyor diye gülerek dalga geçiliyor, afrikalı kabilelerle.
    yazılanlara cevap niteliğinde bir şeyler eklemek istiyorum ama nerden bakarsanız bakın sizler başka şeylerden bahsediyorsunuz..
    örneğin yukarıda alıntıladım.. etler ,dondurucu kurban vs..

madem bu kadar araştırdınız bilgi sahibi oldunuz..
    Şunu hiç araştırdınızmı?
    Kurbanı medineden mekkeye hacca gitmeyen sahabe veya asrı saadet dediğimiz dört halife döneminde bulunduğu yerde müslümanlar kesmişlermi..?
    peygamberimiz kaç defa kurban kesmiş.? kaç kez hac ca gitmiş..?

Bu kurbanla ilgili kevser suresini getirmesin kimse..
    oradan bunun bir hacca gitmeyenler içinde kesmesi gereken kurban çıkmaz..

Kevser suresindeki ''nahr'' emiri boğazla manasına geldiği gibi daha onlarca manayada gelir..
    ayrıca o ayet mekki bir ayettir.. Ve Peygamberliğin ilk zamanında inmiştir..
    Daha mekkedeki müşrikler tek ilahı kabul etmemişler..Putlarından vaz geçmemiş ..siz onlara kurban kes diyeceksiniz...

sizlere yanıt vermeye yetişmek mümkün görünmüyor..siz bilgilerinizi değil islamda dünyada gelinen nokta itibari ile şahsi görüşlerinizi yazıyorsunuz..

siz Allah ın vahyini değil, emevi ve abbasiler den sonra iyice saltanat için siyasi sebepler için,ekonomi için, güç ve saltanat için yozlaştırılan gelenekleri din budur diye dayatılanları
    islama mal ediyorsunuz.

Mescidelerde Allah'ın dediğini bir kenara koyup kendi uydurdukları saçma sapan gelenekleri insanlara anlatırlarsa, sonuç budur..Onların dini de Allah'ıda Kuran da ifade edilenler değil..

Tasavvuf ve tarikatlar önderlerinin tevhid akidesinden uzaklaşmış,türbeleri putlaştırmış,şirke batmış,vahiyden beri olan uydurdukları dini budur diye topluma iteledikleri sürece bu çelişkiler bitmez..

Önce emevileri sonrasında kurtarıcı olarak gördükleri hatta emevi dönemini aratan abbasilerin zulümlerini kısaca islam tarihini araştırdığında herşeyin menfaat çıkar uğruna,siyaset uğruna olduğu görülecektir.

yoksa Allah'ın indrdiğinde çelişki asla yok.

Ancak bu durumda olanlarında karşılarına Mülk suresi 8 ayet çıkar;
    diyorki;

''O cehennem neredeyse öfkesinden çatlayacak. Oraya hep kafir topluluklar atıldıkça cehennem bekçileri onlara soracak: “Size hiçbir uyarıcı gelmemiş miydi?”

Yani kısaca mazeretler kabul edilmeyecektir.

Ama büyük resme odaklanır Yaratıcının bizden ne istediğini anlamaya çalışırsanız O'nun metodunun mükemmel,kusursuz olduğunu göreceksiniz..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Hollanda'nın istediği gin Endonezya'ya wipe atabileceğini biliyoruz değil mi?
    İsrail'in nüfusu ne? Etkisi ne?
    Yani dinlerin varlığı konusunda inanan sayısı önemli olmakla birlikte o inanların uzun vade geçerliliği için önemli parametreleri de unutmamak lazım. Afrika'nın tamamı abugannuş diye bir dine geçse ne kadar insan farkında olur, ne kadar etkiler insanlığı?

Velhasıl, 1910-2010 arasında
    Agnostizm %5'den fazla, Ateism %6'dan fazla artmış
    En yüksek artış gösteren inanç(sızlık) sistemleri bunlar. ikisini aynı kefeye koyarsam ibrahimi dinlerin toplamından fazla artış oranına sahipler.

Mutlaka bir rakam üzerinden konuşacaksak "ibrahimi dinler bitecek" tezime arka plan oluşturabilecek sağlamlıkta.
    Ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle hatta Hollanda'nın bazı yerlerinde göz ardı edilebilecek seviyede olsa bile, bu iki şıkkın korkudan söylenilmeyen şıklar olduğundan her zaman "undervalued" olduğunu da göz ardı etmemek gerek.

Her şey bir kenara.. benim söylediğim cümle tam olarak bu

Belli başlı, kişisel özgürlüğün tavan yaptığı toplumlardan (eğitimin kaliteli olanlarında) ibrahimi dinler büyük hızla siliniyor şu an bile.
    Doğruluğunu bana pis önyargılı diyerek kendi ortaka koyduğu için hasmet'e teşekkürlerimle. böyle kelimeler sarf edilmeden olaydı daha iyiydi ama..

Motosikleti
    HONDA NC750S
    yazılanlara cevap niteliğinde bir şeyler eklemek istiyorum ama nerden bakarsanız bakın sizler başka şeylerden bahsediyorsunuz..
    örneğin yukarıda alıntıladım.. etler ,dondurucu kurban vs..

madem bu kadar araştırdınız bilgi sahibi oldunuz..
    Şunu hiç araştırdınızmı?
    Kurbanı medineden mekkeye hacca gitmeyen sahabe veya asrı saadet dediğimiz dört halife döneminde bulunduğu yerde müslümanlar kesmişlermi..?

yanıt vermeye yetişmek mümkün görünmüyor..
    siz Allah ın vahyini değil, emevi ve abbasiler den sonra iyice saltanat için siyasi sebepler için,ekonomi için, güç ve saltanat için yozlaştırılan gelenekleri din budur diye dayatılanları
    islama mal ediyorsunuz...
    ama siz de çok acayip asistler yapıyorsunuz, al da at dercesine
    hangi birine nasıl bir cevap versem şaşırıyorum inanın.

Ikincisinden başlıyayım, sizin şimdi “yozlaştırılan gelenek” olarak ileri sürdüğünüz şeyi her sene milyarlarca müslüman dini vecibe diyerek yerine getiriyor. burda bu yazıyı okuyanlar ya biz napıyormuşuz yıllarca mı diyor sanıyorsuuz?

Üstelik, “yozlaştırılan gelenek” dediğiniz şey kuran’da aynen yazıyor. Kuran okuyun lütfen. Kuran’daki Allah’a inanmayan ben, sizden daha çok okumuşum sanırım kuran’ı...

kevser 2: rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

yazınıza sonradan bri takım eklemeler yapmışsınız ben buradan değiştireyim.

o ayetin meali aynen şudur:

Diyanet İşleri: O hâlde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.

'yani o kelime aslında şu demek, orda şunu demek istiyor' gibi kalıplar, sadece kendinizi kandırmak için yaptığınız birer savunma mekanizması.
    venhar kelimesi kurban kesmek demektir çünkü.

(bu arada not, bu herkasin ilkokuldan bildiği inna ateynekel kevser diye başlayan sure. içinizden okuyun. "venhar" kelimesini siz de söylerken bulacasınız kendinizi )

Tanrı kurban istiyor burda işte….

Hem de yetmiyor, benden alıntıladığınız hikayeyi o de anlatıyor.
    Nerde biliyor musunuz, saffat suresinde.

Açın 101-110 arasını okuyun. Ben size kurban ile iligli kısmını yazayım:

Saffat 101: Ve ona büyük bir kurbanı fidye (oğluna karşı bedel) olarak verdik.

“Yozlaştırılmış gelenek” mi gerçekten???

yoksa Allah'ın indrdiğinde çelişki asla yok.
    rasyonel bir insan bu ayetleri okuduktan sonra, bu cümleyi kabul eder mi sizce?

hem çelişki derseniz birbirleri ile çelişen onlarca var.
    bzi yine en hafifinden gidelim. bakara 256 ayeti ile tevbe 5 çelişmiyor mu?

ben şimdi size, ışid tevbe5 i kullanarak gayrimüslümleri öldürüyor desem?
    kuran'da yazıyor zira. "dinde zorlama yoktur" derken bir de bakıyorsun, "müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün" diyor.
    bunun adı çelişki değil de nedir? her zaman sığınılan zamanın şartları mı yoksa?
    koskoca yaratıcı zamanın şartlarının değişeceğini bilmiyor muydu?

Hep diyorum kuran’I okuyun. Türkçe okuyun. Neler yazıyor neler, bir bilseniz…

Şimdi ilk sorunuzun bir anlamı kalıyor mu? Bence kalmıyor
    Dört halife mevzu bambaşka bir mevzu çünkü…

Motosikleti
    SD 1290R
    Ben kanaat getirdiğim şeyi yazarken yüzde yüz emin değildim ama tartışma ilerledikçe emin olmaya başladım.

Adam dinler falan bitecek yeryüzünde Allah diyen kalmayacak sözüne itiraz ediyor.
    Lem ben söylemiyom senin inandığın din söylüyor bunu diyorum bir takım istatistiklerle kendi dinini yalanlamaya çalışıyor.
    Bunu yaparken aynı zamanda ateistlerle tartışıyor.
    Kafalar hakikaten güzel.
    COQ, guldurdun beni yine... Elestirdigin kutsal kitabi bana delil olarak mi gosteriyosun? Inandigim ve hayatimi ona gore duzenlemeye gayret ettigim kitabi nasil anlamam gerektigini mi ogretiyosun? Hay Allah'im, guler misin, aglar misin? Eglenceli adamsin vesselam.

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    asıl ben cevap yetiştiremiyorum..
    milyarlarca Müslüman nerede kurban kesme ibadetini yerine getiriyor…?
    Hac da…….
    sorun varmı asla ve kat’a yok.

Üstelik, “yozlaştırılan gelenek” dediğiniz şey kuran’da aynen yazıyor. Kuran okuyun lütfen. Kuran’daki Allah’a inanmayan ben, sizden daha çok okumuşum sanırım kuran’ı...

kevser 2: rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

o ayetin meali aynen şudur:
    Diyanet İşleri: O hâlde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.
    kaç kez dedim ayetleri doğru yazın diye..
    bakara 108 i nerden buldunuz.. ne alaka..?

o ayetin meali aynen şudur diyorsunuzda eminmisiniz..?

Kevser suresini detaylı açıklamışım yine bakalım…

Ordaki mesele ;
    Karamsarlığa ümitsizliğe düşen peygamberimize Yüce Allah'ın üzülme biz sana kevseri verdik diyor.
    yani tam ayet olarak;
    Muhakkak biz sana Kevser’i yani İslam gibi paha biçilmez bir nimet verdik.
    öyleyse Rabbin için onu destekle,ellerini boğazına kadar kaldır salat et ve bu uğurda başına geleceklere göğüs ger.
    muhakkak ki kaybedenler bu paha biçilmez İslam nimetine sırt dönenlerdir.

çünkü peygamberimizin erkek evladı olmadığı için dedikodu yapıp aşağılıyorlardı..
    ebter kelimesi burada nesil ve hayırdan kesilmiş kimseler için kullanılan, bir aşağılama sıfatıdır.Kaybedenlerdensin senin erkek evladın bile yok anlamında..
    Mekke müşrikleri peygamberimizin erkek evladının yaşamadığını dillerine dolayarak bunun
    üzerinden peygamberimizin tevhidi mücadelesini engellemek için yaptıkları
    girişimlerden karamalardan biridir. perygamberimiz hem tevhid mücadelesindeki sorunlar hemde bu erkek evlat konusu dedikodusu yüzünden çok karamsarlığa düşmüş ümidi kırılmıştı..

Ayrıca yine konu ile ilgili olarak .Kalem Suresi 51.ayette bu durum açıkca ifade edilmektedir.
    “O kafirler Kur'anı işittikleri zaman neredeyse seni gözleri ile devireceklerdi. Bir de
    durmuşlar "o bir delidir" diyorlar.” diye ifade edilirken..siz bu insanlara kurban kes diyeceksiniz...

Tepeden tırnağa şirke bulaşmış bu insanlar için birinci önceliğin namaz kılmak veya kurban kesmek olmadığı, asıl önceliğin insanları şirkten uzaklaştıması daha mantıklı gelmiyormu.?
    Şirk koşarak kılınacak namazın ve kurbanın şirk koşanlar için hiçbir faydası olurmu hiç..
    Bu kevser suresi ayetinden Kurban ibadeti gibi bir şey çıkmaz...
    Nerde şimdi mantıksızlık.. varmı bir çelişki...
    NOt: Arap örfü ve geleneğinde erkek evladı olmayan kişiler toplumda kabul görmezdi. sözleri ciddiye alınmazdı..yani araplarda erkek evladı olan kişi bir nevi statü sahibiydi..
    erkek evladınız yoksa sözünüzde olamazdı. aşağılanırdınız...
    bu kevser suresi bu konuyla alakalı olup peygambere verilen destektir..

BİR NOT DAHA:arapçadan tercüme yapanların burada nahr kelimesini kurban kes olarak çevirmesi kendilerinin sorunudur..
    boğazla,boğazına kadar, cümlenin tamamı ellerini boğazına kadar kaldır demektir.
    salat et namaza dur...

kuran'da yazıyor zira. "dinde zorlama yoktur" derken bir de bakıyorsun, "müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün" diyor.
    bunun adı çelişki değil de nedir? her zaman sığınılan zamanın şartları mı yoksa?
    koskoca yaratıcı zamanın şartlarının değişeceğini bilmiyor muydu?
    Asla ve kat'a hiç bir çelişki yok..onuda açıklarım..
    hemde çok detaylı, tarihsel olarak ,kuran lafzıyla detaylandırarak,müşrikleri öldürmek ne demek çok iyi açıklarım..

kendimden hiç bir görüş,fikir,katmadan tamamen ne olup bittiğini açıklarım..bu ayetlerin özellikle tevbe suresi günümüzde ne ifade ediyor hepsini açıklarım..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    milyarlarca Müslüman nerede kurban kesme ibadetini yerine getiriyor…?
    Hac da…….
    milyarlarca Müslüman .... Hac da…….

=))) 10 karakter

REKLAM ALANI
10. sayfa BirinciBirinci ... 891011 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)