Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

ATEİST BİRİYLE SEVGİLİ OLUR MUSUNUZ ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı New Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kütür kütür dediğiniz kardeşlerimizin hepsi; çok okumuş,kültürlü, terbiyeli ve ahlaklı Kuran ve Hadis bilgileri yüksek. Hocalarinida Allah aşkı ile seven bayanlardır. İslamı, Kuranı çok şükür ki hocamız gibi birisinden öğrendik, sizler gibi kulaktan duyma bilgiler ile değil. Hocamız da biz müritlerini Allah aşkıyla sevmektedir. Allah başımızdan eksik etmesin İnşallah.
    Gerçekten de dini bilgileri çok yüksek. Mesela aşağıdaki video'da ikindi namazının kaç rekat olduğunu bilememişler. Bir de "18 yaşından beri namaz kılıyorum" diyor ama kaç rekat olduğunu bilmiyor. Herhalde bu kedicik ikindiyi kılmaya başlıyor , 4 rekat farz a ulaşınca olunca görevli " duuuur, rekat limitine ulaştın" diyor

https://youtu.be/f9z8Me8TPnc

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    hakkında çok şey söylenecek bir konu bu ya.

herşeyin başında "din kuralları" denen bir olgu var ki, sorgusuz sualsiz pek çok üye kabul etmiş görünüyor.
    şimdi bu kalıptaki birine ateizm, dinler, tek tanrı inancının ilk ortaya çıkışı, yaratılış, yazının icadı, kitaplar, genetik, zeka, big bang, elementler, yıldızlar, sümerler vesaire anlatmaya başlasak eninde sonunda kafasında bir takım soru işaretleri olacaktır.

şurası kesin,
    ön yargısız bakmaya başlarsanız, sorgulamaya da başlarsınız
    eğer araştırmaya başlarsanız inanç hükümleriniz eninde sonunda gevşemeye başlar,
    bu yüzden hiçbir idn yoktur ki, kuralsız olsun.

şuraya getirecem,
    eğer karşınzıdaki ateist, türk tipi (dinleri ve inananları aşağılayan) birisi değilse, emin olun arakdaş olursunuz sevgili olursunuz, hayatı her anlamda çok güzel paylaşırsınız.
    hatta hayat kaliteniz de artar..
    zira hayat bir tane.
    cennet cehennem yok.

ve en önemlisi güzel ahlaklı bir insan olmak, dinlerin deyimiyle cennetlik bir insan olmak için, 'din' denen kavrama ihtiyacınız yok. ateist (çirkin kaba kibirli ukala saldırgan ahlaksız vs) önyargısı size mevcut dininizin bir öğretisi.

çok bir şey fiade etmeyeblir şu cümle şu anda, ama söylemek gerek:

önyargısız yaklaşırsanız ufkunuz genişler
    PiedPiper bunu beğendi.

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Severek evlendiğin kişinin sonradan ateist olma ihtimali de var, ne yapacaksın boşanacak mısın o zaman ?
    Iste bunlar hep "bug".

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Mümkünse ateist olsun zaten olm çok güzel olur lan :D
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    ateist
    ateisi
    ateşsi
    ateşli

Sonu cehennem yani bulaşmayın

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eğer karşınzıdaki ateist, türk tipi (dinleri ve inananları aşağılayan) birisi değilse,
    Türkiye'de ateizm kelimesi az biraz kabul edilmeye başladığından beri bu konuda bir yanlış anlama var diye düşünüyorum.

Bir kere, bundan bahsetmemişsin ama "Türk Tipi Ateist" tabirinde genelde bilimsel açıdan insanlığın çıkışı vb konulara hakim olmayn ateistlere bir laf çakılması söz konusu. Sank her ateist kuantum fiziği bilmekle mükellef, moleküler biyoloji ve organik kimyada tez yazmış olmalı gibi kabuller çıkıyor ortaya. Ateistlerin (ilk olanlarının ve) belli bir bölümünün bu konularda (ve ibrahimi dinler konusunda) bilgili/meraklı olması, diğer tüm ateistler için bir zorunlulukmuş gibi gösteriliyor. Bu çok hatalı bir yaklaşım, ama dediğim gibi mesajında bundan bahsetmediğin açık, sadece Türk Tipi Ateist tanımlaması buradan çıktığı için bahsetme gereği duydum.

Saygı kısmına gelince.
    Şimdi bir müslüman çıksa, "lan sudan çıkan balıktan insan mı olur sdjhsjjhjsd" yazsa, bu kişi bir nefret suçu işlemiş, bir aşağılamada bulunmuş, benim değerlerime hakaret etmiş sayılır mı? Hayır. O zaman benim de İslam inancının XYZ parçası ile dalga geçmemde hiç bir sakınca yok? =) İnanç sahibi olmaya saygı duymakla, inanca saygı duymak çok başka şeyler. Ben bir birey olarak, başka bir bireyin krem peynirden, kutsal kitaplara, bira fıçısından uçan spagetti canavarına kadar istediği varlığa tapınma özgürlüğüne saygı duyarım, duymalıyım. Ama bu inanca saygı duymak, komik bulduğum kısımlarıyla alay etmemek gibi bir yükümlülüğüm yok. İlahiyat konusu var bu forumda, zaman zaman ateistler ile müslümanların atışma alanı olsa da, müslümanların aynı zamanda inançları ile ilgili paylaşım yaptıkları bir konu. Ben şimdi uçan spagetti hazretleri ile ilgili konu açsam, unicornların ne kadar saf, temiz, üstün varlıklar oldukları ile ilgili paylaşımlar yapsam, kim dalga geçmez? =)
    O yüzden, inananların tercihleri ile ilgili tek kelime edemem, haddime değil; ama inandığı şeyle ilgili fikrim neyse onu da hiç gocunmadan kırpmadan söyleyebilmeliyim.
    RoofRoof bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ateist arkadaslar "türk tipi ateist" ifadesine cok takilmayin. Sonucta goruldugu uzere "türk tipi musluman" da cok makbul bisey degil. Sanirim sorun bir seyin "türk tipi" olmasinda... "türk tipi baskanlik" gibi mesela.

Halbuki andimizi her sabah topluca okurduk. "Türküm, doğruyum, çalışkanım" diye baslar "Ne mutlu Türküm diyene" diye bitirirdik. Neden boyle oldu acaba?

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Ne mutlu Türküm diyene" diye bitirirdik. Neden boyle oldu acaba?
    Her kes Türkçe bilmediği için olmuş olabilir mesela ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de ateizm kelimesi az biraz kabul edilmeye başladığından beri bu konuda bir yanlış anlama var diye düşünüyorum.

Bir kere, bundan bahsetmemişsin ama "Türk Tipi Ateist" tabirinde genelde bilimsel açıdan insanlığın çıkışı vb konulara hakim olmayn ateistlere bir laf çakılması söz konusu. Sank her ateist kuantum fiziği bilmekle mükellef, moleküler biyoloji ve organik kimyada tez yazmış olmalı gibi kabuller çıkıyor ortaya. Ateistlerin (ilk olanlarının ve) belli bir bölümünün bu konularda (ve ibrahimi dinler konusunda) bilgili/meraklı olması, diğer tüm ateistler için bir zorunlulukmuş gibi gösteriliyor. Bu çok hatalı bir yaklaşım, ama dediğim gibi mesajında bundan bahsetmediğin açık, sadece Türk Tipi Ateist tanımlaması buradan çıktığı için bahsetme gereği duydum.

Saygı kısmına gelince.
    Şimdi bir müslüman çıksa, "lan sudan çıkan balıktan insan mı olur sdjhsjjhjsd" yazsa, bu kişi bir nefret suçu işlemiş, bir aşağılamada bulunmuş, benim değerlerime hakaret etmiş sayılır mı? Hayır. O zaman benim de İslam inancının XYZ parçası ile dalga geçmemde hiç bir sakınca yok? =) İnanç sahibi olmaya saygı duymakla, inanca saygı duymak çok başka şeyler. Ben bir birey olarak, başka bir bireyin krem peynirden, kutsal kitaplara, bira fıçısından uçan spagetti canavarına kadar istediği varlığa tapınma özgürlüğüne saygı duyarım, duymalıyım. Ama bu inanca saygı duymak, komik bulduğum kısımlarıyla alay etmemek gibi bir yükümlülüğüm yok. İlahiyat konusu var bu forumda, zaman zaman ateistler ile müslümanların atışma alanı olsa da, müslümanların aynı zamanda inançları ile ilgili paylaşım yaptıkları bir konu. Ben şimdi uçan spagetti hazretleri ile ilgili konu açsam, unicornların ne kadar saf, temiz, üstün varlıklar oldukları ile ilgili paylaşımlar yapsam, kim dalga geçmez? =)
    O yüzden, inananların tercihleri ile ilgili tek kelime edemem, haddime değil; ama inandığı şeyle ilgili fikrim neyse onu da hiç gocunmadan kırpmadan söyleyebilmeliyim.
    Yazınızın ilk kısımına katılmakla beraber ikinci kısıma katılmıyorum. "Sudan çıkan balıktan insan mı olur?" veya "Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?" gibi söylemler, ateistin değerleri ile dalga geçmesi olarak değil de kişinin yeterli bilgiye sahip olmadığını gösterir. Öğrenim hayatında evrim ile alakalı eğitim sistemimizden bir şey öğrenmediği (öğretilmediği için) gibi hayatı boyunca bu bilgiden bihaber yaşayacak dahi olabilir. Herkesin araştırıp sorgulayınca bilgiye ulaşabileceği bir çağda yaşıyor olabiliriz lakin bu bir kıstas değildir. Bu konu İsviçre'de yaşayan bir Hristiyan'ın İslam'ı araştırmayıp, Hristiyan ölünce cehenneme gideceğinin Müslümanlar tarafından savunulması gibi bir duruma benzer. Ama sizin "komik bulduğum kısımlarıyla alay etmek" dediğiniz şeyler birer bilgi değil kutsal sayılan inançlardır, insanlar doğdukları andan itibaren ölene kadar bu kurallara göre yaşar ve ölürler. İnsanların inancıyla ve inandıkları şeyler ile dalga geçmek arasında bir fark görmüyorum.

Evrim, inanılan değil öğrenilen bir teoridir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Grubun yobazı benim demiş hanım ablamız , buda bi özgürlük değilmidir kardeşim ? Beraber olacağım kişiyi ben seçicem ve özgür irademle kendi dinimden olmasını bekliyorum bunun yobazlıkla ne alakası var.. Ha tutar beraber olmak için bi ataistin dinini değişdirtmeye çalışırsam o yobazlık olur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Grubun yobazı benim demiş hanım ablamız , buda bi özgürlük değilmidir kardeşim ? Beraber olacağım kişiyi ben seçicem ve özgür irademle kendi dinimden olmasını bekliyorum bunun yobazlıkla ne alakası var.. Ha tutar beraber olmak için bi ataistin dinini değişdirtmeye çalışırsam o yobazlık olur.
    Ateist* Teizm'den yani yaratılıştan geliyor. Teist yaratılışa inanan, A-Teist Teizmin olmaması.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ateist* Teizm'den yani yaratılıştan geliyor. Teist yaratılışa inanan, A-Teist Teizmin olmaması.
    Kime , ne faydası var ?

Motosikleti
    SD 1290R
    İnsanların inancıyla ve inandıkları şeyler ile dalga geçmek arasında bir fark görmüyorum.

Insanlarin kutsallariyla ulu orta dalga gecmek fikir ozgurlugune girmekle birlikte biraz okuzluk bence, herhangi birine ana avrat sovmek gibi.

Inanc ta koru korune baglanilan bir sey degil, insanlarin hem icinde (vicdan) hem de disinda (tabiat, sosyal iliskiler vs.) yasadiklari deneyimler ile derinlesen, ya da yuzeylesip yok olan bir sey.

Evrim malesef "insanlarin maymundan gelmesi" olarak anlasildigi icin, o haliyle "leap of faith"e, yani "inanc basamagina" ihtiyac duyan bir teoridir. Canlilarin genetik ve cevre sartlarina bagli olarak degisimi anlamiyla ise evrim, kimsenin kabul etmeme luksu olmayan bir gercektir. En azindan hayatinda iki kez nezle olduysa kabul etmesi lazim

3n3s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kazazede
    Ben, en azından Cuma namazlarını kaçırmamaya gayret gösteren biri olarak olmuştum Kız benden ayrıldıktan sonra kapandı imana geldi
    -Gerçek bir kesittir.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    dine inanan ve dine inanmayan iki kişi, her halükarda çatışır.

çünkü bir taraf inanılmaz katı kurallar belirlemiş ve bu katı kuralların dışına çıkarsan yanarsın, cehennemlik olursun kuralını benimsemiştir. Kendi inanışlarının sorgulanmasını kabul etmek bir yana böyle bir bakışa yaklaşmak bile büyük yıkımdır kendisi için.
    dolayısıyla bu kadar dogma bir yapıya karşı türk tipi ateist tanımı yapmam garip karşılanıyor, karşılanmamalı.
    zira burda da gördüğüm gibi inanç ile dalga geçilmeye çalışılıyor.

ben dinlere inanan ve bu inançla yaşayan insanlarda kabahat bulmuyorum, dinleri araştırmamış kişiler bunlar. Kendince dinini yaşamaya çalışan ama dinin hiç bilmeyen kişiler.
    Öte yandan, kendi dinine karşı olan birisine katı bir şekilde yaklaşırsa zaten oradan uzaklaşmak can güvenliği açısından iyi.
    dolayısıyla ortada tartışmaya yol açabilecek birşey bırakmamak en iyisi, çünkü ona göre ateistler kötü insanlar, cehennemde yanmalılar, asla haklı değiller, aşağılık gruptalar.

şimdi böyle birine karşı ne desen boş, bir de sen dalga geçersen, sonuç kötü yerlere gidiyor. Ben daha bu tip ateist birinin insanlara doğru yol gösterdiğine şahit olmadım. Aslıdna bu biraz da, bu fundamentalden ielri geliyor. Zira ateizmin “yayılmalıyım” ideolojisi yok. Dinlerin ise var. hem de korkunç derecede. Mesela kendini dindar düşünen birisi dini yaymaya çalışır ama bend aha bri ateistin bunu yaymaya çalıştığını görmedim. Muhtemelen de göremem.

Zira dediğim gibi ateizmin kendini yayma gibi bir ideolojisi yok. zaten olay burdan başlıyor.

Ama kendilerine soru sorulduklarında (ki aynen bu topiği açan kişi gibi) verilecek cevabın makul ve mantıklı olması gerektiğini düşünüyorum (aha nihayet konuya gelebildim) aşağılamak yerine.

zira karşında,

her insanın omuzlarında iki adet melek olduğuna inanan biri var, (bak yine parantez açaım, eminim google araması yapmadan anket yaptırsak bu meleklerin isimlerini ya da ünvanlarını bilen hiç kimse çıkmaz) tuvalette banyoda mastürbasyon-cima esnasında hep ordalar mesela.

Kendi gibi olmayanların öldürülmesi gerektiğini düşünen biri var (kimse gerçek islam bu değil demesin Kuran’dan en az beş ayet çıkarırım)

Puta tapıyorlar diye eski mekke halkı ile dalga geçerken, aslında günümüzde çok benzer şeyler yaptığını bilmeyen biri var (tavaf, şeytan taşlama gibi sembolik pek çok hareketler... sanki putlar cahiliye dönemi halkının gerçek tanrılarıymış gibi yanlış imaj veriliyor mesela. haklı çıkarmak için söylemiyorum, tüm dinlerde semboller vardır putlar da bunlardan biridir. rasyonel hiçbir kimse odundan maket yapıp ona tapmaz. sadece sembol olur. nasıl ki hıristiyanlar "+" işaretine tapıyorlar. mantığı tamamen aynıdır aslında. ama sorarsan onlar puta tapıyor cahil halk derler. kendini ise tanrıya tapıyor sanarlar. tam bir dilema)

Zencisinden, çekik gözlüsüne, Şililisinden Finlandiyalısında kadar envai çeşit renkte, yapıda, genetik farklılıklarda olan insanların tek bir kişiden geldiğine körü körüne inanan ama evrime karşı çıkan biri var. Bir çocuğun şeytan taşladığına, diğer bebeğin ayağıyla topraktan su çıkardığına, başka birinin ateşe atıldığında odunların balığa döndüğüne, başka birinin dünyanın tüm canlılarının birer örneğinin en az 5000 yıl önceki teknoloji yapılmış tek bir gemiye sığdığına, birinin kanatlı ata binip birkaç saatte binlerce km yolculuk yaptığına, kalbinin çıkarılıp yıkandığına, su üstünde yürüdüğüne, denzileri yardığına, ayı ikiye böldüğüne inanan biri var.

Kutsallarını savunabilmek için Tefsir denen bir şeyi icat etmiş biri var.

Hepsini geçtim inandığı kutsal kitabı okumamış birisi var.

Şunları yazdım diye bile beni düşman edebilecek birileri var. (çünkü dini, öyle diyor ona.)

Şimdi böyle birine anlatılacak şeyler, dalga geçer gibi olmamalı. Eğer dinlemeyi tecih ediyorsa zaten baya bi aşama geçilmiş demektir. Dalga geçer gibi değil ama

Türk tipi ateist derken bunu demek istedim.
    drtayfun, zabuzaretta, Turgetson ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

engin_deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    street triple rs
    Kendim de ateistim ve tercihimi de herhangi bir dine mensup olmayanlardan (ateist, deist, agnostik, vs...) yana yapıyorum çünkü:

- Ortak konuları tartışmayı, konuşmayı, sorgulamayı severim, dindar biri ile bu konuları tartışmak doğru olmuyor, istemeden inancına zarar verebiliyorum.
    - Kendi yaşam tarzımın dindar biri ile zıt düşeceğini bilirim, bu sebeple ileride çıkacak sorunları öngörürüm.
    - Evlilik ve çocuk düşünmeyen biriyim keza kız arkadaşım da benimle aynı düşünceleri paylaşıyor, dindar birinin evlilik istemesi kaçınılmaz.

Bu arada genel olarak her konu hakkında tartışmayı, fikir alışverişini seven biriyim sabahtan akşama sonra tekrar sabaha kadar tartıştığım olmuştur tek konu hakkında veya konudan konuya atlayarak. Bu tartışmaların bir çoğunu din üzerine dindar arkadaşlarımla yaptım seviyeli olarak, ben başlatmadım ama onlar "Neden inanmıyorsun?" diye kendi meraklarını gidermek için başlattılar hep. Zaten ateist adam "Neden inanıyorsun?" sorusunu ancak ve ancak "Neden inanmıyorsun?" sorusu yöneltilirse sorar, yoksa kimsenin neye inandığı onu ilgilendirmez, tek isteği kendi hayatına saygı duyulması ve karışılmaması, yoksa Cem Yılmaz'ın da dediği gibi "İstersen krem peynire tap..."
    ben şunu merak ediyorum ? annen babanda senin gibimi düşünüyor ve sorguluyor ? yoksa bu tamamen senin tercihinmi ?

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Kendi gibi olmayanların öldürülmesi gerektiğini düşünen biri var (kimse gerçek islam bu değil demesin Kuran’dan en az beş ayet çıkarırım)
    diyorsun

konuyu dağıtmadan, sizi güngörene bekliyoruz sayın atayiz bey

gorefest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT09 Tracer
    ne boş bi soru, ne gereksiz muhabbet

Motosikleti
    SD 1290R
    dine inanan ve dine inanmayan iki kişi, her halükarda çatışır.

çünkü bir taraf inanılmaz katı kurallar belirlemiş ve bu katı kuralların dışına çıkarsan yanarsın, cehennemlik olursun kuralını benimsemiştir. Kendi inanışlarının sorgulanmasını kabul etmek bir yana böyle bir bakışa yaklaşmak bile büyük yıkımdır kendisi için.
    dolayısıyla bu kadar dogma bir yapıya karşı türk tipi ateist tanımı yapmam garip karşılanıyor, karşılanmamalı.
    zira burda da gördüğüm gibi inanç ile dalga geçilmeye çalışılıyor.

ben dinlere inanan ve bu inançla yaşayan insanlarda kabahat bulmuyorum, dinleri araştırmamış kişiler bunlar. Kendince dinini yaşamaya çalışan ama dinin hiç bilmeyen kişiler.
    Öte yandan, kendi dinine karşı olan birisine katı bir şekilde yaklaşırsa zaten oradan uzaklaşmak can güvenliği açısından iyi.
    dolayısıyla ortada tartışmaya yol açabilecek birşey bırakmamak en iyisi, çünkü ona göre ateistler kötü insanlar, cehennemde yanmalılar, asla haklı değiller, aşağılık gruptalar.

şimdi böyle birine karşı ne desen boş, bir de sen dalga geçersen, sonuç kötü yerlere gidiyor. Ben daha bu tip ateist birinin insanlara doğru yol gösterdiğine şahit olmadım. Aslıdna bu biraz da, bu fundamentalden ielri geliyor. Zira ateizmin “yayılmalıyım” ideolojisi yok. Dinlerin ise var. hem de korkunç derecede. Mesela kendini dindar düşünen birisi dini yaymaya çalışır ama bend aha bri ateistin bunu yaymaya çalıştığını görmedim. Muhtemelen de göremem.

Zira dediğim gibi ateizmin kendini yayma gibi bir ideolojisi yok. zaten olay burdan başlıyor.

Ama kendilerine soru sorulduklarında (ki aynen bu topiği açan kişi gibi) verilecek cevabın makul ve mantıklı olması gerektiğini düşünüyorum (aha nihayet konuya gelebildim) aşağılamak yerine.

zira karşında,

her insanın omuzlarında iki adet melek olduğuna inanan biri var, (bak yine parantez açaım, eminim google araması yapmadan anket yaptırsak bu meleklerin isimlerini ya da ünvanlarını bilen hiç kimse çıkmaz) tuvalette banyoda mastürbasyon-cima esnasında hep ordalar mesela.

Puta tapıyorlar diye eski mekke halkı ile dalga geçerken, aslında günümüzde çok benzer şeyler yaptığını bilmeyen biri var (tavaf, şeytan taşlama gibi sembolik pek çok hareketler... sanki putlar cahiliye dönemi halkının gerçek tanrılarıymış gibi yanlış imaj veriliyor mesela. haklı çıkarmak için söylemiyorum, tüm dinlerde semboller vardır putlar da bunlardan biridir. rasyonel hiçbir kimse odundan maket yapıp ona tapmaz. sadece sembol olur. nasıl ki hıristiyanlar "+" işaretine tapıyorlar. mantığı tamamen aynıdır aslında. ama sorarsan onlar puta tapıyor cahil halk derler. kendini ise tanrıya tapıyor sanarlar. tam bir dilema)

Zencisinden, çekik gözlüsüne, Şililisinden Finlandiyalısında kadar envai çeşit renkte, yapıda, genetik farklılıklarda olan insanların tek bir kişiden geldiğine körü körüne inanan ama evrime karşı çıkan biri var. Bir çocuğun şeytan taşladığına, diğer bebeğin ayağıyla topraktan su çıkardığına, başka birinin ateşe atıldığında odunların balığa döndüğüne, başka birinin dünyanın tüm canlılarının birer örneğinin en az 5000 yıl önceki teknoloji yapılmış tek bir gemiye sığdığına, birinin kanatlı ata binip birkaç saatte binlerce km yolculuk yaptığına, kalbinin çıkarılıp yıkandığına, su üstünde yürüdüğüne, denzileri yardığına, ayı ikiye böldüğüne inanan biri var.

Kutsallarını savunabilmek için Tefsir denen bir şeyi icat etmiş biri var.

Hepsini geçtim inandığı kutsal kitabı okumamış birisi var.

Şunları yazdım diye bile beni düşman edebilecek birileri var. (çünkü dini, öyle diyor ona.)

Şimdi böyle birine anlatılacak şeyler, dalga geçer gibi olmamalı. Eğer dinlemeyi tecih ediyorsa zaten baya bi aşama geçilmiş demektir. Dalga geçer gibi değil ama

Türk tipi ateist derken bunu demek istedim.
    inanan biri olarak ne kadar ilkel ve dusuncesiz bi yaratik oldugumu anladim. veya... veya... yoksa yine etrafindakilere yukaridan bakan, empatiden yoksun, olabildigine yuzeysel ve bagnaz bir "turk tipi ateist" ile mi karsi karsiyayim?
    SavageGarden bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yazınızın ilk kısımına katılmakla beraber ikinci kısıma katılmıyorum. "Sudan çıkan balıktan insan mı olur?" veya "Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?" gibi söylemler, ateistin değerleri ile dalga geçmesi olarak değil de kişinin yeterli bilgiye sahip olmadığını gösterir. Öğrenim hayatında evrim ile alakalı eğitim sistemimizden bir şey öğrenmediği (öğretilmediği için) gibi hayatı boyunca bu bilgiden bihaber yaşayacak dahi olabilir. Herkesin araştırıp sorgulayınca bilgiye ulaşabileceği bir çağda yaşıyor olabiliriz lakin bu bir kıstas değildir. Bu konu İsviçre'de yaşayan bir Hristiyan'ın İslam'ı araştırmayıp, Hristiyan ölünce cehenneme gideceğinin Müslümanlar tarafından savunulması gibi bir duruma benzer. Ama sizin "komik bulduğum kısımlarıyla alay etmek" dediğiniz şeyler birer bilgi değil kutsal sayılan inançlardır, insanlar doğdukları andan itibaren ölene kadar bu kurallara göre yaşar ve ölürler. İnsanların inancıyla ve inandıkları şeyler ile dalga geçmek arasında bir fark görmüyorum.

Hömm...
    Şimdi, "Sudan çıkan balıktan insan mı olur?" veya "Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?". Bunların ikisi de soru. Ben ömrü hayatımda bir müslüman veya başka bir din mensubunun bana sorgulayıcı sorular sormasından gocunmadım. Kast ettiğim şey bu şekilde sorular sorulması değil. Lakin ben bunu sorudan ziyade baya "billur" geçme olarak da görüyorum, ha beni hiç sinirlendirmiyor yanlış ifade etmeyeyim kendimi; benim yargılarıma göre şu Dünya'daki her şey ile billur geçilebilir zaten =) ölüm dahil.
    Ha şimdi onun bunu yapmasının sebebi cahil olması ise, cahil kalması ona dalga geçme hakkı mı tanıyor? burada bir çelişki yok mu?

Evet kutsal sayılan inançlar benim dalga geçebilirim dediklerim. Peki İbrahimi dinleri uçan spagetti tanrısından daha kutsal kılan nedir? Neden onunla dalga geçilebiliyor? Neden unicornlara tapan insanlarla dalga geçilebiliyor? Neden İslam'la dalga geçilemiyor, neden Hristiyanlık ile dalga geçilemiyor? unicornlara tapanlar kan dökmediği için mi ciddi değil ve dalga geçilebilir? Unicornların kurallarına göre de yaşayıp ölebilir insanlar? Onun için önemli olması, kutsal sayması, yaşamını buna göre kodlaması; bunun hakettiğ saygı bunu yapabilmesine duyduğum saygı ve özgürlükte saklı. Fazlası yok; istediğine inanma özgürlüğüne saygım var, ancak inandığı şeye saygı duymak zorunda değilim. Bunun sonu yok, onbinlerce tapılacak şey örneği verebilirim, bir kısmı mide bulandırabilir, saygı mı duyacağız bunlara. Kesinlikle katılmıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:19 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Insanlarin kutsallariyla ulu orta dalga gecmek fikir ozgurlugune girmekle birlikte biraz okuzluk bence, herhangi birine ana avrat sovmek gibi.

Inanc ta koru korune baglanilan bir sey degil, insanlarin hem icinde (vicdan) hem de disinda (tabiat, sosyal iliskiler vs.) yasadiklari deneyimler ile derinlesen, ya da yuzeylesip yok olan bir sey.

Evrim malesef "insanlarin maymundan gelmesi" olarak anlasildigi icin, o haliyle "leap of faith"e, yani "inanc basamagina" ihtiyac duyan bir teoridir. Canlilarin genetik ve cevre sartlarina bagli olarak degisimi anlamiyla ise evrim, kimsenin kabul etmeme luksu olmayan bir gercektir. En azindan hayatinda iki kez nezle olduysa kabul etmesi lazim
    Ulu orta kısmı önemli burada.
    Bakın basit bir örnek. Ahzab 53 ile ilgili arkadaşlarımın arasında iken söylediklerimi duysanız; ya gülmekten yerlere yatarsınız ya da katlime ferman yayınlarsınız. =) ama ben bunu kalkıp burada tanımadığım insanların arasında yazmam.
    1. can güvenliğim olmaz, evet ana unsur bu. zira burası barış dininin hüküm sürdüğü topraklar =)
    2. ben bu satırları okuyan herkesi tanımıyorum, az biraz bile tanımadığım insanlar var. ortada bir amaç yokken, bunun özellikle tartışıldığı ve herkesin bunu kabul ettiği bir platform oluşturulmamışken bu ifadelerde bulunmama gerek yok.

Ama bak benim senin gibi modern müslümanlarla saatlerce konuşmak istediğim şeyler var. =) bir tanesi de hem islam'ı hem de evrimi nasıl aynı anda kabul edebildiğin? daha bir sürü bunun gibi nokta var, modern müslümanın nasıl şekillendiğini anlayamama sebep olan, en kuvvetlilerinden biri evrim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:22 ----------

@SavageGarden

Demek istediklerini çok güzel anladım ve yerinde de buluyorum. Ben dalga geçebilme hakkımın makullüğünü anlatmak istedim. Buradaki sorulan soru üzerine yapılan konuşmalar gibi tartışmalar başka bir konu değil mi? Dalga geçme hakkım var diye her gördüğüm yerde dalga geçmem doğrudur demek istemiyorum, demokrasi hiç yapmadığım şeylerin bile hakkım olduğunu kabul etmem/ettirmem değil mi?

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)