Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

erik dalı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Sen olsan bariyi tercih ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Alıntı TUTITO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bro (kardeşim), internette "erik dalı" olarak arattığında çıkıyor yaw (yahu).
    Aynen kardeşim, ben de öyle diyorum ama şarkı türküyle alakası ne?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:26 ----------

15 gündür günde 12 saat mesai yapıyorum, yoldu hazırlıktı 3 saat daha ekle. Ayağım morarmış, ayakta durmaktan sanki sırtım ikiye ayrılıyor. Beni bu durumda güldürdün ya.. Allah da seni güldürsün.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Erik gibi kütür kütür.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ağaç dalı, çiçek dalı bizim bir çok türkümüze konu olmuştur.
    Manda yuva yapmıştır nereye?
    Söğüt dalına.
    Amanın yeşillenmiştir ne o?
    Fındık dalları.
    Halimeyi samanlıkta bastıklarında şalvarını nereye asmışlardı?
    Gül dalına.
    Velhasıl bizim memleketin bülbülleri bile hep gül dalına konar.
    Kiraz dalları çiçeklenir türkü yakılır.
    Olgunlaşır söyleriz
    Dalları bastı kiraz.

Üzüldüğümüzde de yakarız türküyü.
    Ne deriz?
    Dallarımı kırdılar.

Çapkınımız bile daldan dala konar.

Karga ve baykuşu sevmeyiz o yüzden onları dallara bulastirmayız.
    Damımıza konarlar.

Velhasıl o dallar çok şey anlatır bizim kültürümüzde.
    İdrak edebilene.

Takmayın fazla.
    O dallar kimini oynatır.
    Kimini ağlatır.
    aquarist4, zaferce ve Erhan Tosun bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ağaç dalı, çiçek dalı bizim bir çok türkümüze konu olmuştur.
    Manda yuva yapmıştır nereye?
    Söğüt dalına.
    Amanın yeşillenmiştir ne o?
    Fındık dalları.
    Halimeyi samanlıkta bastıklarında şalvarını nereye asmışlardı?
    Gül dalına.
    Velhasıl bizim memleketin bülbülleri bile hep gül dalına konar.
    Kiraz dalları çiçeklenir türkü yakılır.
    Olgunlaşır söyleriz
    Dalları bastı kiraz.

Üzüldüğümüzde de yakarız türküyü.
    Ne deriz?
    Dallarımı kırdılar.

Çapkınımız bile daldan dala konar.

Karga ve baykuşu sevmeyiz o yüzden onları dallara bulastirmayız.
    Damımıza konarlar.

Velhasıl o dallar çok şey anlatır bizim kültürümüzde.
    İdrak edebilene.

Takmayın fazla.
    O dallar kimini oynatır.
    Kimini ağlatır.
    prafa eline sağlık.
    yürekçe bunu beğendi.

Motosikleti
    .
    Planlarında evlilik olmayan kadrolu bir bekar olarak ileride çok çok çok ileride birgün evlenirsem;

Buraya yazıyorum,uçmasın düğün yapıp ekonomiyi canlandırmayı düşünmüyürum.
    Düğünlerede gitmeyi sevmem.

Ona verilecek masraf bütçesi ile daha dahiyene şeyler yapabilirim.

Güzel bir gelinlik,çiçek,sade bir nikah olabilir.
    Yabancı filmlerde sahil kasabasında deniz feneri dolaylarında yapıyorlar bu işleri öyle olabilir.Evide dağda modern bir dağ evi şeklinde düşünüyorum.Çiçekler,bahçesinde müzik dinleyebileceğim,mangal yapılacak biryer

Maalesef ülkemizde gençler evlenirken tonla borca giriyor,ödeyemiyor,şiddetli geçimsizlikten ayrılıyor.Bilmem kaç parça çatal,tencere takımı almanın ne anlamı var ki? Yok misafir odasıymış yok çeyiz.
    Emek kaybı...
    Düğün masrafı yapacaklarına yesinler gezsinler,dünyayı dolaşsınlar,motosiklet alabilirler milleti oynatmak dışında herşey yapılabilir.
    RoofRoof bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bunlar bizim kültürümüz. Ve kültürümüzden uzaklaşmaya şiddetle karşıyım. Gelenek görenekler devam etmeli.

Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunlar bizim kültürümüz. Ve kültürümüzden uzaklaşmaya şiddetle karşıyım. Gelenek görenekler devam etmeli.
    ege'de "davetiye karşılığı" diye bir anane vardı. düğüne gelen tabak-çanak getiriyordu. dugun sahibinin evinde bir oda tabak çanak birikiyordu. atsan atılmaz, satsan satılmaz.

çok şükür eleştire eleştire bitirdik bu adeti. şimdi gelenler bir zarf içinde para getiriyor. düğün sahibi için çok faydalı oluyor.

eskiden yapıldığı için sorgulamadan devam ettirdiğimiz adetleri eleştirerek yok edebiliriz. akıl var, mantık var canım..

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir arkadasim yeni evlenirken 1+1 ev kiraladi, bir karyola ve temel beyaz esya ve oturma grubu aldi..
    Dugun masrafini yatirima cevirdi, nikahta gelen takilarin ustune kredi cekip hatiri sayilir bir muhitte ev aldi.
    Sifir stress, akilli yatirim!
    Ne mantikli şey yapmışlar

Iyi güzel de .. evlilik hakkında tek düşündüğüm bir gelinliğe 5000 bir damatliga keza ayni derecede küsur paralar vermenin manyaklik olduğu.

Sırf düğünde takılacak takilari almak icin salon falan tutup düğünü yapmak sart bence.
    Bin motoruna git düğün salonuna , eglen takıları al
    Saca başa ne paralar veriyolar. Insanın ici acir.

O paralar kutup gezisi kumbarisinda olmalı...

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Planlarında evlilik olmayan kadrolu bir bekar olarak ileride çok çok çok ileride birgün evlenirsem;

Buraya yazıyorum,uçmasın düğün yapıp ekonomiyi canlandırmayı düşünmüyürum.
    Düğünlerede gitmeyi sevmem.

Ona verilecek masraf bütçesi ile daha dahiyene şeyler yapabilirim.

Güzel bir gelinlik,çiçek,sade bir nikah olabilir.
    Yabancı filmlerde sahil kasabasında deniz feneri dolaylarında yapıyorlar bu işleri öyle olabilir.Evide dağda modern bir dağ evi şeklinde düşünüyorum.Çiçekler,bahçesinde müzik dinleyebileceğim,mangal yapılacak biryer

Maalesef ülkemizde gençler evlenirken tonla borca giriyor,ödeyemiyor,şiddetli geçimsizlikten ayrılıyor.Bilmem kaç parça çatal,tencere takımı almanın ne anlamı var ki? Yok misafir odasıymış yok çeyiz.
    Emek kaybı...
    Düğün masrafı yapacaklarına yesinler gezsinler,dünyayı dolaşsınlar,motosiklet alabilirler milleti oynatmak dışında herşey yapılabilir.
    İş arkadaşım 2-3 kadına sordum düğünü hayvan gibi masraf yapmak yerine beraber mantıklı bişiler alsanız cevap şöyle oldu nerdeyse hepsinde ''Beni alıyorsa diğerlerini de almasını bilecek''.Yeni nesil hatunlar kendilerini çok değerli görüyorlar.4 saatlik akşamın sonundaki yarım saat için fazla para veriyorlar.

Motosikleti
    MT-25
    Bir de bunun
    "gümbür gümbür davullu zurnali alsin seni" cileri
    "Iyi ışte ya, çocuğumuz iyi evlen otur koye"cileri
    " hicbirseyini sakin eksik ettirme akıllım, düğün masraflarını azalt koluna bilezik yaptır" cilari
    "Sakin 15 bilezikten aşağı yaptirma" cilarii
    Varrr da vaaarrr
    Bu kulaklar duyduklarina artık gayret etmeyo.

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Kız evlat sahipleri daima "anlı şanlı", "telli duvaklı" düğün isterler. Ben o gelinlerin asıl "bahtlarının (gelecek)" güzel olmasını isterim. Maalesef gazetelerin 3.sayfaları bu düğünlerden bazıları sonrası bir kaç yıl sonraki şiddetli geçimsizlik, kıskançlık sonucu dökülen kan haberlerinden geçilmiyor. Telli duvaklı gelin olsunlar tabi ki ama olgun, kadına saygılı, aile olmanın bilincine varmış insanlarla hayatlarını birleştirsinler. Bana kalsa nikah yeterli olmalı, durumu uygun olanlar takılarını orada da takabilirler. Bu durumda düğün için yapılmayan masraflar gençlerin gelecekleri için ayrılmış olur.

Kendi adıma buraya yazıyorum ki, ben evleniyor olsaydım kimse bana düğün yaptıramazdı. Tasarruf edilen paraya ihtiyacım olmaması durumunda da o parayı ihtiyaç sahibi olan canlar için kullanırdım. Allah insanlara akıl ve fikir vermiş, insanlar doğru eşi seçebilmeli. Bu durumda olan herkesin karşısına Allah doğru insanı çıkarsın inşallah.

bizim insanımız başkaları için yaşıyor. elalem ne der mantalitesi ile yaşıyor. dolayısıyla, düğün yaparken herkese fark atmak, dudak ısırtmak istiyor. gösteriş had safhada olsun istiyor.

bu sebepten o kadar çok masraf yapılıyor ki, düğünden sonra üç beş sene belini dogrultamiyorlar.

iste bu yüzden boşanmalar da arttı. gelin ve damadın mutluluğu kimsenin umrunda değil.. önemli olan konu komşuya hava atıp onları çatır çatır çatlatmak.. peh!

Motosikleti
    .
    Gelenek ve göreneklerden ayrılmak değil yorumumda anlatmak istediğim.

Eğer birgün evlenirsem asla bu masraflara girmem dedim çünkü akıl karı değil.
    800 parça çatal bıçak takımını kim kullanır Allah aşkına?
    Düğün saçıda öyle arkadaş örnek vermiş bir gelin başı 500 tl bu fiyatla kuaför akşam evinde çiftetelli oynar.
    O masraflarla canlandırılacak tüccarlardan daha zengin değilim.Gelenekti diye de zorlukla çalışılan parayı sokağa dökmek saygısızlık olur.
    (Gelecekteki henüz gelmeyen meçhul damat adayının şimdiden iyiliğini düşünüyorumşanslı adam kimse

Gelenek ve tarih düşmanı değilim kendi adıma konuşuyorum bir ekmek parası kazanmak kolay değil,şu anki gelenek şartları lüksün de üstünde.

Çanak çömlek,takımlar almak kız tarafınaymış ya ben yıllardır motosiklet alamıyorum, kimse kusura bakmasın öyle bütçem olsun evlenmekten vazgeçer motosiklet alırım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    erik şeftali anlamam.benim tek bildiğim şey Trakya çiftetellisidir.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Alıntı snappy x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    erik şeftali anlamam.benim tek bildiğim şey Trakya çiftetellisidir.
    https://www.youtube.com/watch?v=JVgY9TdC9m8
    yürü be sınapi. adamımsın..

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Bir vakit evlenecektim...
    Kiz tarafiyla kuyumcu alisverisine gittik.
    Onlar taki begenirken bir baktim ki bir afet-i devran duruyor kaldirimda; maviş maviş... aklim uctu!
    Ciktim ve bakistik ve sahibi geldi.
    30 saniyelik pazarlikla karsi kaldirimdaki notere gectik ve O guzel benim oldu..
    Hemen kuyumcuya girip kizin kulagina mujdeyi verdim!
    Kizin annesi "nasil yani" dediydi. Zaten son diyalogumuz bu oldu
    Omrumun en guzel zamanlarini gs500'umle yasadik...
    Yine olsa, yine yaparim!

bütün masraflar bir sürü ne idüğü belirsiz, hayatında görmediğin ve bir daha göremeyeceğin insanlar erik dalı oynasın diye..

çalgıcısı, pastacısı, masa sandalye, düğün salonu, kuaför, berber, araba süsleme.. hepsi damat beyi ...mek için sıraya girmiş bekliyor.

bunun yerine git hayalindeki motoru al daha iyi.
    yürekçe bunu beğendi.

TUTITO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Enduro
    Evlenme hayalinde olan ("yaşında" demiyorum, dikkat edin) bütün Türk kadınları, kendilerini "alacak" kişinin çok şanslı olduğunu düşünmeden edemezler - her ne hikmetse.
    Bana göre özelliklede yeni nesil Türk kadını hem kel hemde fodul. Ama farkında bile değiller.
    Evlenecek bir şanssız gariban bulurlarsa, birde bu gariban silik, kolay yönetilecek bir tipse... ballı lokma tatlısı.
    2 yıl sonrada boşanıp kendine hayat boyu sürecek bir maaş bağlattımı değmeyin keyfine.

https://eksisozluk.com/hem-kel-hem-fodul--42099
    RoofRoof bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ege'de "davetiye karşılığı" diye bir anane vardı. düğüne gelen tabak-çanak getiriyordu. dugun sahibinin evinde bir oda tabak çanak birikiyordu. atsan atılmaz, satsan satılmaz.

çok şükür eleştire eleştire bitirdik bu adeti. şimdi gelenler bir zarf içinde para getiriyor. düğün sahibi için çok faydalı oluyor.

eskiden yapıldığı için sorgulamadan devam ettirdiğimiz adetleri eleştirerek yok edebiliriz. akıl var, mantık var canım..
    Sizde sistemde bi sıkıntı var. Bizim buralardada var benzer adet. Ama kutusu bile açılmadan başka düğüne hediye götürülüyor.

Hatta bununla alakalı bir karikatür vardı buraya koyayım.

Ben kültür derken bu tip adetleri söylemiyorum. Bir düşün mesela. Deden ve babaannen nasıl evlenmiş? Annen baban nasıl evlenmiş? Sen nasıl evlendin/evleneceksin?

Her geçen gün dahada batıya özenip onların kültürlerini alıyoruz. 500 sene evvel Kanuni fransızlara dansı yasaklatmışken bugün düğünlerimizde dans vazgeçilmezimiz. Hatta bazıları dahada abartıp nedime vs olayınıda getirmişler. Türkiye'nin her bölgesinin kendine özgü adetleri var. Ama gün geçtikçe hepsi birbirine benziyor ve taklit ettiğimiz yer belli.
    jimi_hendrix bunu beğendi.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)