Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İş İlanı Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Lütfen iş bulma konusundaki tavsiyelerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin. Yeni mezun makina mühendisiyim. Okulda detaylı ve kaliteli bir mühendislik eğitimi alsam da ne yazık ki iş bulma sürecinde başımıza gelecekler mezuniyet sonrasında karşılaşıyoruz. Staj yapmak dışında iş tecrübem yok ama stajlarımda çay kahve götürmekten daha fazlasını yaptım. Tecrübe isteyen firmalara bunu anlatmanın bir yolu var mı? Pek çok ilana başvurdum ve sonuç hüsran oldu. Şimdi yeni mezun bir arkadaşım cv benim diye bir platformdan bahsetti. Orada da aynı sorunları yaşamaktan korktuğum için size danışmak istedim. Tecrübesiz olsam da başarılı olabileceğimi nasıl aktarabilirim iş verenlere?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    HAngi üniversite mezunuzsun ?

Yabancı dil ne alemde ?

Uzmanlık dercesinde kullanabildiğin programlar neler ?

Özel bir ilgi alanın var mı ?

Öğrencilik hayatın boyunca nelerle uğraştın ? Elde sigara paketi, sabahlara kadar okey taşı mı çevirdin ? Dersler girmeyip kafeteryalarda çay-sigara mı yaptın ? Yoksa 5 yıllık öğrenciliğinde bir hususta uzmanlaşmayı denedin mi ?

ODTÜ mezunu mühendisim, 1 yıl oldu.5 yere başvurdum 4 ünden teklif aldım. 2 tane yabancı dilim var. Öğrenciliğim boyunca 15 ay yurtdışında staj yaptım, uluslararası firmalarda.MEzun olduktan sonra en az öğrenciliğimdeki kadar çok ders çalıştım, halen haftada bir-iki makale okurum, kendimi geliştirirm. Yüksek lisansa devam ediyorum. Yazılım - programlamaya olan merakımla birlikte özel öğrenci olarak ders alıyorum. Hayatımda girtmediğim ders saati sayısı bir elin parmağını geçmez. Açıköğretim işletme de bitirdim. Mezuniyet notum 3.00, YDS 90, ALES 90.

Arkadaşlarımın yarısı halen iş arıyor. Yabdığım işten zerre zevk almıyorum, beni kesmiyor, yurtdışı akademikl başvurularım devam ediyor. Sırf karnım doysun diye sektöründe lider bir holdingte çalışıyorum.

Sen yukarıda saydıklarımdan hagisisin ?

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Sana torpil lazım hacı abi. Ben de peşine geliyorum.
    HONDA

#BZ3082

Motosikleti
    .
    Iş sağlığı ve güvenliği sertifikasına başvurabilirsin.
    Bende işyeri hemşireliği olarak eğitim almıştım (alanım bebekler üzerine oysaki)
    Kamudayım mesai bitimi ek iş için.

Çok zor bir sınav.ben ikinci girişimde Türkiye 2. Si olmuştum 15 bin kişiden.

Sertifika öyle duruyor.
    Ek işe kimse kabul etmedi.

Mühendislikler için iş güvenliği uzmanlığı üzerine sertifika veriyorlar.
    Ilk c sınıfı için sınava giriyorsun
    3 yıl çalışınca b sınıfı için sınava girmeye hak kazanıyorsun
    4 yıl b sertifikanla çalışında a sınıfı sınavına girebilmek için hak kazanıyorsun.

Sorumluluğu çok ağır diye biliyorum.

Özellikle iş kazası olduğunda önlemini almışmısın yeterlimi çok soruşturlar
    Eğer hatalı çıkarsan cezaları büyük diye biliyorum.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    muhasebe bitiren arkadaşım ile iş goruşmesine gittik arkadaşım için sony firmasında muhasebeye giecekti mezun olmuş fakat deneyimi yoktu sony ise tecrübeli birini istiyordu hem yetiştirip normal ücrete yanaşmamışlardı arkadaşla konuşup bir teklifde bulunduk ilk 1 ay ücretsiz çalışacağını bunun deneme süresi olmasını istedik ilk biraz düşünür gibi oldular yola devam derseniz memnun kalırsanız 6 ayda yarı ücretle çalışacağını belirtik bununda yetiştirme süresi olacağını söyledik ve işi kaptık 4 sene çalıştı bu süreler bitince maaşıda hatrı sayılır oranda arttırılmıştı askerlik sebebi ile ara verdi şuan kadroda boşluk olduğunda tekrar çağıracaklar belkide bu tarz yaklaşımlar firmaları cezbedebilir

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı agusla adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lütfen iş bulma konusundaki tavsiyelerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin. Yeni mezun makina mühendisiyim. Okulda detaylı ve kaliteli bir mühendislik eğitimi alsam da ne yazık ki iş bulma sürecinde başımıza gelecekler mezuniyet sonrasında karşılaşıyoruz. Staj yapmak dışında iş tecrübem yok ama stajlarımda çay kahve götürmekten daha fazlasını yaptım. Tecrübe isteyen firmalara bunu anlatmanın bir yolu var mı? Pek çok ilana başvurdum ve sonuç hüsran oldu. Şimdi yeni mezun bir arkadaşım cv benim diye bir platformdan bahsetti. Orada da aynı sorunları yaşamaktan korktuğum için size danışmak istedim. Tecrübesiz olsam da başarılı olabileceğimi nasıl aktarabilirim iş verenlere?
    Ekmek aslanın ağzında. Açıkçası tecrübesiz ve sıfırsın. Staj hiçbir şey ifade etmez. Tecrübesiz işçi arayan ve düşük maaşlı bir işveren bulabilirsin ancak. Piyasada makine mühendisinden bol bir mühendislik yok. İşkura başvur, kariyer.net te cv oluştur, linked in profili aç. Yavaş yavaş iş dünyasına adımını atarsın bir şekilde. İlk gireceğin işten öyle yüksek maaş mükemmel olanaklar bekleme, asgari ücrete bile razı olabilirsin. O çok aranan tecrübeyi ancak böyle oluşturabilirsin.
    imza : 20 yıllık mühendis

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bu tecrübe işi çok saçma. Herkes tecrübeli arıyor ama yetiştirelim diyen yok.

Bi dayı lazım yanında yetişmeye. Yada çevresi olan dayı. :D

Motosikleti
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tecrübe işi çok saçma. Herkes tecrübeli arıyor ama yetiştirelim diyen yok.

Bi dayı lazım yanında yetişmeye. Yada çevresi olan dayı. :D
    Yetişen işten ayrılıyor o yüzden olsa gerek.

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    Maalesef iş hayatında tecrübenin ve iş bağlantılarının yeri, eğitimden önemlidir. Yani iş hayatında tecrübe kazanmaya bakmak lazım. Şimdi bu durumda ilk soru "ama işe almıyorlar ki nasıl tecrübe kazanacağız". Evet zor ama imkansız değil!
    Öncelikle beklentileri biraz düşürmek gerekiyor. Mesela ilk işinizde gelire ve maaşa odaklanmak yerine tecrübe ve iş bağlantıları kurmaya önem vermek lazım.

İlk mezun olduğumda ben de seninle aynı durumdaydım. Ama ilerlemek istediğim bölümü seçmiştim aklımda (ilaç araştırma geliştirme diyebiliriz). Tek şey bir yolunu bulup o alana girmekti. Bu konuda hocalarım, arkadaşlarımla konuştum. 3-4 ay başvurdum olmadı. Tam umutsuzluğa düşmüş ve artık vazgeçip bari asgari ücretle bütün gün adana sıcağında sigorta müşterisi bulmaya çalışacağım bir işe görüşmeye giderken bir arkadaşım aradı ve "part-time bir iş var. Yapar mısın?" dedi. Yaparım iyi kötü sonra bakalım o zaman dedim. İş koca bir ayda sadece 4 gün çalışmayı gerektiriyordu ve kazancım ayda 150-200 Tl'ydi. Ailem bile beni hala işsiz üniversite mezunu zavallı bir çocuk olarak görüyordu ve git adam gibi bir iş bul diyordu Bu şekilde 6 ay çalıştım ve firma beni o zaman ailemin küçük bir desteği ile araba almamı sağlayacak bir ön ödemeyle full-time işe alamaya karar verdi! Sonra da kariyerimin gerisi geldi yavaş yavaş. Zordu başta. Sabahın köründe yok pahasına Adana'dan Antep'e Mersin'e giderdim. Ama yolumu biliyordum. Sonra İstanbul'a taşındım, işin uzmanı oldum falan filan. Şimdi bir biyolog'a göre oldukça iyi kazanıyorum diyebilirim-çok şükür Yani başta beklentileri yüksek tutmaktan ziyade iş bağlantılarına, niteliklerine, ne yapmak istediğine odaklanacaksın. Her işin tecrübe gerektirmeyen ama çokta kazandırmayan giriş seviyesi vardır. Bunlara odaklan.
    Eğer o dönem "150 Tl'ye üniversite mezunu mu çalıştırılır ya?" deseydim hala asgari ücretle çalışan bir laborant olabilirdim (hatta belki onu bile bulamayabilirdim :( biyologlara pek iş yok bu memlekette). Ama benim hedefim araştırma uzmanı olmaktı ve başta zorluk çekerek bunu başardım.

İş hayatı çok acımasız ve çaba ve zahmet olmadan kolay bulunmuyor. Ama ipin ucunu bir yerden yakaladın mı? Eğer dil, eğitim, görgü ve zeka ile ilgili de kendini gösterebilirsen gerisi gelir.

Ayrıca makine mühendisi olarak yurt dışı pozisyonlara da acık olmanı öneririm. Dubai ve Teksas'ta oldukça iyi şirketlerde çalışan akrabalarım var. En kısa sürede hem çok kazandırıp, hem çok güzel fırsatları yurt dışında iş yapan firmalarda bulabilirsin. Ama dil önemli. Hatta aslında ilk aşamada en önemlisi ! Kimse artık dil bilmeyen iyi bir iş vermiyor, çünkü memlekette Türk şirketleri bile artık yabancıların yönetiminde veya yabancılarla iş yapıyor.

Motosikleti
    Askerlik konusunda bir bilgi yok, yapmadıysan önce askerliği halletmek lazım.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yetişen işten ayrılıyor o yüzden olsa gerek.
    Evet birde bu var. Ama ayrılanın açısındanda bakmak gerek. Sonuçta herkesin derdi ekmek parası. İyi yetişmişse daha yüksek maaşla devam edilebilir. Ayrılanlar genelde maaş yüzünden ayrılıyor.
    bursalıali bunu beğendi.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Bana ozelden ulasabilirsen tavsiyelerim olacak.. bueada uazacak zamanim maalesef su an yok

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)