Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ForumDonanım Haber Rezaleti

Motovento
    REKLAM ALANI
    osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben yıllardır Amazon'u kullanıyorum. Son zamanlarda Amazon Almanya'nın Türkiye'ye açılmasıyla birçok kişi kullanır oldu.

Amazonu kullanıp forumdonanım'da Amazon konusunu ziyaret etmeyen yoktur. 3 seneyi aşkın zamandır MühendisMurat kullanıcı isimli

şahıs tarafından her gün birkaç defa konu güncellenir. Konu binlerce takipçisi, 12 milyona ulaşan tıklanma sayısıyla forumdonanım'ın

yıllardır en popüler konusudur.

Gel zaman git zaman konu içerisinde bazı tartışmalar olur. MühendisMurat bu işi neden yapmaktadır?

Bu tartışmaları başlatanlar anında banlanır ve mesajları silinir. Son zamanlarda bu tartışmalar alevlenir ve forumdonanımın içinden çıkamayacağı hal alır.

Çünkü forumdonanım konu içerisinde paylaşılan linklere, habersizce, otomatik olarak kendi referansını eklemektedir ve ciddi komisyon almaktadır.

Rezaletin ayrıntılarını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/sicak...2520#127860170

https://eksisozluk.com/22-temmuz-201...7751?a=popular

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Tam da ben konu açıyordum ha.. Rakamlar az buz değil çok sağlam meblağlar ödemek zorunda kalabilirler..Bu arada oraya üyeydim sapkın bir memur vardı ifşa ettim diye banladılar bende memuru şikayet ettim geçen ay öğrendim kovmuşlar işten forumdanda kovmuşlar..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:27 ----------

O değil de arkadaşlar tüm üyelerin siteyi şikayet etmek için birbirleri ile yarışır durumda olmaları aşırı komik olmuş..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kronolojik olarak 'Bu işi neden yapıyorsun?' sorusuna verilen cevaplar:

1- Allah rızası için
    2- Hayır duanız için
    3- Teşekkür için
    4- Para almıyoruz
    5- linklere otomatik eklenen referanslar
    6- Anlaşmamız var
    7- Amazon'un cevabı: Sadece 2016'da 100 milyar dolar ciro yapmış bir şirket forumdonanım'la mı anlaşmış?
    8- Forumdonanım'daki konu kuralları değiştirilir.
    9- Amazon, 'Yasal süreç başlatılacaktır.'
    10- Yönetim kayıp

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:06 ----------

Amazon'un affiliate program diye bir sistemi var. linklerin sonuna kendi affiliate kodunuzu yazarak yapılan her alışverişten belirli oranda yüzde kazanıyorsunuz. bunun belirli kuralları var, mesela bu linkleri paylaşırken affiliate in olduğunun gözükür halde olması. yani alışveriş yapan kişinin bu durumun bilincinde olması.

ipin ucu burada kaçıyor. donanimhaber üstünde büyük bir amazon rehberi bulunuyor ve burada avantajlı ürünler paylaşılıyor ama linke baktığınızda affiliate kod gözükmüyor. site yönetimi bu affiliate kodunu site içerisine gömmüş durumda ve siz durumun bilincinde olmadan buradan birilerine para kazandırmış oluyorsunuz. ancak konuyu açan mühendismurat isimli kişi bundan hiçbir kazanç sağlanılmadığını, dua ederseniz yeter gibi sözler yazarak sahtekarlık yapıyor. bu işin boyutu o kadar büyük ki, affiliate üzerinden zarar etmeye başladığını düşünen amazon.de birçok ürünün türkiye'ye gönderimine kapatıyor. kazanılan meblağın büyüklüğünü siz düşünün.

kısacası; bu sistemin amacı siz gidin 3-5 tanıdığınızı çağırın da hem amazon, hem siz iki üç kuruş para kazanın. birileri bunu suistimal edince çok büyük çapta para kazanıyor birisi, hem de insanlar bu durumu bilmeden ve amazon bu işten zarar etmeye başlıyor. forum yöneticileri biz amazon ile ortak pazar araştırması yapıyoruz, para kazanmıyoruz diye yazıyorlar ama amazon destek bölümüne bu durumu soran kullanıcılar ile öğreniyoruz ki böyle birşey yok. ortada planlı ve büyük çaplı bir sahtekarlık var.

ne yapabiliriz? gidin şikayet edin.
    amazon.com a girin
    yukarıda bulunan help kısmına girin
    need more help
    contact us
    2 tell us more
    more order issues
    other order question or issue
    chat

sonra durumu açıklayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:37 ----------

Shrieker bunu beğendi.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Tipik yurdum çakallıkları, şark kurnazlıkları... Amazon dava açıp bunların bi yerinden kan alsın diyecem de.. Gene de iflah olmaz bunlar.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar ben bu referans kodunun olayını tam çözemedim
    1- şimdi eleman linki yazdığı zaman link başı tıklamadan para mı kazanıyor?
    2- referans kodu ile girilen link ile normal kendi linkimiz den girilen sitede fiyat farklı oluyor mu
    3- insanların şikayeti dh bu sistem üzerinden vergi mi karçırması ?
    4- Bize zararı ne ?

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    mühendis murat, dh nin en karaktersiz adamıdır. ara ara süreli banlanır yönetim milletin gazını alır falan filan. uzun zamandır girmiyorum dh ye, ama vakti zamanında o şahısı hangi konuda görsem itin kıçına sokardım. bi adamı kimse mi sevmez yahu..

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ref linkinden dolayı kullanıcı bir zarara uğramıyorsa sıkıntı yok. Yani 19 dolarlık bir ürünü sırf referans linki var diye 20 dolara alıyorsak bu kötü. Ama sırf link var diye 17 ye alıyorsak bu iyidir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)