Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Coca Cola'nın formülü çalındı

Motovento
    REKLAM ALANI
    gt06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    m yok malesef....
    Coca Cola'nın formülü çalındı

Coca Cola'nın üretim sırlarını çalıp rakibi Pepsi'ye satmaya çalışan 3 kişinin yakalandığı, hırsızlık ve gizli bilgileri satma girişiminde bulunmakla suçlanan bu kişilerin mahkemeye çıkarılacağı bildirildi.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Edmund Duhaney, Joya Williams, ve İbrahim Dimson adlı kişilerin Atlanta'da mahkemeye çıkarılacağı ve hapis cezası alabileceği belirtildi.

Olay, Pepsico'nun ''Dirk'' imzalı bir mektup aldıktan sonra rakibi Coca-Cola'yı bilgilendirmesiyle ortaya çıktı. Mektupta, ''Coca-Cola'da yüksek bir pozisyonda çalıştığını belirten şahıs, Pepsi'ye çok gizli ve ayrıntılı bir bilgi verebileceğini'' söylüyordu.

Coca-Cola, bu olayın ardından Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) başvurdu, FBI da 3 kişinin yakalanmasıyla son bulan bir soruşturma başlattı. Pepsico sözcüsü Mark Dollins de, kendilerinin de FBI'ı uyardıklarını belirterek, ''Her sorumlu grubun yapacağını yaptık. Rekabet çetin olabilir, ancak her zaman adil ve meşru olmalı'' dedi.

http://sabah.com.tr/dun112.html

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    speedygonzales - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    :-(
    pepsi ahlaklı davranmış

vipseyahat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Enteresan aslında, Colanın formülünü bilmediklerini sanmıyorum ama patent yasalarından dolayı birebir yapamazlar.

Alıntı gt06 adlı üyeden alıntı
    Edmund Duhaney, Joya Williams, ve İbrahim Dimson

İbrahim adı : Türkiye haricinde , Afrika Kıtası ve Arabistan'da da kullanılmaktadır.
    Zenciler de İbrahim adını kullanır!

Korkmaya gerek yok.

Arkadaşlar , biliyor muydunuz?

Sade Gazoz'u kaçak olarak imal etmeye çalışan insanlar ; Coca Cola formülünü icat etmiştir.!

nautilus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GRAND EAGLE 250
    Alıntı vipseyahat adlı üyeden alıntı
    Enteresan aslında, Colanın formülünü bilmediklerini sanmıyorum ama patent yasalarından dolayı birebir yapamazlar.

coca cola'nın formülü gerçekten bilinmiyor hatta fabrikanın üst düzey yöneticilerinin bile hepsi bilmiyor.Bilenler de asla aynı uçağa bindirilmiyor arkadaşlar.

bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı nautilus adlı üyeden alıntı
    coca cola'nın formülü gerçekten bilinmiyor hatta fabrikanın üst düzey yöneticilerinin bile hepsi bilmiyor.Bilenler de asla aynı uçağa bindirilmiyor arkadaşlar.
    peki o zman nasıl oluyorda tüm dünyada aynı ormül ile üretilipde kimsenin haberi olmuyor bencede patent haklarından ötürü kimse aynı malı üretemiyor malum hangi ülkede olursa olsun izinsiz üretirse coca cola canına okur o firmanın

nautilus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GRAND EAGLE 250
    ithal ediyor dostum bütün ülkeler coca cola'yı,sadece ülkelerin ağız tadlarına göre şeker oranları farklıdır ülkeler onu kendi fabrikalarında ayar çekip şişeliyor ve piyasaya sürüyorlar.Ancak hammaddesi geldikten sonra bu işlem yapılıyor.coca cola'nın bursa'daki fabrika müdürü çok yakın dostum olduğu için iyi biliyorum

ithal ediyor dostum bütün ülkeler coca cola'yı,sadece ülkelerin ağız tadlarına göre şeker oranları farklıdır ülkeler onu kendi fabrikalarında ayar çekip şişeliyor ve piyasaya sürüyorlar.Ancak hammaddesi geldikten sonra bu işlem yapılıyor.coca cola'nın bursa'daki fabrika müdürü çok yakın dostum olduğu için iyi biliyorum

gt06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    m yok malesef....
    "COKE"UNUZUN TARİHÇESİ

Coca-Cola... Yüz yılı aşkın bir zamandır insanların keyifle içtikleri alkolsüz içecek...19uncu Yüzyıl'ın sonlarında Dr. John Pemberton tarafından icat edilen, ve bugün, saniyede 8000 şişe gibi muazzam bir tüketim rakamına ulaşmış sihirli içecek...

Coca-Cola'nın mucidi Dr. Pemberton, Atlantalı bir eczacı. Pemberton, 8 Mayıs 1886 günü, evinin arka bahçesinde, üçayak üzerine yerleştirdiği pirinç bir çaydanlığa koyduğu çeşitli malzemeleri karıştırdığı sırada aklında bir ağrıkesici icat etmek vardı. Pemberton, elde ettiği karışımı kendisi de beğenince bunu pazarlamayı düşündü. Limon, tarçın, koka yaprakları ve bir Brezilya bitkisi olan kola tohumlarının karışımı ile elde edilen içecek ilk olarak Jacob's Pharmacy adlı eczanede 5 cent karşılığında satışa çıkarıldı...

O zamanlar içinde köpürmesini sağlayan karbon asidi bulunmuyordu. Zamanla başka eczaneler de, raflarında bu yeni içeceği bulundurmaya başladılar. Coca-Cola ilk günlerinde beyin ve sinir sistemine iyi gelen bir içecek olarak lanse ediliyordu. Bu dönemde günde ortalama dokuz şişe civarında bir satış hacmine ulaşmıştı.

1886'nın yaz aylarıydı. Fena halde başı ağrıyan bir müşteri, eczaneden içeri girdi ve eczacı kalfasından bir şişe Coca-Cola istedi. Etkisini çabuk göstereceğine inandığından olsa gerek, kalfadan, hemen orada bir şişe Coca-Cola hazırlamasını istedi. Kalfa karışımı hazırladı ama üşendiğinden, dükkanın öteki tarafındaki içme suyundan kullanmak yerine hemen elinin altındaki sodadan faydalandı. Başı ağrıyan müşteri bu yeni karışımı içti ve çok beğendiğini söyledi. Kalfanın üşengeçliği sayesinde modern anlamda gazlı, köpüren Coca-Cola doğmuş oldu.

Coca-Cola logosunu ve adını bulan ise Pemberton'un muhasebecisi Frank Robinson oldu. Tüm dünyanın adeta beynine kazınan bu son derece hoş logoyu bizzat kendi elleriyle çizdi Robinson.

Dr Pemberton, şirketin bir kısmını Asa Candler adlı bir işadamına sattı. Sağlık durumu kötüydü ve paraya ihtiyacı vardı. Coca-Cola'nın toplam reklam ve tanıtım masrafları 76,96$ tutmuş ama elde ettiği total kâr 50$'da kalmıştı. Pemberton'un ölümünden sonra Coca-Cola'nın tamamı, Candler tarafından satın alındı. Coca-Cola, Candler'a sadece 2300$'a mal olmuştu.

Candler, Coca-Cola'ya sahip olduğu dönemde büyük atılımlar gerçekleştirdi.

1884'te ilk seri üretim dolum tesisini hizmete açtı.

31 Ocak 1893'te Coca-Cola adını tescilledi.

1899'da büyük bir dolum ve şişeleme tesisinin açılışını yaptı.

1903'te Coca-Cola'nın çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine yönelik reklamlara son verildi.

Root Glass Company'ye, bugünkü klasik cam şişenin tasarımını yaptırtı.

Sürekli olarak gazetelerde ve ilan panolarında Coca-Cola'nın reklamını yaparak ürünün tanıtılmasını sağladı. Gazeteler aracılığıyla halka bedava Coca-Cola kuponları vererek halkın bu yeni içecekle tanışmasını sağladı.

1914 yılına gelindiğinde Asa Candler, bu içecek sayesinde tam 50 milyon Dolarlık bir servetin sahibi olmuştu.

1923'te, Asa Candler'ın ölümü ile ailesi Coca-Cola'yı, Ernest Woodruff adlı bir girişimciye, 25 milyon Dolar'a satıldı. Ernest Woodruff, şirketi oğlu Robert'a verdi. Robert Woodruff, 1955'e kadar şirketin yönetim kurulu başkanlığını bizzat yürüttü.

Robert Woodruff zamanında ilk altı şişelik karton ambalaj piyasaya verildi. 1929 yılında Coca-Cola'yı otomatik makinelerden alıp içmek mümkün hale geldi.

1930, radyolardan Coca-Cola reklamlarının başladığı tarih oldu. TV reklamları ise 1950'de başladı. Günümüzde, tüm dünyada 500 TV istasyonunda Coca-Cola'nın reklamları yayınlanmakta.

"Coke" kelimesinin marka olarak şişelerde kullanılmaya başlamasının tarihi ise Haziran 1941.

1955'te Coca-Cola, teneke kutuya girdi. Teneke kutudaki Coca-Colalar özellikle ABD ordusu için tasarlanmıştı.

12 Temmuz 1944'te şirket 1 milyarıncı galonu (yaklaşık 4.5 milyar litre) üretti. Ocak 1971'de yedi milyarıncı galondan sonra galon rekorları o kadar hızlı kırılmaya başladı ki şirket artık bu konuda bir açıklama yapmaktan vazgeçti.

1978 yılında iki litrelik cam şişeler piyasaya verildi. 1978, pet şişelerin de ilk kez kullanıldığı yıl oldu.

1985'te Coca-Cola, kendine pahalıya mal olacak büyük bir hata yaptı. Diyet Cola'nın üretilmesi için yoğun bir çaba harcayan şirket bu arada klasik Cola'nın formülünde de değişiklik yapılabileceğine kanaat getirdi. Yeni formülün bulunması için 4 milyon Dolar harcama yaptılar. Yeni formülün, yapılan testlerde olumlu reaksiyon alması şirketi yöneticilerini yüreklendirmişti.

Bu değişimin altında yatan önemli bir neden şirketin patronu Robert Woodruff'un ölümüydü. Çünkü Woodruff, hayatta olduğu sürece Coca-Cola'nın formülünü değiştirmeme sözü vermişti. Diğer bir neden ise şirketin Pazar payında dört yıl içerisinde yüzde 2.5'luk bir gerileme yaşanmasıydı. Bu gerilemenin parasal ifadesi ise 500 milyon Dolar'dı. Şirket kurulduğundan beri ilk kez formül değiştirme yoluna gidiyordu.

Yeni formüllü Coca-Cola basına ve halka 23 Nisan 1985 günü düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

ABD nüfusunun yüzde 81'i, 24 saat içinde, bu formül değişikliğinden haberdar olmuştu. Değişikliğin duyurulmasından sonraki bir haftada şirketin 800'lü müşteri danışma hattına gelen telefon sayısı günde bin çağrıya fırladı. Arayanların çoğu yeni formül karşısında şok olduklarını, hayal kırıklığına uğradıklarını ve Pepsi içmeye başlayacaklarını söylüyorlardı.

Duyurudan sonraki altı haftada gelen telefon sayısı günde altıbine ulaşmıştı ve hemen hepsi de yaşadığı düş kırıklığını dile getiren insanlardan gelen sitemkâr telefonlardı. Şirkete ayrıca kırkbinin üzerinde sitem dolu mektup gönderilmişti. Bu mektupların her biri, içlerine birer de yeni formüllü Coca-Cola kuponu konulmak suretiyle yanıtlandı.

Mektuplardan birinde, emekli bir subay, Coca-Cola'yı çok sevdiğini, hatta öldükten sonra yakılıp küllerinin bir Coca-Cola kutusuna konulmasını vasiyet edecek kadar çok sevdiğini, ama yeni formül karşısında hayrete düştüğünü, şok olduğunu ve vasiyeti hakkında tekrar düşünmek zorunda kaldığını yazıyordu.

Bu arada Pepsi de durumdan yararlanmanın yollarını arıyordu. Coca-Cola'nın formülünü değiştirmesinin ardında yatan nedenin Pepsi'nin kendi ürünlerinden daha iyi olduğunu ve Pepsi'nin kalitesi ile bu formülü kullanaran başedemeyeceğini idrak etmesi olduğunu iddia ediyorlardı.

Hatta Pepsi'nin yönetim kurulu başkanı Roger Enrico, belli başlı gazetelere bir mektup yazarak 'Pepsi'nin uzun erimli pazarlama başarısının rakiplerini bu değişikliği yapmaya mecbur bıraktığını ve Pepsi'nin amansız rekabette büyük bir zafer kazandığını' söylemişti.

Coca-Cola yönetimi, yeni formülün satışları yüzde 1, yani 200 milyon Dolar arttırdığını söylüyordu. Bir yandan halkın tepkisi, diğer yandan ellerindeki rakamlar Coca-Cola yöneticilerini zor bir karar almak durumunda bırakmıştı. Yönetim kurulu başkanı Roberto Goizueta bir açıklama yaparak, Coca-Cola'nın sırrı olarak bilinen 7x formülünün Atlanta'daki Trust Company of Georgia'nın kasalarında saklı kalacağını ve bundan sonra hiç kullanılmayacağını bildirdi.

Ama halkın tercihi daha ağır basacaktı.

Coca-Cola'nın eski formüle dönüşü, İsa'nın yeryüzüne ikinci kez gelmesine benzetilerek "İkinci Geliş" olarak adlandırıldı.

Başkan Roberto Goizueta bir açıklama daha yaparak önce yeni formülü beğeni ile içen kesime teşekkür etti. Daha sonra da eski formülü isteyen kesime bir müjde vererek klasik Coca-Cola'nın tekrar üretilip satışa sunulacağını bildirdi.10 Temmuz 1985'te, yani yeni Coke'un tantılmasından seksenyedi gün sonra klasik Coca-Cola tekrar sevenleri ile kucaklaştı.

Coca-Cola yöneticileri sonraki günlerde hata yaptıklarını itiraf ettiler. 99 yıllık milli bir tadın değiştirilmesinin ülkeye ve halka ihanet olduğunu söyleyenler bile çıktı.

Halk bu geri adıma çok sevindi. 800'lü hatta 18000 teşekkür telefonu geldi. Şirketin borsadaki işlem fiyatı da tavan yaptı ve son 12 yılın en yüksek düzeyine fırladı.

Coca-Cola'nın içindeki maddelerden bilinenler su, kafein, fosforik asit, vanilya, çeşitli yağlar ve esanslar, koka yaprakları ve kola fıstığı. Aslında Coca-Cola'ya o özgün tadı veren 7 bilinmeyen madde daha var. Bu yedi maddeyi, söylendiğine göre dünyada sadece iki kişi biliyor. Bu yedi maddenin listesi bir bankanın kasasında saklanıyor. http://www.sodafountain.com/ gibi sitelerde bu formülün ne olduğuna dair bir takım listeler bulunmakla birlikte bunun gerçek formül olup olmadığını bilmenin kesin bir yolu mevcut değil.

Coca-Cola, marka olarak dünyanın en bilinen markası olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Dünya nüfusunun yüzde 94'ü, Coca-Cola markasını tanıyor. Her saniye yeryüzünde 8000 şişe ya da kutu Coca-Cola tüketiliyor. 140 ülkede 5.8 milyar insan tarafından içilen Coca-Cola'nın borsa değeri 58 milyar Dolar civarında. Bu rakam Türkiye'nin iki yıllık ihracat rakamı kadar. Şirket, u

zun yıllardır Olimpiyat Oyunları'nın sponsorluk da yapıyor. Şirket, memleketi olan Atlanta'ya büyük miktarlarda bağış yapıyor; öğrencilere burslar veriyor; derneklere yardımlarda bulunuyor.

Atlanta'daki "World of Coke" müzesi gezildiğinde şirketin köklü geçmişi ve muazzam büyüklüğü hakkında daha iyi fikir edinilebiliyor. Sprite ve Fanta markalarını da üreten şirket, dünyanın en büyükleri arasındaki yerinii sıkı rekabet ortamına karşın halâ korumayı sürdürüyor.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    pepsinin tadını iğrenç buluyorum arkadaşlar...özellikle coca colayı tercih ediyorum...pepsinin rekabet için bu formüle gerçekten ihtiyacı var...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı
    pepsinin tadını iğrenç buluyorum arkadaşlar...özellikle coca colayı tercih ediyorum...pepsinin rekabet için bu formüle gerçekten ihtiyacı var...
    en iyisi bixi cola

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    insanlığın da formülü de çalındı neden konuşmuyorsunuz

kimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000RR
    zemzem cola en iyisi bırakın bu işleri

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    sizin 'le cola'dan haberiniz yok anlaşılan ilk yudumu nefes almadan bi dikişte bitirirseniz aynı coco cola etkisi yapıyo ama ikinci yuduma bırakırsanız o koladan hayır gelmez,işin sırrı ilk yudumda
    ayrıca bunbun çeşitleride var,le porta,le gazoz,le light

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    ya bi zamanlar ülker cola turka modası vardı dimi...herkes milliyetçilik yapıp cola durga içiyoz diyordu...sonra yine coca cola ya döndük...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    geçen senelerde çalıştığım dükkana colaturka kamyonu dalış yaptı ogünden beri korkuyla yaklaşırım o kola markasına

macrol 500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '05 Kawasaki z750s maviş :)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı
    ya bi zamanlar ülker cola turka modası vardı dimi...herkes milliyetçilik yapıp cola durga içiyoz diyordu...sonra yine coca cola ya döndük...
    abicim katılıyorum sana
    Kawasaki z750s O Bir Aşk

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    biri coca-cola mı dedi? coca-cola'yı kaçak gazoz yapmaya çalışanlar değil, bir eczacı bulmuştur bildiğim kadarıyla. yine söylendiği üzere, coca-cola'nın formülünü sadece en üst düzey yöneticiler bilir (benim bildiğim 2 kişi biliyor) ve bunlar aynı anda uçak seyahati yapamaz.
    hiçbir zaman türk kolası diye cola turka içmem. hele de gavur harfleriyle yazılmışsa.
    May the Force be with McLaren Mercedes

akalteke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tiger
    Buuuuuuuuz gibi yayık ayranı varmı ötesi....

Buuuuuuuz adana şalgam suyu şifa şifa....

Buuuuuuuz sıkma portakala geeeel.....

Ya gül şurubu dadından içilmez.....

yangın söndüren vişne şerbeti....

Şimdi diyeceksinizki yahu bu adam tam ot ha. içiki içmez , sigara içmez, aha kolada içmiyo...

Ama bilmeden değil hepsini bizzat test ettim Hiç biri Bir b..k değil. Afedersiniz

Yahu en az 330 gr şeker yemek yada İçki içip dengeyi kaybetmek veyahut yaklaşık 3000 çeşit zehiri solumanın neyi güzel Allasen neyi ha.

saygılarımla

T.D.
    Köpeklerin efendileri, Kurd'un Allah'ı vardır. (Cengiz Aytmatov)

kimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000RR
    yalnız arkadaşlar bilmiyorum size fark ettinizmi coca cola nın eski tadı yok gibi. asidini azaltmışlar gibi geldi bana. önceden 2,5 luğun ilk bardağının yarısına kadar bi dikişte içebiliyodum. artık ard ard 2 bardak içiyorum. bide asidi çabuk kaçıyo. kalitede oynama yaptılar galiba.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    her ülkede tadı o ülkenin damak tadına göre ayarlıyorlar. türk milletinin kalitesi bozulduğu için adamlar da kaliteyi düşürdüler tabii.
    May the Force be with McLaren Mercedes

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler