Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bina iskan meselesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Değerli mt ailesi 3yıl önce bir ev aldım.Aldığım vakit emlak şirketi 1aya iskan çıkacak diyerek sattı evi.Herkese aynı şeyi yapmışlar şimdi muhattap mutahit oda her defasında çıkacak diyerek milleti başından satmakta.Iskan olmadığı için su faturası şantiye olarak görünüyor ve ortak ödeniyor tek saat yani,ben evde iki kişi oturuyorum alt katta var 10 kişi onlar da suya 60tl veriyor bende. Bu iskan işinden nasıl kurtulabilirim bilen bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim. Gerçekten sıkıldım milletin döktüğü suyun parasına ortak olmaktan :-(
    34 HSK 57
    ASYA AS125 T21 - DAELIM S2 250 - SUZUKI AN 125HK
    MONDİAL MASH

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Binaca toplanıp kendiniz müracat ediceniz mütahidin sigorta borcu varsa yandınız

batuhan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5 Motosikleti: Kymco Activ 110
    Çok haklı mütahitin sigorta borcuvarsa büyük sıkıntı...benim satın aldığım dairenin bulunduğu binada 28 daîre var ve sigortaya 60.000tl borç var ayrıca hem yapı denetim firması a 28.000tl hemde belediyeye ödenmesi gereken 16.000tl var yani bizim iskan işi imkansız
    Şuan tek beklentimiz su saatlerini ayırmak için iskan zorunluluğunun kalkması yakı da su saatlerini ayırmak için iskan zorunluluğu kalkacak
    mete_han bunu beğendi.
    ____it's my life_1982____

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL 650
    Aynı sorun bende de var. Derdimiz su parası değil ama iskanın alınması iyi birşey sonuçta . Allah korusun ev yıkılır deprem olur vs. durumda hakkında yanıyor. 5 yıl önce aldım. Müteahhit başvurdum , çıktı çıkacak gibi oyalaya oyalaya 5 yıl geçti. Meğer yalan söylemiş şe...siz . Şimdi satmaya karar verdim , iskan olmayınca çoğu vazgeçiyor :(

Eski binalarda iskan pek önemli değil bende iskan yok ama su saatleri ayrı ve bankadan kredi çekerek aldım eğer depremde hakkım yanıcak olsa banka bu işe girmez sen tapudan satış alıyorsun o mal senin iskan demek oturma izni. Olmayan sadece bu

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Mütahit ile yapılan sözleşmeniz elinizde mevcutsa mutahite ihtar çekin...

Bizi 1,5 sene oyalayip en sonunda mutahit raporu aldı ve bize teslim etti.

antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    Mutahiti mahkemeye verin gitsin neden ugrasiyorsunuzki ?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Birincisi gelen su faturasını daire sayısına bölmenize gerek yok, her dairenin kendi su sayacı da olmalı. Ki böylece gelen faturanın ne kadarını hangi dairenin kullandığı ortaya çıkar. Elbette normal su parasından daha pahalıdır şantiye suyu, fakat böyle olsa bile fazla kullanan fazla az kullanan az öder.

İskan meselesine gelince, işlem şu şekilde yürüyor:

Müteahhit firma binayı tamamen bitirdiğinde yapı denetim %100 iş bitirmesini alır, bundan sonra da iskan için belediyeye müracaat edilir. Başvuru yapmadan önce gerekli belgeler toplanır ki en önemlisi SGK ilişki kesmesidir, müteahhit SGK ya borçlu ise bu belgeyi alamaz ve başvuru hiç başlamaz.

SGK borcu yok ve belgeyi aldı diyelim, belediyeye başvurur ve ilgili kişiler yapıyı yerinde inceleyip proje dışı bir şey yapılıp yapılmadığına bakarlar. Yapı projeye uygun ise onay verirler ve iskan için harç hesaplanır ve müteaahit bu parayı öder (ya da kentsel döünüşüm kanunu ile ödemez)

3-5 sene uzun süreler, olması gereken yapı tamamen bitip oturuma uygun hale geldikten sonra 1 yıl içinde iskanın alınmasıdır.

Konuya kendimden de bir pay katayım, tanıyanlar bilir yaptığım işler arasında müteaahhitlik de var. Son bitirdiğim binanın iskanını bir sene içinde aldım, belge arabamda ocak ayından beri geziyor. Binadaki arsa sahiplerini ve yeni daire alanları filan arıyorum 6 aydır "kardeşim iskanı aldık suyu elektriği alsanıza üzerinize " diye kimsenin umurunda değil

SOn olarak, üzerinden böyle zaman geçmiş ve müteahhit tarfından mağdur edilmiş daire sahipleri için yeni bir kanun çıkacaktı, belki de çıkmıştır. İskan başvurusu için SGK borcu aramaycaktı belediyeler. Bir gidin belediyenizden bilgi alın bence.
    karacabeg bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    şimdi benim mütahhit aklıma geldi ana avrat küfür etmeye başladım gerçi yüzüne de ettim ama surat olmuş keçe gibi ne desen boş
    bende bu işlerle 1.5 yıl uğraştım ve zor da olsa çözdük işi daha da evrak eksiği olan ev almam ...

Eski bir konu hortlamış
    İskan bürokratik bir meseledir iskan olmassa ev çöker olursa depremde bile yıkılmaz mı yani

İskan olmassa bütün elektrikli aletler yanarmı bu politikacıların yalanlarınıda geçiyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)