Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A2 Ehliyet ile 35 kw motosiklet seçimi ve yeni ehliyet yasası

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle ilk mesajım olduğundan hepinize iyi akşamlar dilerim.
    Ben 33 yaşında motosiklet tutkumu serbest bırakan biri olarak A2 ehliyet almak için kursa gitmekteyim.
    Neden A almadınız diye soracak olursanız 2016 yılının acemiliğine geldik diyelim.
    Sorularıma gecmeden önce bayağı bir arastırma yaptım ama tatmin edecek bir yanıt alamadım.

Öncelikle siz arkadaşlardan bilgi almak amaçlı bir kaç soru sormak istiyorum.

1) Trafik yönetmeliğinin 75 maddesi C bendinde yazan

c) A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

kısımda, burada CC hakkında hiçbir bilgi yok , 600 CC ve üstü motosiklet 35 KW 'ı geçmediği sürece ve maksimum 175 kg olan bir motorsikleti A2 ehliyet ile skullanabilirim demek midir? Böyle bir motosiklet ile uzun bir yolculuğa cıkmayı düşünüyorum 2 yıl sonra.Öncelikle 125 CC den baslayıp yavas yavas yükselteceğim ve A ehliyet almayı planlamıyorum acıkcası.Bazı kurslarda yok 600 cc kullanamaz yazıyor ama yönetmelikte CC kısıtlaması yok , kw ve kw/kg kısıtlaması var.

2-) http://brikkels.nl/35kw linkinde 35 kw motorlar listelenmiş.Bu motorların CC yüksek olan var , kw yüksek olup 35 kw 'a kısıtlananlar var.CC farketmeden gücü kısıtlanmış (35 kw'a) bir motorsiklet satın alıp A2 ehliyet ile Türkiye'de ve Yurtdışında kullanabilir miyim?

3-)Avrupa da satışı olup Türkiye de bulamadığım bir motosikleti , Türkiye bayisi aracılığı ile Türkiye ye getirebilir miyim?

Allah hiç birinize kaza bela göstermesin inşallah.

Tekrar iyi aksamlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Su anda cb500f 35kw. Mt07 lerde 35kw da sinirlamaya sahip. Ancak ehliyeti yeni aliyorsaniz 35kw yani 46-47 beygir bir motor sizin icin de, ve dolayisiyla trafikteki diger insanlar icin de cok tehlikeli olabilir. Turkiyede satisi olmayan bir motoru trye getirtmek de o motoru kullanmak da cok masrafli olacaktir. Ama tabii ki imkansiz degil. Pv=nrt

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:30 ----------

Evet. Motor gucune gore sinirlaniyor ehliyet siniflari. Hacmine gore degil. A2 cercevesi icerisinde oldugu surece kac cc olursa olsun o ehliyetle kullanabilirsiniz.
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Benim yas 19 a2 ehliyetim var, simdi cbr250 var ehliyeti eski yasa varken aldim.
    En yuksek hangi marka modeli surebiliyorum?
    Mt-07 mi?

Arkadaslar 92 dogumluyum ve a2 ehliyetimi 1 sene once aldim.yeni sisteme gore a sinifi almak icin tekrar sinava mi girmem gerekiyor.yoksa yasim 24 uzeri oldugu icin a2 sinifi ehlitetim a olarak mi degisecek.(suan askerdeyim)tsk

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Alıntı by*cambaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar 92 dogumluyum ve a2 ehliyetimi 1 sene once aldim.yeni sisteme gore a sinifi almak icin tekrar sinava mi girmem gerekiyor.yoksa yasim 24 uzeri oldugu icin a2 sinifi ehlitetim a olarak mi degisecek.(suan askerdeyim)tsk
    Eski yasayla alınan a2 ehliyetler yenilendiğinde a a2 a1 ehliyete geçiyor ama yaş olayı yenilemede bir sıkıntı oluşturuyormu bilmiyorum bunu aklı selim bir kurs veya tirafikten öğrene bilirsiniz

a2 35 kw sınırlaması model markaya göre değişiyor misal 600cc racing kulamazken bir başka model 650 naket kulanabiliyorsunuz alıcağınız zaman a2 uyum olmasına emin olup alın tirafikte cezayı kitlerler

Evet yeni yasadan haberdar olmayıp A2 kayıt olmuşsun ama kursunda işine geliyor sebebi yeni yasa düzenlemesine uyma şartları ağır bunu yerine getiren şuan istanbulda bile bi elin parmaklarını geçmiyor malesef o kursata A verseydi sizi uyarırdılar vermedikleri için ver yansın yapmışlar sizde olayı anlayana kadar iş işten geçmiş

Yılardan beri araç ehliyetim var iş güç yoğunluk derken A2 alamadım şuan musait olunca alim dedim yıl başı baktım yeni düzenleme çıkmış A ehliyetini bırakın A2 veren yerler bile sayılı tabi benim işime gelmedi A sınıfı veren yer ararken ehliyetimi aldığım kursa şuan çalışıyoruz A vermek için dedi ve haberi geldi gittim kayıt olsum yeni sistem sebebiyle bir pist yapılmış 2 3 tane 100cc araç 150cc 250cc 750cc honda markalarını dizmişler taze gelin gibi yazılı sınava girmediğim için direksiyon sınav ücreti dahil A sınıfı için 1.200 tl bayıldım kursa 14 ders her 1 ders yarım saat piste cc artırarak eğitim veriliyor geçenlerde arkadaş bende alıcam dedi tabi kurs eğitimi motoru pist herşey güzel bu kadar masraf etmiş istanbulde veren bi kaç kurs olduğu için fiyatı üçürmüş kayıt olduğumu sevindim zamanında 200 tl verip almadım 1.200 tl kurtuldum diye sevinir oldum

Ankara da Sürücü kursunda motosiklet eğitmeni olarak çalışıyorum, birkaç kursun motosiklet hocalığını yapıyorum.
    20 yıldır motor kullanıcısıyım. Fiyat inmeyecek arkadaşlar, indiren kursta çok ağır ceza alacağı için birkaç öğrenci kaybını göze alacaktır. Zaten fatura kesmesi gerektiği için 1200 tl nin hatırı sayılır kısmı vergi olarak ödeniyor. Bu konuda bir eğitmen arkadaş başlık açmıştı. Farklı sorularınız varsa alabilirim yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. 12 saatlik eğitim küçük güçlü motorlarla başlanıyor arttırılıyor normali böyle, daha önceden ehliyet almış yada sertifika almış arkadaşları yeni yasa bağlamıyor yaşı kaç olursa olsun. Güce ağırlığına orana dikkatten ziyade şu andaki uygulama kwh sıNırı olarak göze çarpıyor yeni düzenleme de buna göre olacak. 35 kwh a kadar A2, 35 kwh nın üstü A sınıfı ehliyet gerektirecek ama şöyle düşünün, 35 kwh ye kadar o kadar çok motosiklet var ki yani A2 alanlar üzülmesin çoğu motoru kullanabiliyorlar. İmkânınız elveriyorsa A alınız tabii ki ama A2 ehliyeti çoğu kullanıcı için yeterli olacaktır kanımca. Saygılar
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı hebelube adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Su anda cb500f 35kw. Mt07 lerde 35kw da sinirlamaya sahip. Ancak ehliyeti yeni aliyorsaniz 35kw yani 46-47 beygir bir motor sizin icin de, ve dolayisiyla trafikteki diger insanlar icin de cok tehlikeli olabilir. Turkiyede satisi olmayan bir motoru trye getirtmek de o motoru kullanmak da cok masrafli olacaktir. Ama tabii ki imkansiz degil. Pv=nrt

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:30 ----------

Evet. Motor gucune gore sinirlaniyor ehliyet siniflari. Hacmine gore degil. A2 cercevesi icerisinde oldugu surece kac cc olursa olsun o ehliyetle kullanabilirsiniz.
    o örneğe eklenebilecek en tehlikeli örnek eski kasa yamah mt03 tamı tamına 35kw ve 175kg ama gaz tepkisi o kadar acayip ki...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Az önce direksiyon sinavindan gectim.Gectim derken kaldim mi gectim mi bilmiyorum ama.
    Yaşadıklarımi anlatiyim.
    Öncelikle sinava ilk giren bendim.Hocalarda iyiydi saolsunlar sansima.Biraz muhabbet ettik.Sonra dediler biraz ısın diye motoru alip tur atarken tam sekiz ciziyordum motoru stop ettirdim az daha yan yatiriyordum.Allah tan daha sinav baslamamisti.2 tur attiktan sonra baslayalim dediler.Sorular aku nerde yag nerden konur falan ön sorular.Onlari gectikten sonra sinav basladi kukalardan gectim sekiz cizdim bu sefer platformdan gectim donusler sinyaller frenleme ve ani kacistan sonra ilk tur bitti.
    Burda en onemli olan motoru iyi taniyip gaz tepkisini iyi bilmekmis.Acikcasi ben tam taniyamamisim o yuzden kastı biraz motor.
    Disardaki tura basladik.Tabi dakka 1 gol 1 Sola verdigim sinyali gordugu halde gaza basip yanima yerlesen edepsiz belediye otobusu soforune kufur ettim.Isikta yan yana kaldik.Ardindan onun gecmesinden sonra arkasindan sola dondum.Bu seferde o kadar egitimde hicbir sekilde bosa girmeyen vites yolda 2 ye atiyim derken bosa dustu.Inanamadim desem yeridir.Tekrar 2 ye atip devam ettim.Yol ve sartlar uygundu surmeye ama usumedim diyemem ellerim dondu.
    Ayrica normalde guzergah 8 gibi bir guzelgah iken bazi motor suruculeri sadece o cizip bıraktı ama bana tum guzergahi gezdirdiler.

Ehliyet sinavi alacak arkadaslar icin once motoru cok iyj taniyip nerde ne gaz tepkisi verecegini tam ogrensinler
    Bol bol vites degistirip alissinlar , hangi viteste hangi gaz tepkisini veriyor motor iyice ogrensinler.Aynayi ayarlamayi da unutmayin Yoksa yolda arkayi goremiyorsunuz.

Gerisi sizin surus ve trafik bilginize kalmis
    Herkese basarilar.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben 10 senelik a2 sahibiyim, şimdi bugün yüksek hacimli motor kullanmak istesem ehliyeti yenileyene kadar kullanamayacak mıyım ? 5 sene süresi yok mu bu yenileme işinin ? yenilendiği vakit sınava falan girmeden direk A yazılmayacak mı ehliyetime ? biri beni aydınlatsın

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben 10 senelik a2 sahibiyim, şimdi bugün yüksek hacimli motor kullanmak istesem ehliyeti yenileyene kadar kullanamayacak mıyım ? 5 sene süresi yok mu bu yenileme işinin ? yenilendiği vakit sınava falan girmeden direk A yazılmayacak mı ehliyetime ? biri beni aydınlatsın
    Değiştirmek için 2020 kadar süresi var senin ehliyeti aldığın tarihe bakılınca hepsinin sende mevcut olduğu ve kulanabilir olduğun beli oluyor sıkma şeker
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değiştirmek için 2020 kadar süresi var senin ehliyeti aldığın tarihe bakılınca hepsinin sende mevcut olduğu ve kulanabilir olduğun beli oluyor sıkma şeker
    ben kullanmıyacam da kim kullanıcak zaten. ben sizin yaşınız kadar 1000 cc kullandım 2020 ye kadar da kim öle, kim kala bişey olmazsa son gün değişiriz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)