Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Solidworks vb. program kullananlar

Motovento
    REKLAM ALANI
    eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    Arkadaşlar şuan okulda öğrendiğim kadarıyla autocad biliyorum ama kendimi geliştirmek adına solid kursuna gitmeye karar verdim. Askere gitmeden aradan çıksın dedim

Bikaç yerle görüştüm ya saatleri uymadı yada fiyatı yüksek geldi. Son olarak saatleri bana uygun işyerimede çok yakın biryer buldum bikaç gün içinde kayıt olucam

Orman endüstri müh okudum , mobilya tasarımı veya benzer işlerde çalışan varsa bu konuda en iyi 3 boyutlu tasarım programı hangsidir ? ve iyi bir kurs bilen var mı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Dostum yardımcı olamayacağım ama Autocad ve Solidworks belgelerim var. Solidworks Autocad programına göre daha basit ve kolay. Mutlaka al derim. Programların güncel versiyonunu kullanmanı tavsiye ederim. 2015 versiyonlar var 2016 çıktı mı bilmiyorum.
    eren3736 bunu beğendi.

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Kurs hakkında birşey diyemem farklı şehirlerde yaşıyoruz. Fakat benim mesleğim bu programlar üzerine olduğu için birkaç birşey söyliyim

Sektörden sektöre ve şehirde şehire program ihtiyaçları değişkenlik gösteriyor. Otomotiv sanayiinde Catia ve Solid kullanılır genel olarak. Metal/İnşaat tektörü Xsteel ve SAP2000, kısmen de Inventor kullanıyor. Mimari sektörler vektörel değil de grafiksel programları daha çok kullanır; Corel mesela. Ama ağır sanayii, metal sektörü gibi genel düşünürsek günümüzde en fazla Inventor/Catia/Solid kullanılıyor.

AutoCAD bu saydığım programlardan ayrıdır. 3D program farklı bir alan 2D program farklı bir alandır. AutoCAD 2D kullanım programıdır aslına bakarsan.

Sana şunu önereyim. Kurs öncesinde, çalışabileceğin sektör ve fabrikaları incele, hangi programları kullanıyorlar. Tespit ettiğin programa yönel. AutoCAD zaten bilmen gereken bir program. Vektörel tasarıma iyi hakim olacaksan AutoCAD bilmelisin. Kurs değil de, kullanıcısından biraz dinlesen de kâfi bence. Kursuna gideceğin programı da çalışma ihtimali olduğun fabrikaların kullandığı programa göre belirle

İyi çalışmalar.
    eren3736 bunu beğendi.
    "CaRPe DieM"

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    YouTube da sadece cad cam yazılımları için kurulmuş profesyonel kanallar var. Solidworks ile ilgili çok ders var fakat İngilizce. Dil sorunu yoksa YouTube öneririm, her seviye için anlatımlar var. Her programın güçlü yönleri farklı, kariyer hedefine gore seçim yapmalısın. Endüstri ürünleri tasarımcıları, gördüğüm kadarıyla solidworks ve CATIA programlarını yoğun olarak kullanıyorlar.
    eren3736 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Evinde her gün 1-2 saat Solidworks de parça çiz. İnternette her türlü Türkçe video mevcut. Kursa daha sonra gerekirse gidersin. Daha önemlisi teknik resim bilgin ve ne çizdiğini bilmen.
    eren3736 ve karacabeg bunu beğendiler.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    İstanbulda ismek ücretsiz solidworks kursu veriyor. Ben geçen sene bu zamanlarda gitmiştim gayet yeterli bir kurs boşuna özel kurslara milyarları dökmeye gerek yok. İsmek kursunun ilk gününde küçük bir sınav yapıyorlar bilgisayar ve teknik resim bilgin hakkında. eğer sınavı geçemezsen kurs kaydın siliniyor. Foruma mesaj yazabiliyorsan bilgisayar bilgin yeterlidir zaten o kadar kolay Autocad ve teknik resim biliyorsan kısa sürede rahatlıkla öğrenirsin zaten programda her şey sihirbaz şeklinde. Bu tip programları öğrenmek aynı yabancı dil öğrenmek gibi. Nasılki bir dili konuşmadan öğrenemezsin bu programlarıda çizim yapmadan öğrenemezsin. Evde günde birkaç saat çizim yapıp takıldığın yerlerde internetten videoları izleyerek kısa sürede rahatlıkla öğrenebilirsin. Yani aslında kurs öğretmiyor sen öğreniyorsun. Paralı kursun tek iyi yanı "lan o kadar para verdik bari adam gibi öğrenelim" dedirtmesidir. Başka bir avantajı yok.
    eren3736 bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    CSWA ve CSWS belgelerine sahibim ben de. solidworks'u tamamen evde öğrendim. solidworks içerisindeki tutorial ile başladım nerde hangi komut lazım az buçuk kestirebildikten sonra gerisi sana kalıyor. Kurs olarak da neresi iyidir maalesef bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:17 ----------

Alıntı 06serhat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum yardımcı olamayacağım ama Autocad ve Solidworks belgelerim var. Solidworks Autocad programına göre daha basit ve kolay. Mutlaka al derim. Programların güncel versiyonunu kullanmanı tavsiye ederim. 2015 versiyonlar var 2016 çıktı mı bilmiyorum.
    autocad ın 2017 si bile çıktı
    eren3736 bunu beğendi.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    Yardımlarınız için sağolun arkadaşlar videoları felan internetten biraz araştırdım güzel eğitim videoları var

Zaten teknik resim ve autocad altyapım olduğu için evde kendim öğrenmeye karar verdim. Ona vereceğim parayıda ingilizce kursuna yada başka bir eğitime harcarım

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evde calis bu arada autocad ogrenmek terine tasarim yapmak istiyorsan autodesk fusion 360 veya rhinoyu oneriririm, rhinoceros oldukca basittir.

macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yaklaşık 10 senedir autocad,solidworks ve cimatron programlarını kullanmaktayım mesleğimde bu zaten işim gereği kullanıyorum yani solidworksu öğrenmeni tavsiye ederim çünkü bir çok sektörde kullanılıyor ama işin içine cnc falanda giriyorsa cnc tezgahlarında program yazmak da istiyorsan başka alternatiflerde var tabi ki ben cnc tezgahlara program yapmada cimatron u kullanıyorum diğer tasarım işlerinde ise solidworks de çalışıyorum.

Motosikleti
    Alıntı macremmm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaklaşık 10 senedir autocad,solidworks ve cimatron programlarını kullanmaktayım mesleğimde bu zaten işim gereği kullanıyorum yani solidworksu öğrenmeni tavsiye ederim çünkü bir çok sektörde kullanılıyor ama işin içine cnc falanda giriyorsa cnc tezgahlarında program yazmak da istiyorsan başka alternatiflerde var tabi ki ben cnc tezgahlara program yapmada cimatron u kullanıyorum diğer tasarım işlerinde ise solidworks de çalışıyorum.
    Sen ne iş yapıyorsun hocam ?

Ben henüz sektöre girmediğim için tam bilemiyorum ama sanırım cnc tezgahlarında da işlem yapılacak çünkü mobilya tasarımında veya üretiminde çalışmayı düşünüyorum

tcourb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    f700 gs
    mobilya tasarım ve imalat için solidworkse ihtiyacın yok. tasarım için autodesk 3ds max hem çok yaygın hem de çok kullanışlı. Render için V-ray render motoru kullanabilirsin. tasarladığın mobilyaların imal ettirmek için de autocad de imalar detaylarını çizerek imal ettirebilirsin. Bunun için bi kursa gitmene gerek yok. biraz ingilizcen varsa youtube da zibille tutorial var. kısa bi zamanda seni idare edecek kadar öğrenebileceğiniz düşünüyorum. takıldığın şeyler olursa yardımcı olurum.

Motosikleti
    Alıntı tcourb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mobilya tasarım ve imalat için solidworkse ihtiyacın yok. tasarım için autodesk 3ds max hem çok yaygın hem de çok kullanışlı. Render için V-ray render motoru kullanabilirsin. tasarladığın mobilyaların imal ettirmek için de autocad de imalar detaylarını çizerek imal ettirebilirsin. Bunun için bi kursa gitmene gerek yok. biraz ingilizcen varsa youtube da zibille tutorial var. kısa bi zamanda seni idare edecek kadar öğrenebileceğiniz düşünüyorum. takıldığın şeyler olursa yardımcı olurum.
    Teşekkür ederim, 3ds max mı solid mi diye çok düşündüm ama üniversitede çevreden ve hocalardan yıllarca solidworks öğrenin diye duyduğum için solid daha uygun olur diye düşündüm. Hem autocadle uyumlu olduğu için öğrenmesi kolaymış hemde kullanım alanı geniş diyorlar. Ama çok bi bilgim yok iki program hakkında da

Okuldayken autocad i iyi öğrenmiştim mutfak felan çizerdik ama aradan uzun zaman geçti unutmuş olabilirim

tcourb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    f700 gs
    Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim, 3ds max mı solid mi diye çok düşündüm ama üniversitede çevreden ve hocalardan yıllarca solidworks öğrenin diye duyduğum için solid daha uygun olur diye düşündüm. Hem autocadle uyumlu olduğu için öğrenmesi kolaymış hemde kullanım alanı geniş diyorlar. Ama çok bi bilgim yok iki program hakkında da

Okuldayken autocad i iyi öğrenmiştim mutfak felan çizerdik ama aradan uzun zaman geçti unutmuş olabilirim
    solidi daha ziyade mühendisler kullanıyor. mekanik parça tasarımları için. modelledikleri ürünü direk üretime verebiliyorlar. ama sen mobilya iç mekan vs gibi tasarım işleri yaparım diyorsan kesinlikle 3d max, solid senin işine çok yaramaz. cnc işleri için de motifini çizersen dwg den imal ediyorlar zaten.

macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen ne iş yapıyorsun hocam ?

Ben henüz sektöre girmediğim için tam bilemiyorum ama sanırım cnc tezgahlarında da işlem yapılacak çünkü mobilya tasarımında veya üretiminde çalışmayı düşünüyorum
    otomotiv sektöründe yedek parça üretimi yapan bir firmada tasarımcı olarak çalışıyorum.Teknik ressam yani

Motosikleti
    Alıntı tcourb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    solidi daha ziyade mühendisler kullanıyor. mekanik parça tasarımları için. modelledikleri ürünü direk üretime verebiliyorlar. ama sen mobilya iç mekan vs gibi tasarım işleri yaparım diyorsan kesinlikle 3d max, solid senin işine çok yaramaz. cnc işleri için de motifini çizersen dwg den imal ediyorlar zaten.
    Çok kararsız kaldım şimdi bütün araştırmaları solide göre yapmıştım, 3ds max öğrenme açısından nasıldır kullanımı kolaymı acaba ?
    Sektörde çalışan birilerini bulup birebir sorsam daha iyi olcak galiba

Alıntı macremmm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    otomotiv sektöründe yedek parça üretimi yapan bir firmada tasarımcı olarak çalışıyorum.Teknik ressam yani
    Bende aynı işi ahşap sektöründe yapmayı düşünüyorum kısmetse

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)