Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bankamatik Ve Kredi Kartı Aidatları

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı CenkKeskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hitchhiking 1000 RR :)
    Arkadaşlar demin bi arkadaşla konusurken şöle bişi dedi bankamatik ve kredi kartı aidatları hakkında sizin bilginiz nedir ?

5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun sözleşme ve genel işlem şartlarını düzenleyen 24/4 maddesinde “kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekilde ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş
    lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” denilmektedir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet,kart aidatları her sene alınmaya çalışılan yasa dışı bir uygulama.
    Ben bankaya bu ücreti bilmeden ödedim (extre saolsun ptt sayesinde hep son ödeme tarihinden sonra geldiği için direkt zamanı gelince extreyi beklemeden bankaya yaparım ödememi).Daha sonra elime ulaşan extrede gördüm ki ödediğim meblağnın içinde yıllık kart ücreti de varmış.Tabi ben direkt bankayı aradım ve eğer bu ücretin iadesi yapılmazsa kartımı iptal ettireceğimi söyledim.
    Telefondaki müşteri hizmetleri temsilcisi durumu kıvırmaya çalıştı,"efendim imzaladığınız sözleşmede bu ücretten bahsediliyordu" diye ama ben yukarıdaki kanun maddesini kendisine hatırlattım ve böyle bir ücreti nerede yazarsa yazsın alamayacaklarını ifade ettim.Eğer ücretin iadesi olmazsa kartımı iptal ettireceğimi de ekledim ve şikayetimi not alıp 2 gün içinde geri döndüler..
    Paramı iade ettiler tabi...
    Bence kesinlikle bu paraları bankalara yedirmeyin.
    Ufak bir hesapla bile şunu bulabiliriz;
    Büyük bankaların her birinin bir milyondan fazla kredi kartı kullanıcısı var,bu rakamı alınan para ile çarparsak korkunç bir rakam çıkıyor..
    Sırf kart aidatı adı altında aldıkları yasa dışı para bir bankaya yıllık 25 milyon ytl diğer bir deyişle yaklaşık 20-21 milyon dolar gelir anlamına geliyor(ki bir milyondan fazla üyesi olan ya da 25 ytl den fazla aidat alan bankalar da var,bu sadece ortalama).

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Evet Yıllık ücret yasadışı bir olay bendende her sene 30 ytl gibi ücret alıyor akbank arayıp itiraz ediyorum iade ediyolar Ama her sene bu olay oluyo

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    az önce akbank'a şu e-postayı gönderdim.

"5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun sözleşme ve genel işlem şartlarını düzenleyen 24/4 maddesinde “kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekilde ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş
    lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez"

Sayın yetkili;
    yukarıda belirtilen kanun maddesine göre, 1 Aralık 2007 hesap kesim tarihli axess mastercard ekstreme eklediğiniz 30 YTL tutarındaki "Üyelik ücreti" ni iade etmenizi, bir sonraki ekstreme yansıtmanızı rica ederim.
    Saygılarımla.

sonucu buraya yazacağım.

uyarı için teşekkürler.

fakat akbank'ın sitesinde şöyle bir bilgilendirme var.

Kredi Kartı Üyelik Ücretinin Yasal Dayanağı Var mı?

Kredi kartlarından alınan üyelik ücreti, Bankamızın kredi kartları üzerinde sunduğu hizmete yönelik olarak asıl kart ve ek kart hamilleri için düzenlenmiştir. Yasal ve Bankamız düzenlemeleri gereğince, kart üyelik ücretine ilişkin duyurular, Bankamızın tüm şubelerinde,müşterilere gönderilen hesap özetlerinde, tarafınızca imzalanan sözleşme hükümlerinde ve Bankamızın www.axess.com.tr / www. Wings.com.tr adresli internet sitesinde ilan edilmektedir. Yasal düzenlemelere göre, müşterilerden verilen hizmetler karşılığında alınan ücret ve komisyonlar bankalarca belirlenebilmekte, bu bağlamda tüketicilerin haklarını ihlal eden bir durum söz konusu olmamaktadır. Ayrıca ,Türkiye Bankalar Birliği'nin (http://www.tbb.org.tr) web sayfasında da kredi kartlarından alınan üyelik aidatının yasal olduğuna dair duyuru yayınlandığı gibi, gerek İzmir 1. Tüketici Mahkemesi’nin 2004/239 E. ve 2005/1531 K. sayılı ilamı ile gerekse T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü’nün yayımlamış olduğu 12.02.2007 tarihli B140TRK016 00 00-3698 sayılı 2007/02 no’lu Genelgesi ile bankaların kredi kartı üyelik ücreti talep etmelerinin yasaya uygun olduğuna karar verilmiştir.

bu ne şimdi?
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    ben de bonusa mail attım bakalım ne dicekler....

Gurzan,o hikaye abi..
    Yersen diye bişeyler söylüyorlar,sonuçta meblağ biriktiğinde çok para yapıyor,onlar da yarısı bile yese yeter mantığıyla savunmaya devam ediyor.
    Bana da telefonda benzer şeyler söylemişti müşteri temsilcisi,ancak konunun ısrarla üzerine gittiğimi ve yediremeyeceklerini anladığı zaman başvurumu kabul etti ve daha sonra dönüp ücret iadesi yaptılar.
    Daha önce senin eklediğin yazıdakinin aksi karar alan yani ücretin haksız olduğunu belirten mahkeme kararları ve tüketici derneği açıklamaları mevcut.Kendilerine bunları sunarsan tahminimce çok diretmeyeceklerdir.

Motosikleti
    BMW F650FB
    eyvallah Tuncer. bekleyelim bakalım ne olacak...

Aslında sihirli cümle "ücret iade edilmezse kartımı iptal ettiririm"..
    Ama bazı bankalar yemiyormuş Ücretin iptal edilmeme olasılığıda var yani..(Benim banka yemişti)
    Denemekte fayda var.

Umarım iptal edilir ücret..

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    aradığınız Müşteri hizmetleri yetkilisinin insaiyatifinde bir olay iptal şansı...artık kime denk gelirseniz...kim baskın çıkarsa...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

İşte o müşteri temsilcisi kadar bize de bağlı abi.
    Eğer müşteri temsilcisi yutturabilirse,baskın çıkarsa başvurunu kayda bile almaz.Ama yok sen baskın çıkarsan,onun söyleyeceği şeylere hazırlıklı olup cevapları yapışıtırıp köşeye sıkıştırırsan başvurunu almak mecburiyetinde kalıyor.
    Yukarıdan söylenen şudur bence;inandırılabilecek olanları inandır,baktın ki çok sıkıştırdı ve konuya vakıf,başvuruyu kabul et ve yukarı ilet..
    Bankaların yarısından fazlası iade ediyor bu ücretleri,ama etmeyende olabilir,tamamını denemeden biliyorum dersem yalan olur,sonuçta konuşan arkadaşların nasıl konuştuklarını ve haklarını ne derece aradıklarını da bilmek gerekir.

Bu madde gayet açık;
    “kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekilde ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş
    lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez"

Sözleşmede yer alsa bile,böyle bir ücret tek taraflı karşılıksız olarak istenilemez.

Bizim kredi kartlarıyla yaptığımız işlemler zaten bankalara yeterince para kazandırıyor,bu çok büyük bir pasta.

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Kredi kartı kullanmıyorum ama bendende banka kartı ,hesap masrafı işlem parası v.s. adı altında para kesiyorlardı.Kesilen meblağ çok küçük olduğu için dikkat etmemiştim(3-5 ytl falan) Geçen yıl (2007) Yapı kredi ve İşbankası 40-50 ytl ye varan paralar kesmeye kalkıştı, ve yukarıda söylenen kanuni falan filanları öne sürdüler. Müşteri temsilcilerini arayıp duruma itiraz ettim ve kesilen paralar iade edilmezse hesabımı kapatıp işlem parası almayan bir banka olduğunu (Akbank müşteri temsilcisini arayıp anlaşmıştım) oraya yöneleceğimi söyledim, benden biraz izin isteyip ertesi gün kesilen paraları iade ettiler.

Motosikleti
    BMW F650FB
    şikayetvarnoktakom'a baktım da, sanırım hiç şansım yok.
    adamlar bu ay iade edip, sonraki ay yine ekliyorlar.
    özellikle akbankın üyelik ücreti muhabbeti ayyuka çıkmış durumda. sayfalarca şikayet var.
    işin yoksa uğraş...

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kredi kartım yok ama maaş kartımızdan bazı kesintilerimizin
    olduğunu arkadaşlar söylemişlerdi..

Toplu başvuru yapıldığını ve iptal edildiğini hatırlıyorum..
    Tam ve net değil ama bi sorup bilgi alırım..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Motosikleti
    arkidişler bi zamanlar cüzdanımda şov diye taşıdığım kartlarla başedmeyince çoğunu iptal ettirdim...

limit geyiği yapmayımda bi ara 30.000 ytl ye geldi toplam limitler...ulan ben 30.000 liralık kart taşıyacak adammıyım dedim hemen çoğu iptal edildi tabi...

şimdi kartları 3 e indirdim limit bu seferde 7+4.2+5.2 ..15.5 gayme...yine fazla geliyor bana...şimdi artık eskisi gibi değil kart işleri...yasa gereği sermaye ayırdıkları için limit için...1000 ytlyi nadiren geçiyorlar...az olcak öz olacak...tek korkum kart dolandırıcılığı..

abi paran peşin olcek veya ay sonu kapatıcan heabı kafa rahat olcak...biz yeni yeni uslandık aslında milletce...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    limit geyiği yapmayımda bi ara 30.000 ytl ye geldi toplam limitler...ulan ben 30.000 liralık kart taşıyacak adammıyım dedim hemen çoğu iptal edildi tabi...
    abi paran peşin olcek veya ay sonu kapatıcan heabı kafa rahat olcak...biz yeni yeni uslandık aslında milletce...
    mete abi bizim patronun tek bir kartının limiti 50.000 ytl idi, yurtdışında dolandırmışlar 10.000 kaat gitmiş.

Motosikleti
    Alıntı emin_arikoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mete abi bizim patronun tek bir kartının limiti 50.000 ytl idi, yurtdışında dolandırmışlar 10.000 kaat gitmiş.
    valla olur şaşırmam...ama sigortalı hepsi...iade olur hesabına...bende bi gün Gültepede düşürmüşüm...akşam farkettim...yıl 2005..herif Şampiyonsaya gitmiş...başlamış alışverişe...5-10-100 derken toplam 800 ytl lik erzak almış...hemen faks yağmuru...sigorta kapsamında olay bitiyor...1 ay sürüyor tabi işlemler mevzuat...o 1 aydada sen 10 yaş yaşlanıyon...

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    ..herif Şampiyonsaya gitmiş...başlamış alışverişe...5-10-100 derken toplam 800 ytl lik erzak almış...
    vay namussuz ağzının tadınıda biliyomuş

sigorta kapsamında olay bitiyor...1 ay sürüyor tabi işlemler mevzuat...o 1 aydada sen 10 yaş yaşlanıyon...
    ama bu pek bilinmiyor heralde çünkü ben eskiden bu tip durumlarda ödeyenleri biliyorum

Motosikleti
    Alıntı emin_arikoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vay namussuz ağzının tadınıda biliyomuş

ama bu pek bilinmiyor heralde çünkü ben eskiden bu tip durumlarda ödeyenleri biliyorum
    yok kardiş bu iş bayağıdır var...

eleman önce küçük şeyler alıyo taammı kanka....gofret kola falan

sora bide bakıyoz 50-100 ytl fazlalaştırıyor alışverişi...çok komiğime gitti...o zaman kimlik vardı...kimlik sormayan kasiyeri bulunca başlıyo alışverişe...dönüp dolaşıp 1 saat arayla alışveriş yapıyo..tam çakal...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    eğer kredi kartı üyelik sözleşmesi imzaladınız ise sizin yazdığınız kanun maddesi hikaye kalıyor.
    çünkü mahkemeye intikal eden davalarda kart hamilinin sözleşmesinin olup olmadığına bakılır. eğer sözleşmeniz varsa kanuni olarak ödemeniz gerekir.
    2. şık forrap ın dediği gibi kartımı kapatırım diyerek biraz üstü kapalı tehdit etmek. malum bankacılık piyasası oldukça çetin kimse müşteri kaybetmek istemiyor. bir ihtimal kart kullanım potansiyelinize göre insiyatif kullanarak iptal ettirilebilir. ama bu herkes için geçerli değil. zira bir bankadan kartı kapattığınızda diğer bir bankadan almak istersiniz. orada da durum farklı değil.

bankacılık uygulamalarından alına ücretler ile ilgili ne yazık ki yapılabilecek fazla birşey yok. örn. kredi kartı gecikme faiz oranı (alış veriş için) %5,95 yıllık bileşik faizi yaklaşık %90 civarı (hesaplamadım salladım). kanuni olarak bu %5,95 faiz oranının üst sınırı %30 civarı birşey. durumun nasıl olduğu için fikir oluşturabilir.
    birşey daha ekleyeyim. kar açısından ilk3 içindeki bankaların ortalama kredi kartı sayısı 4 mil. (banka başına) civarındadır. hesabınızı buna göre yapın.

Motosikleti
    BMW F650FB
    akbank ve fortis için, şikayetvar.com'a şikayet yazdım.

ikisi de, müşterimize ulaşıp gerekli bilgiyi verdik diye mesaj geçti.
    oysa ki, akbank bana hiç bir yolla ulaşmadı, fortis ise, gönderdiği mailde şubeye davet ediyor.

sonunda da, şikayetvar hukuk danışmanlığından şu mail geldi.

Sayın şikayetçimiz,

Şikayetinizi okuduk.

Size bankaların aldıkları kart aidatı ve hesap işletim ücreti hakkında bilgi vermek istedik.

Kredi kartı kart aidatı ve hesap işletim ücreti ile ilgili hakem heyetleri ve mahkemeler arasında farklı kararlar mevcut. Fakat tüketici olarak hakkınızı aramanızda ve Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmanızda fayda var. Ancak biz size haklarınızı anlatırken sonunda olabilecekler hakkında da bilgi vermek isteriz.

I-Bankalar neye dayanarak kart aidatı ya da hesap işletim ücreti alıyorlar;

-Sözleşmenin varlığına,

-Bankalar Kanunu'na göre kamuoyuna açıklamak üzere işlemlerinden ücret alabileceklerine,

-T.C. Merkez Bankasının mevduatla ilgili maddesinde yer alan masrafların niteliklerini ve azami sınırlarını kendilerinin belirleyebileceklerine,

II-Tüketiciler neye dayanarak aidatın iadesini istiyorlar;

-Haksız şart

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre; Sözleşme tek taraflı hazırlanmış ve tüketici hiçbir maddesine karışamamışsa, haksız şart teşkil eder ve bu durum sözleşmenin geçersiz olmasını sağlar,

-Sözleşme içeriği

İlgili yönetmeliğe göre de sözleşmenin içeriği açık ve anlaşılır biçimde yazılmalıdır (en az 12 punto olmalı)

-Ücretin belirli olması

Sanayi Bakanlığı'nın ilgili genelgesinde de, sözleşmede sadece ücret alınacağı yazması yetmez aynı zamanda da miktarının yazılı olması gerekir denilmektedir.Ücret alınacak denilmiş ancak miktar belirtilmemişse yine hakem heyetine başvurup ücreti iade alabilirsiniz.

III-Kart aidatının ya da hesap işletim ücretinin geri verilmesi için ne yapmalısınız?

-Banka ile aranızdaki sözleşme tek taraflı hazırlanmış , içerisinde kart aidatı veya hesap işletim ücreti ödeyeceğiniz belirtilmemiş ve miktarı da yazılmamışsa , bulunduğunuz il ya da ilçenin Tüketici Sorunları Hakem Heyetine bir dilekçe ile başvurmanız ve dilekçeye de Banka ile yaptığınız sözleşmeyi eklemeniz gerekir.

- Dilekçenize bu konuda olumlu çıkmış mahkeme kararlarını da örnek olarak ekleyebilirsiniz(Ankara 2. Tüketici Mahkemesi2007/355E., 2007/902K, Nevşehir 2.Asliye Hukuk Mahkemesi Tüketici Mahkemesi sıfatıyla 2007/180E., 2007/180K. )

IV-Hakem Heyetinden çıkabilecek kararlar nelerdir?

-Red

Hakem heyeti sizin talebinizi reddedebilir bu durumda red kararının size tebliğinden itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine dava açabilirsiniz..Açacağınız dava Hakem Heyeti Kararına İtiraz davasıdır.İtirazı görüşen mahkemenin kararı kesindir.Bu karardan sonra artık taraflar temyiz yoluna başvuramazlar.

-Kabul

Hakem Heyeti sizin talebinizi kabul edebilir, bankayı aidatı ya da hesap işletim ücretini geri vermeye mahkum edebilir. Bu durumda da bankalar hakem heyeti kararına itiraz davası açıyorlar, bankalar davayı kazanırsa siz hem aidatı ödüyorsunuz hem de bankanın avukatının vekalet ücretini ödüyorsunuz.Eğer banka davayı kaybederse kart aidatını geri vermesi gerekiyor vermezse icra takibi başlatabilirsiniz.İcra takibini aynen mahkeme kararını icraya koyar gibi icra dairesinden yapabilirsiniz.

Sonuç olarak bu konuda hakem heyetleri ve mahkemeler arasında farklılıklar olduğunu ve sonunda kazanabileceğiniz gibi kaybedebileceğinizi de belirtmek isteriz.

Saygılarımızla;

Av.ÖZLEM ORHUN
    SIKAYETVAR.COM HUKUK DEPARTMANI
    anlaşılan, hiç bu işlerle uğraşmaya gerek yok.
    bu paraları ödeyip, zıkkım olsun deyip, kartları ilelebet kapatmak en iyisi.
    fortisi hemen, axess'i ise 2-3 ay içinde taksitli borçları ödeyip kapatacağım.
    sadece kuveyttürk'ün sizcard'ı yeter bana.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)