Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yurt disindan arac getirmek? (Gumruk islerinden anliyan?)

Motovento
    REKLAM ALANI
    kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Merhaba arkadaslar acaba aranizda gumruk islerinden anliyan bu isle ugrasan varmidir..ben bu yaza dogru yurt disindsn araba getirmek istiorum..

Bu vergiler yuzunden yurt disinda 3 litre 4 litre motorlarla satilan arabalar bizde 2 litreyle gelio

Neyse tepkim bir yana ben nakliye ve aracin kayit islerini yurt disinda halledebilir.. sad ece tr ye geldiginde bu islerden anliyan arkadas lazim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    Burada konuşulmuştu bu konu net hatırlıyorum. Biraz bakım hocam illaki bulursun :-)

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Sahibindende var bitane cbr 250 yeni kasa 7 bin lira istiyor arkadas. Yurt disindan getirtmis ben sahsen inanmam vermemde o parayi

APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    Alıntı seta34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sahibindende var bitane cbr 250 yeni kasa 7 bin lira istiyor arkadas. Yurt disindan getirtmis ben sahsen inanmam vermemde o parayi
    Şahsen bende güvenip veremem.

gurkanerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    2000 cc üzerinde ki araçların gümrük vergisi hariç %84 ÖTV, %18 KDV yani toplamda %117,12(KDV, otomobilin değerine ÖTV. eklendikten sonra hesaplanmaktadır) yani ÖTV'nin de KDV'sini ödüyoruz. Araçların yüksek hacimli modellerinin ülkemize getirilmemesinin başlıca sebeplerinden birisi bu sanırım.

Size Gürcistan yolları gözüküyor galiba.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    aracı ülkeye sokarken aracın fiyatından fazla ötv ve kdv ödemek zorunda kalırsın.

Motosikleti
    Alıntı gurkanerkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2000 cc üzerinde ki araçların gümrük vergisi hariç %84 ÖTV, %18 KDV yani toplamda %117,12(KDV, otomobilin değerine ÖTV. eklendikten sonra hesaplanmaktadır) yani ÖTV'nin de KDV'sini ödüyoruz. Araçların yüksek hacimli modellerinin ülkemize getirilmemesinin başlıca sebeplerinden birisi bu sanırım.

Size Gürcistan yolları gözüküyor galiba.
    2lt nin otv si %90

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:22 ----------

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aracı ülkeye sokarken aracın fiyatından fazla ötv ve kdv ödemek zorunda kalırsın.
    Amac o zaten yabanci plaka ile kullanicam

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Ülkenin en akıllısı olarak başarılar diliyorum

Motosikleti
    Alıntı cem_fb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkenin en akıllısı olarak başarılar diliyorum
    Tesekkur ederim.. aradigim cevabi buldum arkadaslar 1 sene icinde 185gun yurt disinda kalanlar getirebilio

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Gürcistan yada Bulgaristan üzerinden Tr ye araç sokabilirsin yeni yasa tasarısı ile süresi 2 seneye uzatıldı. 2 sene ülkemizde sorunsuz kullanabilirsin, bizzat getirmiş arkadaşım var, hatta bu yaz bende düşünmekteyim.

Önemli olan arabayı oradan alırken güvenilir bir adam bulup dolandırılmamak, Gürcistan da bu işi yapan birçok firma var nette biraz araştırıp bulabilirsin.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

http://www.londrali.com/articles_lis...hakkinda-uyari

benım bulgaristan pasaportum var, hiç bulaşmıyorum. hatta annannem yılın 7-8 ayı orada yaşıyor, 185 gün şartını sağlıyor;onun üzerine alıp getirebilirim istersem, ona rağmen bulaşmıyorum. hiç girişmeyin bence o işe. sonra burada " yurtdışından araç getirdim dolandırıldım" konulu topicler okumayalım.

Motosikleti
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.londrali.com/articles_lis...hakkinda-uyari

benım bulgaristan pasaportum var, hiç bulaşmıyorum. hatta annannem yılın 7-8 ayı orada yaşıyor, 185 gün şartını sağlıyor;onun üzerine alıp getirebilirim istersem, ona rağmen bulaşmıyorum. hiç girişmeyin bence o işe. sonra burada " yurtdışından araç getirdim dolandırıldım" konulu topicler okumayalım.
    Hocam annen senenin 7 8 ayi orda kaliosa ordan araci alip turkiyeye aokabilorsiniz.. araci gidip kendiniz alinca nasil bir dolandirilma olucak ki?

Kanunlari arastirdim arkadaslar.. dedigim gibi aenenin 185 gunu yurt disinda kalmis olanlar 24 ay arac getirebiliolar.. aravi gumrukten bizzat kendisi gecirmek zorunda ve araci herhangi bir 3. Sahis kullanamaz.. 1. Derece aile kullanabilir fakat arac sahibi kullanmasi icin ailesine araci getiremez.. aslinda yasalar ve mevzuatlae burda tam deil ama insanlarin genel gorusu 1. Derece akrabanin aracinise senin kullanmanda sorun olmaz.. fakat arac baskanin uzerine ise baglama olabilir..

Ha birde arac ulkeye girdikten sonra yurt disinda satisi gerceklestirip araci kendi uzerinize almaniz da suc gumruk gorevlileri bunu da kontrol ediyormua

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Senin için toparlayayım :

1) Kullanılmış araç ithali yasak. Tek istisnası kesin dönüş yapan yurtdışında yaşayanlar 1 defaya mahsus orada kulandıkları araçarını getirebilirler
    2) Sıfır araç getirdiğinde o aracı türkiyede pahalı yapan bütün vergileri aynen senin de ödemen gerekecek. Ayrıca nakliye + antrepo + TSE gümrükçü ücreti gibi ithalatçının toplu olarak ucuza yaptırdığı masrafları sen daha fazla para ödeyerek yapacaksın.

Sonuçta Türkiye 'den almaktan daha pahalıya gelir

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:08 ----------

Alıntı keremkrmn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gürcistan yada Bulgaristan üzerinden Tr ye araç sokabilirsin yeni yasa tasarısı ile süresi 2 seneye uzatıldı. 2 sene ülkemizde sorunsuz kullanabilirsin, bizzat getirmiş arkadaşım var, hatta bu yaz bende düşünmekteyim.

Önemli olan arabayı oradan alırken güvenilir bir adam bulup dolandırılmamak, Gürcistan da bu işi yapan birçok firma var nette biraz araştırıp bulabilirsin.
    Kendi adına yabancı plakalı araç getirebilmen için son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmiş olman gerekli. Başkasına adına getirip vekaletle kullanmak yasaklandı, bu şekilde kullanılan tüm araçları gümrük parkına çekmeye başladılar.

Alıntı kivancern adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam annen senenin 7 8 ayi orda kaliosa ordan araci alip turkiyeye aokabilorsiniz.. araci gidip kendiniz alinca nasil bir dolandirilma olucak ki?

Kanunlari arastirdim arkadaslar.. dedigim gibi aenenin 185 gunu yurt disinda kalmis olanlar 24 ay arac getirebiliolar.. aravi gumrukten bizzat kendisi gecirmek zorunda ve araci herhangi bir 3. Sahis kullanamaz.. 1. Derece aile kullanabilir fakat arac sahibi kullanmasi icin ailesine araci getiremez.. aslinda yasalar ve mevzuatlae burda tam deil ama insanlarin genel gorusu 1. Derece akrabanin aracinise senin kullanmanda sorun olmaz.. fakat arac baskanin uzerine ise baglama olabilir..

Ha birde arac ulkeye girdikten sonra yurt disinda satisi gerceklestirip araci kendi uzerinize almaniz da suc gumruk gorevlileri bunu da kontrol ediyormua
    dostum senelerdir gidip geliyoruz. sınır geçişlerinde çektiklerimi ben bilirim.getirdiğin 3-5 kg et için bile saatlerce uğraşabiliyorsun. o yüzden koskoca arabayla hiç uğraşamam. bir de burada allah korusun bir kaza yaptığında sigorta-kasko işleri çok uğraştırır. türk plakalı aracımızla kaza yaptığımızda bile günlerce uğraşırken,yabancı plaka ile yapacağım kazada ne kadar uğraşacağımı tahmin bile edemiyorum.

Motosikleti
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin için toparlayayım :

1) Kullanılmış araç ithali yasak. Tek istisnası kesin dönüş yapan yurtdışında yaşayanlar 1 defaya mahsus orada kulandıkları araçarını getirebilirler
    2) Sıfır araç getirdiğinde o aracı türkiyede pahalı yapan bütün vergileri aynen senin de ödemen gerekecek. Ayrıca nakliye + antrepo + TSE gümrükçü ücreti gibi ithalatçının toplu olarak ucuza yaptırdığı masrafları sen daha fazla para ödeyerek yapacaksın.

Sonuçta Türkiye 'den almaktan daha pahalıya gelir

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:08 ----------

Kendi adına yabancı plakalı araç getirebilmen için son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmiş olman gerekli. Başkasına adına getirip vekaletle kullanmak yasaklandı, bu şekilde kullanılan tüm araçları gümrük parkına çekmeye başladılar.
    Dostum abimin adina getiricem. 1.derece yakiari kullanabiliyormus araci..

Yada mavi plaka almayi dusunuorum ma olanlardan fakat ondada teyminat yatirdigin icin ayni ucrete denk geliyormus

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)