Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

TORNACILIK,CNC,FREZE VS NASIL MESLEK ACİL

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı bazen25 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    30 yaşından sonra motosiklete başladım, benim için hiçbir şey için geç değildir. Bakın bu meslekte öyle ileride masa başına geçerim tarzında bir seçenek çok çok çok nadiren olur, heleki bu konuda mesleki bir eğitiminiz yoksa, sadece belirtilen makinalarda parçayı koyup düğmeye basacaksın durumunda kalırsan, sadece düğmeci olursun ve başka bir yere tornacıyım ben diye işe girersen adamda sana "al şu parçayı 0,5 paso ver " dediğinde bakıp kalırsın, ama bu işi hakkı ile öğrenirsen ömrün yettiği sürece aç kalmazsın iyide para kazanırsın, burada çalışan iki emekli var ikisi de ev bark sahibi hatta bi kaç tane, birtane cnc ci var o pc de programını yazıp parçayı işliyor, çokta güzel para kazanıyor. Sağlık ile ilgili bir sorunun yoksa korkma başla.
    Sağlıkla ilgili sorunum yok çok şükür.meslek hakkında bilgisizim o kadar. Kaybedecek hiç birşeyim yok. En iyisi pazartesi gidip iş başı yapayım deneyeyim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kuter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R1
    Ne olacak iş mi ki o, hemen öğrenirsin maximum 2-3 saat :D :D :D

Alıntı kuter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne olacak iş mi ki o, hemen öğrenirsin maximum 2-3 saat :D :D :D

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    Matematikle, geometriyle aran nasıl?

Guzel meslektir, geleceği de var. Emeğini verir, karşılığını da alırsın. Masa başı işler gibi değildir, daha yorucudur ama mekanik-teknik işlerin içinde en temizi ve zevklisidir.

Zeka ve bilgiyle yapılan bir iştir. Matematiğe kafası basmayan, geometride zorlanan, okumayı ve öğrenmaeyi sevmeyen adam, bu meslekte başarılı olamaz.
    garabel67 bunu beğendi.

Benden sana 5 yıllık kalkınma plani:

Ise gir, sebat et. Verilen her işi yap. Güvenlik önlemlerini kavramak önceliği olsun. Asla bu benim işim değil deme. 6 ay içinde elin is tutmaya başlayacak.

Ikinci altı ay sana verilmeyen islere de bulaş. Ustanı biktirana dek soru sor. Böylece birinci senenin sonunda işi ogrenmeye başlayacaksin.

Ikinci yıl. Sorumluluk almaya başla. Eline aldığın işte ustalas.

Üçüncü yıl masa basindakilerle muhattap olmaya çalış. Isleri hakkında soru sor. Mantığını kavramaya çalış.

Üç yıllık teknik elemanlık deneyimin seni yeterince pisirmis olmalı. Masa başında çalışanların kullandıkları programların kursuna git.

Beşinci yılda masa başına geçmeye çalış. Pratiği de öğrenmiş olduğun için kıymetli bir eleman olma Şansın var.
    garabel67 ve Sinan Er bunu beğendiler.

mücahit1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Null
    cnc'yi bide pressi ogrenirsen ufak tefekte bilgisayardan anlıyorsan tabela vereklam piyasasinda güzel para dondurursun

Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Matematikle, geometriyle aran nasıl?

Guzel meslektir, geleceği de var. Emeğini verir, karşılığını da alırsın. Masa başı işler gibi değildir, daha yorucudur ama mekanik-teknik işlerin içinde en temizi ve zevklisidir.

Zeka ve bilgiyle yapılan bir iştir. Matematiğe kafası basmayan, geometride zorlanan, okumayı ve öğrenmaeyi sevmeyen adam, bu meslekte başarılı olamaz.
    Sayısal ile pek aram yok aslında ama çözmeye çalışırım

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:09 ----------

Verdiğiniz cevaplar benim için çok kıymetli. Yazdıklarınızı okuyunca heves geldi.

Motosikleti
    Yamaha R1
    Komik değil miydi 😀
    Sinan Er bunu beğendi.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    kral siyensi'ci fatih iyi günler diler
    cnc ve genel olarak talaşlı imalat işleri sizi hem bedenen hem de zihnen zorlayacak ve devamlı istihdam açığı bulunan kıymetli mesleklerdir.
    yukarıda bir arkadaşın da değindiği üzere matematik, geometri bilginiz ve analitik düşünme yeteneğinizle de ilişkilidirler.
    bunun yanında cnc operatörlüğünün ve programcılığının sonraki adımı olan bilgisayar destekli tasarım(CAD) ve bilgisayar destekli imalat(CAM) uygulamaları devamlı gelişen ucu açık bir sektördür.
    cnc operatörlüğü ile girdiğiniz sektörde kabiliyet ve azminiz ölçüsünde iyi bir CAD-CAM uygulayıcısı olabilir ve büyük fabrikalarda iyi pozisyonlarda iş edinebilirsiniz.
    her sektörde olduğu gibi burada da iş sizde biter.
    sektör kalifiye elemana aç,
    burada belirleyici olan kapasiteniz, kabiliyetleriniz ve azminiz.
    elini yağdan esirgemeyen ve nispeten basitçe sayılabilecek matematiksel bağıntılar gördüğünde far görmüş tavşan gibi kalakalmayan biriyseniz tavsiye edebileceğim bir meslektir.
    diğer sektörlere göre sanayi ortamı biraz daha uzak ve soğuktur,
    bu da ayrı bir detay.
    sağlıkla ilgili de birkaç şey söyleyebilirim;
    çalıştığınız işyerinin durumuna bağlı olmakla beraber bor yağına, yağ kokusuna maruz kalacağınız bir ortamdır.
    iyi havalandırmalı yüksek bir fabrikada çalışabileceğiniz gibi 70 metrekare, yağlı bir atölyede de çalışabilirsiniz.
    gözünüze çapak kaçar, elinize talaş batar, tuvalete girmeden önce elinizi yıkarsınız

kafanıza takılanı çekinmeden sorunuz.
    zaferce ve garabel67 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha R1
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kral siyensi'ci fatih iyi günler diler
    cnc ve genel olarak talaşlı imalat işleri sizi hem bedenen hem de zihnen zorlayacak ve devamlı istihdam açığı bulunan kıymetli mesleklerdir.
    yukarıda bir arkadaşın da değindiği üzere matematik, geometri bilginiz ve analitik düşünme yeteneğinizle de ilişkilidirler.
    bunun yanında cnc operatörlüğünün ve programcılığının sonraki adımı olan bilgisayar destekli tasarım(CAD) ve bilgisayar destekli imalat(CAM) uygulamaları devamlı gelişen ucu açık bir sektördür.
    cnc operatörlüğü ile girdiğiniz sektörde kabiliyet ve azminiz ölçüsünde iyi bir CAD-CAM uygulayıcısı olabilir ve büyük fabrikalarda iyi pozisyonlarda iş edinebilirsiniz.
    elini yağdan esirgemeyen ve nispeten basitçe sayılabilecek matematiksel bağıntılar gördüğünde far görmüş tavşan gibi kalakalmayan biriyseniz tavsiye edebileceğim bir meslektir.
    bu da ayrı bir detay.
    çalıştığınız işyerinin durumuna bağlı olmakla beraber bor yağına, yağ kokusuna maruz kalacağınız bir ortamdır.
    iyi havalandırmalı yüksek bir fabrikada çalışabileceğiniz gibi 70 metrekare, yağlı bir atölyede de çalışabilirsiniz.
    gözünüze çapak kaçar, elinize talaş batar, tuvalete girmeden önce elinizi yıkarsınız

Ne güzel anlatmışsın be tuvalet öncesi ve sonrası yıkıyoruz değil mi
    aquarist4 bunu beğendi.
    06KTR21

Ne güzel anlatmışsın be :) tuvalet öncesi ve sonrası yıkıyoruz değil mi :)
    Yanlış alıntı yaptım

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:11 ----------

kral siyensi'ci fatih iyi günler diler :)
    bu da ayrı bir detay.
    gözünüze çapak kaçar, elinize talaş batar, tuvalete girmeden önce elinizi yıkarsınız :)

Çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim. Elektrik elektronik Anadolu meslek çıkışlıym. Bu meslek benim aklımda hiç yoktu. Tanıdık biri vasıtasıyla gittim görüştüm. Patrkn çok ilgiliydi. Makine mühendisi kendi iş yeri. 3 kişi çalışıyor. Bana da patron öğretecek işi. Dediğim gibi beni sevdi. Matematikle falanda pek isim olmadı bu güne kadar. Ama lazım olursa yapacağıma inanıyorum. Sürekli gelişeceğim için bana bu meslek sıkıcı gelmez diye umuyorum. Bu is ise Allah izin verirse çırak olarak gireceğim. Merak ettiğim nereye kadar ilerleyebilirim. Misal cnc ve dediğiniz diğer otoket cam vs öğrendim bu dallarda daha değişik işler yapan yerlere sırtımı dayayabilir miyim? Ankarada bu işler yaygın zannediyorsam genel olarak ortalama bir kişinin maaşı ne kadar. .siz bu meslekle ne zamandır uğraşıyorsunuz ve nerden nereye geldiniz. Hikayenizi anlatır mısınız. Son soru bu iş zevkli mi =)

Motosikleti
    xt 600
    ben de makine mühendisiyim ve küçük bir cnc atölyesinden geçiniyorum.
    16 senedir bu işlerdeyim.
    maaş konusu muallak, yelpaze geniş.
    benzer işi yapıp 1500 alana da 3500 alana da rastgelebilirsin.
    "nereye kadar ilerleyebilirim" konusu da muallak,
    yıllar sonra bir atölye yönetebilirsin, fabrikada bir birimin başında olabilirsin, kendi işyerini açabilirsin...
    benim için bunlar arasında en iyi seçenek kendi işyerini kurmak oldu.
    sana tavsiyem de bu yönde olacaktır,
    zira mühendislik ya da benzeri bir diploman olmadığı için dışarda çalışarak ulaşabileceğin pozisyon biraz tıkalı görünüyor.
    hayırlısı olsun.
    karacabeg ve garabel67 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha R1
    ben de makine mühendisiyim ve küçük bir cnc atölyesinden geçiniyorum.
    16 senedir bu işlerdeyim.
    maaş konusu muallak, yelpaze geniş.
    benzer işi yapıp 1500 alana da 3500 alana da rastgelebilirsin.
    "nereye kadar ilerleyebilirim" konusu da muallak,
    yıllar sonra bir atölye yönetebilirsin, fabrikada bir birimin başında olabilirsin, kendi işyerini açabilirsin...
    benim için bunlar arasında en iyi seçenek kendi işyerini kurmak oldu.
    sana tavsiyem de bu yönde olacaktır,
    zira mühendislik ya da benzeri bir diploman olmadığı için dışarda çalışarak ulaşabileceğin pozisyon biraz tıkalı görünüyor.
    hayırlısı olsun.
    Neredesin uğrayalım yanına

Motosikleti
    xt 600
    Neredesin uğrayalım yanına
    ivedikteyim,
    bekleriz.
    M30

Motosikleti
    Yamaha R1
    ivedikteyim,
    bekleriz.
    M30

Ivedik baya büyük, spesifik adres gerekiyor :D
    06KTR21

Coşkuyla yapılınca şöyle bir meslek gibi görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=aeKZCjoC2Qc

Fatih Başkan, nasıl bir iş çıkarmış eleman bir yorumlar mısın bizim için?

eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    Bende orman endüstri mühendisliğinden bu sene mezun oldum henüz kendi işimi yapmaya başlamadım ama stajımı mobilya fabrikasında yaptım. Mühendis olarak bizim iş daha çok çizim üzerine yani sen sıfırdan başlıyosun durum biraz farklı ama fabrika ortamını görmüş biri olarak yazayım dedim. çoğu iş sektörüne göre daha az eğlenceli daha gürültülü, tozlu vs. olabilir ama severek yapılacak bir iş. CNC yi kullanan ustayla aramız iyiydi devamlı soru sorardım kafa dengi bir adamdı zamanla kendini kurslarla felan geliştirip mühendislerden bile yüksek maaşlar alabilirsin. 5 yıl üniversiteyi okuduktan sonra şunu anladım diplomaya değil senin ne bildiğine bakıyorlar bu sektörde kalifiye bir usta müdürden daha vasıflı olabiliyor

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Coşkuyla yapılınca şöyle bir meslek gibi görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=aeKZCjoC2Qc

Fatih Başkan, nasıl bir iş çıkarmış eleman bir yorumlar mısın bizim için?
    küp dediğin bele olur

asıl bunu yorumla kuvvet reyiz

Dusty ve zaferce bunu beğendiler.
    Motosikletli Kaplumbağa...

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Topic sahibi nerde ne yapıyor acaba ??

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)