Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A Sınıfı Amatör Telsiz Sınavını kazandım.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Uzun zamandır planladığım ama bir türlü fırsat bulamadığım amatör telsiz belgesi sınavına başvurmuştum. Sınava İzmir'de katıldım. Denizli'den sabah 07:00'de ailemle birlikte aracımla yola çıktım. Otobandaki Selatin Tüneli öncesinde bir kahvaltı yaptık. Sonrasında sınav yerim olan İzmir Kız Lisesi'ne vardım. Daha sınava 45 dakika vardı. Sınav solunuma baktım, sınava son ben vurmuşum galiba son salon ve son sıradaydım.
    Her neyse sınav öncesi bir bardak çay içtim, sonrasında biraz su. Lavaboya uğrayıp sınav saatini beklemeye başladım.
    Sınav saati geldi, salona girdim. Başladı mı bir heyecan! Kitapçıklar zaten dağıtılmıştı. Hemen gerekli alanları doldurup sınavın başlamasını bekledim. Sınav başlar başlamaz hemen yumuldum sorulara. Sınav evraklarımı teslim edip çıktım.
    Sınava girenlerden çok sınava girmeyen (aile, arkadaş, dernek üyesi, vb.) insan vardı. Çoğunda Trac üniforması vardı. Umke, Akut ne ararsan vardı. Hatta aşağıda yolda memleketim Fethiye Akut ekibinin aracı da vardı ama onları o kalabalığın içinde bulamadım. Aynı amaç olunca ilk gördüğüme selamı verip başladık muhabbete. Sanki 20 yıllık arkadaşımmış gibi muhabbet ettik. Sınava hazırlandık ama bilmediğim çok konu var. Birşeyler öğrenmek amacıyla yakınlarda birşeyler öğrenebileceğim insanlar arıyorum. Denizli'den hemen bu işlerle uğraşan birkaç kişinin ismini öğreniyor ve komşumuz olan Nazilli'den bir beyefendi ile tanışıyorum. İyi temennilerin ardından oradan ayrılıp çocuklarıma söz vermiş olduğum Sasalı Doğal Yaşam Parkı'na doğru yola çıktım.
    Uzun bir yazı oldu. Aslında devamı da var ve bir bu kadar daha uzun ama daha fazla sıkmamak için burada kesiyorum. Umarım belgem en kısa sürede gelir. 73
    ilkerabi ve !Lk£® bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    h2rx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyena 100 X / Spacy α
    telsiz kullanmak için mi sadece bu sınav? telsiz yapımı-frekanslarına dair teknik konular barındırıyor mu?

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Bende girmiştim 2-3 sene önvce b sınıfı için kazanamadım, halk bandı telsiz kullanıyorum, bırak kalsın onların amatörlüğü, sanki üniversite sınavı elektronik bölümüne giriyoruz gibi sorular soruyor...40 liram çöpe gitti...

Motosikleti
    Alıntı h2rx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    telsiz kullanmak için mi sadece bu sınav? telsiz yapımı-frekanslarına dair teknik konular barındırıyor mu?
    telsiz yapımı-frekanslarına dair teknik bilgiler barındırıyor ama 400 soruluk bir havuz var. oradan çıkıyor sorular. teknik bilgi bilmesen bile soru ve cevapları ezberlersen belge almak için sorun olmaz. Ancak ben bu işi seviyorum, uğraşırım diyorsan teknik anlamda kendini geliştirmen lazım.

Motosikleti
    MT-25
    Hayırlı olsun

Motosikleti
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun
    teşekkür ederim.

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Morse Kodundan ayrıca sıbav yapmıyorlar mı A sınıfı için?

Hala 1980 öncesi kafa bunlarınki. O yıllarda 3222 sayılı kanun vardı. Yassah diyen. Özal biraz esnetti işte. Üzerine cep telefonları internet çıktı ama hala bunlardaki (bürokrasi diyeyim) zihniyet değişmedi. Gerçi Amatör radyoculuğun itibarı ya da işlevselliği de eskiye nazaran kalmadı gibi. Şimdi herkes twitterda QSL kart koleksiyonu yapmıyorsanız tabi.

Motosikleti
    Mondial Drift
    bu dediğiniz şey nedir açıklayabilirmsiniz bir acemiye :D

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    QSL Kart için diyorsanız. Kartvizit gibi düşünebilirsiniz. Amatör radyoda her ülke bölgelere ayrılmıştır. Değişmediyse Türkiye 7 bölgedir örneğin Marmara bölgesi TA1 ile belirtilir ve buradaki aamatörler TA1XX gibi bir çağrı kodu alır. Her amatör kendine ait bu çağrı kodu ile bir kart bastırır. Bu kartın üzerinde ise bazı bilgiler yer alır.

Amatör radyoculukta amaç birileriyle iletişim kurmaktır. Burada ise devreye uzaklık girer. (tabi amatör radyoculara ayrılmış frekans ve mmodülasyonlar çerçevesinde.) Ve bu görüşmelerin kaydı (frekans, sinyal kuvveti, netlik, saat, tarih vb.) bu QSL kartlar üzerine kaydedilir ve görüşme yapan kişiler bu kartları birbirine yollar.

Hatta bunların yarışmaları da olur. Atıyorumm 144Mhz'de en uzak şurayla görüşüldü gibi haberler yayınlanırdı eskiden. TRAC o zamanlar çok iyi bir dergi de yayınlardı.

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sınavı kazanmakla iyi etmemişsiniz. Şimdi hangi markanın hangi modelini kullanayım derdine düşeceksiniz. Allah yardımcınız olsun...

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Anlamayınca böyle hissettim.

Motosikleti
    Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amatör radyoda her ülke bölgelere ayrılmıştır. Değişmediyse Türkiye 7 bölgedir örneğin Marmara bölgesi TA1 ile belirtilir ve buradaki aamatörler TA1XX gibi bir çağrı kodu alır. Her amatör kendine ait bu çağrı kodu ile bir kart bastırır. Bu kartın üzerinde ise bazı bilgiler yer alır.
    şu an 10 bölge

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:29 ----------

Alıntı Deli Çerkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sınavı kazanmakla iyi etmemişsiniz. Şimdi hangi markanın hangi modelini kullanayım derdine düşeceksiniz. Allah yardımcınız olsun...
    sınava hazırlandıktan sonra marka/model araştırması yapmış ve wouxun kg-uvd1p modelinde karar kılmıştım. biraz acemiliği attıktan sonra yaesu markasına atlarız inşallah.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Anlaşılmadı tekrar edin. Tamam.
    zihnigonen bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlaşılmadı tekrar edin. Tamam.
    Telsiz haberleşmesinde "QSK" kodu vardır. "Beni duyabiliyor musunuz?" demek.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Sayenizde yeni bir merak konusu oluştu benim için, belki de yeni bir ilgi alanı,hobi .

Motosikleti
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Sayenizde yeni bir merak konusu oluştu benim için, belki de yeni bir ilgi alanı,hobi .
    Ben de Denizli'de yaşıyorum. Biraz uzun bir yazı yazacağım, umarım sıkılmazsın.
    Ben bir okulda müdür yardımcısıyım. Yıllar önce izciliğe merak sarmış ve bu konuda uzmanlaşmaya devam ediyorum. Oymakbaşı kursu, ilkyardım kursu gibi kurslara gittim. İzcilik federasyonu içersinde AKUT gibi TİFAKE isminde "arama kurtarma" yapılanması başladı. Bununla ilgili çeşitli uzmanlık kursları yapılıyor. Burada federasyon başkanımız telsizin çok önemli olduğunu, yarın birgün Allah korusun bir afet/felaket durumunda şebekelerin çöktüğünü ancak telsiz şebekesinin ayakta kaldığını ve bu nedenle herkesin muhakkak amatör telsiz belgesi almasını teşvik ediyordu. Ama idareci olmamdan dolayı bir türlü vakit bulamıyordum.
    Vakit bulunmaz, vakit ayrılır diyerekten 3 hafta önce sınava kaydımı yaptırdım. sınava çalıştım ve çok şükür sınavdan 100 puan aldım. bugün de evraklarımı tamamladım, harcımı yatırıp evraklarımı kargoyla gönderdim. şimdi dört gözle belgemin gelmesini bekliyorum.
    Sınavlara hazırlanırken soruları bir gördüm "aman ya rabbim! bu da ne?" dedim kendi kendime. mevcut olan 400 soruyu su gibi ezberledim, şimdi hangisini sorsan ezbere bilirim. dikkat et! ezbere bilirim. yani aslında bilmiyorum sadece ezberledim. telsizcilik (radyoculuk) o kadar teknik bir konu ki. biraz üstün körü bir araştırsan, aslında çoğu insan tarafından bilinmeyen çok teknik bir derya olduğunu göreceksin. bak sınavda çıkan o 400 soruyu ezbere tamamını çözerim ama sadece çözerim. belki (benim için) bilinmeyen bir konu olduğu için bana öyle geliyordur bilmiyorum.
    bir an önce belgem gelsin de hemen tanıdık birileri bulup bu alana balıklama atlamalıyım.
    oluroyle bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı zihnigonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de Denizli'de yaşıyorum. Biraz uzun bir yazı yazacağım, umarım sıkılmazsın.
    Ben bir okulda müdür yardımcısıyım. Yıllar önce izciliğe merak sarmış ve bu konuda uzmanlaşmaya devam ediyorum. Oymakbaşı kursu, ilkyardım kursu gibi kurslara gittim. İzcilik federasyonu içersinde AKUT gibi TİFAKE isminde "arama kurtarma" yapılanması başladı. Bununla ilgili çeşitli uzmanlık kursları yapılıyor. Burada federasyon başkanımız telsizin çok önemli olduğunu, yarın birgün Allah korusun bir afet/felaket durumunda şebekelerin çöktüğünü ancak telsiz şebekesinin ayakta kaldığını ve bu nedenle herkesin muhakkak amatör telsiz belgesi almasını teşvik ediyordu. Ama idareci olmamdan dolayı bir türlü vakit bulamıyordum.
    Vakit bulunmaz, vakit ayrılır diyerekten 3 hafta önce sınava kaydımı yaptırdım. sınava çalıştım ve çok şükür sınavdan 100 puan aldım. bugün de evraklarımı tamamladım, harcımı yatırıp evraklarımı kargoyla gönderdim. şimdi dört gözle belgemin gelmesini bekliyorum.
    Sınavlara hazırlanırken soruları bir gördüm "aman ya rabbim! bu da ne?" dedim kendi kendime. mevcut olan 400 soruyu su gibi ezberledim, şimdi hangisini sorsan ezbere bilirim. dikkat et! ezbere bilirim. yani aslında bilmiyorum sadece ezberledim. telsizcilik (radyoculuk) o kadar teknik bir konu ki. biraz üstün körü bir araştırsan, aslında çoğu insan tarafından bilinmeyen çok teknik bir derya olduğunu göreceksin. bak sınavda çıkan o 400 soruyu ezbere tamamını çözerim ama sadece çözerim. belki (benim için) bilinmeyen bir konu olduğu için bana öyle geliyordur bilmiyorum.
    bir an önce belgem gelsin de hemen tanıdık birileri bulup bu alana balıklama atlamalıyım.
    Siz o soruları ezberlediyseniz hafızanız çok kuvvetli süper zeka gibi sanırım, ilk kıyı emniyetine geçince sınava girmiştim daha önce kıyı emniyeti yapmıyordu, tam kazık alakasız sorular bize denk gelmişti ki mors bile sormuşlardı, yani madem kıyı emniyetine geçti sınav sistemi dayayalım kazıkları gitsin dediler heralde...
    zihnigonen bunu beğendi.
    Aprilia RS 250 GP Nº1

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)