Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

İnternet sansürünü aşmanın yolu Tor Browser

Motovento
    REKLAM ALANI

İnternette okuduğum bir makaleyi sizlerle paylaşmak istedim. Alıntıdır.

Sevgili Dostlar… Madem İnternet Sansürü yasası Meclis’ten geçti, hazırlıklı olmalıyız… Mâdem Devlet artık insanların İnternet erişimlerini kontrol altında tutacak… Mâdem bundan böyle kimin ne zaman nerelere girdiğini izleyecek ve fişlemeyi artık İnternet ortamında da yapacak… Savunma mekanizmamızı kurmak en doğal hakkımızdır.
    Başbakan, “Bu yasa ile İnternet’e asla sansür gelmiyor. İnternet’i daha güvenli, hatta daha özgür hâle getiriyor. Sansür, yasak diyerek insanları sokaklara çıkarmak isteyenler, farklı gayretlerin peşindedir”buyurdu. Varsın buyursun… Gelin, biz İnternet özgürlüğümüzü gerçek anlamda güvenli ve daha özgür kılmak için gerekli önlemleri alalım.

Tor Browser; tüm ayarları yapılmış, hemen kurulabilen ve çalışmaya başlayan arayıcı-tarayıcıdır. Sisteminizde kurulu diğer tarayıcıları veya İnternet ayarlarını etkilemez. Güvenli bağlantı için bu tarayıcıyı açar ve bağlanırsınız.

Konunun uzmanlarının ifadesi ile herkesin kurması gerekir, çünkü önümüzdeki günlerde hayli lâzım olacaktır.

Kılavuz istiyorsanız, ben Mehmet Ayberk’in (http://mehmetayberk.com/tor-browser-nedir/) sitesini tavsiye ederim. Ayrıntılı bilgi var.

ANONİMLİĞİ KORUMANIN EN GÜVENLİ VE KOLAY YOLU

Dostlar… Tor Browser, insanların İnternet’te güvenli ve gizli bir biçimde gezinmelerini sağlıyor. Çalışma mantığı, bağlantıları maskelemeye dayanıyor. Bu bağlantılar, Tor ağına gönderilen isteklerin değerlendirilip bağlanmak istenen siteye gidene kadar geçen işlemlerde maskeleniyor. Sansür kolayca aşılıyor. Anonimlik korunuyor.

İyi ki dünya üzerinde sansüre karşı mücadele veren gönüllü aktivistler var. Çalışmalarından en önemlisi, TOR Projesi. Bu proje sayesinde hem İnternet’te sansürsüz gezebiliyor, hem de girdiğiniz sitelerde kimliğinizin gizli kalmasını temin etmiş oluyorsunuz. Üstelik TOR projesini kullanmak sandığımızdan daha kolay.

Programı indirmek basit. Microsoft Windows kolonunda 32-bit linkine tıklıyoruz. Adres belli:

https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

Sakın, açılması biraz uzun sürüyor diye canınızı sıkmayın, herhalde Büyük Ağabey’in sizi gözetlemesinden iyidir.

Tor Browser’de, veriler şifreleniyor. Bu da ayrıca bir güvenlik oluşturuluyor.

İstek, ilk server tarafından değerlendirilip ikinci server’ e iletiliyor. İkinci server’in değerlendirmesinin ardından üçüncü server’e geçiriliyor. İşlem, site sizin bilgisayarınıza ulaşana kadar sürüyor. Bağlantılar bu sayede maskeleniyor. Kimin hangi bağlantıya giriş yaptığını öğrenmek neredeyse imkânsız hale geliyor.
    sdirer, kemboo ve Erkini bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    2move - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel bilgilendirme . Teşekkürler. Hayırlısıyla 30 marttan sonra ülkemizin üzerinden ölü toprağı yavaş yavaş kalkacaktır.
    cool113, agrasiwe ve cenkito bunu beğendiler.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    internet sansürünü asmanin tek yolu,
    size o sansürü uygulayanlari yönetimden uzaklastirmaktir.
    Baska yolu yok.
    cool113, drtayfun, Ahmet Abi ve 24 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Tek taraflı lüx olmaz arkadaşlar, şöyle ki:
    Bu sistem sizin İP adresinizi değiştirip başka bir İP'den bağlanıyor olarak gösteriyor ve kimliğinizi gizliyor bu doğru. Fakat bu sırada sizin İP'niz de boşa düşüyor ve aynı ağı kullanan başka bir kullanıcı bunu alabilir. Tabii sıkıntılı bir iş yapıyorsa iş size patlar. Böyle bir risk var diye duyuyorum.
    Daha güvenli bir yol var galiba;
    Google Chrome kullananlar için zenMate diye bir eklenti var, ağınızı o kontrol ediyor ve yurtdışındaki bir Server'e yönlendiriyor, tüm verileri ve trafiği şifreleyerek google üzerinden işlemlerinizi gerçekleştiriyor. Bunu Üniversiteler dosya paylaşımı ve bilimsel işlemler için deneme amaçlı kullanıyor.Şimdilik sadece e-mail adresi istiyor ve parola kullanıyor. Şu tarafı güzel, bağlanıyor gösterdiği ülkenin kanunlarını çiğnemedikçe sorun yok. Sanırım buna hepimiz de kolaylıkla razı oluruz. Öyle mi?
    cool113, oyunageldim ve yusufozugenc bunu beğendiler.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    hakkı söylememiz birilerine batacaksa ve bu millet te onları seçmeye devam edecekse zaten yanlış ülkede doğmuş talihsiz bir adamızdır
    Thracian, COQ, sdirer ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    deve dikeni çok severmiş..bi de bişeyi seven vardı ama ..çıkaramadım şimdi....

neyseee.............

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Kasetler geliyooooooooooor

_pLay_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R - Citroen C5 SX PK
    :D buyuk amca ne yapacagını sasırdı :D

130'u_gördüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS & Kanuni Windy S
    Alıntı 2move adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bilgilendirme . Teşekkürler. Hayırlısıyla 30 marttan sonra ülkemizin üzerinden ölü toprağı yavaş yavaş kalkacaktır.

Bi' atamadınız şu toprağı.

30 mart akşamı burda ol bi'şey konuşacağız

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    hiç de anlamam bu işlerden nereden çıktı bu sansür

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Yahu zaten çok pahalı ve yavaş zaten..
    Şimdi daha da pahalı ve daha da yavaş olur bu uygulamalarla..

Seçim kürsülerinde langır langır döner inşallah o dolandırıcıların kasetleri.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700

kahrolsun ben ne dersem o olur acınası, cahil zihniyeti..

ellerine sağlık

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    bu browser'in bizim bilgilerimizi toplamadığından nasıl emin olabiliyoruz? ben bilgisayarımdan bankacılık işlemleri yapıyorum sırf bu browser sebebi ile hesaplarıma bir ziyan gelirse ne olacak?
    ayrıca sınırsız ve sorumsuz bir büyüklükten her zaman için uzak duracaksın toplum hayatının kuralları olduğu gibi sanal hayatında kuralları olmalı, herşeyi sansür yaygarası içine sokmak kepazeliktir.
    bu arada bu takip sistemleri sayesinde pedofili ler yakalanıyor eğer sizde çocuğunuz güvende olsun istiyorsanız internet denen bu sınırsızlığın sınırlandırılmasını istemelisiniz. bu sansür saçmalıklarını bir kenara bırakıp olgun ve ufku olan insanlar gibi fayda-zarar hesabı yaparak düşünmelisiniz.

restherock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F700 GS
    madem pedofiliye savaş açılıyor gibi geliyor internet denetimi o zaman çocuk gelinlere ya da 12 yaşıdaki kız çocuğuna tecavüz eden 60-70 iyi aile çocuğuna neden hesap sorulmuyor? tecavüze rıza göstermişti 12 yaşında ki kız değil mi? dervişin fikri neyse zikri de odur ne yazık ki. ben bu kısıtlamada en ufak bir fayda görmüyorum çünkü ben bu arkadaşları sanal ortamdan değil kanıyla etiyle karşımda görüp tanıyorum.
    cool113, pistolpitt ve xawa bunu beğendiler.
    Bas Gitar tınılayan bir felsefedir dedi Yaşlı Kurt, Motosiklet ise homurdayan bir felsefedir dedi Yavru Kurt...

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    yeni arama motorumuz, 657 ye tabi

cool113 ve xawa bunu beğendiler.

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    pedofili kelimesini neden dar bir alan ittinki 12 yaşındaki bir kız çocuğu ile evlenen o.... çocuğunu değil hapis, idam etseler içim ferahlamaz.

ayrıca sansür kelimesi bende farklı çağrışımlar yapıyor. haklı davasını sürdüren bir gazetenin yayın hayatına engel olunması gibi, ben burada sansürlük bir durum göremiyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Bu vatan kimseden çekmedi, dinciler ve eğitimsiz biatkarlarından çektiği kadar.
    cool113, draggy, xawa ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

restherock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F700 GS
    pedofili örneğini aslında dar bir alana itmedim genel bir konuyu daha somut ve çarpıcı bir örnekle ortaya koymaya çalıştım. yani üzüm yemekten çok bağcı dövmeye giden bir iş var ortada en azından bana öyle geliyor. o verdiğiniz diğer gazeteci örneği de aslında şuan çok güncel farkındasınızdır belki.
    Bas Gitar tınılayan bir felsefedir dedi Yaşlı Kurt, Motosiklet ise homurdayan bir felsefedir dedi Yavru Kurt...

Alıntı panic adak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu browser'in bizim bilgilerimizi toplamadığından nasıl emin olabiliyoruz? ben bilgisayarımdan bankacılık işlemleri yapıyorum sırf bu browser sebebi ile hesaplarıma bir ziyan gelirse ne olacak?
    ayrıca sınırsız ve sorumsuz bir büyüklükten her zaman için uzak duracaksın toplum hayatının kuralları olduğu gibi sanal hayatında kuralları olmalı, herşeyi sansür yaygarası içine sokmak kepazeliktir.
    bu arada bu takip sistemleri sayesinde pedofili ler yakalanıyor eğer sizde çocuğunuz güvende olsun istiyorsanız internet denen bu sınırsızlığın sınırlandırılmasını istemelisiniz. bu sansür saçmalıklarını bir kenara bırakıp olgun ve ufku olan insanlar gibi fayda-zarar hesabı yaparak düşünmelisiniz.
    bu browserı yüklemek tercih meselesi. güvenli bulmuyorsanız yüklememe tercihiniz var. çocuğu olan aileler için zaten öyle bir uygulama var. servis sağlayıcına verirsin talimatı aile paketine geçirirler çocuğunda bu tip sitelere giremez.

kamsea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    daelim s2 250
    Google’dan İnternet Sansürünü Bitirecek Eklenti: uProxy

Henüz test aşamasında olan uProxy’nin arkasında Washington Üniversitesi Google ve Brave New Software şirketinin imzası bulunuyor. Kullanım bakımından uzmanlık istemeyen bir yapıya sahip olacak uProxy’nin en önemli şartı yurt dışında yaşayan, güvenilir bir tanıdığa ihtiyaç duyması.

Arayüz bakımından standart internet kullanıcısına hitap edecek şekilde geliştirilen eklenti, Kuzey Kore, İran, Suriye ve Küba gibi sıkı internet sansürü uygulamalarının yaşandığı ülkelerdeki kullanıcılara bu anlamda bir özgürlük sağlamayı hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçirilen yeni internet yasası düşünüldüğünde bu tür uygulamalara Türkiye’deki kullanıcıların da ihtiyaç duyacağını söyleyebiliriz. Henüz net çıkış tarihi açıklanmayan uProxy’nin 2014 yılında tüm dünyadaki kullanıcılar için yayınlanması bekleniyor.
    cool113 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)