Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Elektrik sayacı yüzünden 6 ay hapis cezası aldım...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBF150'yi,CBF250'yi sattım...Şimdi 2009 GT250r
    Bir sabah tedaş yetkililerinin dükkanıma gelmesiyle Türk adalet sistemine olan inancımın çökmesi süreci başladı.Tedaş yetkililerinin elinde tutanak.Kaçak elektrik kullandığını tespit ettik.Tutanağı imzalar mısınız dediler.Ben olayın şokuyla bir internet kafeci olarak her türlü tutanağı imzalamaya alışmış biri olarak ceza öderiz başka da bişey olmaz düşüncesiyle imzaladım.Elektrik sayaçları binanın otopark katında , herkesin kurcalamasına müsait bir durumda , benim dükkanıma çok uzak.Birisi sayaçtaki mühürü sökmüş , alt taraftaki bir vidayı sökünce ona bağlı olan 2 cm'lik bir bakır parça boşta kalıyo ve sayaç çalışmazken dükkana elektrik gelmeye devam ediyo.Tedaşın yetkilileri sayacın kaçak durumda olduğunu 15 gün önce görüyo ve 15 gün sonra tekrar geldiklerinde sayacın ilerlemeden aynı sayıyı gösterdiğini tespit edip tutanak tutarak kaçak kullandığımı kendi tabirleriyle tespit ediyolar.Hemen Tedaştan yanlış hatırlamıyosam 1.500 TL'lik ceza geliyo.Paşa paşa ödüyorum.O da yetmiyo aradan bir süre geçtikten sonra bir mahkeme kararı geliyo.Tedaş yetkilileri kestikleri cezayla yetinmemiş birde bizi mahkemede süründürmeye karar vermiş.

İlk tedbir olarak sayaçlarımı dijital olanlarla değiştiriyorum.Çünkü dijital sayaçlarda öyle vidayla oynamak suretiyle kaçağa çevirmek mümkün değil.Diğer analog sayaçta ise mühür söküldükten sonra sayacın içini açmadan alt kısımdaki plastik kapağı tutan vidayı söktükten sonra 2 cm'lik parçayı tutan vidayı da sökerseniz sayaç duruyo ancak elektrik gelmeye devam ediyo.Yani komplo'ya çok müsait bir durum var.Ancak biz insanlar sayacımızın nerde olduğunu bile bilmezken , avukatım bu tür davaları çok gördüğü için sayacını çoktan dijitale çevirmiş.Bu konuda Türk halkı bilinçsiz ve herkes komplo'ya uğramaya çok müsait durumda.Eminim benim yazımı okuyan herkes ilk iş olarak sayacını dijitale çevirecektir.

Hemen bir avukat tuttuk.İlk duruşmada mahkeme duvarına adımız asılmış elektrik hırsızı olarak.Savunmamızı hazırladık.Bugüne kadar faturalarımızı hiç aksatmadan ödediğimize dair tedaştan aldığımız dökümü savunmamıza ekledik.Ayrıca dükkanda bulunan elektirkli aletlerin watt değerleri ile aylık ne kadar elektrik faturası gelebileceğini dosyamıza ekledik.Daha önce ödediğimiz faturalarda eksiklik olmadığını ispatladık.Fotoğraflarla sayaçların halka açık , kurcalamaya müsait ve dükkanımızdan çok uzakta bir yerde olduğunu ispatladık.Tedaşın sayaç okumayı kolaylaştırmak adına dükkanların içine bağlıyacağına , bütün sayaçları bir yerde toplayıp okuma enasında tek tek dükkan gezme zahmetinden kurtulduğunu savunmamızda belirttik.Tedaş yetkililerinin sürekli sayaç okuma için geldiklerini belirttik.Bu kadar sorumsuzca alenen kaçak elektirik kullanamıyacağımızı belirttik.Başkası tarafından kurcalandığını anlatmaya çalıştık.Mahkeme heyeti de ilk duruşmadan sonra keşif için olayı yerinde görmek amacıyla dükkanımıza ziyarette bulundular.Sayaçların bulunduğu yeri gördüler , dükkanımızdaki elektrikli aletleri gördüler.Sonradan bu keşif heyeti için 600 TL para ödedim.Avukat ücreti 1.500 TL.Şimdiden masraf tedaşa ödediğim cezayla birlikte 3.500 TL.

Sıra geldi ikinci duruşmaya.Hakim söyleyeceğin son bir şey var mı dedi?Ne diyim hakim bey dedim.Bir vida yüzünden adımız mahkeme duvarına hırsız olarak asılmış.İnsafınıza kaldım dedim.Karar açıklandı:6 AY HAPİS CEZASI.Başımdan aşşağıya kaynar sular döküldü.2 yaşındaki kızımdan , evimden , yuvamdan , işimden 6 ay nasıl ayrı kalabilirdim.Sonra hemen ardından iyi halden dolayı hapis cezamın para cezasına dönüştürülmesi kararı okundu.4.000 TL para cezası ödüyecektim.

Avukat temyize gideceğimizi söyledi.Ancak temyizden olumlu karar çıkmasının pek mümkün olmadığını söyledi.Bugüne kadar hiç sabıkası olmayan biri olarak elektrik hırsızı olmuştum.Hapisten yırtmanın verdiği teselli ile kaderimize boyun eğdik kabullendik.1 yıl kadar sürecek temyiz davasından sonra 4.000 lirayı ödemek üzere kendimi hazırladım.

Birgün internette bir haber okudum.Haberde hakkınızda açılmış dava olabilir ancak sizin haberiniz olmayabilir diyodu.Yeni bir uygulama başlatılmış.Cep telefonunuzdan üye oluyosunuz ve eğer bir davanız varsa size cepten mesaj geliyo.Bende hemen abone olmuştum.Geçenlerde bir mesaj geldi.Dava numarası dosya numarası yazıyo.Ayrıca vekil olarak atanan avukatın adı yazıyo.Hemen tedaş davası ile ilgilenen avukatımı aradım.Dosya numarasını verince araştırdı.Bir mucize olmuş ve temyizde mahkeme bozulmuş.Yani galiba haklı bulunmuşuz.Mahkeme tekrar yapılacak ve avukatın dediğine göre büyük ihtimal tecil kararı çıkacak.Yani 4 sene içerisinde bir suç işlemezsem cezam affedilecek.İnşallah adalet yerini bulur.

Başımdan geçenleri sizlerle paylaşmamdaki amaç , bu eski sayaçların ne kadar komploya müsait ve tehlikeli olduğunu sizlere göstermekti.Benim sabıkam yok , daha önce hiç kaçak kullanmadım , ilk seferde affedilirim diye düşünenler benden ibret alsın ve ilk fırsatta sayacını dijitale çevirsin.3 kuruşluk masraf yapmaktan çekinmeyin.Çünkü daha sonra faturası çok kabarık oluyo.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    bir elt teknizyeni olarak sana şunu diyim kardeşim sana giden satin kançasını başkası niye söksün o kancayı düşürünce saatin kadranı dönmez ve elk gitmeye devam eder yani
    geçmiş olsun
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    geçmişolsun keşke saatini arada bir konturol etseydin
    Motosiklet mucidi

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı OGLUMVE BEN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir elt teknizyeni olarak sana şunu diyim kardeşim sana giden satin kançasını başkası niye söksün o kancayı düşürünce saatin kadranı dönmez ve elk gitmeye devam eder yani
    geçmiş olsun
    Bir elk teknisyeni olarak inşallah analog sayaç kullanıyosundur ve bana adresini verirsen ben sana gösteririm bir başkası neden senin kancanı düşürdüğünü.Türkiye'de kaç kişinin bu konuda mağdur olduğundan haberin var mı?Birine gıcık mısın kardeşim?Git sayacından 2 tane vida sök adam mahkemelerle uğraşsın sonra.Bu kadar basit.Mademki elk teknisyenisin o kancayı neden sayaçların içine yapılmıyo.Bana bir açıklama yapabilir misin?Ne işe yarıyo o kanca?Kanca düşünce sayaç çalışmıyo ancak elektrik gitmeye devam ediyo.Ne maksatla böyle saçma sapan sayaçlar üretilmiş?Halk neden uyarılmıyo?Benim de bu konuyu açmaktaki maksadım insanları uyarmak.Bir gün sizin de başınıza gelebilir.

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    o ilk gelen 1500 tl yi neden ödedin ki? Ne için bile olduğunu bilmeden ?
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı Tequ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o ilk gelen 1500 tl yi neden ödedin ki? Ne için bile olduğunu bilmeden ?
    O ilk gelen 1.500 TL tedaştan adımıza kesilen ceza.Ödemeseydik belki de dükkanın elektiriğini keseceklerdi.O cezayı ödeyip kurtuluruz belki dedik ancak adamlar bide bizi mahkemeye verdi.

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Yapmadığın birşey için 1500 tl ye göz yummak.. Gerçi sen de haklısın Türkiye burası.. Yüce devletimiz tutup gözünün üstünde kaş var dediği vakit bunun cezasını çekmek zorundayız.
    Geçmiş olsun
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

alper_satriani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nokia 6300 Gri
    geçmiş olsun.. boşu boşuna o kadar para dökmenize çok üzüldüm..

en azından hapis cezasından kurtuldunuz.

umarım adalet yerini bulur.

OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    Alıntı kingman30 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir elk teknisyeni olarak inşallah analog sayaç kullanıyosundur ve bana adresini verirsen ben sana gösteririm bir başkası neden senin kancanı düşürdüğünü.Türkiye'de kaç kişinin bu konuda mağdur olduğundan haberin var mı?Birine gıcık mısın kardeşim?Git sayacından 2 tane vida sök adam mahkemelerle uğraşsın sonra.Bu kadar basit.Mademki elk teknisyenisin o kancayı neden sayaçların içine yapılmıyo.Bana bir açıklama yapabilir misin?Ne işe yarıyo o kanca?Kanca düşünce sayaç çalışmıyo ancak elektrik gitmeye devam ediyo.Ne maksatla böyle saçma sapan sayaçlar üretilmiş?Halk neden uyarılmıyo?Benim de bu konuyu açmaktaki maksadım insanları uyarmak.Bir gün sizin de başınıza gelebilir.
    benim adresim orda yazıyor gel dükkana ben sana saat üzerinde nasıl oynanır göstereyim öyle basit bir kanca ile ugraşılmaz diyececim hata senin kardeşim ya saatini her gün kontrol edicen yada kilit altına alıcaksın o zaman ki teknuleşiile yapılmış olan anolok saatler şindi istanbulda mah mah degişiyor kacak önleme ekipleri tarafından bilgine
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

fireblade1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok geçmiş olsun
    Here I'm,on the road again.... ultrAslan

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    büyük geçmiş olsun

Anlattıkların doğruysa seni sevmeyen birisi var bu durumada çok üzüldüm. Fakat tabiki kullandığın elektrik sayacından sen sorumlusun. imzaladığın sözleşme gereği sayacı mühürleriyle muhafaza etme ve gerektiğinde gelen memurlara kontrol için gösterme mecburiyetin var. Olaya gelirsek bahsettiğin şey sayacın tansiyon mandalı düştüğünde sayaç kaydetmeyi burakır ama elektriği dükkanına iletmeye devam eder. Yani kısaca kullandığın elektriği ölçemez bu durumda ölçülmeyen elektriğin parasını ödemezsin. Bu durumda elektriği sana satan kurum, bu durumu en az iki çalışanıyla belgeledikten sonra EPDK yönetmeliğine göre kaçak tahakkuku yapar. Elektiriği o anda o sayaçtan kullanan olarak bu cezayı ödemek zorundasın(Bilmeden istemen kullanmak dahil). Düzenlenen belgeyi imzalaman suç işlediğini kabul ettiğini göstermez. O belge sadece o anda yerinde düzenlenen bir makbuu evrak olduğu için şahsına tebliğ yerine geçer. Kurum yada herhangi üçüncü kişiler seni hırsız olarak suçlayamaz ve düzenlenen belgeye bunu ima eden tanımlar yazamaz. Durumu kimse senin yapıp yapmadığına karar veremez. Fakat istemedende olsa kaçak kullanımı varsa ve o anda kullanan sen isen kurum senin hakkında suç duyurusu yapabilir. Sonrasında karar adaletin olacaktır. Sana düşen bu durumun tarafından yapılmağını ispat etmek olur ancak. Aksini ispat edemezsen istemeden de olsa hırsızlık sabıkası yiyorsun ne yazıkki.
    Dikkatimi çeken birşey daha var o da 15 gün önce görüp 15 gün sonra tutanak düzenlemeleri. Bunu ya sen yanlış anlatıyorsun yada uygulamada bi gariplik var. olayın seyri hakkında bilgim olmadığı için hiç tahmin yapmak istemiyorum ama kaçak kullanım anlıktır kaçak kontrol yetkisi olan kurum mensupları tarafından görüldüğü anda gereği anında yapılır. Belki 15 gün önce fatura çıkarmaya gelen okumacı tarafından görülüp ihbar edilmiştir çünkü kendisinin tutanak düzenleme yetkisi yoktur.

Mahkemenin cezasına gelirsek, Ceza kanunu hakkında bilgim olmayarak, sadece edindiğim tecrübelere dayanarak; hakkında verilen 6 ay ceza kaçak elektrik kullandığın için paraya çevrilmiştir. Yani başka bir deyişle kaçak kullanıyorsun ama sen yapmadın. Paraya çevrilen cezada önceden sabıkan yoksa ve 5 yıl içinde bir suç işlemezsen siliniyor zaten. Yani bu davayı kazandığın anlamına gelmiyor.
    Mekanik yani eski tip sayaçlar hakkındaki yorumuna gelirsek;
    O sayaçlar hala Sanayi ve ticaret bakanlığı tarafından onaylanıyor ve yaygın olarak kullanılıyor. Bu konuda tecrübeli birisi olarak mekanik sayaçlar dijital sayaçlardan daha sorunsuz kullanılıyor. Kaldıki dijital sayaçlardan dert yananların sayısı mekanik sayaç mağdurlarından kat kat fazladır. Eğer birisi bana zarar vermek istiyorsa dijital sayacımada müdahale yapabilir. Yani uzun lafın kısası sayacın bir kabahati yok.

Eksik birşey yazmışsam yada merak ettiğin başka bişey varsa sor.
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Red"]BU ALANA REKLAM ALINIR[/COLOR][/FONT] ::tutkuy::

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Eğer mühür falan yoksa saatinizde alın balyozu geçirin saate... Nooldu derlerse eşya taşırken kırıldı dersiniz.... Hırsız muammelesi görmekten iyidir bence.....

Bana da ceza yazdılar ama kaçak kullanma bedelini ödedim..Mahkemeye vermediler...
    Sebep Saatte mühür yokmuş.....

Bana sözleşmeyi imzalatırken sormadılar mührü kontrol ettin mi diye..Ben de tabi bilmiyorum prosedürü... 2 sene sonunda bana kaçak kullanmışsın dediler... 150 milyon para ödedim yaklaşık 8 sene önce....

Burda yapılan hataları ben yazayım...

1- Bir insana sözleşme imzalatırken neye imzalattırdığını söylemeleri lazım... Gelip kendileri mühürünü kontrol edip varsa mühürü ok verilerek karşılıklı imzalanması teslim edilmesi...

2- Saatlerinde eksik varsa giderip imza attırmaları
    Yoksa sadece bu suçu kakalıyacak birini aramaya geliyor....
    Kader bu ki bizde kurban oluyoruz....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Geçmiş olsun.

Sayaçta mühür olmadığı gidip siz söyleseydiniz herhalde gene bir miktar ceza alırdınız.(gerçi sayaç uzakta olunca ne bileceksiniz)

Bizim iş yerinin su sayacı arızalandı. Bu sayacı takanlar ASKİ yetkilileri.

Bu sayaç 2-3 defa arızalandı ve ben tamir ettirdim. Bu sayaçları tamir edenler varmış. (yasal mı ,değil mi bilmiyorum ama suistimale açık kesinlikle)

Faturamız çok düşük geldiğinde anladık sayacın bozuk olduğunu. Faturayı kesen yetkili de sadece faturasını kesip gidiyor. Bu adam kaçak mı su kullanıyor diye bilemiyor muhtemelen.(veya uğraşmıyor)

Bu tamir işini de bu iş başına gelenlerden öğrendim. Su sayacının bozuk olduğunu ben bildirirsem bana kaçak kullanım cezası yollarlarmış yoksa.

2 tamir ettirdim,3 tamir ettirdim derken gidip bozuk sayacı ihbar ettik ve yenisi takıldı. Tabi bize belli bir cezayı döşediler. (gerçi bir miktar hesaplanmayan su kullandık onun alınması lazım ama direkt suçlu gibi ceza yazılıyor)

Kendi elinizle bir bildirimde bulunsanız bile ceza ödüyorsunuz.

Kara düzen de işleyen sistemimiz için de bu işler böyle yürüyor herhalde.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Geçmiş olsun ...
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Gecmiş olsun ; acaip bi durum ...
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Motosikleti
    cbf---2007
    Ben diyorumki o sayaçtaki vidayı söken okumaya gelen memur....( eğer sen bu topiğe dürüstce yazıyorsan.)

Çünkü kaçak yakalayan memura tedaş mükafat veriyor...Bu tip memurlar için böyle mekandan uzak saatler güzel bir av oluyor...

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    Geçmiş olsun ...üzüldüm.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

KaPTaNHaSaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawa Z750
    Alıntı kingman30 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O ilk gelen 1.500 TL tedaştan adımıza kesilen ceza.Ödemeseydik belki de dükkanın elektiriğini keseceklerdi.O cezayı ödeyip kurtuluruz belki dedik ancak adamlar bide bizi mahkemeye verdi.
    cezayı ödemeden itşiraz etmeliydiniz. cezayı ödemiş olmanız sizin suçu kabullendiğinizi gösterir. adam cezayı kestikten sonra ödeme süresine kadar ki süreniz itiraz sürenizdir. itirraz ettiğinde kimse senden ödeme alamaz..

hukuk bürosunda çalışıyorum. millet olarak bizde hastalık bu son dakika yumurta dibine gelir o zaman koşup geliyorlar aman yandım murtar gibisine. sağlık sektörün de de aynı şey var. sabah biri geldi daha. trafik kazısı olmuş 2005 de davalar olmuş bitmiş hatta karşı taraf istediğini koparmasına rağmen temyize bile yollamış.... sanık arkadaşa soruyorum. bana bu kağıtlar geldi de ben hiç gitmedim nasıl olsa trafik sigortası ödüyor dedi. ona akıl veren eksik vermiş kalan -artan bakiyeyi de sana rücu yaparlar....
    kingman geçmiş olsun.. yeni motorundan sonra bu olay da tuzu biberi olmuştur sanırım. sabırlar..
    Beni sevmeyeni ben hiç sevmem. hayat felsefem budur..

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı KaPTaNH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cezayı ödemeden itşiraz etmeliydiniz. cezayı ödemiş olmanız sizin suçu kabullendiğinizi gösterir. adam cezayı kestikten sonra ödeme süresine kadar ki süreniz itiraz sürenizdir. itirraz ettiğinde kimse senden ödeme alamaz..

hukuk bürosunda çalışıyorum. millet olarak bizde hastalık bu son dakika yumurta dibine gelir o zaman koşup geliyorlar aman yandım murtar gibisine. sağlık sektörün de de aynı şey var. sabah biri geldi daha. trafik kazısı olmuş 2005 de davalar olmuş bitmiş hatta karşı taraf istediğini koparmasına rağmen temyize bile yollamış.... sanık arkadaşa soruyorum. bana bu kağıtlar geldi de ben hiç gitmedim nasıl olsa trafik sigortası ödüyor dedi. ona akıl veren eksik vermiş kalan -artan bakiyeyi de sana rücu yaparlar....
    kingman geçmiş olsun.. yeni motorundan sonra bu olay da tuzu biberi olmuştur sanırım. sabırlar..
    İtirazlar hiç bir şekilde ödemeyi durdurmuyor caaanım ülkemmde... Eğer ödemessen elektriğin kesiliyor .. Sayacı söküp götürüyorlar...

Uygulama şu şekil... Sen kesilen cezayı ödüyorsun gene itiraz ediceksen ediyorsun.... Kazanırsan sana geri ödeme garip şekilde oluyor... Kullandığın elektrikten düşüyorlar veya kısım kısım ödüyorlar... Zaten hiç bir itiraz da kabul olmuyor...

Elektrik okumaya gelenlerin yakaladığı kaçaklara prim aldığını duymuştum.... Onlarda olabilirler... Herşey beklerim...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Geçmiş olsun...
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler