Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Okçuluk İle Uğraşan Var Mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,

Arkadaşlar bir kaç kurs araştırdım ama saati 60 / 70 lira gibi rakamlara ulaşıyor. Fazla katılım olmamasından dolayı mı bu kadar fazla? En azından hobi olarak uğraşmak istiyorum. Yazın köye gittiğimde falan oyalanırım. Özellikle makaralı yaylar çok ilgi çekici. Eğitimini alıp hobi düzeyinde uğraşmak istiyorum. Vardır mutlaka uğraşan arkadaş.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serdar37100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150
    Valla okculuk egitimi alip koyde saga sola hedef alip atis yapacaksan bence hic bulasma bir sakatlik dogar o isten eyer egitimini alip bu spor icin ayrilan sahalarda atislarimi yaparim diyosan olabilir ama bana hic zevkli bir spir olarak gelmiyor ne yalan soyleyeyim imkanim olsa yaparmiyim.hic sanmiyorum

Alıntı serdar37100 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla okculuk egitimi alip koyde saga sola hedef alip atis yapacaksan bence hic bulasma bir sakatlik dogar o isten eyer egitimini alip bu spor icin ayrilan sahalarda atislarimi yaparim diyosan olabilir ama bana hic zevkli bir spir olarak gelmiyor ne yalan soyleyeyim imkanim olsa yaparmiyim.hic sanmiyorum
    Vallahi motosiklet niyetm var ama mâlum sebepler.. Siyası konuya dönüşmemesi için yazmıyorum.
    serdar37100 bunu beğendi.

Alıntı MuTLu. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Arkadaşlar bir kaç kurs araştırdım ama saati 60 / 70 lira gibi rakamlara ulaşıyor. Fazla katılım olmamasından dolayı mı bu kadar fazla? En azından hobi olarak uğraşmak istiyorum. Yazın köye gittiğimde falan oyalanırım. Özellikle makaralı yaylar çok ilgi çekici. Eğitimini alıp hobi düzeyinde uğraşmak istiyorum. Vardır mutlaka uğraşan arkadaş.
    500 lira gibi rakamlara çok güzel klasik yaylar var. Takım olarak satılıyor ve ideal. Tutuş falan basit şeyleri öğrendikten sonra -gördüğüm kadarıyla İstanbul'dasın- bölgende bir kursa değil "kulübe" git. Eğer zaman verirsen çok eğlenceli bence. Samsun'da Samsunspor'un okçuluk kulübü var takıma hiç ücret vermeden katılıp yayın ile çalışabiliyorsun. Herşeyi araştırdım sadece yayı almam kaldı Açıkçası bende senin gibi köyde sağa sola ok atarak belki avlanarak zaman geçirebilirim. Arkadaşlarım tüfekle ayda 1 kez avlanmaya çıkıyorlar onların yanına bende yayımla katılırım diye düşünüyorum. Ama ustalaşmak lazım tabi.

Alıntı A.Fatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    500 lira gibi rakamlara çok güzel klasik yaylar var. Takım olarak satılıyor ve ideal. Tutuş falan basit şeyleri öğrendikten sonra -gördüğüm kadarıyla İstanbul'dasın- bölgende bir kursa değil "kulübe" git. Eğer zaman verirsen çok eğlenceli bence. Samsun'da Samsunspor'un okçuluk kulübü var takıma hiç ücret vermeden katılıp yayın ile çalışabiliyorsun. Herşeyi araştırdım sadece yayı almam kaldı Açıkçası bende senin gibi köyde sağa sola ok atarak belki avlanarak zaman geçirebilirim. Arkadaşlarım tüfekle ayda 1 kez avlanmaya çıkıyorlar onların yanına bende yayımla katılırım diye düşünüyorum. Ama ustalaşmak lazım tabi.
    Valla benimki hobi amaçlı hocam. Ava falan karşıyım. Uzak olmayan çevredeki kulüplere bakınayım.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Ben de düşünüyorum ama Osmanlı yayı ile yapanlar var ama çok pahalı yapıyorlar. Kendinizin de yapmanız mümkün. İnternette taslakları var.
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    Ben bi ara sarmıştım okçuluğa. İyi bir ok almak için, 300 felan vermen gerekiyor. Şöyle şekilli birşey tabi yetişkin için. Hal da içimde bir yerlerde sürekli durur o istek.
    Güvenebileceğimiz tek gözler, kendi gözlerimizdir.

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    "AT-AVRAT-SİLAH" Atın yerini, Motosikler, Okun yerini tabanca aldı.. Ama Avradın modası hiç geçmedi ve hala geçerliliğini koruyor.. Bu konu üstüne yoğunlaşmanı öneririm
    serdar37100, Ahmanamra ve Olcay Avşar bunu beğendiler.
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

merkezkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR1200X Crosstourer
    metin gazoz hocayi tavsiye ederim
    Ride it like you stole it!

salcano_7946 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    BOŞBAKAN ERDOGAN NIN OGLU BI KLUP ACTI.O ILGILI BU KONULARLA.BABASINDAN OGRENMIS HERHALDE ODA ATIP TUTUYOR.
    serdar37100 bunu beğendi.
    KISMETTE NE VARSA;KAŞIKTA O ÇIKAR

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kolunuz ile kaç Lb çekebileceğinizi öğrendikten sonra Boyunuz ve bütçeniz ile uygun bir takım alabilirsiniz.Kendinizi sakatlamamak için mutlaka ya dersini alın ,ya da bu işten anlayan birisinin yanında çalışmaya başlayın. Emniyetten bir türlü bunun silah mevzuuatına girip girmediğini öğrenemedim.Benimde çok niyetim var ancak polis veya jandarmanın bunu taşırken yapılacak bir uygulamada ne türlü bir yaklaşımla işlem yapacağı belirsiz. Mesela arbaletin satışı , imali, taşınması kesinlikle yasaktır.Ancak ok ve yay hakkında en ufak bir bilgi yoktur.

Klasik yaylarda, menzil ve uygulanan gücün fazla olması tercih edildiğinden genelde yay uzundur. Kullanıcısının boyu kadar olabilir. Japon yaylarında kullanıcının boyundan bile uzundur. Osmanlı yayları ise genelde at üzerinde kullanılması düşünüldüğünden , avrupalı emsallerinden oldukça kısa kısa ve bu kısa gövdeden gerginlik üretilmek için farklı ahşap türlerinin , karmaşık tekniklerle birbrinin içine giydirilmesi ile yapıldığından , yapımı hem meşakatli hemde pahalıdır.

Klasik yay ile osmanlı yayının çekme teknikleri farklıdır. Klasik yayda ok , orta ve işarete parmağının arasında kalacak şekilde çeneye kadar çekilir. Osmanlı yayında öküz boynuzundan yapılan Başparmağa takılan "Zikhir" adı verilen özel bir yüzük kullanmak gereklidir.Ok zikhir takılı başparmak ve işaret parmağıyla, yay ipinin tüm gerginliği zikhire yükletilerek , kulak memesine kadar çekilir.At üzerinde hareket halinde hedefi tutturabilmek için atın arka ayaklarının yerden kesildiği an okun bırakılmasına özen gösterilir. Çene ile kulak memesi arasındaki 10 cm kadar extra gerilme farkı , osmanlı yayına zırh delici özellik kazandırır.

Kullanacağınız yerdeki emniyet birimlerine bunun taşınmasının mevzuuatını sorup cevabını burada paylaşırsanız sevinirim.
    Ahmanamra bunu beğendi.
    "“Kişinin namazına, niyazına değil; dinar ve dirhemle olan arkadaşlığına bakın”. Hz Muhammed ( S.A.V)
    "İnsanların en cahili, ahiretini başkasının dünyası için satandır." Hz.Ömer

Alıntı Deli Çerkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kolunuz ile kaç Lb çekebileceğinizi öğrendikten sonra Boyunuz ve bütçeniz ile uygun bir takım alabilirsiniz.Kendinizi sakatlamamak için mutlaka ya dersini alın ,ya da bu işten anlayan birisinin yanında çalışmaya başlayın. Emniyetten bir türlü bunun silah mevzuuatına girip girmediğini öğrenemedim.Benimde çok niyetim var ancak polis veya jandarmanın bunu taşırken yapılacak bir uygulamada ne türlü bir yaklaşımla işlem yapacağı belirsiz. Mesela arbaletin satışı , imali, taşınması kesinlikle yasaktır.Ancak ok ve yay hakkında en ufak bir bilgi yoktur.

Klasik yaylarda, menzil ve uygulanan gücün fazla olması tercih edildiğinden genelde yay uzundur. Kullanıcısının boyu kadar olabilir. Japon yaylarında kullanıcının boyundan bile uzundur. Osmanlı yayları ise genelde at üzerinde kullanılması düşünüldüğünden , avrupalı emsallerinden oldukça kısa kısa ve bu kısa gövdeden gerginlik üretilmek için farklı ahşap türlerinin , karmaşık tekniklerle birbrinin içine giydirilmesi ile yapıldığından , yapımı hem meşakatli hemde pahalıdır.

Klasik yay ile osmanlı yayının çekme teknikleri farklıdır. Klasik yayda ok , orta ve işarete parmağının arasında kalacak şekilde çeneye kadar çekilir. Osmanlı yayında öküz boynuzundan yapılan Başparmağa takılan "Zikhir" adı verilen özel bir yüzük kullanmak gereklidir.Ok zikhir takılı başparmak ve işaret parmağıyla, yay ipinin tüm gerginliği zikhire yükletilerek , kulak memesine kadar çekilir.At üzerinde hareket halinde hedefi tutturabilmek için atın arka ayaklarının yerden kesildiği an okun bırakılmasına özen gösterilir. Çene ile kulak memesi arasındaki 10 cm kadar extra gerilme farkı , osmanlı yayına zırh delici özellik kazandırır.

Kullanacağınız yerdeki emniyet birimlerine bunun taşınmasının mevzuuatını sorup cevabını burada paylaşırsanız sevinirim.

Çok teşekkürler bilgilendirme için. İşin doğrusu ormanlık alanlarda sadece hobi amaçlı düşünüyorum. Ama bu işten anlayan bir satıcı, danışman bulursam kesinlikle hepsini soracağım. Ben de sizin gibi merak ediyorum taşıma konusunu, yasak olup, olmayan alanları vs.

@salcano_7946
    Ehehehe..

merkezkale
    Hocam saatlik ücreti 60/70 TL gibi bir rakama denk geliyor herhalde. Ufak kulüpler varmış. Onlara da bakacağım. Mâlum öğrenciyiz bütçe kısıtlı.

htmetin
    Hâlâ çalışıyoruz o konu üzerinde ehehe..

APALA
    Başlamayı düşünen bir arkadaş Decathlon'a bakalım dedi. Bir ara gidip bakacağız valla. Tabii sadece bakacağız muhakkak işi bilen birinden tavsiye, öneri almak lazım. Sonra kendimize göre almamış olursak boşa masraf etmiş olmayalım.

draggy
    Hocam hiç girişmeyim o işe. Ehehe.. Makaralı yay düşünüyorum.

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    60-70 kurs için gayet normal de bir fiyat aslında, neyi fazla geldi anlamadım. Ben de bahara doğru bir kursa gideyim diyorum bakalım bulabilirsem. Ya da olmadı kendim ok yay alır hedef tahtası alır, açar yutubu ordan öğrendiğim kadar öğrenirim.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

Alıntı lycantrophic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    60-70 kurs için gayet normal de bir fiyat aslında, neyi fazla geldi anlamadım. Ben de bahara doğru bir kursa gideyim diyorum bakalım bulabilirsem. Ya da olmadı kendim ok yay alır hedef tahtası alır, açar yutubu ordan öğrendiğim kadar öğrenirim.

Hocam şey, aylık 100 TL olsa belki yine gidilir ama genelde 250 - 300 diye bahsediliyor.

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Ha saati demişsin pardon, ben aylık sandım yarım yamalak okumuşum. Yuh o kadar fazla hakikaten, ev kirasına 300 veriyorum ben.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

Alıntı lycantrophic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ha saati demişsin pardon, ben aylık sandım yarım yamalak okumuşum. Yuh o kadar fazla hakikaten, ev kirasına 300 veriyorum ben.

Vergilerden dolayı motosiklette alamıyoruz, kaldık ortada.

eko29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    99' Hornet 600 04' KLE 500
    250-300 liraya bir yay alarak kendin internetten eğitim videoları izleyerek amatör düzeyde öğrenebilirsin bende amatör olarak ok atıyorum ve insanı sakinleştiren kafasındaki düşünceleri atmasını sağlayan başka bir spor görmedim herkeze tavsiye ederim

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    motor üzerinde ok atan varmıdır? hani akıncılar misali
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Osmanlı yayını bir daha düşün Dünyada gelmiş geçmiş en başarılı ve güçlü yay çeşididir. Diğer yaylardan farkı işaret parmağı ile değil, başparmak kullanılır.

İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Osmanlı yayını bir daha düşün Dünyada gelmiş geçmiş en başarılı ve güçlü yay çeşididir. Diğer yaylardan farkı işaret parmağı ile değil, başparmak kullanılır.

Gerçekten de öyle görünüyor. Görüntü olarak makaralı yaylar daha çok ilgimi çekti. Göztepe'de yay satan bir dükkan var. Oraya bakacağım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)