Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Tecrübenizden Faydalanabilir Miyim ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    forza46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim için çok önemli bi konuda motorcu abilerimin kardeşlerimin tecrübesine danışmam lazım. Benim için hayati öneme sahip çok ciddi bi karar alacağım , geri dönüşü zor olan bi karar (çünkü ailemi ikna etmek için çok zamanım yok) neyse çok uzatmadan konuya gireyim.
    Üniversitede son 2 yılım , üniversite memleketime 150 km. Bu yıl çeşitli nedenlerden dolayı okula evimden gidip gelmek istiyorum biraz da zorundayım. Şöyle ki haftada 3gün dersim olacak ve ben o 2 geceyi arkadaşımda kalıp evime dönmek istiyorum her hafta git gel 300 km. (Ekim , kasım , aralık ilk dönem - Şubatın ikinci yarısından mayısın sonuna kadar ikinci dönem)(ocakta 2 hafta sınavlar var gidip gelmem , sonra bir ay tatil)

Şimdi size danışmak istediğim iki şey var ;

Birincisi , bunu motorla yapmak istiyorum ama soğuğa bi çözüm bulabilir miyim sizlere danışmak istedim? (üniversite denizlide) Mont, eldiven, pantolon ya da tulum gibi soğuğu geçirmeyecek sahip olduğunuz tecrübelerinizi paylaşır mısınız? Benim kesin bilgilere ihtiyacım var , şunu dene bunu yaparsan olabilir gibi önerilerden çok somut tecrübelere ihtiyacım var. Maliyetini hesaplamak zorundayım. ona göre karar vermek zorundayım. çünkü motorla yapamayacaksam araba almak zorundayım ve bu günlerdeki ekonomim beni kötü taşıtlara sevkediyor. Ve motora olan tutkumdan dolayı elimden geldiğince motoru tercih etmek istiyorum.

İkinci soracağım şeyi motorla yapamayacak olduğumu farz ederek arabayla ilgili abilerime soruyorum , 100bin km yi geçmiş bir palio bana sorun çıkarır mı uzun yolda? Bozulursa falan tuzlu mu olur bakımı nasıl olur? Van olanlar benim işimi görür mü? ucuz ama vergisi nasıl ? araba konusunda hiç bişey bilmiyorum.

misal ;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...95176306/detay

zaman ayırıp okuyan ve cevaplayıp faydalı olmak isteyen herkesten Allah razı olsun , iyi günler.

Yavuz Sultan Selim Han

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Öncelikle eğer az paran varsa dizel arabadan uzak durmalısın.Çünkü temizleri pahalı ve temiz olmayanın da masrafı fena olur.Verdiğin ilandaki fiyat çok düşük.Başkalarının 14-15 bin lira fiyat yazdığı arabaya 11.500 yazmış.Bence çok şüpheli bir durum.Mutlaka arabada bi sorun var ki bu kadar düşük fiyat yazmış.Araba konusunda benzinlilere yönelmelisin.Motor konusuna gelirsek soğukta kışta kullanmak için en ideal motor maxiscooter'dır.Dizlerin , bacakların , göğsün , rüzgar ve soğuk almaz.Üstelik vitesli bi motoru yağmurlu havada kullanmaya kalkarsan dizlerine kadar çamura bulanırsın.Ama maxiscooterda lastiğin atacağı çamur sana ulaşmaz.6-7 bin TL'ye ikinci el 250cc bi maxiscooter bulabilirsin.Xmax , kymco xciting250 , ya da piaggio gibi italyan motosikletleri de bulabilirsin.

Alıntı NoMotorNoCry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle eğer az paran varsa dizel arabadan uzak durmalısın.Çünkü temizleri pahalı ve temiz olmayanın da masrafı fena olur.Verdiğin ilandaki fiyat çok düşük.Başkalarının 14-15 bin lira fiyat yazdığı arabaya 11.500 yazmış.Bence çok şüpheli bir durum.Mutlaka arabada bi sorun var ki bu kadar düşük fiyat yazmış.Araba konusunda benzinlilere yönelmelisin.Motor konusuna gelirsek soğukta kışta kullanmak için en ideal motor maxiscooter'dır.Dizlerin , bacakların , göğsün , rüzgar ve soğuk almaz.Üstelik vitesli bi motoru yağmurlu havada kullanmaya kalkarsan dizlerine kadar çamura bulanırsın.Ama maxiscooterda lastiğin atacağı çamur sana ulaşmaz.6-7 bin TL'ye ikinci el 250cc bi maxiscooter bulabilirsin.Xmax , kymco xciting250 , ya da piaggio gibi italyan motosikletleri de bulabilirsin.
    öncelikle teşekkürler benzinli araba ile başedemem ama yakıt konusunda. tüplü olsa peki sorun çıkarır mı ? scooter konusunu hiç düşünmemiştim teşekkürler güzel bi yaklaşım oldu , cbr250 almayı planlıyordum. benim yolumun 100km şehirler arası duble yol , 50kmsi dağ yolu. scooter zorlanır mı peki tırmanışlarda ? hiç scooter tecrübem yok.
    Yavuz Sultan Selim Han

Karlıyollar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Malesef Yok :)
    Alıntı forza46 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim için çok önemli bi konuda motorcu abilerimin kardeşlerimin tecrübesine danışmam lazım. Benim için hayati öneme sahip çok ciddi bi karar alacağım , geri dönüşü zor olan bi karar (çünkü ailemi ikna etmek için çok zamanım yok) neyse çok uzatmadan konuya gireyim.
    Üniversitede son 2 yılım , üniversite memleketime 150 km. Bu yıl çeşitli nedenlerden dolayı okula evimden gidip gelmek istiyorum biraz da zorundayım. Şöyle ki haftada 3gün dersim olacak ve ben o 2 geceyi arkadaşımda kalıp evime dönmek istiyorum her hafta git gel 300 km. (Ekim , kasım , aralık ilk dönem - Şubatın ikinci yarısından mayısın sonuna kadar ikinci dönem)(ocakta 2 hafta sınavlar var gidip gelmem , sonra bir ay tatil)

Şimdi size danışmak istediğim iki şey var ;

Birincisi , bunu motorla yapmak istiyorum ama soğuğa bi çözüm bulabilir miyim sizlere danışmak istedim? (üniversite denizlide) Mont, eldiven, pantolon ya da tulum gibi soğuğu geçirmeyecek sahip olduğunuz tecrübelerinizi paylaşır mısınız? Benim kesin bilgilere ihtiyacım var , şunu dene bunu yaparsan olabilir gibi önerilerden çok somut tecrübelere ihtiyacım var. Maliyetini hesaplamak zorundayım. ona göre karar vermek zorundayım. çünkü motorla yapamayacaksam araba almak zorundayım ve bu günlerdeki ekonomim beni kötü taşıtlara sevkediyor. Ve motora olan tutkumdan dolayı elimden geldiğince motoru tercih etmek istiyorum.

İkinci soracağım şeyi motorla yapamayacak olduğumu farz ederek arabayla ilgili abilerime soruyorum , 100bin km yi geçmiş bir palio bana sorun çıkarır mı uzun yolda? Bozulursa falan tuzlu mu olur bakımı nasıl olur? Van olanlar benim işimi görür mü? ucuz ama vergisi nasıl ? araba konusunda hiç bişey bilmiyorum.

misal ;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...95176306/detay

zaman ayırıp okuyan ve cevaplayıp faydalı olmak isteyen herkesten Allah razı olsun , iyi günler.

Araba alacaksan öğrencisin zaten hem ucuz hemde az benzin yakan araba Opel Corsa senin için çok ideal olur.
    Doğduğun yerde değil doyduğun yerde yaşarsın.

Alıntı Karlıyollar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araba alacaksan öğrencisin zaten hem ucuz hemde az benzin yakan araba Opel Corsa senin için çok ideal olur.
    ne kadar yakıyor bi bilginiz var mı az yakıyor deniyor ama benzin malum :D
    Yavuz Sultan Selim Han

c90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 500R 2014 HONDA
    memleket neresi bir söylersen
    ulaşım yolunun kışın yol durumu hakkında bilgi verir
    sonra motorda soğuk için
    1- termal içlikler
    2- balaklava tüm göğüs dahil
    3- iyi bir yalıtımlı kask buğu tutmayan camlı
    4- kışlık korumalı su geçirmez mont-pantalon-eldiven
    5- hatta üçlü yağmurlu
    KASKINI TAK ki DOSTLUĞUMUZ UZUN OLSUN
    Taşları Bağlamışlar , Köpekler Serbest
    Eşkiya Düze İnmiş , Yiğitler Derdest

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    ekipman,yüksek cc motor (250-400 cc maxi scooter) ve araba...

ben olsam bu ikisini düşünürdüm;benzinli araba alırsan temiz ve türlü almalısın yoksa yakıtla başa çıkamazsın,mesela bende kangoo var dizel ticari ama uzun yolda 5 litre yakıyorum 90-100 km hızla...dizel alırsan çok araman lazım ve fiyat yükselir...her hafta o yolu motorla çekmek nasıl olur onu bilemem istanbulda kuryeler var hergün 100 km yol yapıyor cbflerleaslında güçlü bi scooterla o yol sorun değil...

scooter diyorum çünkü kışın soğuk ve ıslanma konusunda çok artısı olur...kendimi senin yerine koydum biraz karışık durumiyi düşünmek lazım

Alıntı c90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    memleket neresi bir söylersen
    ulaşım yolunun kışın yol durumu hakkında bilgi verir
    sonra motorda soğuk için
    1- termal içlikler
    2- balaklava tüm göğüs dahil
    3- iyi bir yalıtımlı kask buğu tutmayan camlı
    4- kışlık korumalı su geçirmez mont-pantalon-eldiven
    5- hatta üçlü yağmurlu
    memleket izmir-ödemiş. bilir misiniz buraları bilmiyorum ama kışın çok sert geçmez , bu kış motorla geziler yapmıştım kendi başıma soğuk beni yıldırmamıştı fazla. babamın racing kullandığı yıllardan bi kalın deri pantolonu var o soğuğu baya bi kesmişti misal ama devamlı bi yolculukta sağlam bi ekipmana ihtiyacım olduğu kesin. tavsiyelerinizi bekliyorum
    Yavuz Sultan Selim Han

c90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 500R 2014 HONDA
    forza46 kardeşim pazar günü ödemiş de idim bilseydim size de uğramak isterdim
    muhtemel kar pek kapını çalmaz buzlanma da olmaz yolunda
    bu saydıklarımı edinir isen
    yağmur demem çamur demem her zaman İKİTEKER
    mücahit_89 bunu beğendi.
    KASKINI TAK ki DOSTLUĞUMUZ UZUN OLSUN
    Taşları Bağlamışlar , Köpekler Serbest
    Eşkiya Düze İnmiş , Yiğitler Derdest

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı c90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    forza46 kardeşim pazar günü ödemiş de idim bilseydim size de uğramak isterdim
    muhtemel kar pek kapını çalmaz buzlanma da olmaz yolunda
    bu saydıklarımı edinir isen
    yağmur demem çamur demem her zaman İKİTEKER
    sizin memleketin durumu böyle ne yapcaksın arabayıkatılıyorum tamamen al bi motor olsun bitsin ve kışlık ekipman tabi...

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    Benim montum 300-400TL civarı goratex bir monttu, eskişehire soğuk zamanlarda gittim geldim hiç üşütmedi. Kışlık pantolon da 200-300TL arası olur. Zaten üşüyen el ve ayaklardır. Onların çözümü ve bütçesi farklılaşır. Scooterda el-ayak koruması daha fazla olduğundan o da sorun olmaz diye düşünüyorum. Baktığında motor ekonomik çözüm, ama hiç bunlarla uğraşmak istemiyorsan temiz bir araba bulman gerek.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    memleket izmir-ödemiş. bilir misiniz buraları bilmiyorum ama kışın çok sert geçmez , bu kış motorla geziler yapmıştım kendi başıma soğuk beni yıldırmamıştı fazla. babamın racing kullandığı yıllardan bi kalın deri pantolonu var o soğuğu baya bi kesmişti misal ama devamlı bi yolculukta sağlam bi ekipmana ihtiyacım olduğu kesin. tavsiyelerinizi bekliyorum
    vaayy toprak bende ödemişliyim ödemişin neresinden nereye gideceksin bi söle bakalım
    2014 Salcano Wolf 125 > 2017 Bajaj Pulsar 200NS ABS > 2020 YAMAHA YZF-R25

Karlıyollar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Malesef Yok :)
    ne kadar yakıyor bi bilginiz var mı az yakıyor deniyor ama benzin malum :D
    1.2 mi 1.4 mü ne motorları var çok az yakar kaç krş yakıyor bilmiyom ama oldukça az yakıyormuş.
    Doğduğun yerde değil doyduğun yerde yaşarsın.

Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vaayy toprak bende ödemişliyim ödemişin neresinden nereye gideceksin bi söle bakalım
    ben beşgözde oturuyorum toprağım :D pamukkale üniversitesine gidip geleceğim

---------- Post added at 21:32 ---------- Previous post was at 21:30 ----------

Alıntı Karlıyollar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.2 mi 1.4 mü ne motorları var çok az yakar kaç krş yakıyor bilmiyom ama oldukça az yakıyormuş.
    çok sağol ilgin için corsalara da bakayım bi

---------- Post added at 21:34 ---------- Previous post was at 21:32 ----------

ilgilenen herkese teşekkürler biraz fikir sahibi oldum )
    Yavuz Sultan Selim Han

doğrusunu sölemek gerekirse 10-12 bin lira kadar bütçe varsa araba al derim. çünkü kışın motorla 2-2.30 saat yolculuk işkence gibi gelir insana heleki soğuk rüzgar vurdumu motordan indikten sonra kendine gelemessin. malesef burda mecburiyetten ötürü motordan vazgeçmen gerekir. zaten o güzergahta pek trafik olmaz. kışın en rahat olanı arabadır. duygularınla değil mantığınla hareket etmeni öneririm. şahsi fikrim bu şekilde
    eray_uluyazı bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio Carnaby 200 - Honda Wave 110i
    Sanırım biraz nakitin var...

Sıfır Honda PCX al anahtar teslim nakit verirsen 6250'ye kadar inerler.. Önüne uzun cam taktır, 250 TL.. Dibine de bir arka çanta mesela Eyecase süper ben de ondan alacağım, internetten incele.. O da 140 TL...

Enduro tarzı IXS mont, pazarlıkla 400 TL.. lS2 full face kask, 150 de...

Toplam 7200 TL...

Hem üşümezsin, hem şekilli ve sana ortam yaptırabilecek bir motorun olur (biz de gittik üniversiteye, biliyoruz da söylüyoruz), üstelik Honda parçası çok masrafı sen gidip bir yerlere vurmadıkça az bir motordur...

Öğrencisin, yanında defter kitap ödev proje taşıyacaksın haliyle.. PCX'in sele altı bagajı bunları rahat alır ama racing vs alırsan işin zor..

Dilerim sana faydalı olabilmişimdir kardeşim...

NOT: araba için de temiz bir Renault Twingo bak, arkadaşımda var ki herifin durumu da iyi ama o kadar kullanıcı dostu bir araba ki herif yaptırıp yaptırıp kullanıyor.. Yakıtı ve mastafı az, üstelik o da şekilli.. Kızları yurda bırakırsın :-))

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    Valla kardesim 300 km cok fazla bir yol degil ama,kisin cok zorluk cekersin.istedigin kadar esya alamayabilirsin vs vs.Bence ufak,ekonomik bir araba alman daha mantikli olacaktir.100 bini gecmis araba diyorsun.Onemli olan kac km gectigi degil,kimin nasil baktigidir.Bu yaz tatile gitmeden once 288 bin de 98 model peugeot 406 aldim.Cok memnunum.Bekledigimden fazlasini veriyor.
    RIDE or DIE

Kışlık balaklava, kışlık ve yağmur geçirmez mont, pantolon, eldiven ve bot ile her türlü soğukta gidersin. Motosiklete yeni başlamış olsam da kış aylarında 1-2 bin km yapma şansım oldu. İş tamamen ekipmana bakıyor. Soğukta ve yağmurda sürmek ayrı bir zevkli bence. Ama kar yağarsa ne olur orasını bilemem . 150 km değil ama 30 km gidip gelmeyi ben bir sonraki dönem yapacağım mesela.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:25 ----------

Bir de gore-tex malzemeden ekipman seçmeni tavsiye ederim. Pahalılar elbette ama soğukta çok işe yarıyorlar. Soğuk havada en tehlike şey, vücudun terlemesi, giysin teri dışarı atamazsa rüzgarın etkisiyle buz kesersin. Teri dışarı atan malzeme bunu engelliyor ya da olabildiğince geciktiriyor.

Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    doğrusunu sölemek gerekirse 10-12 bin lira kadar bütçe varsa araba al derim. çünkü kışın motorla 2-2.30 saat yolculuk işkence gibi gelir insana heleki soğuk rüzgar vurdumu motordan indikten sonra kendine gelemessin. malesef burda mecburiyetten ötürü motordan vazgeçmen gerekir. zaten o güzergahta pek trafik olmaz. kışın en rahat olanı arabadır. duygularınla değil mantığınla hareket etmeni öneririm. şahsi fikrim bu şekilde
    dediklerin çok mantıklı istemesem de biraz böyle düşünüyorum bende ama o bütçeye sağlıklı araba bulabileceğimden şüpheliyim biraz.

---------- Post added at 22:40 ---------- Previous post was at 22:37 ----------

Alıntı Ozzycan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım biraz nakitin var...

Sıfır Honda PCX al anahtar teslim nakit verirsen 6250'ye kadar inerler.. Önüne uzun cam taktır, 250 TL.. Dibine de bir arka çanta mesela Eyecase süper ben de ondan alacağım, internetten incele.. O da 140 TL...

Enduro tarzı IXS mont, pazarlıkla 400 TL.. lS2 full face kask, 150 de...

Toplam 7200 TL...

Hem üşümezsin, hem şekilli ve sana ortam yaptırabilecek bir motorun olur (biz de gittik üniversiteye, biliyoruz da söylüyoruz), üstelik Honda parçası çok masrafı sen gidip bir yerlere vurmadıkça az bir motordur...

Öğrencisin, yanında defter kitap ödev proje taşıyacaksın haliyle.. PCX'in sele altı bagajı bunları rahat alır ama racing vs alırsan işin zor..

Dilerim sana faydalı olabilmişimdir kardeşim...

NOT: araba için de temiz bir Renault Twingo bak, arkadaşımda var ki herifin durumu da iyi ama o kadar kullanıcı dostu bir araba ki herif yaptırıp yaptırıp kullanıyor.. Yakıtı ve mastafı az, üstelik o da şekilli.. Kızları yurda bırakırsın :-))
    cbr125 var şu an bu olaylar neticesinde satışa koymayı planlıyorum pcx gerçekten çok şık ama dağda beni üzer kanımca yazdıkların için teşekkürler değerlendiriyorum her yazılanı

twingo da aklımda bulunsun eyvallah abi

---------- Post added at 22:43 ---------- Previous post was at 22:40 ----------

Alıntı seigen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kışlık balaklava, kışlık ve yağmur geçirmez mont, pantolon, eldiven ve bot ile her türlü soğukta gidersin. Motosiklete yeni başlamış olsam da kış aylarında 1-2 bin km yapma şansım oldu. İş tamamen ekipmana bakıyor. Soğukta ve yağmurda sürmek ayrı bir zevkli bence. Ama kar yağarsa ne olur orasını bilemem . 150 km değil ama 30 km gidip gelmeyi ben bir sonraki dönem yapacağım mesela.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:25 ----------

Bir de gore-tex malzemeden ekipman seçmeni tavsiye ederim. Pahalılar elbette ama soğukta çok işe yarıyorlar. Soğuk havada en tehlike şey, vücudun terlemesi, giysin teri dışarı atamazsa rüzgarın etkisiyle buz kesersin. Teri dışarı atan malzeme bunu engelliyor ya da olabildiğince geciktiriyor.
    gore-tex etkiliyse bi araştırayım çok sağol
    kar sorun değil :p

bana şu ekipmanları kullanıyorum (marka model) soğuk bana işlemiyor diyen var mı
    Yavuz Sultan Selim Han

dediklerin çok mantıklı istemesem de biraz böyle düşünüyorum bende ama o bütçeye sağlıklı araba bulabileceğimden şüpheliyim biraz.
    seninde dediğin gibi palio van corsa van v.b gibi arabalara bakabilirsin bunlar senin ihtiyacını fazlasıyla görür. fakat dizellerden uzak durmanı öneririm ne olur ne olmaz. 1.2 1.4 motorlara bak benzin açısından biraz daha avantajlıdır. zaten hız için değil ihtiyacını görsün diye alıyosun. sağlıklı araba konusunda sahibiden de elbet vardır zaten kullanacağın 2 sene fazla değil. onun için çok da ahım şahım bi güzellikte olması gerekmez maksat ihtiyacını görsün seni yolda perişan etmesin yeter.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)