Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Autocad 3D - 3D Max - Catia

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    İşim gereği yıllardır autocad kullanıyorum. Son zamanlarda 3D ye merak sardım.

3 boyutlu tasarımlar yapmak istiyorum.

Başlıkta belirttiğim 3 program bu işde kullanılan en populer programlar.

Hiçbirinin 3D konusundaki özelliklerini bilmiyorum bu nedenle sizlere sormak istedim.

Tasarım-modelleme yapmak istiyorum. Çok fazla profesyonelliğe kaçmadan hobi tarzında.

Motosiklet parçası yada bir ev eşyası yada bir evin içindeki eşyalar araçlar aklıma geleni kolaylıkla aktarabileceğim program hangisidir.

Kullanıcılarının yorumlarını rica ediyorum.

Saygılarımla.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    drsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3d maz senin çözümü. catia daha cok uretime yönelik bir programdır. motorun tum parcalarını tek tek modelleyıp sımulasyon yapabılırsın catia ile.

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Autocad kullanıyosan vektörel bi kullanıcısın demektir bu konuda CATIA veya Solidworks öneririm. CATIA'nın ayrıcalığı dünya çapında en güçlü 3D program olması, içeriğinin ve alanının çok geniş olması. Tabi bunun da getirdiği dezavantajlar var. En büyük dezavantajı öğrenimi ve kullanımı zor olması. Günümüzde Uçakların gemilerin ve otomobillerin %85'i CATIA ile tasarlanır. Bunun getirdiği profesyonellik de programı bir o kadar zor yapıyor haliyle...

SOLIDWORKS, CATIA ile aynı şirket çatısı altında çalışan ve CATIA'nın kardeşi denebilecek programdır. Aslında şu açıdan bakabiliriz, içeriği CATIA kadar olmasada CATIA'nın en merkezi bileşenlerini içinde barındıran, ve özellikle "Pratikliği ve görselliği" ile ön plana çıkan, ayrıca da ülkemizde en çok kullanılan tasarım programıdır. CATIA'ya kadar Solidworks'ü tavsiye ederim.

Bu iki program, alanında üstün olan programlar olup, tasarım ve üretim adına kullanabileceğin en iyi iki programdır.

3D Max bunlarla aynı kulvarda sayılmaz. Tasarım adına okey fakat üretim adına çalışamayacağını söyleyebilirim. Eğer ben yalnızca tasarlıyacağım, ortaya çıkan ürünü sanal olarak göreceğim diyorsan, 3D Max'a da yönelebilirsin.

Bunların dışında da programlar var da, hem başlıkta geçtiği için hem de yardımı olması açısından bunları açıklamaya çalıştım sana elimden geldiğince

Motosikleti
    BMW F650 GS
    Mesajlarınız için teşekkür ederim.

Catia bu kadar zor ise uzun süre kursa gitmem gerekecek :(

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    O kadar da zor değil. Kullanma kılavuzunu okuyarak ve çalışarak temel seviyede kullanmayı, katı model yapmayı kısa sürede öğrenirsin. Ancak yüzey modelleme yapacaksan eğer, mesela mouse türünde birşey tasarlayacaksan o zaman ileri seviyede öğrenmen gerekir ki, iş zorlaşır.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Modelleme her türlü 3D tasarım programında çocuk oyuncağı ama iş doku kaplamaya gelince orda işler ciddiye biniyor 3 boyutlu bir cismin dış kabuğunu iki boyutlu bir düzleme yerleştirmek kartondan parça kesip küp şeklinde kutu yapmak kadar basit değil malesef.

Motosikleti
    BMW F650 GS
    Aslında kafam basar böyle şeylere. Autocad i kitabından öğrendim. 1 aylık düzenli bir çalışma sonunda ihtiyacımdan fazlasını öğrendim.

3d içinde aynı şey geçerlimidir bilemiyorum.

Acad 3d ile de devam etmek var ya. Bakalım bu hafta karar vereceğim tecrübeleriniz doğrultusunda.

djan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr250r
    Güzel bir başlık,tam da arama yapacaktım. Autocad veya diğer çizim programlarını bilen biri özelden irtibata geçebilir mi? Şirketimiz için ücret karşılığında çizim yaptıracağım.
    Çoğunluğun yaptığı şey daima yanlıştır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)