Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet kaza süreci

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle herkese selamlar bu foruma ara sıra girip konulara göz atan birisi olarak başımdan geçen kazayı anlatmak istiyorum. Bundan yaklaşık 1 ay 10 gün önce r25 ile çok saçma bir kaza geçirdim. Normalde açık konuşmalıyım agresif kullanan biriyim ancak bu kadar düşük bir hızda kaza yapıp bacağımı kırmam ve zorlu hastane süreci hem çok saçma oldu hemde çok şey öğretti. 19 yaşındayım öncelikle şuana kadar 3 motorum oldu toplamda 14.000 km tecrübem var diyebilirim. Kaza anını çok hatırlamıyorum ancak rüyalarımdan da çıkmıyordu ilk zamanlar, kısaca şöyle anlatabilirim. Sol şeritteyken bir anlık dikkatimin dağılması sonucu iki yolu birbirinden ayıran taş bariyer deniyor sanırsam, biraz yüksek ve ortasında çimenler var ne dediğimi anlamışsınızdır, karşı yol ile benim yolumu birbirinden ayıran ortadaki taş bariyerlere motor sola yatık şekilde çarptım ve elimi gazdan çekemedim, yaklaşık 7-8 saniye sonucu bacağım sıkışık şekilde motorun gitmesi sonrası sonunda motor savruldu ve ileri doğru gitti nereye gittiğini bile göremedim, daha sonra kafa üstü çimenlere de değil gene refujun taş kısmına düştüm tam hatırlamıyorum ancak vizörüm açıktı kaskım da çok sağlamdı diyemem çünkü yaşadığım yerde düzgün kask satan bir yer bulamamıştım gerçekten küçük bir yer ve olayın yaşandığı hafta, haftasonu ailemin yanına kendi şehrime gidip düzgün bir kask alacaktım ancak nasip olmadı. Her neyse vizörüm açıktı ağzımın kenarı ve kaşım yara oldu yani yüzümde ufak bi yaralanma meydana gelecek şekilde kafa üstü düştüm, sonrasında takla atarak karşı yola savruldum. Sonrası tabii insanlar etrafıma toplandı ambulansı falan aradılar bacağımı hareket ettiremiyordum o anda anladım zaten kırıldığını. İlk düştüğümde kafamı kaldıramadım birkaç saniyeliğine sesler bile garip gelmeye başlamıştı ama sonradan hafif kendime geldim 1-2 dakika sonra. Ambulans geldi hastaneye gittim. Travma bölümüne aldılar oradan röntgene ama röntgende bacağımı sağa sola yatırıyorlar, düzlüyorlar inanılmaz bağırıyorum ve acı çekiyorum. Bacağımda çok fazla morluk ve açık yara olduğu için enfeksiyon kaparsa bacağın kesilmek zorunda kalınabilir dendi bu sebeple günlerce her saat başı buz uyguluyordum. Akciğerlerim baya bir kapanmış sürekli ateşim çıkıyordu o sebeple üfleme topu verdiler zar zor nefesle onu da üflüyordum. Doktorlar veli nimetimiz işini düzgün yapan herkese saygım var ancak oradaki bazı stajyer hekimler çok sert davranıyordu tutup bir anda bacağı çekmeler vs. oradaki bütün hastalar şikayetçiydi. Yani demem o ki o insanlara muhtaç kalmak dünyanın en kötü hissi gerçekten, kendi işini kendin görememek, tuvalete gidememek, ayağa kalkamamak. Sanki hayvana muamele edermiş gibi gelip (bazıları için söylüyorum) size hayvan gibi davranan hekim bozuntularına küfür etmek isteyip edememek ve daha bir sürü saymadığım şey. Eğer kask takmadan ekipman giymeden motora binen arkadaşlar varsa bir gün çektiğim tarifi mümkün olmayan acıları çektiklerinde kendilerine çok kızacaklar. Bende ekipmanlar vardı ancak benim bacağım sıkıştı bir anlık dikkatsizlik sonucu oldu o sebeple yapılacak bir şey yoktu. 1 hafta boyunca bacağım kırık kaldı 1. haftada ameliyata aldılar 12 tane platin takıldı ve 3. gün ise taburcu olup kendi şehrime ambulansla döndüm. Dikkatsizliğimin bedelini çok ağır ödedim. Ortopedi servisinde anlıyorsunuz her şeyin dalga konusu olmayacağını, özellikle sağlığınızın. Orada uvuzu kopanlar mı dersiniz, bacağı kesilenler mi daha neler var neler. Bu süreçte uzunca zamandır biriktirdiğim paramın büyük bir kısmını harcadım aileme para harcatmamak için ve harcatmadım da. Maddi olarak büyük bir kaybım oldu. Buraya açıkça her şeyi yazıyorum ki okuyan büyüklerimiz arkadaşlarımız haddime olmasa da bir şeyler çıkarsın. Psikolojik kaybım olarak ise ilk birkaç hafta neredeyse her gün kaza anını farklı açılardan, hatta inanmazsınız mobese görüntüsü olarak bile rüyalarımda gördüm. Her gün ya kaza anını yada farklı motorlarla kaza yaptığımı görüyordum. Motorun halini merak edenler için otoparka çekildi sahibiyle görüştüm fotoğraf videolar aldım, blokta şaside sorun yok gibi duruyor ben bir şey göremedim. Onun dışında sol grenaj tamamen sapsarı bir boya olmuş sanırsam bariyerin yada asfaltın izi çıkmış. Sol grenaj aldım çamurluk aldım sağ grenajda ufak çizik vardı titiz birisi olduğum için onu da aldım, bayadır istediğim mavi renkli bir stop lambası vardı onu falan aldım, motoru tekrar toplayıp seramik kaplama yaptırıcam istediğim jant şeritlerini yaptırıcam, arka şasi uzantısına yazı ekleyip eskisinden daha güzel bana özel hale getiricem makinemi ve kaldığım yerden binmeye devam edicem. şuan 38. gündeyim 1 hafta sonra kontrolüm var, doktor yürü yürüme vs. diyecek çekilen filme göre ancak benim hiç ağrım kalmadı. Sadece bacağımın bazı yerlerinde hissizlik var. 31. günde ayağa kalkabildim desteksiz şekilde şuanda ayağa kalkıyorum ancak yürümem yasak olduğundan değneklerle yürüyorum tek ayağımla. Sonuç olarak beterin beteri var bunu unutmayın ben ilk 2 hafta abartısız günde en fazla 2.5 saat uyuyabiliyordum ağrıdan uyunmuyordu, bağırıyordum sürekli alçı değiştirirlerken, bacağıma temas edildiğinde. Ancak çok daha kötü şeyler var hayatta. Ben hiçbir şeyden memnun olmayan ukala tiplerdendim ancak bu kaza bana şükretmeyi öğretti. Birkaç saniyelik dalgınlık hayatınıza, bacağınıza, sakat kalmanıza neden olabilir. Bana ilk günlerde bir daha motora binemeyeceğimi, bacağımın kesilebileceğini, akciğerlerimden dolayı ateşim düşmezse felç geçirebileceğim yada ölebileceğimi söylediler. En çokta motora binemediğim için ağlıyordum ve o acılar içindeki halimde bile bir an olsun motordan vazgeçmedim vazgeçmeyi de düşünmüyorum. Gerçekten başınıza gelmeden anlamıyorsunuz bunu da iyi bilin isterim. Önemli olan başınıza gelmeden benim gibi insanların hikayelerinden bir ders çıkarmanız, önlemlerinizi almanız ve dikkatli kullanmanız. Benim en çok ailem ve en yakın 2 dostum yanımda oldu onların kıymetini çok daha iyi anladım. Umarım en yakın zamanda yürüyebilir ve motoruma geri dönebilirim. Son 5 gündür her gün rüyamda yürüdüğümü görüyorum, umarım rüyalarım gerçek olur. Buraya kadar dinlediyseniz teşekkürler.
    Voltaren ve freasy bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    N/A
    Çok geçmiş olsun kardeşim dediğin gibi beterin beteri var ders çıkarmışsın hepimiz zaman zaman apaçilik yapıyoruz ama yerini ve zamanını iyi ayarlamak gerekiyor. O bahsettiğin motor aşkı ben motora başlamadan daha en büyük hayalimdi önceden gemilerde 6-10 ay evime dönmeden çalışıyordum motoru aldım alalı 3 aydan fazla duramıyorum kız arkadaşımdan çok motorumu özlüyorum rüyalarıma giriyor galeriyi açıp fotoğraflarına bakıyorum hastalık mı bela mı anlamadım
    espresso bunu beğendi.

Alıntı capt.ooz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun kardeşim dediğin gibi beterin beteri var ders çıkarmışsın hepimiz zaman zaman apaçilik yapıyoruz ama yerini ve zamanını iyi ayarlamak gerekiyor. O bahsettiğin motor aşkı ben motora başlamadan daha en büyük hayalimdi önceden gemilerde 6-10 ay evime dönmeden çalışıyordum motoru aldım alalı 3 aydan fazla duramıyorum kız arkadaşımdan çok motorumu özlüyorum rüyalarıma giriyor galeriyi açıp fotoğraflarına bakıyorum hastalık mı bela mı anlamadım
    Çok bambaşka bir şey bizimkisi hocam. Herkes öleceksin gibi şeyler diyerek üzerime geliyor ama o motorun üzerine oturunca bir daha inemiyorsun bunu anlamıyor kimse

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Büyük geçmiş olsun.
    Umarım kısa sürede tüm olumsuzlukları atlatırsınız.

Voltaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur.
    Çok geçmiş olsun...

Hastanedeki kalabalığı gördükçe sigaradan nefret ediyorum ama yine de içiyorum kaskı İnternet üzerinden alabilirdiniz ya da en yakın ile günü birlik uğrayabilirdin

Alıntı motoloto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hastanedeki kalabalığı gördükçe sigaradan nefret ediyorum ama yine de içiyorum kaskı İnternet üzerinden alabilirdiniz ya da en yakın ile günü birlik uğrayabilirdin
    Hocam şöyle bir durum var bazı kaskları denedim m bedeni oluyor, bazı kaskları denedim xl bile olmuyor hepsinin yapısı farklı olduğu için ve alacağım kask çok çok pahalı olduğu için görmeden almak istemedim, onun dışında kendi şehrim günü birlik gidip dönebileceğim bir mesafede değil

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Yazdıklarınız, kazanın oluş şekli güvenli sürüş kavramından uzak sürüş yaptığınızı düşündürüyor. Bu konuda eğitim veren kurumlardan ders almak son derece önemli. Kaza yaparak insan önemli bir tecrübe kazanamaz. İnsan vücudu da kaza yapa yapa öğrenmeye dayanamaz. Güvenli sürüş prensiplerini hafife alanları sizin yanınıza getirip vücudunuzdaki yaraları göstermek, çektiğiniz acıları dinletmek lazım. Siz bazı şeylerin farkına varmışsınız. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşup motosiklet kullanabilecek duruma gelirsiniz.

Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Yazdıklarınız, kazanın oluş şekli güvenli sürüş kavramından uzak sürüş yaptığınızı düşündürüyor. Bu konuda eğitim veren kurumlardan ders almak son derece önemli. Kaza yaparak insan önemli bir tecrübe kazanamaz. İnsan vücudu da kaza yapa yapa öğrenmeye dayanamaz. Güvenli sürüş prensiplerini hafife alanları sizin yanınıza getirip vücudunuzdaki yaraları göstermek, çektiğiniz acıları dinletmek lazım. Siz bazı şeylerin farkına varmışsınız. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşup motosiklet kullanabilecek duruma gelirsiniz.
    Öncelikle güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim, ancak kazanın oluş şekli güvenli sürmememden değil dikkatsizliğimden kaynaklanıyor. Hiç kimse istemez böyle saçma sapan şekilde kaza yapmak ama insanız hepimizin başına gelebiliyor. Ben gereken dersleri çıkardım. Normalde de evet agresif kullanıyorum genelde ancak hızlıyken yada agresif hareketler yapıyorken kaza yapmadım çok düşük bir hızda dikkatsizlik sonucu kaza yaptım. Şahsi düşüncem eğer kimsenin hayatını riske atmıyorsam benim hayatımın riski kimseyi ilgilendirmez ancak motora tekrar döndüğümde psikolojik olarak tempomu biraz düşüreceğim haliyle. Dediklerinize sonuna kadar katılmakla birlikte şunu da eklemek istiyorum hayatta kalmak istiyorsanız şekil, gösteriş, kendini kanıtlama peşinde olmayın, eve sağ salim gitme peşinde olun kazanan siz olacaksınız. Ben şahsen motosikleti tehlikesi için seven biriyim adrenalinden keyif alıyorum o sebeple kullanıyorum ancak kendim dışında kimseyi riske atmıyorum, sakin de kullansanız agresifte kullansanız olması gereken budur.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    GEÇMİŞ OLSUN UMARIM EN KISA ZAMANDA SAĞLIĞINA KAVUŞUR YOLLARA DÖNERSİN
    aga bu rr ss vs tayfasının nedir bu apache lik yaşam tarzları ? tamam hayatın heyecanı meyacanı yoq ama sizdeki bu agresiflik ne abisi 40 yaşına geldim 33 senedir motosiklet kullanıyorum belki 10 defa kaza yaptım 1 defa bile kendi hatam olmadı yani 17 yaşındayken bile kurallara uydum hız yapmadım kırmızı da geçmedim hız yapmadım uygun olamayan yerde tek sebebi canımın tatlı olması
    canınızı yolda bulmuş gibi trafikte motosiklet kullanmak nedir arkadaş aklınızı başınıza alın hayatta kalın uzun yıllar motosiklete binin

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motomania İzmir Youtube kanalında "hangi durumlarda motosiklet kullanmamak lazım" diye bir konu vardı. Orada çok değerli bilgiler paylaşmıştı. Madde madde sıralamıştı. Bir tanesi de "Belli bir gideceğiniz yer yoksa motora binmeyin" idi. Bu konuyu teknik anlamda detaylandırmıştı. Örneğin hangi caddeye döneceğinizi bilmediğiniz ve son anda karar verme ihtimalleri nedeniyle böyle bir durumda güvenli sürüş yapmanın imkansız olduğunu söylemişti. Bence çok doğru. Sizin kazanızda böyle bir durum varmıydı?

Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motomania İzmir Youtube kanalında "hangi durumlarda motosiklet kullanmamak lazım" diye bir konu vardı. Orada çok değerli bilgiler paylaşmıştı. Madde madde sıralamıştı. Bir tanesi de "Belli bir gideceğiniz yer yoksa motora binmeyin" idi. Bu konuyu teknik anlamda detaylandırmıştı. Örneğin hangi caddeye döneceğinizi bilmediğiniz ve son anda karar verme ihtimalleri nedeniyle böyle bir durumda güvenli sürüş yapmanın imkansız olduğunu söylemişti. Bence çok doğru. Sizin kazanızda böyle bir durum varmıydı?
    Öyle bir durum yoktu hocam normal yolumda gidiyodum

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:32 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    GEÇMİŞ OLSUN UMARIM EN KISA ZAMANDA SAĞLIĞINA KAVUŞUR YOLLARA DÖNERSİN
    aga bu rr ss vs tayfasının nedir bu apache lik yaşam tarzları ? tamam hayatın heyecanı meyacanı yoq ama sizdeki bu agresiflik ne abisi 40 yaşına geldim 33 senedir motosiklet kullanıyorum belki 10 defa kaza yaptım 1 defa bile kendi hatam olmadı yani 17 yaşındayken bile kurallara uydum hız yapmadım kırmızı da geçmedim hız yapmadım uygun olamayan yerde tek sebebi canımın tatlı olması
    canınızı yolda bulmuş gibi trafikte motosiklet kullanmak nedir arkadaş aklınızı başınıza alın hayatta kalın uzun yıllar motosiklete binin
    Haklısın abi o konuda bişey diyemem ama bunun tayfayla alakası ne kadar var bilemedim x kişisi çok normal sakin kullanırken diğeri çok apaçi kullanabiliyor ancak genelde apaçilik yapacak kişilerin almak isteyeceği motorlardan dediğin gibi. Benimde canım tatlıdır ama hani şu hayatın derdinden sıkıntı stresinden uzaklaştıran bir motor var. Alkolle, uyarıcı maddelerle kendini zehirleyerek ölen bir genç olmaktansa bu yolla mutlu şekilde ölmek bana daha mantıklı geliyor. Tabii ki söylediğim şey farklı yerlere çekilebilir ve mantıklı, doğru olan düzgün kullanıp ömür boyu motor kullanmaktır ancak motorun üzerinde bir kumar oynuyoruz istesekte istemesekte, benim içinse mesele tamamen bu kumarı en zevk alabileceğim şekilde oynayıp kaybedeceksem öyle kaybetmek. Bu demek değildir ki ben kırmızıda geçiyorum insanları tehlikeye sokuyorum kesinlikle düşündüğünüz kadar saçma hareketlerde de bulunmuyorum ama hız tutkusu, adrenalin duygusu bunlar bambaşka şeyler benim için. Mesajınız için teşekkürler saygılar

F54 bir kere bile hata yapmadım diyorsun 17 yaşında motora biniyorsun

Alıntı motoloto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    F54 bir kere bile hata yapmadım diyorsun 17 yaşında motora biniyorsun
    bir kere bile hata yapmadım şeklinde bir şey söylemedim ayriyeten 17 yaşında değilim düzgün oku konuyu

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)