Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Dönel Kavşak Kazası

Motovento
    REKLAM ALANI
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yanlisin var muhtemelen. "Onun girdigi yerde de var, yol ver tabelasi" dogru olamaz. Hem donel kavsak icindekine hem kavsaga girecek seride "Yol Ver" tabelasi konamaz. sadece girecek seride konur. Basit bir kural bu. Ikiniz birbirinize yol veremezsiniz cunku, kavsak icindeki hakli.
    Dönel kavşak içinde yok zaten tabela benim demek istediğim onun da girdiği yol üzerinde var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:12 ----------

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dönel kavşak içinde yok zaten tabela benim demek istediğim onun da girdiği yol üzerinde var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:12 ----------

https://i.hizliresim.com/Nfa5G7.png
    Hocam, cumleye ekledigin o "da" eki cok farkli bir anlam katiyor farkinda degilsin, benim takildigim buydu.

"Dönel kavşak içinde yok zaten tabela benim demek istediğim onun girdiği yol üzerinde var." - Sadece onun girdigi yol uzerinde var anlami cikabilir.

"Dönel kavşak içinde yok zaten tabela benim demek istediğim onun da girdiği yol üzerinde var." - Hem onun girdigi yol hem de diger yollarda anlami cikabilir.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Haklısın biraz daha net yazmam lazımdı

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dönel kavşaklara yaklaşımda dönel ada içindeki taşıtların geçiş önceliği olduğunu hatırlatmak üzere her yönden yaklaşımlara yol ver işareti koyulabilir. Ada içine önce girmiş olan taşıta diğerleri yol verir. Çok basit aslında. Bunu sürücülerimizin büyük bir çoğunluğu bilmiyor

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dönel kavşaklara yaklaşımda dönel ada içindeki taşıtların geçiş önceliği olduğunu hatırlatmak üzere her yönden yaklaşımlara yol ver işareti koyulabilir. Ada içine önce girmiş olan taşıta diğerleri yol verir. Çok basit aslında. Bunu sürücülerimizin büyük bir çoğunluğu bilmiyor
    Hep o sürücü kursları ve bizim süper kaliteli MEB sistemimiz yüzünden.
    Sağdakine yol ver saçmalığı yüzünden... veya 3 şeritli yolda senin şeritin orta yol demeleri gibi...
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hep o sürücü kursları ve bizim süper kaliteli MEB sistemimiz yüzünden.
    Sağdakine yol ver saçmalığı yüzünden... veya 3 şeritli yolda senin şeritin orta yol demeleri gibi...
    Genel olarak egitim sistemimizin ve toplum kulturumuzun getirdigi boktan durumlar.

1995 yilinda ehliyetimi almaya calisirken kursun o zamanlar verdigi/sattigi, trafik isaretlerini ve trafik kurallarini anlatan, bir kitapcik vardi. Erken gitmistim, oturdum onu okuyorum ders baslayana kadar. Egitmenlerden biri; "cok dusunme zaten sorularin benzerlerini anlatacagiz derslerde" dedi. "Lan mal, senin gibiler yuzunden yuzlerce insan yollarda oluyor, cunku hic bir seyi ogrenmek istemiyorlar, sinav sorularini alip gecmek istiyorlar" demeliydim. Genctim diyemedim

Motosikleti
    MT-25
    Neticede kırmızı olan suçlu. Kavşağa giren yeşil araca yol vermesi gerekirdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:00 ----------

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayni anda girmemeliydiniz zaten, eger donel kavsak icinde arac/araclar varsa, donel kavsaga girmemis olan araclar bekleyecek, beklemek zorunda. Donel kavsagin amaci zaten araclarin hic durmadan istedikleri yonlere gitmelerini saglamak. Goruntude ise koskoca "Yol ver tabelasi koymus adamlar kavsaga gelen araclar icin, 2 tane olmasinin sebebi de hem sol serit hem de sag seritteki araclar gorsun de dursun diye.

Emin olmamakla birlikte; cift seritli dahi olsa, donel kavsaktaki arac gecisini tamamlayana kadar seritte degistirebilir, yani ada icinde sol seritte iken sag seride cikabilir, bu onun yol hakkini kisitlamamali diye dusunuyorum. Dusunun uzun arac girdi donel kavsaga, dar girip genisten alip sag seride cikabilir.

Turkiye'de trafik carpisan otolardan hallice, genel olarak trafik kurallarina uyumdan degil de ya ceza yemekten ya da aracimiza bir zarar geleceginden dolayi duruyoruz/yol veriyoruz.
    Siz de bu yorumla kırmızı suçlu diyosunuz.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neticede kırmızı olan suçlu. Kavşağa giren yeşil araca yol vermesi gerekirdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:00 ----------

Siz de bu yorumla kırmızı suçlu diyosunuz.
    Sonucta bir otorite degilim trafik kurallari konusunda, olayin durumu araclarin konumlari hizlari vs onemlidir. Kirmizi arac kavsaga girerken beklemedigi, diger arac ise kendi seridinde gitmedigi icin suclu sayilabilir. Ama bunlari soylemek, diger faktorleri bilmeden kolay degil.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Rahmetlinin dediği gibi "haklı ama ölü olmayın", dönel kavşak kurallarını siz bilebilirsiniz ama öteki arabanın sürücüsü olan kazma bilmeyebilir. Geçiş üstünlüğü sizde bile olsa yine de dikkat.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahmetlinin dediği gibi "haklı ama ölü olmayın", dönel kavşak kurallarını siz bilebilirsiniz ama öteki arabanın sürücüsü olan kazma bilmeyebilir. Geçiş üstünlüğü sizde bile olsa yine de dikkat.
    En çok komiğime giden ne abi biliyor musun buradan Ankaraya git orada 100 km ile akan trafikte fink at girip çıkmadığın yer kalmasın sonra gel bir daha belki 10 yıl sonra kaza olacak yerde kaza yap :D Aklıma geldikçe gülüyorum kendime :D
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En çok komiğime giden ne abi biliyor musun buradan Ankaraya git orada 100 km ile akan trafikte fink at girip çıkmadığın yer kalmasın sonra gel bir daha belki 10 yıl sonra kaza olacak yerde kaza yap :D Aklıma geldikçe gülüyorum kendime :D
    Geçmiş olsun. Ne kadar tecrübeli olursak olalım. Kazaların en çok olduğu yer olan kavşaklara yavaş ve dikkatli girmeliyiz. Çünkü kaderimiz bir gerzekle kesişebilir. Çok da takmamak lazım. Kaza bu. Hepimizin başına gelebilir.

Motosikleti
    ---
    Kırmızı araç ve yeşil araç belirtilen istikamete gitmek isterken yeşil aracın dönel kavşak içinde sol şeritten sağ şeride girmesiyle
    kaza mor alanda kaza oldu. Kimde kusur var vs olayını geçtim .Şu durumda gidilen istikamette çift şerit olduğuna göre geçiş olayı nasıl olmalıdır bunu merak ediyorum tam bir bilgide bulamadım .

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:52 ----------

https://i.hizliresim.com/xgW4h8.jpg
    Geçmiş olsun, Keşke konu açmak yerine kurallara baksanız. Hani yazmışsınız ya bulamadım diye, konu açmak yerine google amcaya bir sorsanız "kavşaklarda geçiş üstünlüğü" diye https://www.google.com/search?q=kav%...hrome&ie=UTF-8 size bunu söylerdi kendisi. Hadi kuralları geçtim hızlı gitmek ya da önce ben geçtim diye uğraşmak pek güzel sonuçlanmıyor. Zaten bi Allahın kulu bu ülkede kural bilmiyor, bilse de umursamıyor. Sonuç kavşakta, ogs gişesinde patlayan araçlar. Araçları geçtim insanlar yolda yürürken dahi önlerine bakmıyor, babasının tarlasında yürüdüğünü sanan insanların olduğu toplumun trafiğinde bu haraketleri üzülerek abest karşılayamıyorum.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Trafik kültürü=Gelişmişlik göstergesi.
    skucukyazici bunu beğendi.

geçmiş olsun hocam kırmızı araç.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)