Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzun süreden sonra ufak gibi kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    Matasah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Marşa basıp 30 saniye yol gidip düşmek ne kadar garip dimi Dört yol ağzında önümdeki araba durdu,bu arada takip masafesininde gerisinden takip ediyorum.Ben sinyal vermeden sola dönücek sandım,baktım sağ tarafı bos tam geçerim diyip gazı açtım ki arabayla göz göze geldik arka frene asıldım direk ama kimse yoktu,o ankı refleksle sola doğru kırdım ya dibinde durucaktım yada arabaya vurucaktım ön freni köklemem sonucu yerdeydim, ufak tefek sıyrıklarım var. Diyeceğim o ki önünüzde ki araba dursa dahi emin olmadan sağından solundan geçmeye kalkmayın
    knbyz bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CBF 150, xmax400
    üstad geçmiş olsun, paylaşım için teşekkürler, faydalı olduğunu düşünüyorum.

eraksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok.
    Geçmiş olsun. Motoru alalı daha çok kısa bir süre oldu ama trafikte ne işler döndüğünü bende yavaş yavaş anlamaya başladım. Dün akşam sahil yolunda sağ şeride araçlar parketmiş bende yanlarındaki şeritten gidiyorum. Hafif tatlı bi viraj yattım dönüyorum, gazıda hafiften açıyorum zevkli bir dönüş bi taksinin sinyal verir vermez (sinyal verince yol onların mı oluyor hemen anlamadım) önüme atlaması ile kabusa dönüştü, çok şükür bişi olmadan atlattım.

Ahmanamra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Allah beterlerinden saklasın sizi. Malesef 4 teker sürücülerinin durumu belli. Her daim önde arkada çevrede araç varsa kontrol edebileceğiniz hızlarda seyredin. Özellikle ne tarafa döneceği belli olmayan durmuş lavuklara dikkat edin. Mümkünse arkasında durun. Ha öle salaklarda var ki geri vitese takıp arkaya bakmadan ön tekerinizede çıkabiliyorlar. Komik ama ben yaşadım

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Daha lastikler ısınmadığı için en tehlikeli anlar zaten 30 saniye. Geçmiş olsun. Bence fren tekniklerini geliştir,anladığım kadarıyla hatalı fren yapmışsın, önce sadece arka frene basıp sonra HARŞ diye öne abanmışsın. halbuki önce ön frenin boşluğunu alıp motor kafayı basınca aynı anda ön ve arka freni sıksaydın belkide kurtarabilirdin.

Yollar süprizlerle dolu,geçen hafta 160 km hızla giderken birden önüme kocaman araba tamponu çıktı,tamda makas atıyordum güç bela fren yapabildim.

Faydalı olabileceğini düşündüğüm için paylaştım teşekkürler Yalnış frenleme yaptığımı söylemek pek doğru olmaz aslında,arka frende kimse yoktu,cup olduğu için ön freni pek tercih etmiyorum heleki 20km/h üzerindeyken,İlk tecrübe edindiğim zamanlarda denemiştim ilk olarak ön freni ama yolu buz pistine cevirdiği kanaatindeyim.Doğal olarak ilk önce arka freni kullanarak sonra ön frene basıyorum

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    Alıntı Matasah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnış frenleme yaptığımı söylemek pek doğru olmaz aslında,arka frende kimse yoktu,cup olduğu için ön freni pek tercih etmiyorum heleki 20km/h üzerindeyken,İlk tecrübe edindiğim zamanlarda denemiştim ilk olarak ön freni ama yolu buz pistine cevirdiği kanaatindeyim.Doğal olarak ilk önce arka freni kullanarak sonra ön frene basıyorum
    yanlış değil tamamen yanlış bir frenleme yapmışsın abi, arka frenin sağladığı frenleme gücü çok azdır ağırlık yavaşlama esnasında öne bindiği için. eğer ön freni güvenli sıkamıyorsan ya becerene kadar çalış, ya lastik değiş ya da fren sistemine bir baktır. bisiklette de motosiklette de arabada da ön frenlerin durdurması fizik kanunları gereğince esastır. Ön tekeri kitlemeden sıkmayı öğrenmen lazım, veya cub'ı satıp ABS'li bir motosiklet alıcaksın. Arka ile durmaya çalışarak ancak başına iş açarsın.

Ben gayet iyi anlıyorumda yüksek hızda giderken ön frene basılmıyo işte,kitlemeden hafifte dokunsan kaydırıyo yada işe yaramıyo,tabi lastik önemli onuda değiştirelim en kısa zamanda

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    envayi çeşit motosiklet kullandım,çinliler ile 50.000 km ye yakın gezdim, ''ön frene basılmaz'' esfanesi tamamen yanlıştır,aksine ön frenle durursun. bisiklette olsa motosiklette olsa bu değişmez. Ya senin fren tertibatın arızalı yada yanlış giden birşeyler var. arka freni hiç tutmayan motosikletlerle de gezdim,vites küçültüp ön fren sıktım. başlarda tehlikeli gelebilir ama bazı kuralları uygularsan ön fren ile zımba gibi durabilirsin

ilkerakdag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF 125 R MAT GRi '14
    Alıntı Ahmanamra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah beterlerinden saklasın sizi. Malesef 4 teker sürücülerinin durumu belli. Her daim önde arkada çevrede araç varsa kontrol edebileceğiniz hızlarda seyredin. Özellikle ne tarafa döneceği belli olmayan durmuş lavuklara dikkat edin. Mümkünse arkasında durun. Ha öle salaklarda var ki geri vitese takıp arkaya bakmadan ön tekerinizede çıkabiliyorlar. Komik ama ben yaşadım
    Motosikletimi aldığım 2. gün benimde başıma geldi son bahsettiğiniz olay.Sağ sinyal ve sağ ön fren manetine mâl oldu.Nazar diyip geçtik ama tedbirli olmak lazım yine de.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:37 ----------

Alıntı mithrelios adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış değil tamamen yanlış bir frenleme yapmışsın abi, arka frenin sağladığı frenleme gücü çok azdır ağırlık yavaşlama esnasında öne bindiği için. eğer ön freni güvenli sıkamıyorsan ya becerene kadar çalış, ya lastik değiş ya da fren sistemine bir baktır. bisiklette de motosiklette de arabada da ön frenlerin durdurması fizik kanunları gereğince esastır. Ön tekeri kitlemeden sıkmayı öğrenmen lazım, veya cub'ı satıp ABS'li bir motosiklet alıcaksın. Arka ile durmaya çalışarak ancak başına iş açarsın.
    Kesinlikle katılıyorum fren konusunda.Arka lastik kitlediği anda kayıp yere düşüyorsunuz ki malûm ülkemizin yolları kireç taşı.Tedbirli ön fren her zaman için arka frene göre daha güvenli.Bende motosiklet sürdüğüm ilk gün arka freni kullanmıştım sonrasın da işaret parmağımla ön fren yapmaya başladım.Gaz kesip ön freni kullanınca zaten motor freni ile birlikte oldukça kolay hızınızı azaltabiliyorsunuz.
    İstanbul (Güngören-Bakırköy) / 2014 YAMAHA YZF-125R MAT GRİ / İnstagram : ilkerakdaag

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)