Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Artçı ile kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    nisanci93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial MR 150 Vulture
    Merhaba

26 ağustos günü şehir merkezinden organize sanayi bölgesine doğru ilerliyorum.

tam çevre yoluna gireceğim 90 derecelik bir viraj var. bende full ekipman var artçımda ise sadece kask var.

arkamda artçı ile yaklaşık 40km-45km hızla viraja girdim.

bu arada gaz açıyorum yavaş yavaş. hala sebebini bilemediğim bir şekilde virajın çıkışı ile ortası bir yerde motorun arka tekeri kaydı. arka tekerlek kayıyor demeden motor devrildi ben direkt motoru bıraktım.

korkum artçıma birşey olacağındandı. artçım motorla birlikte sürüklenmeye başladı.

ben 2 metre artçım 5 metre , motor ise yaklaşık 10 metre sürüklendi.

hemen artçımın yanına koştum varmı birşey diye çok şükür birşey olmadı sadece kalça bölgesi biraz kızardı. motorla birlikte gittiği için fazla birşey olmadı.

ben motoru hemen bıraktım. bu sırada ilk darbeyi aldım ve yerde sürüklendim. kaza yerinin fotoğrafını çekmek aklıma gelmedi fakat beni kurtaran şey KORUMA DEMİRİ VE EKİPMANLARIM oldu.

Hiçbir şekilde ön fren veya arka fren sıkmadım. Yerlerde mıcırda yoktu. Büyük ihtimal fazla yatırdım motoru artçım uyum sağlayamadığı için devrildik.

Çeketimin kolu delindi. Çeketin sırtında sürtme izleri var. Dizlikin yan tarafı fotoğrafta görüldüğü gibi. ve kısa şortum vardı. kalça bölgemi koruyan sağda ve solda ruhsat ve cüzdan olmasıydı.

Bu kaza bana çok iyi zamanda geldi çünkü ilk kazamı motoru aldığım gün yaptım ışıklarda yere yapıştım ekipmanın değerini anladım. bu kaza tam ben bu işi öğrendim ooo bak viraj nasıl giriyorum modundaydım yolun başındayken oldu artık daha dikkatli olacağım. tek başıma neyse de artçı ile daha kontrollü olacağım en azından.

teşekkürler.hatamız varsa affola
    Apices, wampaa, mehmetenis ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ..Carmentality.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçmiş olsun.. yaralanmamana sevindim.
    Passionately in love with Motorcycle

xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Geçmiş olsun dostum.

Sevdiğim bir söz var: "Kaybettiğinde, aldığın dersi de kaybetme..." diye.

Sen de öyle yapmışsın.

Umarım bir daha başına gelmez.

Hayırlı sürüşler.
    wampaa bunu beğendi.

caneroz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun , erken teşhis hayat kurtarır

azygos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB250R-Pulsar 200NS-MondialX-treme150
    öncelikle çok çok geçmiş olsun. henüz 2000 km'sini tamamlamış ve şimdiden sonuncusu ciddi sayılabilecek 4 güzel kaza yapmış biri olarak seni çok iyi anlıyorum.
    ilk marifetim şahlanmak idi,bir aceminin gaz-debriyaj ayarsızlığı...

ikincisi yolda yakalayan yağmurda kenara çekmeyip devam kararı almam ve abartısız 45 derecelik açı ile sağa kıvrılan bir virajda haddinden fazla yavaşlamam. sonuç , kayar gibi oldum yavaşladım stop ettim ve motorla beraber yan yatıp kaya kaya virajı gerisin geri indim

üçüncüsüne stabilize arazi yolunda otların arasından kollarını açarak ve ''duuuuur!'' diye bağırarak çıkan bir amca sebep oldu. aklımdan '' aha kesin traktör , dorse en olmadı at arabası falan var yolda , yapıştık sinek gibi'' düşünceleri geçti. sakince ön-arka fren ile en kenardan gittim sonunda ön teker kaydı ve yere.. yolda dorse varmış ama yarısını kapatıyormış, amca dorsede bıraktığı torunlarının inmiş olabileceğinden korkmuş motor sesini duyunca...

sonuncusu ise sola 90 derecelik virajda tatlı tatlı yatmış dönerken(sağ şeridin sol iç tarafına idim) tam virajın ortasında burun buruna geldim benim şeridimi de ihlal edip üzerime gelen transit ile! hemen düzelttim motoru adam içe kaçtı . ama o da ne, viraj bitmek üzere... tekrar yatıramadım, duramadım da zamanımı dönmeye harcadığımdan...

her seferinde beni kurtaran ekipman oldu, motor da taş gibiymiş tık demedi . ayrıca yoldaşım da tam bir dost imiş, hiç yalnız bırakmadı beni. iki motosiklet sürülecekse gerçek yoldaş gerek ;)

uzun oldu farkındayım ama esas şunu söylemeliyim , kazalar için benim bir çok sebebim var ama seninki ile ortak esas suçluyu fotoğraflarda gördüm ;

amman lastikleri ilk fırsatta değiştir dostum.''nylon'' eski teknoloji ile üretilen radyal olmayan cinsten galiba. ustalar aydınlatırlar bizi bu konuda.
    Bilalancer, restherock, wampaa ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    ''Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.'' Alper Canıgüz

Motosikleti
    Mondial MR 150 Vulture
    herkese çok teşekkür ediyorum. azygos üşenmemiş yazmışşın sana ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. lastiğimdeki naylon yazısını görüp bu şekilde anlatman bile bir başka olmuş
    mehmetenis bunu beğendi.

motorcu adam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 1000 FA
    Cok gecmis olsun. Benim acikcasi motor kazasinda en cok korktugum sey bana degil artica bisey olmasidir. Sonucta oda canini size emanet etmis oluyo ve onun basina gelenlerin sorumlulugu size ait.
    mehmetenis bunu beğendi.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçmiş olsun.
    mehmetenis bunu beğendi.

ttan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway superlight 150
    Geçmiş olsun
    mehmetenis bunu beğendi.

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Geçmiş olsun kardeşim, benim sözümdür not edin bir kenara "Herkez motor sürebilir ama herkez artçı olamaz"... o iş apayrı bir meziyettir ben kendi artçılarım için konuşayım, sen yatarsın ama o motorun üstünde yalı kazığı yutmuş gibi dimdik durur, sen sağa gidersin, ne hikmetse motor düz gider, sen sağa çekersin ama o düşmemek için sola çeker... ben tek başıma 140-150 ile girdiğim keskin bir viraja artçıyla 80'le falan giriyorum, normalde 30-40 derece yatırdığım motoru artçıyla 10 derece ya yatırıyorum ya yatırmıyoerum, hele birde lastikler naylonsa ha kaydı ha kayacak derken yaşadığın adrenalin dadından yenmiyo valla
    wampaa, shooter1, zulu ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Bozüyüksporl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture
    Gönderini facebooktaki Mr Vulture grubunda da gördüm ama burdan yazayım dedim, çok geçmiş olsun.
    mehmetenis bunu beğendi.

atreyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 Ktm EXC 250
    Geçmiş olsun, özellikle artçıda birşey olmamasına çok sevindim. İnsan böyle durumlarda vicdanen kendisinden önce arkasındakini düşünüyor.
    mehmetenis bunu beğendi.

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Cok gecmis olsun.

Motosikleti
    Mondial MR 150 Vulture
    artçımda çok suç yok aslında. belki de tecrübesizliğime geldi. tek başıma olsaydım düşmezdim. lastiklerim iyi olsa belki artçı ilede düşmezdim. temkinli olmakta fayda var
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    geçmiş olsun CESET NYLON lastikler gerçekten berbat ilk fırsatta değiştirin mutlaka
    mehmetenis bunu beğendi.

erhan540 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT 170
    Geçmiş olsun. Bu aralar bende yatırmaya başladım yazını okuyunca tedirgin oldum şimdi. Limitleri zorlamadan lastikleri değiştirmek en doğrusu.

Motosikleti
    CRF 250 L
    bi takım lastik al bence naylon lastik çok sıcakta da tutmuyor

Lastik problem, Michelin 2ct yazanlarindan çak bir tane. Birde virajda diş ayakliga basiyoruz, basabildigin kadar bas her virajda kendine hatirlatki otomatiklessin.

Cronos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Cbf 150 :) Kığmızı ossun 3 fazlası ossun
    Dostum lastiği değiştirmen lazım. En ufak saçma sapan nedenlerden dolayı kayar gider. olan mala olsun cana değil. Yani bende sunu anladımki bu motosiklet olayında güvenlik her zaman ön planda. 3 e 5e bakmayıp önlem almak lazım.
    mehmetenis bunu beğendi.

Bilalancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun sebep NYLON gibi görünüyor.
    hayko5 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)