Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Karşı araca çarpmadan gerçekleşen kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Bu ara kazalar arttı. Herkes dikkatli olmalı.
    Bazen de dikkatli olmak işe yaramıyor. Benim başıma gelen olay gibi
    Örnek olması açısından anlatıyorum. Karşı araca çarpmadan gerçekleşen hatalarda sigorta para ödemez diyorlar. "Yok öyle birşey".

3 ay kadar önce gt650 comet aldım
    Bundan 1 ay önce işten eve doğru giderken çift şeritli hafif trafikli yolda bir kaza başıma geldi.

Ben sol şeritte 30 40 ile gidiyordum.Yol hafif trafikliydi. Sağ şeritteki aracın bir önündeki araç aniden durdu.Kendisinin duramayacağını anlayınca sola hiç bakmadan sola üzerime kırdı direksiyonu Ben de refleks olarak arabaya vurmamak için frenle birlikte sola kırdım gidonu evet arabaya vurmadım ama bir anda motor altımdan çıktı ortadaki bankete vurup karşı şeride geçti.Ben banket üzerindeki boru direkle çok samimi bir şekilde kucaklaştım Bende en ufak birşey yoktu (hatta işlemleden sonra minibüsle arkadaşın yanına çay içmeye gittim) fakat motosikletin ön gösterge gidon bankete vurmanın etkisiyle dağıldı.
    Tutanak tuttuk adam hatasını kabul ediyordu zaten.
    Tutanakta kroki uygun şekilde çizildi "FOTOĞRAFLAR ÇEKİLDİ!!!"(sakın es geçmeyin) Her iki taraf görüşünü yazdı

Araba: Sağ şeritte ilerlerken önümdeki araç durduğunda duramayacağım için motosikletin geldiğini fark etmedim sola geçerken kazaya sebebiyet verdim.

Motosiklet: Sol şeritte ilerlerken X plakalı arabanın bir anda üzerime yönelmesi sebebiyle motosikletimi devirdim ve ortadaki bankete çarpıp karşı şeride geçti.

Motosikleti servise götürdüm servis sahibi "Bu şekilde 5-6 olay geldi ve sigorta para ödemedi" dedi. Bu sebeple tüm masraflar bana kaçabilirdi. Fakat psikolojik olarak her türlü yasal hakkı sonuna kadar zorlamaya hazırdım :D
    Mutlu sonla bitti ve sigorta hiç bir sorun çıkarmadan onayladı motosikletimin parçaları sipariş verildi montajı yapılıp bitecek.

O küçücük kazada maliyet 2350tl tuttu.

Depo ezik tamiri ve boya.
    Ön çamurluk
    Gösterge komple
    Gidon
    Gaz teli
    Hidrolik hortumu (Motoru götürürken en büyük sorun bu oldu ön fren yok arka fren ile motosikleti ertesi gün servise götürdüm.Trafikte çok zorlandım)
    Sağ-sol kumanda paneli
    Aynalar.
    manetler
    Sol fren diskinde yamulma
    Far
    Aklıma gelenler bunlar

Amacım kazayı yazmak değil bu tip bir kaza başınıza geldiğinde ne yapacağınızı bilmenizdir.
    (Allahtan GT250R 'ı satmamışım yoksa hepten motorsuz kalacaktım. Bu arada satılık beyaz renk 2011 model gt250R var )
    mete_han, Blackboy, ero__ ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    ver gazı... ver çoşkuyu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    çelikatlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oo geçmiş olsun demek sende 30 40la düşmek bile nekadar masraflı dimi..

xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Geçmiş olsun. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

designserhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    geçmiş olsun bilgilendirme için teşekkürler Karşı araca çarpmadan gerçekleşen hatalarda sigorta para ödemez diyorlar cidden de öyle bende kışın kayıp düşmüştüm ve bu sebepten dolayı 200 tl ödemiştim servise servis aynısını demişti vay şerefsizler bu arada tutanak kendim tutanak tutsam sadece sigortadan para alamaz mıydım ?

RuzgarSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6F
    hayret sonunda provake olmayan ama sonu ticari biten bizede faydası olan bi konu açtın düzeliyorsun

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    herşeyin bir konu başlığı var :D
    Burada olmaz

Motosikleti
    PCX
    Geçmiş olsun.
    Bu tip durumlarda sinirine hakim olup öfkelenmeden halletmeye çalışmak çok önemli.
    Yoksa kontrolü öfke teslim alırsa, olacak işi olmaza sürükleyeceği gibi başımıza daha ne işler açacağı belli değil.
    Yerinizde ben olsam sakin kalabilirmiydim? Keşke emin bir şekilde "Kalırdım" diyebilsem.

NRG900 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgiler için çok teşekkürler. Dandik cep telefonumdan kurtulmama gerektiğini anladım. Foto çekemiyor benim cihaz.
    Kazadan sonra "şöyle yapsaydın kurtarırdın" diyen çıkıntılardan olmak istemem ama bazı konularda kendimiz geliştirmemiz gerekiyor. Rekleksleri olabildiğince dizginlemek gerekiyor. Mesela ben o kadar eğitim almama rağmen hala acil durumda debriyajı erken sıkıyorum, arka tekeri hafif kilitlediğim panik fren durumlarım oldu. Senin durumunda ise nedense iyiyim. 2 kere yaşadım senin vakayı. 1i oldukça hızlıydı, 60 km gibi. 4. leventten maslağa giderken büyükdere caddesi üzerinde sol şeritteyken sağımdaki taksi bir anda sağımdan hücum etti. Refleks olarak motoru hızla sola çektim, adam devam etti. benim ön teker banket yükseltisine sürtmeye başladı. sağımda ise adam ben yokmuşum gibi devam ediyor. ön fren maneti adamın aynasına değdi, değecek. bu şekilde birlikte sanki bir 5-6 sn sürdük. bana dakikalar gibi geldi. her an denge kaybolup iki aracın arasında kalacağımı hissettim. sertçe fren yapsam arabanın sağ aynasına daha fazla dokunurum gibi hissettim veya arkadaki araba bana çarpar gibi. o anda soğukkanlı iseniz bir delilik geliyor, agresyon geliyor. gaza yüklendim, öndeki araçta sağa çekti kendini, onu da geçtim, sonra fren yapıp şerefsizin soluna geldim. Allah ne verdiyse otomobil kornamı çaldım. 8-9 sn çaldım sanırım. bu bana yetti. özetle yanlardan gelen tehlikede frenden kaçınmak, ön frenden aşırı sakınmak kaza anında soğukkanlılığını kaybetmemek ve bir yerlere sıvışmak için her an bel hareketleri yapmaya hazır olmak lazım. Hazırlıklı olup tekniği uygulamaya dökmek lazım. Çok yazdım kusura bakmayın ama otopilot sürüyorsanız başkalarının hatalarından dolayı kaza kaçınılmaz.
    UNdocab bunu beğendi.

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    dediklerin 250 lik makinada tamam. benimde başıma gelişmişliği var.
    birde 66nm tork üreten 230kg motosiklette debriyajı erken bırak :-)
    NRG900 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)