Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Diecast Motorsiklet Kolleksiyoncuları

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW R 1150 GS
    Merhaba,
    Burada diecast kolleksiyonculuğa dair hususi bir sayfanın araştırdığım kadarıyla bulunmadığını gördüğümden böyle bir konu açmanın faydalı olacağını düşündüm. Yazıda bulunan bazı eleştirilerim sadece kendi kanaatlerim ve anlayışımdan ibaret olup, kesinlik taşımıyor elbette. Mümkün mertebe teferruata girmeden
    öncelikle diecast veya model koleksiyonculuğunun dünyada oldukça ciddi bir uğraşı olanı olduğunu belirtmeliyim. Türkiye’de henüz yaygınlaşamamış olmasının açık sebebi olarak bu araçların oyuncak sınıfında satılıyor olmasını ve nisbeten belli bir ekonomik güç gerektirmesini göstermek mümkün. Ayrıca ülkemizde daha çok diecast araçlardan en fazla araba modelleri tercih olunmaktadır. Bunu internetteki model araba satışlarından ve diecast kolleksiyonerlerinin web sitelerinde görebiliyoruz. Motorsiklet koleksiyonculuğu da elbette yapılıyor. Diecast toplayanları zannımca belli gruplara ayırabiliriz. Ciddi olarak değerli bütün modelleri toplamaya çalışanlar, ekonomik getirisini gözönüne alarak ileride satmayı düşünerek toplayanlar (ki kutularını asla atmazlar), diğeri benim gibi sevdiği araçların fonksiyonlarına göre gözünün önünde bulunmasını severek teknolojinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimine tanıklık etmek için belli sayıda edinip, sonra nadiren biriktirenler, kutularını da atanlar. Bu gruplara başkaları da eklenebilir tabii.
    Diecast hala bütün dünyada diecast toy yani oyuncak olarak kullanılıyor. Bunun üretme tekniğine de diecasting deniliyor. Asıl bizi ilgilendiren kısmı ölçekli olarak yapılan motosikletlerin zamak denilen çinko ve alimunyum alaşımları kullanılarak yapılmasıdır. Elbette plastik parçalar da bulunmaktadır. Modellerin detaylanması ve metal kullanımının artmasına göre daha kaliteli üretilen aynı modelin versiyonlarını da bulabilirsiniz. Ama benim için maisto, welly, new ray gibi orta tabaka üreticiler yeterli oluyor. Zaten bu üreticilerin de belli modelleri oldukça kaliteli, bazıları ise gerçekten oyuncak sadece.
    Niyetim yeni bir makale oluşturmak idi ama pratik olarak daha fazla bilgi talep olursa verilebilir ki internet ortamında wikipedia’nın İngilizce olanında uzun bir tarihçe ve diecast üretimi malumatı verilmiş zaten. (http://en.wikipedia.org/wiki/Die-cast_toy ). Yalnız burada pek bahsedilmeyen bir hususa değineyim. Diecasting denilen bir metal işleme biçimi. Yani bu uygulama zamak kullanılan her yerde geçerli ki bir çok nalburiye malzemesinde de görebiliriz. (http://diecasting.org/faq/#History ).
    Ayrıca öz olarak şu sayfaya da bakılabilir. (http://www.diecastturk.com/ )

Motosiklet söz konusu olduğunda bir hususu belirtmeden geçemeyeceğim. Son olarak bir BMW R 1150 GS sarı olan modeli almak istedim. Benim için değerli oluşu kendi motosikletimin ölçeklisine sahip olmaktı sadece. Bu motosiklet New Ray Road Rider kolleksiyonundan 1:12 ölçeğinde üretilmiş. Ayrıca İtalya'da 1:24 ölçeğinde de bulunuyor. Dolayısıyla araştırdığım kadarıyla bütün dünyada sadece iki yerde satılıyor. Almanya ve İtalya. Burada satanlar koleksiyon mantığıyla satıyorlar belli ki. Ebay’de bulunmakla birlikte gümüş rengi bol (10-15 Euro civarı) ama sarı rengini bir iki kişi satıyor. Fiyatı 25 euro ve kargo 17 euro, bu en ucuzu. Normalde bu ürünün değeri ancak 30, 40 liradır. Motobakkal diye bir sitede gümüş rengi olanın resmi var fiyatı 50 TL ama ellerinde yokmuş. Sözün özü gönül ister ki birileri bu ticareti de hobi olarak yapsa her şey bulunabilir hale gelecek. Almanya’da Köln’de Super Motor Bikes Motorrad Modell Versand isimli müstakil bir mağaza buldum (http://shop.strato.de/epages/6119267...677/Categories) . Burada istediğim model var idi, lakin kargo genelde ürünün üç misli fiyata geliyor ki sahibi bir hanım ve gönderdiğim maile cevap bile yazmadı. Zaten shipping listelerinde genellikle Almanya, İngiltere gibi ülkelerde Türkiye yer almıyor. Özel istek yapmanız gerekiyor. Bunları niye yazdım. Belki motosiklet mağazası olan arkadaşlar kazançlarını sağlarken bu işi de zevkine az bir az kazançla da olsa yaparlar ama ciddiye alarak ve her bir modeli bulundurarak. Sonuçta her işi biraz hobi haline getirmedikçe başarılı olunmuyor.
    Burada ölçek, üretici, marka yazmak hepimiz açısından faydalı olur. Ayrıca belki elinde fazla olanlar ihtiyacı olanlarla paylaşırlar. Selamlar,

Benim diecast/model motosiklet kolleksiyonumun resimlerini ekliyorum.
    Pasali1921 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yerini bulmuşken sorayım 2006 600F kırmızı-siyah arıyorum.

Elinde olup satmak isteyen varsa yada bulabileceğim bir yer gösterebilecek, memnun olurum.

Max 50tl çalışır 1e1 istiyorum

Motosikleti
    BMW R 1150 GS
    Diecast koleksiyonumun fotoğrafları mevcut olanlarını alfabetik olarak yüklüyorum. Motorsiklet markalarıyla alakalı kısa açıklamaların pek çoğunu Wikipedia ingilizce bilgilerden derledim. 118, 112 gibi rakamlar tahmin edeceğiniz gibi 1:12, 1:18 ölçek. Ayrıca diecast üreticisinin isimlerini de ekledim. Selam ve sevgiler,
    APRILLA
    Aprilla II. Dünya savaşından sonra Cavaliere Alberto Beggio tarafından İtalya, Noale’de bisiklet üretimi amacıyla kuruldu. 1968’de Alberto’nun oğlu Ivano Beggio fabrikayı yeniden düzenledi ve ilk 50 cc mopedleri üretmeye başladı. Bunların isimleri Colibrì, Daniela ve Packi idi. 1970’de motokross olan Scarabeo üretildi.

Aprilia Scarabeo Maisto 118

BENELLİ
    Benelli 1911 yılında İtalya’da kuruldu.

Benelli Tornado Naked Tre R160 Maisto 112

BMW
    1916 yılında hafif uçak motoru üreticisi olarak kuruldu. Almanya’nın I. Dünya savaşından yenik çıkması ile uçak motoru üretimi yasaklandığı için firma endüstriyel, zirai motorlar üretmeye başladı. 1922’de ilk motorlu bisiklet olan Flink üretildi. 1923’de ise günümüze kadar devam eden ilk boksör motor versiyonu Friz tarafından dizayn edildi. Bu ilk motor R 32, 486 cc olup azami 100 km hız yapabiliyordu.

BMW R1100R Burago 118

BMW R1100R Burago 118

BMW R 1150 RS Burago 118

BMW R 1100 S YlwSilver New Ray 112

BMW K1300R 112

BMW K 1200 RS Maisto 118

BMW K 1200 LT 1998 Welly 118

BMW HP2 Sport Maisto 118

BMW F650 GS DAKAR Welly 118

BMW C1 Maisto 118

CAGIVA

Claudio Castiglioni tarafından 1950’de İtalya, Varese’de kurulan fabrika aslında küçük metal parçalar üretiyordu. 1978 yılında ise motorsiklet sektörüne girildi. 1985 yılında ismini değiştirmeyerek Ducati’yi de satın aldılar.

Cagiva Mito 125 Welly 118

CUSTOM CHOPPERLAR

Burada modifiye edilmiş chopperların Amerika’da yaygın olduğunu söylemek şimdilik yeterlidir.

Custom-Bikes- New Ray 112

DUCATİ
    1926 yılında İtalya’da Antonio Cavalieri Ducati ve üç oğlu tarafından kurulan fabrika radyo parçaları, vakum tüpleri, kondensatör ve saire üretiyorlardı. 1944’de küçük bir firma bisikletler için motor üretimine başladı ve 200.000 civarında satıldı. 1950’de ise bu motor şirketi ile ortaklaşa Ducati ilk motorsikletini üretti. İlk Ducati motorsiklet 48 cc, 44 kg ve azami 64 km hıza sahipti.

Ducati Monster 696 Maisto 118

Ducati Hypermotard 1100S Maisto 118

Ducati Diavel Carbon Maisto 118

Ducati Desmosedici RR Maisto 112

Ducati 1198 New Ray 112

HARLEY
    1901 yılında W. S. Harley 20 yaşında iken küçük bir motor için planlar hazırlamaya başladı. Dizayn ettikleri motor bisikletler içindi. Sonraki yıllarda çocukluk arkadaşı Arthur Davidson ve kardeşi Walter Davidson birlikte çalışmaya devam ettiler ve 1905’de bir motor yapmakla birlikte fabrikalarındaki ilk motorsikletlerini 1906’da 50 adet olarak ürettiler.

Harley Davidson Indian Four Maisto 118

Harley Davidson 2012 VRSCDX Night Rod Maisto 118

Harley Davidson 2007 XL 1200N Nightster Maisto 118

Harley Davidson 2002 Flhrse Cvo Custom 118

HONDA
    1955 yılında üretimine başlayan Honda Japonya’daki en büyük motorsiklet üreticisidir.

Honda VFR1200F Maisto 118

Honda Turbo CX 500 Maisto 118

Honda Steed 600 Maisto 118

Honda Silver Wing Maisto 118

Honda Shadow VT1100C Welly 118

Honda RCV 211 Repsol Maisto 118

Honda NR Burago 118

Honda Hornet Welly 118

Honda Goldwing SE Maisto 118

Honda F6C Burago 118

Honda CRF 450R Burago 118

Honda CR 250R New Ray 112

Honda CBX 1000 Motormax 118

Honda CBR 600 F4 Maisto 118

Honda CBR 600 RR Burago 118

Honda CBR 600F Burago 118

Honda 1000 VTR Spi Maisto 118

HUSQVARNA
    İsveç’de 1903’de motorsiklet üretmeye başlayan firmayı daha sonra KTM almıştır.

Husqvarna TC 610 Maisto 118

KAWASAKİ
    Kawasaki bir hava aracı firması olarak Japonya’da kurulmuştu. Meguro motorsiklet şirketiyle ortaklık yaparak ilk motorsikletleri üretti. Sonra Kawasaki olarak devam edildi.

Kawasaki Vulcan Maisto 118

Kawasaki VN 1500 118

Kawasaki Ninja ZX-10R Burago 118

Kawasaki KLR 650 Maisto 118

KTM
    Bir Avusturla motorsiklet firması olarak 1934’de Hans Trunkenpolz tarafından kuruldu.

KTM 690 Duke Maisto 118

MBK
    Bir Fransız motorsiklet firmasıdır. 1923 yılında Motobécane ismiyle kuruldu.

MBKBooster Maisto 118

MOTO GUZZİ
    Moto Guzzi 1921 yılında İtalya’da kuruldu. Kesintisiz olarak üretimini sürdürebilen Avrupa’daki en eski motorsiklet üreticisidir.

Moto Guzzi V10 Centauro Burago 118

SUZUKİ
    1909’da Japonya’da Michio Suzuki tarafından kurulan firma ipek üretimi için dokuma tezgahı üretiyordu. Daha sonra uluslararası çapta meşhur bir dokuma makinesi icat edildi. Suzuki bu makine ile çok başarılı olmasına rağmen yeni bir alana yönelmek istiyordu ki 1937 ilk prototip otomobilleri üzerine çalışmaya başladı. 1952 yılında motorsiklet üretimine de girdiler.

Suzuki GSX-R750 Burago 118

Suzuki GSX-R600 (2006) New-Ray 118

Suzuki GSX-R Racing Maisto 118

Suzuki GSX 1300 R Maisto 118

Suzuki Bandit S Maisto 118

Suzuki Bandit S Maisto 118

Suzuki 1000 S Sreet Bike Maisto 118

TRIUMPH
    1902’den beri mevcut motorsiklet üreticisi Bonneville Coventry şirketi 1984 yılında Triumph mühendislik tarafından alındı ve Japon motorsiklet üreticileriyle rekabet edecek duruma getirildi. İngiltere’nin en büyük motorsiklet üreticisidir.

Triumph TT600 Maisto 118

Triumph Trophy Welly 118

Triumph Daytona 955i Purple New Ray 112

Triumph Daytona 955i Burago 118

VESPA
    Piaggio tarafından 1946’da İtalya’da kurulan scooter firmasıdır.

Vespa Maisto 118

Vespa Maisto 118

Vespa 1950 Monthley Maisto 118

Vespa Diecast 125 Circuito Maisto 118

VICTORY
    1998’de Amerika, Iowa’da kurulan firma Harley tarzı motorsikletler üretmektedir.

Victory Vegas Jackpot Maisto 118

Victory V92C Maisto 118

Victory Kingpin 8-Ball Maisto 118

VOXAN
    Woxan 1995 yılında Fransa, Issoire’da kurulmuş bir Fransız motorsiklet üreticisidir. Kurucusu Jacques Gardette, ilk motorsikleti dizayn eden ise Alain Chevalier idi. İlk model Roadster 1999’da üretildi. 2000 yılında burada diecasti olan Cafe Racer üretimine başlandı. Voxan motorsikletlerin hepsinde 996 cc V-twin motor kullanılmaktadır.

Voxan Cafe Racer Maisto 118

YAMAHA
    1955’de ilk motorsikletlerini üreten fabrika Japonya’dadır.

Yamaha YZF-R7 Burago 118

Yamaha YZF-R1 Burago 118

Yamaha YZ-400F Maisto 118

Yamaha XV1000 Virago Maisto 118

Yamaha V Max New Ray 112

Yamaha Road Star Silverado Maisto 118

Yamaha Road Star Burago 118

Yamaha 1999 Vino YJ 50R Maisto 118
    Ahmet Abi, Pasali1921, Eagle7 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Böyle bir konu vardı diye hatırlıyorum.

Bunlar da benim 1:18 die-castlerim:

nertug bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW R 1150 GS
    Kendi motorsikletimin diecastini bulmak çok masraflı oldu. Bu Edicola 1:24 ölçek geçen hafta İtalya'dan geldi. Almanya'dan da 1:12'sini bekliyorum. Gelince buraya koyarım. Ayrıca elinde sarı renk 1150 GS diecast 1:12 olan varsa hemen asgari 50 azami 60 TL gönderilir

BMW R 1150 GS 124 Edicola

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:25 ----------

Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle bir konu vardı diye hatırlıyorum.

Bunlar da benim 1:18 die-castlerim:

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...94783802_o.jpg
    Çok güzel renkliler biriktirmişsiniz. Ben de ofisimde kendi yaptığım bir sergi dolabında tutuyorum. Bir ara resimlerini yüklerim.
    Pasali1921 bunu beğendi.

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    İnzell şu üstteki rafta ortadaki nedir

Bende AutoArt işlerini çok beğeniyorum ama aradığın modelleri özellikle renkleriyle falan bulmak çok zor bu sebepten almak için almak hep tuzlu geldi nedense

Güzel uğraş

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Triumph Thunderbird 900.
    nertug bunu beğendi.

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    bende suzuki gsx-r 600'ün mavi rengine baktım 1:12 ama genelde pahalı. Nerelerden temin ediyorsunuz. Aliexspresse bile baktım ama kargo falan işin içine girince Türkiye fiyatlarına denk geliyor. aslında bir hafta sonu tahtakaleye bakmayı da düşünüyorum

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    böyle bir konu var, hatta bir iki konu olması lazım. onun dışında die cast satan bir çok dükkan açıldı son bir kaç yılda, kadıköyde şöyle bir turlarsanız en az bir iki tanesine denk gelebilirsiniz.

Motosikleti
    MT
    kadıköyün neresinde ? yalnız kadıköyü hiç bilmiyorum mapsden işaretleyebilir misin ?

Motosikleti
    BMW R 1150 GS
    Türkiye'ye belli zamanlarda belli modeller geliyor ve herkes bunu satıyor. Bittiğinde işiniz zorlaşıyor. Aliexpress'de arama yaparken model olarak yazarsanız bulamazsınız. Bütün diecast koleksiyonunu gözden geçirmelisiniz. Yalnız ilginç olanı Aliexpress'de diecastler diğer ürünlere göre kesinlikle ucuz değil. ebay bir seçenek ama yine pahalıya gelir, üstelik mesele Almanyadan sipariş ettiğim ürün bir ayı geçtiği halde bir şekilde gelemedi. Sahibinden.com, gittigidiyor gibi sitelere bakmalısınız ama mesela benim aradığım model 1150 gs sarı renk kesinlikle çıkmadı hala. Ben genelde online sipariş veriyorum ama diecast araba koleksiyonu yapanların yazdıkları şurada http://www.diecastturk.com/temp/dcindex3/sn.htm. Ayrıca firmaların bazı modelleri resimlerde göründüğü gibi olmayabiliyor. Orta kalitede maisto daha iyi çıkıyor. Sizin model aklımızda olsun denk gelirse haber veririm.

Şurada sarısı var.
    http://www.motobakkal.com/?urun-6180...otosiklet.html

maisto ürünlerini satan yerler:
    http://www.maisto.com.tr/satis-noktalari.html

Motosikleti
    MT
    Alıntı nertug adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye'ye belli zamanlarda belli modeller geliyor ve herkes bunu satıyor. Bittiğinde işiniz zorlaşıyor. Aliexpress'de arama yaparken model olarak yazarsanız bulamazsınız. Bütün diecast koleksiyonunu gözden geçirmelisiniz. Yalnız ilginç olanı Aliexpress'de diecastler diğer ürünlere göre kesinlikle ucuz değil. ebay bir seçenek ama yine pahalıya gelir, üstelik mesele Almanyadan sipariş ettiğim ürün bir ayı geçtiği halde bir şekilde gelemedi. Sahibinden.com, gittigidiyor gibi sitelere bakmalısınız ama mesela benim aradığım model 1150 gs sarı renk kesinlikle çıkmadı hala. Ben genelde online sipariş veriyorum ama diecast araba koleksiyonu yapanların yazdıkları şurada http://www.diecastturk.com/temp/dcindex3/sn.htm. Ayrıca firmaların bazı modelleri resimlerde göründüğü gibi olmayabiliyor. Orta kalitede maisto daha iyi çıkıyor. Sizin model aklımızda olsun denk gelirse haber veririm.

Şurada sarısı var.
    http://www.motobakkal.com/?urun-6180...otosiklet.html

maisto ürünlerini satan yerler:
    http://www.maisto.com.tr/satis-noktalari.html
    Valla dediğin gibi arıyorum ama nedense uygununa denk gelemedim aliexpress ve ebay fiyatları Türkiye fiyatlarında istediğim modeller var ama aynı fiyat. Ben de dedim başka bir yer var mı acaba başka bir şekli yolu yordamı. motobakkaldaki 1:18 ben 1:12 toplamayı düşünüyorum birde oradaki tam istediğim kalitede değil. arıyorum bakalım ne zaman denk gelicem ama varsa bildiğiniz bir yer örneğin istanbuldayım şuraya buraya bak dediğiniz iyi olur benim için

Motosikleti
    XSR900
    Alıntı Eagle7 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla dediğin gibi arıyorum ama nedense uygununa denk gelemedim aliexpress ve ebay fiyatları Türkiye fiyatlarında istediğim modeller var ama aynı fiyat. Ben de dedim başka bir yer var mı acaba başka bir şekli yolu yordamı. motobakkaldaki 1:18 ben 1:12 toplamayı düşünüyorum birde oradaki tam istediğim kalitede değil. arıyorum bakalım ne zaman denk gelicem ama varsa bildiğiniz bir yer örneğin istanbuldayım şuraya buraya bak dediğiniz iyi olur benim için
    konu çok eskide kalmış. MT 07 için araştırma yaparken rastladım konuya. nertug saygı ile önünde eğiliyorum. benimde var uzun yıllardır bir koleksiyonum ancak oldukça zor modelleri edinmişsin. Tebrikler. Eagle7 ne yazık ki maisto dışında bulmak istenilen modeller oldukça pahalı. üsküdar ve kadıköy de 2 dükkan var. oralara bakabilirsin istersen.

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    seri üretim bütün SS makinaları toplamaya çalıştım.sanırım hepsi de mevcut

Yamaha YBR-125 2008/Honda DYLAN 2008/Honda CBF-150 2011/Kawasaki ER-5 2005/Yamaha fazer8 2011/YAMAHA YZF R1 2010/YAMAHA YZF R1 2014/HONDA CBR 1000RR 2014+YAMAHA YBR-125 2012

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler