Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaskınız DOT Onaylı Mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

Amerikan MIC (Motorcycle Industry Council - Motosiklet Endüstrisi Kurulu) bir websitesi projesini hayata geçirerek listelerinde yer alan kaskların DOT uygunluklarını yayınlamaya başladı.

Daha evvel sizlere kask güvenlik değerlendirmeleri ve derecelendirmeleri alanında hizmet veren ve sürücülerin kask seçimlerini kolaylaştırmayı hedefleyen SHARP (the Safety Helmet Assessment and Rating Programme) hakkında bilgi vermiştik.

Henüz SHARP sitesi kadar geniş bir veritabanına ve marka model çeşitliliğine sahip olmasada HelmetCheck.org sitesinden kaskların DOT onay durumunu görebiliyorsunuz.

Not: Kasklar için belirli standartlar vardır. Bunlar ECE (AB), D.O.T. (ABD), TUV, BSI (Britanya) gibi standartlar, bunlardan ön planda olan standartlar ECE ve DOT standartlarıdır. ABD ‘de satılan her kask DOT standartlarını karşılamalıdır, Avrupa ‘da ECE 22-05 standardı 50 den fazla ülkede kabul edilir, Britanya ‘da BSI 6658 Type A standardı vardır. Kaskınızın hangi standartı karşıladığını kaskınızın üzerinde ki etiketten anlayabilirsiniz.

Moto Aktüel
    Online Motosiklet Bilgi Kaynagı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Amerika güvenlik standartları Avrupa'dan üstün mü? Otomobil için tam tersidir de

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    ben shark kullanıyorum, listede neden göremedim
    GKN MOTORS

Motosikleti
    :"/
    Schuberth S1 modelini merak ettim bende oda listede yok...Malum testlerde 1. olduğu halde sharp sitesinde sadece iki yıldız alabilmişti...Test sonuçları nasıl bu kadar farklı çıkıyor acaba :' ???

Motosikleti
    05 ' CbR 6oo RR
    aynı sharp testinde lazer e 5 yıldız vermisler lz6quasar..gittim ilk baslangıc die bi heves aldım böyle berbat bişey olamaz..
    schubert kullanıorm bi aydır..siyah vizörünüde getirttim 5 yıldız üzerinden 15 diorm..tavsiye edilir..
    '
    [COLOR="Blue"]
    JustBe..[/COLOR]

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Amerikan DOT testi bildiğim kadarıyla avrupa testlerinden değer olarak çok altında.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Cok ilginc , cunku LS2 kasklarinin resmi sitesinde DOT onayininda bulundugu belirtiliyor ama bu sitede yok.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    sanmıyorum
    çünki fuardan ucuza almıştım
    [B][COLOR="Black"]2bin7 HONDA CBF 150 :cat: (34 EN 6186) [/COLOR]İSTANBUL- AVCILAR[/B]

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    ben bu testlerın guvenırlıgıne cok ınanmıorum cunku hıc bırı bırbırını tutmuo...ıyı olan kask ıyıdır bırınde ıyı bırınde cok kotu cıkamaz bole bısıye ımkan yok
    [COLOR="Red"]CBR 1000 RR[/COLOR][COLOR="Black"]SON KARAR[/COLOR]

deli_mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    velespit(Bianchi-Apache 941d)
    Yahu adamlar gitsinlerde once kask takmayi yasal zorunluluk haline getirsinler sonra dusunsunler kasklara puan vermeyi Bilmeyen arkadaslar icin soyliyim amerikada kask takmak yasal olarak mecbur degil...
    Ben Felegin Tekerine Comak Sokariiiiim
    Kirli Dunyadaki Kirlenmemis Duygular Adina...
    Listen To Your Heart/Roxette/19.10.1988

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Arkadaşlar test sonuçlarının farklı, tutarsız ve bu yüzden güvenilmez olduğunu söylemişsiniz.İşin aslı bu testlerdeki kriterler farklı.

Sharp için konuşayım.Sharp bir kaskın vizörünün buğu yapıp yapmayacağına, süngerlerinin çıkarılıp yıkanabileceğine veya ne kadar rahat olduklarına bakmaz.Test kriterleri bunlar değildir.Test kriterleri darbe esnasında kaskın içindeki kafaya darbe enerjisinin ne kadarını aktaracağıdır ve gayet ciddi, bilimsel darbe testlerine tabi tutuluyor kasklar.

Yukarda verilen örneklerden de bahsedeyim.Schubert S2 iyi, Lazer LZ6'da kötü kask demiş arkadaş.Evet Schubert kalitesinden dolayı çok daha kullanışlı bir kasktır LZ6'ya kıyasla doğru.Bu yüzden de kullanıcı yorumları çok iyidir.Ama üstteki paragrafta da bahsettiğim gibi Sharp testinde verilen yıldız puanları kaskın ne kadar kullanışlığı olduğunun değil, bir darbe esnasında sizi ne kadar koruyacağının ölçütüdür.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    :"/
    Bende zaten sadece darbe testi açısından değerlendirdim ikisinide...Schuberth s1 motorrad darbe testlerinde 1. değilmiydi ???Sharp testlerinde 2 yıldız almış...
    Sharp testinde s1 pro test edilmiş ama s1 ile aralarında bu kadar fark olacağını sanmıyorum...

marefb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1299 Panigale
    ben nitro n250vx kullanıyorum bende bi onay var ama sanırım o dedigin onay =)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cok ilginc , cunku LS2 kasklarinin resmi sitesinde DOT onayininda bulundugu belirtiliyor ama bu sitede yok.
    çingiliz bir kask alıyorsun ve dot mot arıyorsun

Motosikleti
    600cc
    Bu sharp her şeyi alt üst etti ya.

nitrious81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Octavia
    Valla benımkıne kendı Sıtesınden baktım

Lazer Vertigo Stroke
    Calotte
    Technopolymer injected
    Aerodynamic form
    XS - XL (XXS + XXL for some items)
    Sécurité
    Automatic Quick release buckle
    Prepared for anti-fog Pinlock lens
    Scratch resistant visor
    Intérieur/Confort/Finition
    Double ventilation chin/top
    Removable pads
    Quick releasevisor system
    Removable breath deflector and chin curtain
    Large range of visors

ECE 22.05 – DOT – AS 1968

Sanırım Tüm Sertıfıkaları Karsılıyor...
    Biri şu Düzcedeki kasksız ehliyetsiz üstüne üstlük Abart egzozları ile kafa ...... bir dur desin !!!

Serpico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    hayır değil nolcak şimdi
    ölcek miyiz
    buyurun cenaze namazına
    İNSANOĞLUNUN İCAT ETTİĞİ EN GÜZEL ŞEY MOTORSİKLETTİR...........

Bendeki tuhaf bir kask, motor alırken sahibi hediye etti sağolsun, kendi hiç takmamış beden XXL kask DOT mu belli değil ama beni uzaylı gösterdiği doğru.
    Kafam 57 cm(M beden) Güvenlik testini geçemez kanımca.
    Umarım yararlı oldum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler