Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Motosikletçiler tanık arıyor! Dr Ömer UZMA Kazası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    baktım ki topic sayfa sonuna inmiş, hemen davrandım. gerçi aile içinde sürekli konuşur olduğumuz bir kaza bu ama inşallah hangi taraf olursa olsun adaletli sonuçlanır.

güncel....
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hata herkimde olursa olsun, sonucta kaybedilen bir insan var ortada.. Ama bunun tek nedeni dikkatsizlik.. Arac soforu dikkatli olsa boyle uzucu bir kaza meydana gelmeyecekti. Yada tam tersinden bakalim olaya. Emniyet seridini kullanmasa rahmetli yine ayni olay yasanmayacakti. Bu veya su hatali demekten ziyade, ortadaki en buyuk hata, otomobil surucusunun olayin soku ve belkide korku ile bana arkadan carpti demesi.. Aslinda tepki toplamasinin en buyuk nedenide bu sanirim. O yuzden tum bu agir ithamlar..
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

gundi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki AN 400 Burgman
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elini vicdanına koy şimdi söyle.....

Eğer o aracın şöförü sen olsaydın..... Acil her hangi bir işe yetişmek zorunda kalsaydın?.... Ya da bir yakının olsaydı?.....

Aracın şoförü nerden bilicekti doktorun emniyet şeridinden hızla geliceğini?... Bilse bana vursun ölsün diye düşünebilir mi?....

Hangi insan evladı yapar bunu?.....

Tamam raporunda yalan söylemiş olabilir..... Belki korkmuştur... Ama sonuçta trafik kazası....

Konunun amacı bir görenin olup olmadığı.. Keşke olsada tam anlamıyla aydınlansa.....

Katil dediğimiz insan hiç düşünmeden karşısındakinin hayatına son veren kişidir... Şoförü katil diye suçlamak yanlış olur be kanka......
    sen düşün bide bakalım emliyet şeridinden geliceni ne bilicekmiş o şöförün ne işi var emliyet şeridinde birden çıkmasa yola dr ömer onu görüp durmicakmıydı altındaki aaraba olunca geçiş üstünlüğümü oluyor yada yaşama üstünlüğümü otoyolda bir motor için gidilebilecek en iyi yer orası değilmi yolun geri kalan üç şeridi dururken neden adam kaza şeridine giriyor katil olma konusu ise arabayla yapılınca kaza vurursanmı katil oluyorsun o arabayı kullanıyorsan sadece kandi canının değil diğer insanlarında canını koruyacaksın koruyamıyorsan defol git adamı makasa alır yoldan çıkartır falan hayat bir oyun degil bizde polyanna değiliz

SaLToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beyaz MELEK
    Kaza Ömer UZMA nın eşinin söylediği kadarıyla ölümle sonuçlanacak bir kaza değilmiş. Ve kaza anında Ömer uzma'nın tüm korumaları üzerindeymiş. Fakat boynunu bariyerin demirine çarparak boyun kırılması sonucu hayatını kaybetmiş. Hatırlarsanız birkaç ay önce aynı olay İstanbulda'da yaşanmıştı. Ve çok kötü sonuçlanmıştı. Bu bariyer katliamının sonlanması için birkaç kişi dahamı ölmesi gerekiyor.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2159201

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/5712641.asp?m=1
    27 B 3793 Sürücü Hataları için HATA yaz 3793 yolla Hatasız Kul olmaz Melodisi Cebine Gelsin

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    yamaha süper tenere 1200cc ZE
    bu kaza o suclu bu suclu degil sadece dogruları bulmak ben artık işin o tarafına bakıyorum ama eger yıların tecrubesi varsa ve araba da kulanan bir insan olarak suclu arabanın camurluk tan beli ama işte adalet böyle teceli eder gecte olsa
    Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim
    Olurya kalp durur..Akıl unutur...Ben dostlarımı ruhumla severim O ne durur ne de unutur....(MEVLANA)

Motosikleti
    CBF 250
    köprünün güvenlik kamerası çekmiş mi bu kazayı ???
    :pr::pr::pr:

Alıntı mhrrmkpnr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    katılımmı abi kusura bakma ama üyelik tarihi ve attıgı msjlara bakarsn bu insanın motorla alakası yok kaza yapan soforun bi yakını sanırım bize onu haklı cıkarmak için burda lobi yapmaya çalışıyo sadece!!
    Fikirlerimi söylemek için belli bir zaman geçmesi gerektiğini bilmiyordum. birşeyler yazmam için kaç yıl önce üye olmam gererikiyor? Kusura bakmayın kendi kendinize kum havuzunda oynuyorsunuz. Bir kaç sorulması gereken soruyu sorduk diye ajan provokatör olduk iyi mi? Benim yazdıklarıma yakın şeyleri bir kaç arkadaş daha yazdı. Onlara kimse birşey demedi. Neyse ki onlar benim aslında ne söylemek istediğimi anladı. Ama bir kaç kişi ısrarla meseleyi çözümsüzleştirmek için uğraşıyor. Sen kimsin? soru bu. Sorulacak ve cevabı alınması gereken bir sürü soru varken, sen kimsin? Kim olayım ki söylediklerimi dinleyin. 25 yıldır motor kullanıyorum, 5 kaza atlattım, Mühedisim dediğimde mi dinleyeceksiniz söyediklerimi..... Neyse... bir moderotör arkadaştan ( BBRR olabilir mesala) üyeliğimi ve yazdıklarımı iptal etmesini rica ediyorum. Saygılar.

cgl125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben böyle insanları öldürmek istiyorum bi kaç bariz sıkıştırma yaşadım bende bu kadar zavallı olamaz bi insan resmen yazıklar olsun bu tip davranışlarda bulunanlara ne diyim
    her şey mümkün değil
    hiç bir şey de imkansız

bellikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial ft 110
    her türlü magandalığı yapıp, sonra en kibarı madem o kadar biliyorsun, ne diye şeytan arabasına biniyorsun diyorlar, ıslah olmalarından ümmidimi kestim allah belalarını versin, eminim bu merhum kardeşimize de böyle bir şey olmuştur ve yüzde yüz suçsuzdur ve inşaallah katilleri bulunur, allah rahmet eylesin tüm motorseverler iş başına...

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    bu gün o kavşağa biraz baktım bir kamera var o tarafa doğru bakan fakat açısına tam bakamadım o civardaki kameraların araştırılmasından yanayım
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    ***********güncell********
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Dikkat

ÖNEMLİ OKUYUN!!!!! İSTANBUL VE GENEL TÜRKİYE İÇİN SESLENİYORUM!!! ARKADSLAR CAN GÜVENLİGİMİZ TRAFIKTE HİÇ YOK ÖZELLİKLE ÇEVRE YOLUNDA E_5 TE OTOMOBİLLER BİZİ HİÇ DİKKATE ALMIYOR HERGUN GAZATEDE TV DE MOTOR KAZALARI VE ÖLÜM HABERLERİ DUYMAKTAN İNANILMAZ ÜZÜNTÜ DUYMAYA BAŞLADIM. KELLE KOLTUKTA GİTMEKTEYİZ!!!! BUNA ARTIK DUR DEMENİN ZAMANI GELDİ!!! BEN İSTANBULDA İKAMET EDİYORUM ÇOK YAKIN ZAMANDA TAKSİM MEYDANINDA BÜTÜN MOTORSİKLET KULLANAN DUYARLI ARKADASLARIMIZI TOPLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM!!!!! TOPLAMAMIM AMACI GORSEL VE YAZILI BASINDA SESİMİZİ GEREKLİ YERLERE DUYURMAMIZIN ZAMANI GELDİ VEDE GEÇİYOR DİYE DÜŞÜNÜYORUM EN AZINDAN OTOMOBİL KULLANAN KİŞİLER BU KONU HAKKINDA DAHA DUYARLI VE DİKKATLİ OLACAKLARINA İNANIYURM!!! AYRICA ÇEVRE YOLLARINDA MOTORLAR İÇİN YOL YAPILMASINI DİLE GETİRECEGİZ!!!! BUNUN ÇOK ZOR OLDUGUNU BİLİYORUM AMA!!!! DEVLET BABA BİZİ BELKİ ŞAŞIRTIR!!! ŞİMDİ BENİMLE BU İŞE VARMISINIZ???? SİZDEN TEK İSTEGIM BÜTÜN İSTANBULA BU GÖSTERININ YAPILACAGINI DUYURMAK MSJLARINIZI BEKLIYURM orumcek76@hotmail.com

ÖNEMLİ OKUYUN!!!!! İSTANBUL VE GENEL TÜRKİYE İÇİN SESLENİYORUM!!! ARKADSLAR CAN GÜVENLİGİMİZ TRAFIKTE HİÇ YOK ÖZELLİKLE ÇEVRE YOLUNDA E_5 TE OTOMOBİLLER BİZİ HİÇ DİKKATE ALMIYOR HERGUN GAZATEDE TV DE MOTOR KAZALARI VE ÖLÜM HABERLERİ DUYMAKTAN İNANILMAZ ÜZÜNTÜ DUYMAYA BAŞLADIM. KELLE KOLTUKTA GİTMEKTEYİZ!!!! BUNA ARTIK DUR DEMENİN ZAMANI GELDİ!!! BEN İSTANBULDA İKAMET EDİYORUM ÇOK YAKIN ZAMANDA TAKSİM MEYDANINDA BÜTÜN MOTORSİKLET KULLANAN DUYARLI ARKADASLARIMIZI TOPLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM!!!!! TOPLAMAMIM AMACI GORSEL VE YAZILI BASINDA SESİMİZİ GEREKLİ YERLERE DUYURMAMIZIN ZAMANI GELDİ VEDE GEÇİYOR DİYE DÜŞÜNÜYORUM EN AZINDAN OTOMOBİL KULLANAN KİŞİLER BU KONU HAKKINDA DAHA DUYARLI VE DİKKATLİ OLACAKLARINA İNANIYURM!!! AYRICA ÇEVRE YOLLARINDA MOTORLAR İÇİN YOL YAPILMASINI DİLE GETİRECEGİZ!!!! BUNUN ÇOK ZOR OLDUGUNU BİLİYORUM AMA!!!! DEVLET BABA BİZİ BELKİ ŞAŞIRTIR!!! ŞİMDİ BENİMLE BU İŞE VARMISINIZ???? SİZDEN TEK İSTEGIM BÜTÜN İSTANBULA BU GÖSTERININ YAPILACAGINI DUYURMAK MSJLARINIZI BEKLIYURM orumcek76@hotmail.com
    motor üzerinde iken şu yayalardan nefret ediyorum:pr:

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı rüzgarınoglu76ist adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bunun için ayrı başlık açabilirsin...............
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

snrtrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway sl 150 / hyosung gv 650
    başlık açabilirsinde geçen sene ki aynı olaya 1-2 kamera geldi onlarda ufak kanallar yapacağın şey taksimi trafiğe kapatmak olmadıkça ses getirmicez

kardeşim seninle aynı duyguları paylaşan çok kişi var ama .. 100 - 200 kişi toplanmakla bu işler olmuyor.

şöle bütün ist.daki motorcular toplanıcak köprüden çok yavaş geçiceksin yolu kapamadan ama 10 km hızla 2000 * 3000 motorun geçtiğini bir düşün bak o zaman nasıl medya atlıyor olaya..

polis gelir tutuklar diye korkum yok benim ölmektense 1 gün karakolda yatarım

böle büyük bir EYLEM yapılmalı onun haricindekiler iyi niyetli düşünceden öteye geçmemekte
    koluna taktığın kask kafanı korumaz

Syriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Alıntı snrtrt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    başlık açabilirsinde geçen sene ki aynı olaya 1-2 kamera geldi onlarda ufak kanallar yapacağın şey taksimi trafiğe kapatmak olmadıkça ses getirmicez

kardeşim seninle aynı duyguları paylaşan çok kişi var ama .. 100 - 200 kişi toplanmakla bu işler olmuyor.

şöle bütün ist.daki motorcular toplanıcak köprüden çok yavaş geçiceksin yolu kapamadan ama 10 km hızla 2000 * 3000 motorun geçtiğini bir düşün bak o zaman nasıl medya atlıyor olaya..

polis gelir tutuklar diye korkum yok benim ölmektense 1 gün karakolda yatarım

böle büyük bir EYLEM yapılmalı onun haricindekiler iyi niyetli düşünceden öteye geçmemekte
    arkadaşım iyi güzel söylüyosunda bu söylediklerine kendin inanıyormusun peki...bizim milletimiz çok bencildir ve diğer gelişmiş AB toplumları gibi hep birlikte hareket etme olgusuna henüz sahip değildir...sen yola sanal alemde 2.000 kişiyle çıkarsın ama bunların çoğu sanal motorcu olduğu için yarısından çoğu dökülür ve sen belki belki 200-300 kişiyi anca bir araya getirirsin...bizim insanımızın en büyük özelliğidir...atınca mangalda kül bırakmaz ama iş uygulamaya geçince hemen ortadan kayboluverirler...bilmem anlatabildimmi...
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

snrtrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway sl 150 / hyosung gv 650
    bende farkındayımm olmayacağını bu dediğimin..

bu dediğim nasıl ki olmuyacaksa.. 100 - 200 kişi ilede ses getirecek bir olay yapılamaz.

yani ölen ölüyor . biz burda boşuna taksime gidelim tv ler gelsin muahbbeti yapıyoruz
    koluna taktığın kask kafanı korumaz

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı snrtrt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende farkındayımm olmayacağını bu dediğimin..

bu dediğim nasıl ki olmuyacaksa.. 100 - 200 kişi ilede ses getirecek bir olay yapılamaz.

yani ölen ölüyor . biz burda boşuna taksime gidelim tv ler gelsin muahbbeti yapıyoruz

Dediğin doğru..... Ne yürüyşler yapıldı ama tık yok.... Aynı tas aynı hamam....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Ben merhum Dr. Ömer Uzma'nın baldızıyım. Tanıyanlar bilir, kendisi gerçekten çok değerli bir insandı. Forum'da bazı üyelerin yazdıklarına açıklık getirmek ve gerçeklerin ortaya çıkması için kendilerine bazı sorular sormak için bu mesajı yazıyorum.
    Öncelikle ifade ettiğim gibi ben bu olayda bir tarafım ve nick kullanmayarak bunu açıkça belirtiyorum. Motor siteleriyle bu kaza olana dek hiçbir bağlantım da yoktu, birkaç gün önce sizlerden yardım istemek amacıyla üye oldum.
    Şimdi "lordtaunus" nick'li benim gibi kazadan sadece birkaç gün sonra bu siteye üye olmuş bir arkadaşın açıklamalarına denk geldim. Kendisine bazı sorularım olacak:
    1) Adınız, soyadınız nedir?
    2) 25 senelik bir motorcu olduğunuza göre hangi motor sitelerine üyesiniz?
    3) Bu kazaya ilginiz nedendir ve bu siteye üye olmak gereğini neden bu kazadan sonra duydunuz?
    4) Madem mühendissiniz, ben de öyleyim. Fiziki kanunları bilirsiniz. Emniyet şeridinin eni 2,5 metre iken, sevgili merhum doktorumuz emniyet şeridindeyse o araya nasıl sıkıştı? Sizce de bariyere vurması ya da bariyeri aşarak çime düşmesi gerekmez miydi?
    5) Ömer belirttiğiniz gibi süratli olsaydı, motor çok daha fazla sürüklenmez miydi? Oysa ki sadece 3m. sürüklenmiş. Sürati 40km'den fazla olamaz.
    6) Bu kazaya çok iyi vakıf bir kişi olarak iki Baymak aracının slalom yaparak yarıştığını neden söylemiyorsunuz? Yok, eğer bilmiyorsanız neden bilmediğiniz konular hakkında yorum ve açıklama yapıyorsunuz?
    7) Görgü şahidinin Ömer'imizin lehine tanıklık edeceğine eminiz ve bunu da gayet iyi biliyoruz, ayrıca muhakeme yeteneğimizi falan da kaybetmedik. Tam tersi hiç olmadığı kadar yerinde. Çünkü zaten kaza ortada, polis raporuda hatayı 100% şöföre verdi.
    8) Bu kamyon sıkıştırma ve polis çevirme hikayelerini siz nereden biliyorsunuz? Orada mıydınız? Biz bu olayın tarafı olarak bunları bilmiyoruz. Bunlar gerçek mi, yoksa sizin fantezileriniz mi? Yoksa siz bu şahsa yönelecek öfkeyi, merhuma suç atarak önlemeye mi çalışıyorsunuz? Ölmüş bir kişinin arkasından bu şekilde yalan beyanatlar yapmak hiç vicdanınızı rahatsız etmiyor mu?
    9) Bu şahsın ağabeyinin motorcuları "faşizan" açıklamalar yapmakla suçladığını biliyor musunuz?
    10) Bu nasıl bir insan evladıdır ki, hiç bir vicdan azabı duymadan, arabasının yerini değiştirebilmiştir, bana arkadan çarptı diyebilmiştir? Diğer bir deyişle kendini kurtarmak adına bir ölünün üzerine suç ve iftira atabilmiştir. Bu ne zavallılıktır? İlkelliğinin seviyesi nedir?
    Sayın "lordtaunus", bu şahıs çok değerli ve iyi bir insanın canını almıştır. Sadece ailesi olarak bizler için değil, hayat kurtaran bir kişi olarak tüm toplumumuzun canını yakmıştır. Bizim bu saatten sonra tek tesellimiz ve amacımız adaletin tecelli etmesi olacaktır. Acaba sizin amacınız nedir?
    Bu vesileyle bir kaç arkadaşa daha seslenmek istiyorum rahmetli süratli değildi ve arkadan çarpmadı. Baymak aracının fotoğrafları bunu açıkça gösteriyor. Bu konuyla ilgili size Zafer Yangın'ın detaylı mailini az sonra göndereceğim. Ayrıca hepimizin acele işi olabilir, elimi vicdanıma da koyuyorum ama bu şahsı haklı çıkarmaz. İşine yarım saat geç gitseydi de Ömer'imizin canını almasaydı, diğer arkadaşıyla yarışmasaydı. Gelin siz onun 1 aylık bebeğine ve diğer 2 evladına anlatın bakalım bunları. Babasını sorduğunda ona verebileceğiniz bir cevabınız var mı?

Motosikleti
    şehir efsanesi
    Başınız sağolsun.Dr.Ömer Uzma'nın motosiklet emniyetiyle ilgili yazılırını pek çoğumuz gibi bende takip ediyordum.
    İşin teorisine ve tekniğine hakim olduğu anlaşılan Ömer Beyin bu şekilde aramızdan ayrılması çok manidar...Doğru bildikleriniz doğrultusunda hakkınızı sonuna kadar savunmanızı umarım en azından geride kalan çocuklarına açıklayabilmek için...
    Tekrar başınız sağolsun allah rahmet eylesin....
    [I][/I][I][COLOR="Red"]Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarındaki Asil Kanda Mevcuttur. M.K.ATATÜRK[B][COLOR="Red"][/COLOR][/B][/COLOR][/I] [COLOR="Red"]www.limitustu.org[/COLOR] (B+/en son 19.03.2008 de verdi)

Tarih: 24.07.2007 - 13:21 Mesaj konusu:

Resimler için lütfen motor delisi sitesi, "büyük acımız: Flowrider vefat etti" sayfa 21'e bakın. Resimler zaten her şeyi anlatıyor.
    --------------------------------------------------------------------------------

Bu ne tesadüftür bilmiyorum. Cuma günü İkitelli'ye abim ile geçecektim. Onun da işi vardı benim de. Bu sayede her ikimiz de aynı zamanda işimizi halledip dönecektik. Ancak sabah kalktım ve evde ayağımı burktum. Öyle ki ayağımda ciddi bir ağrı vardı ve abimi arayarak ben gelmiyorum, yarın düzelirsem gidecem dedim. Akşama kadar yere basamadım. Akşam üstü üyemiz Kaan Ergülşen'i aradım ve kendisinin yarın işi yoksa beni karşıya götürmesini rica ettim. Ne de olsa debriyaja basamıyordum. Sabah erkenden karşıya geçtik. İşlerimizi halledip saat 14 - 14.15 gibi İkitelli'den çıktık yola. 14.45 gibi TEM Otoyolu'ndan 2.Köprü'ye yaklaşırken, Sarıyer-Beşiktaş-Levent sapağını geçer geçmez (tünele girmeden Harp Akademileri'nin altı) 50 m. ileride biz en sol şeridin yanında iken Kaan bana çekicinin üzerindeki motoru gösterdi. Kaza olmuş bakalım derken çekicinin arkasında üzeri gazete ile örtülü birinin yattığını gördüm. Hemen dur bakacağım kim olduğuna diye bağırdım. Polisin yanına gittim. Sürücünün adını sordum. "Ömer" dedi. Elindeki notları karıştırıp soyadına bakıyordu. İçimden hayır deme, Uzma deme dedim. Ama dedi. İnanmadım. Gidip gazeteyi açtım ve yüzüne baktım. Evet, maalesef doğruydu. Gözleri açıktı ve yüzünde halen daha o dehşet anının ifadesi vardı. Hali çok kötüydü. Boynu kırılmış ve parçalanmıştı ve katili bariyerin ayağıydı. O ayağa hiç çarpmasa veya o ayaklara Kendimi kötü hissediyordum. Bacaklarımın boşaldığını ve beni taşımadığını hissettim. Polis geldi ve tanıyıp tanımadığımı sordu. Arkadaşım dedim. Üzgünüz, 10 dk. önce oldu kaza. Tesadüf ki siz denk geldiniz dedi. Acı tesadüftü. Ama kimse de yoktu ilgilenecek. Kendimi toparladım. Kaza'nın oluş şeklini sordum polise. Sürücünün ifadesine göre, aracını emniyet şeridinde durdurmuş. Ömer'de gelip ona çarpmış. Ancak bariyer ile araç arasına bir motosikletin giremeyeceğini düşündü ki, aracını emniyet şeridi sürekli çizgisini ortalayacak şekilde durdurduğunu ifade etmiş. Polise bunun uydurma olduğunu anlattım. Biliyorum dedi. Biz de inanmıyoruz zabtı ona göre tutacağız dedi. İlk olarak Esin Emel - Murat Göl'ü aradım. Bir doktor ile Alev'e gitmelerini rica ettim. Daha sonra hukuki işler için Cihangir Abi 'yi aradım. Yaklaşık 15-20 dk. sonra Savcı geldi. Olay yeri incelemesi yaparken ben de durumu anlattım. Durumun sürücünün dediği gibi olayamayacağını ifade ettim. Yazıldı çizildi fotoğraflandı. Ancak daha sonra oranın Beşiktaş'a mı yoksa Şişliye mi bağlı olduğuna kanaat getiremediler. Sordular soruşturdular ve Şişli'ye bağlı olduğuna kanaat getirip benden özür diledi savcı ve kendi yetki sınırı dışında olduğunu ifade etti. Adama tek birşey söyledim. Sizin dostunuz yaklaşık 40 dk. burada yatıyor olsaydı siz ne yapardınız? Bu yüzden bürokrasiden nefret ediyorum. Derken Cihangir Abi geldi. O arada cenazeyi kimin alacağı halen belli olamadı. 112 karışmayız diyor, hastaneler cenaze için ambulans göndermiyoruz diyor. Kim alacak peki? Bu halen daha belli değil ülkemizde. En son çare çalıştığı hastaneler aklımıza geldi rahmetlinin. Telefon trafiği ve derken Özel Batıbahad Hastanesi'nden ambulans geldi. Az önce rahmetlinin nöbeti devrettiği arkadaşı da gelmişti kazayı duyunca.Ambulans ekibi zaten gözü yaşlı geldiler az önce uğurladıkları arkadaşlarının cenazesini almaya giderken. Kötüydü arkadaşlar. Çok kötüydü. Acılı duygu seli bir yandan, bürokrasi ile uğraşmak bir yandan..... Emel ve Murat ile konuşmamızdan sonra doktor bulunamadığını söylediler. Gelen ambulanstaki doktorlardan yardım istememizi söyledi arkadaşlar telefonda. Rica ettim Hakan Bey'e. Çünkü az önce o uğurlamıştı hastaneden Ömer'imizi. Okeyleştik. Cihangir Abi'ye bundan sonra benim burda yapabileceğim birşey yok. Alev'e yetişelim, doktor arkadaşlar ile ona söyleyelim dedim. Sen nasıl olsa burdasın dedim. Biz yola çıktık. Murat ve Esin yolda bekliyordu. Tuzla'da da İbrahim Mehter bekliyordu. Evi uzun bir arama döneminden sonra bulduk. Alev şüphelenmişti. Bazı arkadaşlar, patavatsızlık etmiş ve aramışlardı. Ancak öldüğünü bilmiyordu. Sadece kazadan haberi vardı. Bizi görünce zaten olay koptu. Ölen kurtuluyor arkadaşlar. Ama geride kalanlar perişan oluyor. Bu bir gerçek. Henüz 1 aylık bebekleri hiçbirşeyden habersiz uyuyordu orda. Babasını tanıyamayacaktı hiçbir zaman fotoğraflardan başka.

Kazanın oluş şeklini merak eden arkadaşlara bilgi olması için yazıyorum ki, dün cenazede görgü tanığı bir kadıncağızın (umarım bugün arayacak. Dün konuşmak istemedi. Erem ile beraber kartlarımızı verdik bakalım bekliyoruz. DÜn biraz konuşturdum. Anlattıklarından anladığım ve olay yerinde yaptığım inceleme sonucu)

Baymak teknik servis aracının sürücüsü, elinde cep telefonu ile konuşarak, akmak ile akmamak arasında ilerleyen trafikte bir o şerit, bir bu şerit geziniyor. Bu arada Ömer de anladğım kadarıyla bu aracın arkasından ilerliyor. Yani şerit içinde. Arkadaş tekrar sola geçmek için ilerledikleri şeridin iyice soluna yanaşıyor. Yol almak için de sinyalini kullanıyor. Ancak sanırım insanlar sinirlenmiş olacaklar ki yol vermiyorlar. Olay burda başlıyor zaten. Arkadaşın sol sinyali ve akabinde iyice sola yanaşması sonucu şerit açılıyor. Ömer de açılan boşluktan ilerliyor. Ancak bilemiyor ki o denyonun sola giremeyince aniden direksiyonu kırıp tekrardan üzerine geleceğini... Ömer aracın ön kapısını geçerken herif aniden direksiyonu sağına bakmadan kırıyor ve Ömer'e motorun koruma demiri hizasından kendi ön çamurluğu başlangıç hizasından çarpıyor. Bu arada Ömerim o boşluğa ilerlerken de (düştüğü yerden sürüklenip motorun durduğu yere kadar olan mesafe hesaplanırsa ki max. 10 m kadar) 30 km/h civarında bir hıza sahip. Ancak ani darbe ile Ömer'in dengesi bozuluyor. Vurma hızı o kadar fazla ki, adamın kapı bitiminden itibaren çamurluk, lastik ve jant, ön tampon kopuyor. Olayın başlangıcı bu. Devamında olan olaylar ve inceleme fotoğraflarla beraber olayı incelersek;

Shot with NIKON D100 at 2007-07-24

Motosikletin sağ tarafında hiçbir darbe izi yok. Yani motosiklet sağdan bariyere vurmamış. (Bkz.MOTOR6.jpeg) Eğer Ömerim emniyet şeridinde gidiyor olsaydı, bariyere yakın olacaktı. Çarpmanın etkisi ile mutlak suretle sağ taraftan bariyere vuracak ve motorun sağında bir iz olacaktı. O halde bu iz olmadığına göre, rahmetli Ömerim, emniyet şeridinde değildi. Bariyer ile arasında oldukça mesafe olmalı ki bariyere sağından dokunmasın. Ayrıca emniyet şeridinde gidiyor olsaydı, bariyere de vurur ve Ömer bariyerin öbür tarafına düşerdi şuan hayatta olurdu.

Shot with NIKON D100 at 2007-07-24

Baymak aracındaki hasar da zaten durumu izah ediyor. (bkz. MOTOR4.jpeg) Aracın sağ aynası dahi kırılmamış. Şekli bile bozulmamış. Yani Ömer'in temas ettiği yer aracın sadece ön sağ çamurluğu. Sağ çamurluktan temas başlıyor, aracın lastiği sağa doğru oldukça fazla dönmüş ki lastiğe de vuruyor lastikte patlıyor (lastikte koruma demirinin açmış olduğu ciddi biryarık var ve bu yarık lastiğin tam ucunda), ayrıca tamponu da alıyor. Yani araç, sağa ani ve hızlı bir hamle yapıyor. Bu hamle o kadar fazla ki, aracın kafası ciddi miktarda dışarı çıkmış. Çünkü sadece dışarıda olan kısım hasarlı. Rahmetli Ömer araca vurmamış. Çünkü o araca vursa motorunun önünde ciddi hasar oluşurdu. (bkz.MOTOR6.jpeg) Oysa motorunun önünde hiç hasar yok. Araç Rahmetliye rahmetlinin solundan vurmuş. Yani aslında sevgili dostum neredeyse aracın tamamını kurtaracaktı ancak vakti olmadı.

Shot at 2007-07-24

Emniyet şeridini sanırım çürütüyoruz. Hızı da çürütüyor buradaki fotoğraf. (Bkz. MOTOR3.jpeg) Bu fotoğrafta araç ile motosiklet arasındaki mesafeye ve yerdeki izlere bakalım. Yerdeki sürüklenme izi, motorun yere düştükten sonraki bariyere çarpması ki zaten Rahmetli Ömer motordan ayrılmaya fırsat bulamadığından motor ile bariyer arasında kaldı. Boynunun kırılması ve parçalanması bu yüzden. Yoksa hızdan değil.Rahmetlinin bedeni, motorun hizası ve yerdeki sürüklenme izi bunu gösteriyor. Bu arada aracın durduğu yere bakın. Sürüklenme izinin devamını getirirsek, araç çok az bir miktar daha geride olacak. Orada durmasının sebebi aracın düzeltilmesi. Yani birkaç m. geride olması lazım.Bunu da hesaba katarsak, araç ile ilk temas yerinden motorun son durduğu yere kadar max. 10 - 12 m mesafe var. Motosiklet gibi ağır bir kütlenin 30 km/h hız ile giderken düşmesi sonucu motosiklet ortalama (yol koşulları da geçerlidir) 10 - 15 m sürüklenir ve durur. Oysa burda 10 - 12 m içinde motosiklet duruyor. O halde Rahmetli Ömer hızlı değildi. Hızlı olsaydı motosiklet oldukça uzak olurdu ilk yere düştüğü noktaya.

Aracın motora sert ve tam orta noktasından vurması sonucu, motosiklet ile Sevgili Ömer, önce sağa doğru gitti. Bariyerlere çarpmamak için ani bir sol hamle yaptı ama motor sola yattı. Bu şekilde sürklenme başladı ama motor sürüklenmesini dönerek yaptı. Rahmetli, motorun üzerinde kaldı. Motorun bu dönmesi esnasında bariyer ile motor arasında sadece rahmetlinin bedeni kaldı. Bu sırada bariyerin katil ayağına da rahmetlinin boynu denk geldi. Vurmanın etkisi ile rahmetli sıkıca tuttuğu didonu bıraktı ve kendi 1 m. kadar sürüklendi, motor ise 2-3 m. kadar. Yani aslında bariyere vurma hızı çok düşüktü ama motor ile bariyer arasında kalması şansızlığı idi.

Tüm bunların yanında bir gerçek var ki araç sürücü bu ani hamleyi yaparak dostumuz Ömer'in vefaatine, geride bir tanesi 1 ay önce doğan 3 çocuk gözü yaşlı bir eş, ve aile bırakmasına sebep oldu. Tabi en büyük düşmanımız ise Bariyer ayakları. Bariyer ayakları yüzünden kaybettiğimiz kaçıncı arkadaşımız bilmiyorum. Birçok ülkede bu ayaklara yakın ikinci bir bariyer veya başka birşey koyarlar kayarak düşen birinin çarpması sonucu ölmemesi için. Ama ülkemizde insan hayatı o kadar ucuz ki, sadece ceplerimizi doldurmaktan insan hayatına önem vermiyoruz bile. Koltuk sevdası, cep düşkünlüğü nice canlar alacak daha ama gören yok. Bunun için ayrı olarak düşüneceğiz ne yapmamız gerektiğini. Ancak şimdi sizlerden ricam, mail trafiği ile başka görgü tanıkları aramamız gerekiyor. O saatte ordan geçen yüzlerce insan vardı. Mutlaka birileri tanıdığınız yada bir yerlerde mail grubunda berabersiniz. Üyesi olduğunuz tüm mail gruplarına, derneklere vs. mail atın ve 21.Temmuz.2007 TEM Otoyolu - Fatih Sultan Mehmet Köprüsü istikametinde Sarıyer - Beşiktaş - Levent Sapağının 50 m. ilerisinde olan bu kazayı gören veya gördüğünü bildiği birileri olan insanlar var mı? Başka görgü şahitlerine ihtiyacımız var. Yukarıda bahsettiğim kadın telefon da vermedi ısrarımıza rağmen. Umarız arar. Ancak aramaz ise, şuan tutuklanan trafik magandası, 3 gün içinde serbest kalacak ve sonra yine yollarda terör estirecek. Lütfen her yere bildirin.

Tüm bunların yanında bir gerçek var ki araç sürücü bu ani hamleyi yaparak dostum Ömer'in vefaatine, geride bir tanesi 1 ay önce doğan 3 çocuk gözü yaşlı bir eş, ve aile bırakmasına sebep oldu. Tabi en büyük düşmanımız ise Bariyer ayakları. Bariyer ayakları yüzünden kaybettiğimiz kaçıncı arkadaşımız bilmiyorum. Birçok ülkede bu ayaklara yakın ikinci bir bairyer veya başka birşey koyarlar kayarak düşen birinin çarpması sonucu ölmemesi için. Ama ülkemizde insan hayatı o kadar ucuz ki, sadece ceplerimizi doldurmaktan insan hayatına önem vermiyoruz bile. Koltuk sevdası, cep düşkünlüğü nice canlar alacak daha ama gören yok.

Ömer 39 yaşında idi. az önce dediğim gibi biri henüz 1 aylık olmak üzere 3 çocuğu var. Cerrahpaşa Hastanesinde, Özel Bahad Hastanesi'nde Anestezi Doktoru olarak görev yapıyordu. Motosiklete tutkundu. Çok sevilen bir dosttu. Çok kişinin hayatını kurtardı ama kendi hayatını kurtarmaya yetmedi maalesef. Hani bir laf vardır

" Adam gibi adam". İşte Ömer böyle bir adamdı.

Sizden ricam, yapılacak haberin altında kalın (BOLD) yazıyla olayın görgü tanıklarına ulaşmak istediğimizi belirtir bir yazı yazılması. Çünkü bu tip kazalar her zaman oluyor ve olacak. Suçlular ise ceza almadan sıyrılıyor. Buna dur demek gerekiyor artık. Bugün bana, yarın sana. Bunu unutmamamız gerek.

Bir görgü tanığına ulaşırsanız, lütfen bana aşağıdaki telefonumdan bilgi veriniz.

Sevgiler
    Zafer Yangın

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)