Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha Motor üretimde yeşil alüminyuma geçti

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Nisan 2003
   
  Karbon Nötr hedefine yönelik her geçen gün önemli yeşil adımlar atan ve sürdürülebilir projeler geliştiren Yamaha Motor üretimde yeşil alüminyum kullanmaya başladığını duyurdu. Sürdürülebilirlik alanında üretim sürecinde yeşil alüminyuma geçen ilk Japon şirket olan Yamaha Motor, 2050 yılına kadar kullanımı daha geniş bir üretim prosesine yaymayı planlıyor.

  Mobilite sektöründe geleceği şekillendiren öncü projelere imza atan Yamaha Motor, 2050 Çevre Planı çerçevesinde üretim ve ticari odaklı tüm faaliyetlerinde karbon nötrlüğünü hedefliyor. CO2 seviyeleri ve çevresel ayak izini azaltmanın yanı sıra karbon dengelemesine olanak tanıyan teknolojiler ve projeler geliştirmeye odaklanan Yamaha Motor üretimde yeşil alüminyuma geçiş yaparak önemli bir adım attı. Yeşil alüminyum, geleneksel olarak rafine edilmiş alüminyuma kıyasla yaklaşık yüzde 60 daha az karbondioksit yayıyor ve yenilenebilir enerji kullanılarak rafine ediliyor. Alüminyum parçalar, motosiklet ürünlerinin toplam araç ağırlığının yüzde 12 ile yüzde 31 kadarını oluşturuyor. Üretimde yeşil alüminyumun benimsenmesi, ürün yaşam döngülerinin bir parçası olarak hammadde üretimi sırasında karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına olanak sağlıyor.

  Yeşil alüminyumu ilk olarak yüksek hacimli modellerin ve arazi motosikletlerinin belirli parçalarının üretiminde kullanmaya başlayan Yamaha Motor, kısa vadeli süreçte tedarik hacminin izin verdiği ölçüde yeşil alüminyumun kullanım aralığını genişletmeyi planlıyor. Sürdürülebilir yaşam döngüsüne yönelik atılan bu önemli adımın, 2050 yılına kadar tüm ticari faaliyetlerinde karbon nötrlüğü elde etme çabalarının ve 2050 yılına kadar yüzde 100 sürdürülebilir malzemeye geçiş hedefinin bir parçası olduğunun üstünü çizen Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Hakan Kaya, “İnsanlara heyecan verici, özgür ve daha tatmin edici bir yaşam sunma vizyonu ile hareket eden markamız bu misyona ulaşmak için çevre odaklı girişimlere her geçen gün yenisini ekliyor. Geçtiğimiz yıl kurulan Yamaha Motor Sürdürülebilirlik Fonu da bu alanda atılan oldukça önemli bir gelişmeydi. Fon, çevresel sorunları çözmeye çalışan, çok sayıda şirketle iş birliğine dayalı ilişkiler geliştirmeyi ve daha iyi bir dünya yaratmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor. Şimdi ise üretimde gerçekleştirdiğimiz yeşil alüminyuma geçiş süreciyle sürdürülebilirlik gelişimimizi bir adım daha ileri taşıdık. İnsana ve çevreye iyi gelecek teknolojiler üretmek tek amacımız” dedi.


  REKLAM ALANI
  Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
  Motomax
 2. #2
  nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Temmuz 2019
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
  koyu yamaha'cı biri olarak: üretimleri yetersiz.

  para var motosiklet için bayiyi arıyorsunuz stok yok deniyor. geçiş yaparken bunu da göze alsalar iyi olur. böyle yeşilci olarak olmuyor sadece. mesela ne zaman elektrikli bir motosiklet göreceğiz? yada ne zaman piyasayı domine edecek bir makina getirecekler?
  espresso bunu beğendi.

 3. #3
  harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  19 Ocak 2012
  Şehir
  İSTANBUL
  Motosikleti
  2023 Vespa Primavera 150
  Yamahadan son 1 sene içerisinde bireysel olarak liste fiyatından motorsiklet alan var mı yahu ? Yamaha son dönemde türkiyede sadece sırtlan tic a.ş veya üçkağıtçı tic a.ş veya yalandolan tic. a.ş gibi en az %25 kar koyup satan firmalara motor veriyor. Yeşile geçse ne maviye gecse ne. Cidden merak ediyorum mesela 2023 de gidip bayiden sıfır km liste fiyatından bir r25 veya bir x max 250 alan var mı ? Gerçekten şaşırırım

 4. #4
  ortho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Mart 2020
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Motosikleti
  KTM RC 390
  Afyonda bir oto galerisinde 2 tane cbr650r , tracer 9 gt, 2 tane mt-25, 2 tane honda dio gördüm. Dünya marsa koloni kurma , çevreci teknolojiler peşinde biz nelerle uğraşıyoruz. Coğrafya kader diye boşuna dememişler.

 5. #5
  espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  07 Kasım 2016
  Şehir
  Trakya
  Motosikleti
  Suzuki Vstrom DL650 XT
  Alıntı harun27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Yamahadan son 1 sene içerisinde bireysel olarak liste fiyatından motorsiklet alan var mı yahu ? Yamaha son dönemde türkiyede sadece sırtlan tic a.ş veya üçkağıtçı tic a.ş veya yalandolan tic. a.ş gibi en az %25 kar koyup satan firmalara motor veriyor. Yeşile geçse ne maviye gecse ne. Cidden merak ediyorum mesela 2023 de gidip bayiden sıfır km liste fiyatından bir r25 veya bir x max 250 alan var mı ? Gerçekten şaşırırım
  bayide rengini seçip bari sembolik indirim yapın deyip liste fiyatından 200 lira indirimle xmax 250 almıştım. 16bin lira yerine 15800 vermiştim. Ne günlerdi. Şimdi anlatsak gençler inanmaz.
  yaşlıveacemi bunu beğendi.

 6. #6
  byOzturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  22 Ocak 2013
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Artık Yok :)
  Yamaha ve doğa için güzel bir başlangıç olmuş. Konuyla ilgili merak edebileceğiniz soruları da derledim.

  1- Yeşil Alüminyum Nedir: Yeşil alüminyum, sürdürülebilir üretim teknolojileri kullanılarak üretilen ve düşük karbon ayak izine sahip bir alüminyum türüdür.

  2- Yeşil Alüminyum Maliyeti Nedir: Yeşil alüminyumun üretim süreci daha yüksek maliyetlidir, ancak çevresel faydaları düşük karbon ayak izi ile maliyet farkını telafi edebilir.

  3- Yeşil Alüminyum Motosiklette Nerede Kullanılır: Yeşil alüminyum, motosikletlerde jantlar, krank kolları ve diğer çeşitli parçalar gibi farklı yerlerde kullanılabilir.

  4- Yeşil Alüminyum Motosiklette Şasi Gibi Önemli Parçalarda Kullanılabilir Mi: Yeşil alüminyum, şasi gibi önemli parçalarda kullanılabilecek kadar dayanıklıdır, ancak şasi gibi parçalar genellikle daha sağlam ve geleneksel alüminyum malzemelerden yapılır.

  5- Yeşil Alüminyumun Karbon Emisyonlarına Faydası Ne Ölçüdedir: Yeşil alüminyum üretimi, geleneksel alüminyum üretimine göre yaklaşık yüzde 75 daha az karbon salınımı sağlar.

  6- Yeşil Alüminyumun Motosikletlerde Kullanılması Fiyat Açısından Düşüş Mü Yoksa Bir Artış Mı Sağlar: Yeşil alüminyum, üretim süreci daha maliyetli olmasına rağmen, gelecekte çevre dostu malzemelere olan talebin artmasıyla daha ekonomik hale gelebilir.

  Saygılar..
  Green Arrow bunu beğendi.
  Motosiklet kara sevda gibidir, kör bırakır!


  REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)