Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kuryeler Sıkıntılı. Kaportaları kendi bedenleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Dört mevsim hemen hemen günün her saatinde çalışan ve türlü zorluklarla mücadele eden motosikletli kuryeler trafikte saygı görmek istiyor.

Seyir halindeyken yaşadıkları sıkıntıları anlatan kuryeler, olası bir kaza halinde kendilerini koruyacak bir kaportalarının olmadığını, kaportalarının kendi bedenleri olduğunu söyledi.

Yağmur, kar, sıcak hava demeden dört mevsim çalışan motosikletli kuryeler, trafikte saygı görmek istiyor. Dört tekerli araç sürücüleri tarafından görmezden gelinen, can güvenlikleri riske atılan kuryeler adeta ‘Hayalet sürücü’ gibi trafikte seyrediyor. Özellikle ticari taksi, otobüs ve dolmuş şoförlerine veryansın eden moto kuryeler, olası bir kazada kendilerini diğer araç sürücüleri gibi koruyacak kaportalarının olmadığını, kaportalarının bedenleri olduğunu söylüyor.

“Biz motorlu olduğumuz için görmezden geliyorlar, hep kendileri haklıymış gibi bağırıyorlar”

Gün içinde trafikte yaşadıkları sıkıntıları anlatan Moto Kurye Mert Mihalıç, 6 yıldır paket taşıdığını belirterek, “Trafikte motorları hiç fark etmiyorlar. Özellikle taksi, otobüs ve dolmuş şoförlerinin bize hiç saygıları yok. Trafikte seyir halindeyken araçlarını aniden durduranlar, kapılarını açanlar, sinyalsiz dönenler var. Bununla birlikte ters yönden gelip aradan çıkanlar var. Bir de biz motorlu olduğumuz için görmezden geliyorlar, hep kendileri haklıymış gibi bağırıyorlar. Bunun dışında moto kurye olmanın bir zorluğu yok. Sadece insanlar saygı duysa, trafikte herkes hoşgörülü olsa bir zorluk yaşamayız” ifadelerini kullandı.

“Motosiklet kullandığımız için kaportamız bizim bedenimiz”

Mihalıç, sürücülerin trafikteki araçlar konusunda bilinçlenmesi gerektiğini kaydederek, “İnsanlar bilinçlenmedikçe bu sorunlar devam eder. Trafikte onlar için sen ha varsın ha yoksun. İnsanlar senin orada olduğunun bilincine varmayıp, zaten her şeyi yapıyorlar. Bizim de hatalarımız var ama bu hataları yapmamızın nedeni yine bizi görmezden gelen şoförler. Yol vermiyorlar bizi hataya zorluyorlar. Biz de aynı vergiyi ödüyoruz, biz de hata yapınca ceza ödüyoruz ama bizi görmüyorlar. Biz kaza yaptığımız zaman araçların sadece kaputu zarar görüyor ama motosiklet kullandığımız için kaportamız bizim bedenimiz olduğundan, olan bize oluyor” şeklinde konuştu.

“Bizim en büyük sıkıntımız ticari taksi ve dolmuşlar”

7 yıldır motosikletli kurye olan Yasin Yıldırım ise, trafikte kendilerine hiçbir zaman saygı gösterilmediğini söyleyerek, “Mevsim olarak bir sıkıntımız yok. Sonuçta kışın ekipmanlarımızı giyiyoruz, yazın da ona göre çalışıyoruz. Koruyucu ekipmanlarımızı giydiğimiz zaman herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Fakat ben hep motosiklet hem de bisiklet kullanıyorum ama trafikte bize hiçbir şekilde saygı duyulmuyor. Yani araç olarak görünmüyoruz. Özellikle bizim en büyük sıkıntımız ticari taksi ve dolmuşlar. Çünkü bir müşteri savaşı içinde oluyorlar, biran önce o müşteriye ulaşmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Böylelikle trafik kurallarını altüst ediyorlar. Bizim de yaptığımız hatalar var tabi. Paketi yetiştirebilmek adına kırmızı ışıkta durmuyoruz, ters yönden, kaldırımdan gidiyoruz. Bu da bizim yayalara olan saygısızlığımızdır, ama bu bir zincir şeklinde gidiyor. Taksi ve dolmuş şoförleri bize saygısızlık yapıyor, biz de yayalara karşı saygısızlık yapıyoruz. Kimse uymadığı için biz de bu şekilde davranıyoruz” diye belirtti.

“Kaportamız kendi bedenlerimiz”

Ayrıca Yıldırım, tüm sürücülerin taşın altına elini koyması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle devam etti:

“Araç sürücülerinin bizi fark edip, saygı göstermesi halinde biz de yayalara aynı saygıyı gösteririz. Herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor. ‘Ben motorcuyum, özgürüm’ havasında değil de, trafik kuralları çerçevesinde herkesin gitmesi gerekiyor. Kaza yaptığımız zaman bizi koruyacak bir kaportamız yok, kaportamız kendi bedenlerimiz.”

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erenedip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial znu 125
    hachiko bombasın ya o tag lere falan bittim:d akjshdajk

ragnarokkk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8
    Reis o nasıl copy paste

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    sabah tem üzerinde 2 tane sarı hafriyat kamyonu neredeyse benim motosiklet kullanım şekline yakın kullanıyorlardı o devasa aletleri .

korna,
    selektör,
    el kol ,
    ne varsa hepsini yaptım.

bir yere şikayet etsen sonuç yok.

yine de şansımı deneyeceğim.

trafik değil,
    garip bir mitolojik yaratığın midesindeymiş gibi hissediyorum,
    İstanbul trafiğinde.

kuryeler mi ?
    ektiğinizi biçiyorsunuz.
    selsa ve espresso bunu beğendiler.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    şimdi böyle deyince bilemedim , ben kaldırımda yürürken benim yanımdan 50 km/sa hızla silme geçen kuryeler bu yazıda bahsedilenlerle aynı kişiler değil sanırım?

kurye , motorcu , arabacı , taksici , dolmuşçu , kamyoncu , otobüs şöförü , vs. vs.

hepsi aynı.
    hepsi Türkiye kültürü ile yoğrulmuş.

Çözüm yok.
    Burası Türkiye.
    Yapacak bişey yok.
    bursalıali, espresso ve pea bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hemen hemen hergün motosiklete binen ve hep araç sürücülerinin bizi görmesi, bizi de adamdan sayması gibi hususlar için mücadele eden biri olarak, son zamanlarda bu mücadele isteğim kayboldu.
    Pazar günü araba ile Alanya-Antalya güzergahında karşılaştığım bir çok motorlu mesela; böyleleri oldukça araç sürücülerine fazla diyecek bişey bulamıyorum artık. Eğer 100 motosiklet gördüysem o gün, 70 i kasksız, 50 si plakasız, 80 i kuralsız. O 135 km lik yolda, en az 50 trafik ışığı var ise, kırmızı da duran belki 9-10 motosiklet gördüm. Makas atmanın bile bir adabı usulü var arkadaş.
    Daha geçen hafta Terracity nin karşısında, bir kurye, kaldırımda bir bayana çarptı.
    Şimdi çuvaldızları saklayıp, iğneleri çıkaralım önce bir.

cbf 600le kuryelik yapmak

İşini düzgün yapanları tenzih ediyorum kuryeler kadar kural çiğneyen araç sürücüsü görmedim.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı erenedip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hachiko bombasın ya o tag lere falan bittim:d akjshdajk
    Ne yazıyordu ya sildiydim ama..İş güç arasında bazen kafa gidiyor :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:10 ----------

Alıntı ragnarokkk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Reis o nasıl copy paste
    Ne yazıyordu müdür :D
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    R25
    Peki ya kuryeler adam gibi kullanıyormu motoru, özellikle scooter ile ne kırmızı ışık bırakıyorlar nede kural, bence devlet bi denetim getirmeli bu işe mesela ekipmansız motorcuya ve kurallara uymayan kuryelerin işyerlerine ve kendilerine ceza yazılmalı ama onu yapacak devlette bizde yok..

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Kurye diyince aklıma her akşam tüm elbiselerimi giyinip gs in üzerine çıktıktan sonra kocaman koli ve küçücük motosikletleri ile arka tekerime 0 gelip beni taciz eden motosikletli profili gözüme geliyor...

Saygı görmek için önce saygı göstermek gerekir. Bizimde taksi ve dolmuşcular en büyük sıkıntımız ama motosiklet bir ego aracı yada birine birşey yetiştirmek için kendi canını hiçe saymak değildir. Önce başka motosikletlere saygı duyup kurallara uysun kurye arkadaşlar.
    kurye13 bunu beğendi.

AttilaXtreme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    60 yaşında bir motorcu olarak söylüyorum; Sadece kuryeler değil tüm motor kullanıcıları önce dönüp kendine bir baksın.

Dört tekercilerin %99'u bize karşı saygılı hatta yer yer gıpta ile bakan, mümkün olduğunca yol ve yer vermeye çalışan insanlar. Sadece yüzde birlik bir kısım makas atma ve akıllı telefonlarını kurcalama vs nedenlerle hayatımızı tehlikeye atıyor ama bu orandan daha fazla motorcu arkadaşının hayatını tehlikeye atan motorcu var maalesef. Hele o gürültülü egsozları beni bile çileden çıkartıyor. Bu nedir arkadaş ya! Kafanız şişmiyor mu motorun üstünde Allah aşkına?
    espresso, pea, fatih.met ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    -61- Önce ADAMLIK Sonra HAYAT -61-

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı AttilaXtreme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    60 yaşında bir motorcu olarak söylüyorum; Sadece kuryeler değil tüm motor kullanıcıları önce dönüp kendine bir baksın.

Dört tekercilerin %99'u bize karşı saygılı hatta yer yer gıpta ile bakan, mümkün olduğunca yol ve yer vermeye çalışan insanlar. Sadece yüzde birlik bir kısım makas atma ve akıllı telefonlarını kurcalama vs nedenlerle hayatımızı tehlikeye atıyor ama bu orandan daha fazla motorcu arkadaşının hayatını tehlikeye atan motorcu var maalesef. Hele o gürültülü egsozları beni bile çileden çıkartıyor. Bu nedir arkadaş ya! Kafanız şişmiyor mu motorun üstünde Allah aşkına?
    evet doğru, şahsen motora gıcık olan fazla kişiyle karşılaşmadım fakat ilginç bir durum oldu bende;

internetten AMD Phenom işlemci bakıyordum ve bir tane buldum, ilan sahibini aradım ve istanbul-beylikdüzü bölgesinde buluştuk. adam ticari taksiyle geldi bende motosikletimle geldim :D iki düşman bir arada :D

adam "ben motorculara gıcık kapıyorum" dedi :D biraz sohbetten sonra alışverişimizi yaptık ve facebook üzerinden görüşmekteyiz. adamın dibine girip "kendimizi farkettireceğiz" diyenler oluyormuş.

manyaklıkta sınır tanımıyoruz bazen, adamların motora bir kasıtı yok ki. adamlar birbirlerine de çarpıyor tırların altınada giriyorlar yani sıkıntı motora inat yapmaları değil.

sorun kişide bitiyor yani altında kamyon taksi yada bisiklet olması pek farketmiyor.
    AttilaXtreme bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ulan sanki kendilerinin kuryeyi götürdükleri müşteriden başka kimseye saygıları var da saygı bekliyorlar.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    bir kurye olarak şunu söylemek istiyorum çok kuralsız meslektaşlarım var , bu durum bütün kuryeleri kuralsız yapmıyor. Şahsi görüşüm dönüp kendimizede bakmamız yönünde , günlük 10 saat trafikteyim taksi şöförleri dışında saygısızlık ve sorun yaşamıyorum. Kuryeleri takip edin kışın çogu kurye motorcuyum diyen adamdan daha iyi yol alır. Çünkü ılıksu dediğimiz naylon kuryeler yok olur ve kış aylarında bu işi lağıyla yapan insalar çalışır. Kuryelerin kuralsızlıklarına yapılabilecek en iyi çözümde bu işi sertfikası olana yaptırmaktır 18 yaşındaki ehliyetsiz liseliye değil.

carter17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kuryelerin çoğu maalesef motosikleti kuralları dahilinde kullanmıyor. Sürekli motosiklet kullandıkları için çoğumuzdan daha tecrübeliler ve daha hakimiyetli kullanıyorlar, buda onlara aşırı özgüven veriyor. Genelde kazalar aşırı özgüven sonrası meydana geliyor.

Kuryeler genelde bulduğu en ufak deliğe ani bir manevrayla dönüp girebiliyor, o hareketi ben yapamam mesela o kadar kıvrak kullanıyor, fakat bu kuryenin kendisine zarar veriyor.

Normal yolda giderken motorcuların en korkulu rüyası sinyal vermeyen sürücüler. Bunun içinde eğer sağ tarafımda bir araba varsa ve onunda önünde bir araba varsa, sollayacağını düşünüp ona göre hareket ediyorum. Bu motosiklet kamerası kullananların çoğunda gördüğüm, yol benim ben geçeceğim inadı da kazaya sebebiyet verebiliyor. Kusura bakmayın yol önceliği benim canımdan daha değerli değil, buyursun yol onun olsun. Biz motosiklet kullanıcılarında bu konuda mutabık olması gerekiyor.

muratsafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bütün kuryeleri genellemek olmaz kötüleri de var cidden kurallara saygılı olanları da ama kötüleri malesef nerdeyse sürekli karşımıza çıkıyor kardeşim. Sonra da kurye kardeşlerimizi imajı bozuluyor.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ramazan_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir kurye olarak şunu söylemek istiyorum çok kuralsız meslektaşlarım var , bu durum bütün kuryeleri kuralsız yapmıyor. Şahsi görüşüm dönüp kendimizede bakmamız yönünde , günlük 10 saat trafikteyim taksi şöförleri dışında saygısızlık ve sorun yaşamıyorum. Kuryeleri takip edin kışın çogu kurye motorcuyum diyen adamdan daha iyi yol alır. Çünkü ılıksu dediğimiz naylon kuryeler yok olur ve kış aylarında bu işi lağıyla yapan insalar çalışır. Kuryelerin kuralsızlıklarına yapılabilecek en iyi çözümde bu işi sertfikası olana yaptırmaktır 18 yaşındaki ehliyetsiz liseliye değil.
    Bak bu sertifika olayı doğru, fakat layıkıyla verilirse. Sadece kuryelik için değil bence, ticari her türlü şoförlük v.s. içinde, adamakıllı bir eğitim-sınav ve yaptırım uygulaması olmalı.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Kurye arkadaşlarda kuralsızlık haricinde bir de mekanik bakımsızlık gözlemliyorum.
    Hepsinde olmasa da bir çok motor kırık dökük,
    arka lastik yere dik basmıyor,
    Ayna bazen var, bazen yok, bazen koli bandı ile tutturulmuş.
    Aydınlatma, sinyal, fren lambaları Allah'a emanet.
    Bu motorun frenleri nasıldır, lastikleri nasıldır, o ayrı muamma.

En küçük bir sıkıntıda arkadaş ciddi bir tehlike içinde.

Evet imkan meselesi tabi ama kendi canını tehlikeye atmak mantıklı değil.
    Çoğu arkadaş için sigarayı bırakmak bile ek bütçe oluşturur.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    SYM GTS 250 İ EVO 2012
    valla kimse kusura bakmasın, hem bir otomobil hem de scooter kullanıcısı olarak diyorum ki trafikte en son saygı görecek olanlar bu paketçi, pideci kurye tarzı motorculardır. çünkü kendileri ya son ses müzik açar, ya egsozu bağırır, önüne ne çıkarsa çıksın frene basmadan kaldırım da dahil heryerden geçerler. bunların hiç birşeye saygısı olmadığından saygı da beklemsinler. kağıt toplayıcı çocukların el arabasına bile durup yol veririm ama bunlara asla. (scooter lı düzgün, pizzacı, hamburgerci moto kuryeler hariç)

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurye arkadaşlarda kuralsızlık haricinde bir de mekanik bakımsızlık gözlemliyorum.
    Hepsinde olmasa da bir çok motor kırık dökük,
    arka lastik yere dik basmıyor,
    Ayna bazen var, bazen yok, bazen koli bandı ile tutturulmuş.
    Aydınlatma, sinyal, fren lambaları Allah'a emanet.
    Bu motorun frenleri nasıldır, lastikleri nasıldır, o ayrı muamma.

En küçük bir sıkıntıda arkadaş ciddi bir tehlike içinde.

Evet imkan meselesi tabi ama kendi canını tehlikeye atmak mantıklı değil.
    Çoğu arkadaş için sigarayı bırakmak bile ek bütçe oluşturur.
    bu konuda size katıliyorum ben olabildigince temiz bakiyorum. maşallah beni yolda hic bırakmadi , fren konusunda sorun yaşatmadi ama ne motorlar gördum bir bilseniz koli bandiyla ayakta duran , sac vidayla sagi solu tutturulan imkan meselesi degil bence bu biraz vurdum duymazlik.Resimlede destekleyim.
    Sağdaki benim motorum 130binde 2004 model
    Soldaki is arkadasimin motoru 30binde 2015 model
    pea bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)