Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Meclise Soru Önergesi Verildi. Motosiklet Ehliyeti 100 TL Olsun.

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CHP Manisa milletvekili Hasan Ören, Mecliste verdiği soru önergesi ile A-2 sınıfı motosiklet ehliyeti bedelinin 100 liraya düşürülmesini istedi.

Manisa genelinde trafiğe kayıtlı 157.107 motosiklet bulunduğunu buna karşın motosiklet ehliyetine sahip kişi sayısının sadece 3.719 olduğunu belirten Hasan Ören yaptığı açıklamada; Manisa yerel basınında her gün ölümlü motosiklet kazaları ile ilgili haberler yer almaktadır. Ülkemizde en fazla motosiklete sahip illerden biri olan Manisa’da yaşanan motosiklet kazalarında çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmekte veya yaralanarak sakat kalmaktadır. Bu kazalar en çok gençlerimizin hayatına mal olmaktadır.

Buradaki temel sorun motosiklet ehliyeti almak için yapılan harcamaların yüksek olmasıdır. Çünkü bin liralık motosikleti kullanmak için vergi dairesi, trafik şubesi harçları, kurs parası, yazılı ve direksiyon sınav ücretleri olmak üzere en az 650 lira harcama yapılması gerekmektedir. B sınıfı ehliyete sahip bir sürücü A-2 sınıfı ehliyet almak istediğinde yine 600 TL ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Ayrıca yapılan trafik kontrollerinde ehliyetsiz motosiklet sürücülerine 1.462 TL trafik cezası kesilmektedir. Eğer sürücü motosikletin sahibi değilse, aynı ceza ruhsat sahibine de kesilmekte ve araç otoparka çekilmektedir.

Trafik cezaları ile bu sorunun çözülmesi mümkün değildir. Hükümet gelecek yıl vatandaşlardan 2,7 milyar (eski parayla 2,7 katrilyon) trafik cezası tahsil edilmesi için bütçeye hedef koymuştur. 2015’te, bu yılki trafik cezalarından % 48,5 daha fazla trafik cezası kesileceği anlamına gelmektedir.

Motosikletler ucuz ulaşım aracı olduğundan özellikle asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle trafik cezası ve park parası motosikletin fiyatından daha fazla olduğu için kimse gidip motorunu almamaktadır. Yediemin otoparkları, motosiklet mezarlığına dönmüştür. Çürümeye terkedilen araçlar hurda olarak satılmaktadır. Bu durum ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir. Vatandaşların ve emniyet birimlerinin yoğun şikayetine neden olan bu sorunun çözümü için önerilerimiz vardır.

Motosiklet sürücülerine, en çok ehliyetsiz araç kullanmaktan trafik cezası kesilmektedir. Bunun için “sürücü eğitiminden asla taviz verilmeden” motosiklet kullanıcılarının ehliyet almalarının kolaylaştırılması gerekmektedir.

Motosiklet ehliyeti bedelinin (vergi harç, kurs parası, yazılı ve direksiyon sınav ücretleri dahil) 100 TL’ye düşürülerek sürücülerin A-2 sınıfı ehliyet almaları sağlanmalıdır. Sürücü kurslarını da mağdur etmemek için kurs ve sınav ücretleri devlet tarafından karşılanmalıdır. Ancak bu sayede tüm sürücülerin ehliyet sahibi olması ve motosikletlerin trafikte güvenli şekilde kullanılmaları sağlanabilir. ​

Kaynak: 45haber.com
    mehmetenis ve Lidyalı bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alijian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250l
    lan ne güzel. ama ne güzel bir hayal be.

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Ne yani ehliyet alınca mı eğitim alınıyor ben öyle bir eğitim göremedim gittim gs2 eğitimi aldım ehliyet tabiki ucuzlamasini bende isterim ancak güvenli sürüş egitimi alınması zorunlu olması daha iyi olur en azından

eraksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok.
    Daş mı yesin bu sürücü kursları, hırsızlık mı yapsın, kap kaça mı karışsın. eğitimden ödün vermeden 100 tl olcakmış. Azı olan konuşuyor.

murad13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DERBİ GPR 125
    Güzel bi soru önergesi, ama motosikleti destekleyen şu sitede topic altında sadece iki üç yazan olmuş. Duyarlılık koca bi 0000 (yazıyla sıfır). Adam meclise bu konuyu taşıyor. Ehliyette, aldık bitti dönemi de geride kaldı ee bu sessizlik nedir ?
    şunu da söyleyeyim ehliyeti aldığım kurs aklıma geldikçe gayet güzel anıyorum ... ....nı diye.
    DÜŞERSEN ÖLÜRSÜN DEMEDİMMİ !!!

flush royale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Yzf R125 Anodized Red
    A2 için ortalama 300 TL kurs
    50 TL sınav ücreti
    220 TL harç + ehliyet ücreti.
    Sonunda verdikleri 5 TL maliyeti bile olmayan bir kart.
    100 TL olsa sonuç şöyle olur
    Kakono hakiri sokomoyu tokaji.

yns_cbn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 250R, Lifan PONY
    Reklamın iyisi kötüsü olmaz beyler. Sağolsun arkadaş belliki etrafindaki konuya gakim birileri tarafından yonlendirilmis. Sonuçta millet vekilinin motosiklet kullandığını zannetmiyorum. O da dilinin dondugunce olayi tbmm ye taşımış. Allah razı olsun bence gayet de güzel yapmış motosiklete ve motosikletlilere dikkat çekmiş. Bu gün bu olur motosiklet hakkında yarın başka birşeyler olur. Bir de siz birşeyler yapinda görelim. Bence bardağın hep boş değil, arada dolu tarafını da görelim.
    Lidyalı bunu beğendi.

Trafikte yeteri kadar ehliyeti olan kasap sürücü mevcut , böyle bir fiyatla daha da artmasına hiç gerek yok. Ehliyet almaya iş bitmiyor bu devlet mümkünse güvenli sürüş eğitimini zorunlu koşsun

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    topcase için ,karayollarında bize ayrılan hız limiti içerisinde seyrederken bütün araçların bizi hızlıca sollaması...
    bunlar için bile onca imza toplandı ee noldu ?
    önemli olan ehliyet almak değil sürücü kurslarının motosiklet eğitimi vermemesi ,onlar otomobile göre konu anlatır sınavda da son anda huni koyar scooterla sınava sokar sonra yeni başlayan kardeşimiz eğitim merkezlerine gönüllü gider .ah babam ah

trcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Boxer bm 150
    Arkadaşlar benim önerim motorsiklet eğitimini Honda'nın yada yamahanın kursları gibi kurslardan sertifikasını alıp emniyete gidip 150 lilige kadar ehliyet alacak ileri sürüş egitimi ve sertifikasını alanda 200 ve üstü motor için ehliyet alabilmesi lazım ehliyet kursları motor eğitimimi veriyor herkes milletin parasının peşinde kuru dereye köprü geçenden 20 geçmiyenden 40 akçe alma peşinde

alijian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250l
    bana hiçbir yararı olmayan kursa 350 TL bayılana kadar hondadan eğitim alıp emniyete harcımı ödeyerek ehliyetimi alsaydım hiç fena olmazdı. ama hayır kursa verilecek o para illa. Valentino Rossi olsan o parayı vercen sürücü kursuna.

cluuberzone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kısmetse olacak inşallah
    Bu haberin en acı tarafı önümüzdeki yıl kesilecek olan trafik cezasının şimdiden belirleniyor olması...

Bu kadar saçma mali politika olmaz...

kaynak yok naapalım ceza keselim...
    yns_cbn bunu beğendi.

ExTReMe34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Tornado200
    Devlet sürücü kurslarına para verecek olsa sürücü kursları her yoldan geçenin kolundan tutup ehliyet aldırmaya zorlar

Hıç akla mantığa sığıyo mu bu sizce...

100tl olacağına inanmam ama 150 200 tl olabilir

Fyz.01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14 CBR 250R
    a2 ehliyet zaten 110 tl değilmi.. kurs ücreti falan eklenince maliyet artıyor diye biliyorum

AydınOğlu09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran, Tvs Apache, Mondial MCX 150 Road Racer
    Alıntı Fyz.01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    a2 ehliyet zaten 110 tl değilmi.. kurs ücreti falan eklenince maliyet artıyor diye biliyorum
    Keşke 100tl olsa.

Kurs ücreti 300 350 TL civarı. + 50 sınav ücreti. + 110 tl kart ücreti + 115Tl harç toplam: 600 TL para gidiyor. Asgari ücret 891TL. karşılaştırın

[Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Laf olsun torba dolsun.

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    olursa güzel bir uygulama olur bu ay sırf kurs a 350 tl vermek için çalıştıö bi + 50 sınav + 220 fln da devlete ödenecek para var,
    E sınıfı ehlıyet aldım 590 tl harç yatarsa onuda alıcam 600 tl harç mı olur ya.
    Kontrol edemediğin güç,güç değildir. ...Ya ALLAH Ya MUHAMMET Ya ALİ... Engin TEPE Yaş:26 Sivas/Hafik

CT.ATC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture(30k) > X-Treme Max 150
    Yaşadığım şehirde şuan bütün sürücü kursları 870 tl herşey dahil A2 ehliyeti veriyor, hadi pazarlık yaptın bilmem ne kurs ücreti 500 değilde 400 olsun yine aynı sayılır 770tl. Sonunda aklı başında biri çıkıp demiş, ulan bu motoru zaten ya öğrenci alıyor ya dar gelirli ver şunlara ucuzundan ehliyeti adamlar eğitimini alıp az cok binsinler. Şimdi sürücü kurslarıda afedersiniz ama b*k yesinler.(Bu işten helal yollu ekmek yiyenler lütfen sözlerime alınmasın, azınlıkta olsa vardır illaki) Yıllarca illegal yollarla ehliyet verdiler, para karşılığı yazılı sınavlara adam soktular, yetmedi direksiyon sınavına da adamlarını soktular. Kasaptan et alır gibi ehliyet alan adamlar şimdi yollarda üzerimize kırıyor sinyal vermeden dönüş yapıp insan katlediyorlar. Şuan trafiğe çıkan bayanların yüzde kaçı ehliyeti hakediyor? Park yapamıyor, rampadan kalkamıyor, sinyalsiz dönüş yapıyor vs vs. 2 şeritli yolda 60 ile giderken zart diye yolun ortasında durup arkadaşını alıyor(bu başıma geldi 1 saniyelik sol ayna kontrolü sırasında gözümü bir çevirdim kadın frenlemiş az daha giriyordum) Kaydolduğum sürücü kursu 87 tane öğrenci kaydetmiş, benden 500 aldı araba için olandan 800 kurs ücreti, oturun hesaplayın. Kim taş yiyor kim yağ bal. Benim burda yazdığımla birşey olacağı yok ama en azından bilinçli olalım kimseyi salak sanmasınlar!

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)