Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Arka çantaların ruhsata işletilmesi zorunluluğu tartışması devam ediyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motosikletlerin arkasına takılan çantaların ruhsata işletilmesi zorunluluğu, bir yandan karmaşa yaratırken, kullanıcılara da ek maliyet yaratacak. Sadece proje için 2 bin TL’ye varan masraf gerekebileceği belirtiliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın motosikletlerin arkasına takılan taşıma kutularının “tadilat” kapsamında değerlendirilmesi ve onaylı projeyle birlikte ruhsata işletilmesi gerektiği yönündeki kararı, motosikletçileri sıkıntıya soktu. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Nihat Çadırcı, söz konusu kararın yoruma açık olduğunu, tam olarak açıklanmayan bazı unsurlar bulunduğunu belirtirken, özellikle bireysel kullanıcılar açısından sorun yaratacağına dikkat çekti.

Motosikletlerin arka şasilerine takılan taşıma kutuları, kullanıcıların kabusuna dönüştü. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kararı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Temmuz ayında 81 ilin valilikleri ile Trafik eğitim ve araştırma Dairesi Başkanlığı’na geçtiği genelgeyle, ruhsata işletilmemiş kutulara sahip motosikletlere ceza kesilmesi gündeme geldi. Bu zorunluluk motosiklet sahipleri ve kullanıcılarına ek maliyet şoku yaratırken, uygulama konusunda yoruma açık yönler olduğu belirtiliyor.

‘Kontrol edilmesi zor’

MOTED Başkanı Nihat Çadırcı, dünyanın her yerinde motosikletlerin arkasında taşıma kutuları bulunduğunu hatırlatırken, hiçbir ülkede onaylı taşıma kutularının ayrıca ruhsata işletilmediğini vurguladı.

Kararın, kısıtlı bütçeyle motosiklet sahibi olmuş bireysel kullanıcıları ve küçük esnafı zora sokabileceğini belirten Çadırcı, “Kontrolün yapılması da zor. Muallakta olan yönler var. Yorumlanması gerekiyor. Bu kararla çantası olanlara da ceza gelebilir” dedi. Bu kararın, bürokrasiyi ve maliyeti artırmanın dışında işe yaramayacağını da söyleyen Çadırcı, şöyle devam etti:

“Arka çantalar, kask, ilkyardım seti, yağmurluk, lastik tamir kiti gibi acil durumlarda hayatımızı kolaylaştıracak malzemeleri yanımızda bulundurmamızı sağlıyor. Arka çantaların orijinal bağlantıları, basit bir vidalama sistemiyle sökülüp takılabilecek şekilde motosiklete monte ediliyor. Bu nedenle tadilat olarak değerlendirilmemeli. Burada bir kavram kargaşası olduğu açıktır.”

Satışları olumsuz etkiler

Uygulama nedeniyle zaten düşük seyreden motosiklet satışlarının olumsuz etkilenebileceğini de söyleyen Çadırcı, bunun şirketler açısından sorun almayacağını, ancak bireysel kullanıcılar ve küçük işletmelerin motosikletlerini yenilemekte isteksiz davranabileceğini kaydetti.

Kayıt ve muayene masrafı

Motosikletlerin arka kısımlarında bulunan taşıma kutularıyla ilgili talimata göre, kullanıcının, TSE onaylı tadilat projesi çizdirmesi ve dilekçeyle trafik kuruluşuna başvurması gerekiyor. Şayet muayenesi yapılmışsa, ruhsat ve kayıtlara “Taşıma Kutusu Mevcuttur” ibaresi girilecek. Ancak talimatta, muayeneli bir motosikletin, taşıma kutusunu işletmek için yeniden muayeneye sokulup sokulmayacağı tam olarak belirtilmemiş. Şayet bu zorunlu ise, o zaman maliyet daha da artacak. Kayıta geçmemiş taşıma kutuları nedeniyle Karayolları Trafik Kanunu’nun 32. maddesi gereğince cezai işlem uygulanacağı bildirilirken, cezanın 80 TL civarında olduğu belirtiliyor.

Motosikletlerin yan çantaları ise ruhsata işlenmeyecek.

1.500 TL’lik ek maliyet!

Taşıma kutularının TSE onaylı projeyle birlikte ruhsata işletilmesi konusundaki uygulamayla ilgili dernek, firma ve kullanıcıların kafası karışık.

Borusan Otomotiv’den Başarı Erbaş, taşıma kutusu için önceden TSE ile anlaşmalı mühendislik bürolarına tadilat projesi çizdirilmesi gerektiğini, bunun için de 1.500-2 bin TL civarında rakamlardan söz edildiğini kaydetti. Distribütörlerin de bu konuda tam olarak bilgi sahibi olmadığını, araştırmalarını sürdürdüklerini kaydeden Erbaş, “Distribütör olarak biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sonuçta sattığımız markanın orijinal çantaları var. Bunun için her bir model için proje çizdirip, seri üretim belgesi almak gerekebilir. Bunun da maliyeti hayli yüksek” dedi.

Orijinal ekipman olmayan çantaların takılması halinde, o zaman her bir kullanıcının projöe çizdirmek zorunda kalabileceğini hatırlatan Erbaş, “Bu da ciddi bir maliyet” ifadesini kullandı. Erbaş, anlaşmalı mühendislik bürolarının da tam olarak bilinmediğini vurguladı.

Kaynak: haberinadresi.com
    Apices ve mehmetenis bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    millet yan çantaya dönecek desenize...
    inşallah kısa ömürlü olur bu saçma uygulama,ayrıca bi projeye 1500-2000 tl isteyenin ben taaa....
    ulan biz o paralara 1 ay proje çiziyoruz terbiyesizler...
    restherock ve Shrieker bunu beğendiler.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    AKSESUARLAR VE YÜKLEME UYARI ETiKETi
    UYARI
    AKSESUARLAR VE YÜKLEME
    􀁏 Bu motosikletin dengesi ve yol tutuşu aksesuar ve eşya eklenmesinden
    etkilenebilir.
    􀁏 Herhangi bir aksesuar takmadan önce kullanım kılavuzunda ve
    montaj kılavuzunda yer alan talimatları dikkatlice okuyun.
    􀁏 Sürücünün ve yolcunun ağırlığına eklenen aksesuarların ve
    eşyaların toplam ağırlık maksimum ağırlık kapasitesi olan 180 kg’yi
    (397 lb) aşılmamalıdır.
    􀁏 Eşya ağırlığı herhangi bir koşul altında 8 kg'ı (18 lb) aşılmamalıdır.
    􀁏 Grenajl› geniş çatal veya geniş gidon kolunun takılması önerilmez.

cbr 250 için klavuzunda sayfa 8
    aslında hakkımız var çünkü motor onay belgesi alırken bakanlıktan buda belli özellikleri arasında yani motor bu ağırlığı arkada güvenli bir şekilde taşıyabilir

bu arkadaki ağırlık karpuz olur ,pazar çantası olur ,piknik tüpü olur topcase de olur benim anladığım
    mehmetenis bunu beğendi.

AH MEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çanta zaten takmam beni ilgilendirmeyen bi proje olmuş.

Hangi avrupa ulkesinde boyle bir uygulama var allah askina.Bu kanunu getiren bakanliktaki insanlarin olmayan beynine sica.m.Artik nerden para kopartsak diye yapmadiklari kalmadi.en sonunda plakasiz bi ss alip gezicem.

y.akan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı AH MEN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çanta zaten takmam beni ilgilendirmeyen bi proje olmuş.
    3 gün sonra "motorunuzda koruma demiri var hadi sökül paraları" derlerse ne olacak ?
    yada kaskınızda action cam var bu yasak sökül paraları derslerse.
    Motosiklete durduk yere ceza yazılıyorsa öyle yada böyle size de sokacak bir şeyler bulurlar. Siz hiç merak etmeyin.

Not: eski skuterında, Arka çantası kullanmayan bir insanım. Allah nasip ederse alacağım, hiç bir motora da takmayı düşünmüyorum.
    cennetkizi, seckin_, Ertugyigit ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

ufukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox
    bugün milliyet Ankara ekinde okudum, arka çantayı ruhsata işletmeyenlere 80 lira para cezası uyguluyorlarmış , bu uygulama karşısında motosiklet satıcıları, satışların düşeceğini dile getirirken, motosiklet kullanıcıları bu durum karşısında rahatsızlıklarını belirtiyormuş.....
    artık neye el atacaklarını şaşırdılar , milletin cebindeki üç kuruşu nasıl alırız derdindeler
    C&T bunu beğendi.

ümit_150_zc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    ben bugun 3 yere gittim..
    önce kagıthane trafik subeye..sordum aslı astarı varmı die..
    evet dedlier yapılması gerekio
    sora makne muhedisine gittim..preje çizim için..konustuk
    dedi 350 tl proje çizimi ama toplu sekilde gidilirse 250 lira preje çizimi hersey ona ait..
    sonra muayene 90 lira..
    ve son iş ruhsatın 2 sayfası degişi 170 lira..510 lira gibi bişey tutuo..
    son olarak bi trafik polisi gördüm sordum olay nedir die.yok dediler böle bişey..bizim bilgimiz yok dediler..hoppalaaa eee napçaz şimdi dedim bilmem dedi
    cennetkizi ve halilom bunu beğendiler.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bunu işletmektense,inada bindirip aynı masrafla yan çanta demiri ve iki adet 45 lt yan çanta alırım takarım araba gibi gezerim oh 90lt bagaj
    can498, Apices, halilom ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Ben polislerle tartışmaayım diye söktüm çantayı taktim sırt çantasını mis gibi oldu.
    RAMİREZ bunu beğendi.

aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    her motosiklet icin, ayni model olsa bile.. ayni canta ve demir icin 1 proje yetmiyormu?

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben de yollarda bekleyen trafikçilere sordum öyle bir şey yok dedi ortada dedikodu gibi geziniyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    çanta var topcase var. Birçok orjinal topcase tek hareketle bağlantı yerinden ayrılıp çıkabiliyor. Yani tadilat kapsamında değerlendirilemez. Ayrıca konu ticari kullanıma mahsus pizzacı kebapçı motorlarına özel olarak yaptırılan kutuları kapsıyor olmalı. Bunlara çeki-düzen verilse bireysel kullanıcılar da sıkıntı yaşamazlar. Ama ülkemizde genel geçer kanun çıkarırlar esas ceza yemesi gerekenler bir şekilde kurtulur,kaskını ekipmanını taşımak isteyen sürücüye ceza kesilir. Eğer bu olay gerçekse ve eğer bir polis sırf bu nedenle benim 30ltlik givi topcase kullandığım için bana ceza keserse mahkemeye gitmek farz oldu. Bunları biraz da basın şişiriyor. Bu haberin aynısı 2012 de de gündeme geldi,kimsenin proje çizdirip ruhsata bişey işlettiği yok. Sanki mevzuattaki herşey harfi harfine uygulanıyor gibi bir izlenim yaratılmaya çalışılmakta. Polislerin bile bu uygulamadan haberi yokken basın sayesinde sönmüş kora benzin döküyoruz. Sonra işbilen! bir memur çıkıyor bir iki ceza yazıyor diye veryansın ediyoruz. Bırakalım dedikodu olarak kalsın bari.
    cennetkizi bunu beğendi.

Ceza 80 tl,işletmek 2000 tl yi buluyor.20 kere yakalansam yine kardayım.yan çanta taksam onada birşey bulurlar
    C&T ve cennetkizi bunu beğendiler.

Apices - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250/Tvs Apache
    Alıntı sefasahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ceza 80 tl,işletmek 2000 tl yi buluyor.20 kere yakalansam yine kardayım.yan çanta taksam onada birşey bulurlar
    Ceza 80 TL ama birde motoru bağlamaktan bahsederler var.Bir hafta içinde proje v.b.işleri zorunlu istiyorlar diyorlar.Doğruysa bu kötüsü olur.Park v.b ücretler insanı çok gerer.
    Diğer taraftan şimdilik yan çanta serbest. Ama 2 gün sonra ne olur hiç belli olmaz canım Türkiyemde.Anladığım kadarı ile sadece buralarda konu açmadan başka kimse birşeyler yapmıyor.Toplanıp ses duyurmak,protesto etmek bence en iyisi olur.
    Başınızı dik tutmak, okumak için eğmenize bağlıdır...

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    proje işini unutun, proje çizen yok.

ayrıca mahkeme kararı var, bizim "topcase"lerimiz basit birer kask taşıma aracı. ticari bir amaç için motor üzerine motorun şeklini şemalini değiştirecek kalıcı bir şekilde monte edilmiş çantalar değil. istendiği taktirde alet gerekmeksizin kolayca çıkarılabiliyor. bu yüzden kapsam dışıdır. ama gel bunu polis memuruna açıkla.

T.C

İZMİR

14. SULH VE CEZA MAHKEMESİ

DEĞİŞİK İŞ NO : 2014/198 D.İŞ

HAKİM : FERİDE BOZKURT 35774

KATİP : HÜLYA KIRYAYLA 116796

İTİRAZ EDEN : BAHRİ UYSAL 108/51 Sokak no:1 d:1 Adnan Süvari mahallesi Karabağlar / İZMİR

KARARINA İTİRAZ EDİLEN: İZMİR TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

İTİRAZIN KONUSU : İDARİ PARA CEZASINA İTİRAZ

Muterizin idari para cezasına itirazını içerir 22/04/2014 tarihli dilekçesinin incelenmesi sonucunda,

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :

Muteriz 22/04/2014 tarihli dilekçesi ile 18/04/2014 tarih HF 372995 seri ve sıra numaralı trafik ceza tutanağı ve geçici olarak trafiğe çıkış izin belgesine itiraz edilmiştir.

İtiraz dilekçesi, trafik denetleme şube müdürlüğüne tebliğ edilip söz konusu itiraza konu idari para cezasına ilişkin belgelerin ve tebligatın tasdikli birer suretinin gönderilmesi mahkememizce istenmiştir.

İzmir valiliği Emniyet müdürlüğünün mahkememize gönderidği 11/06/22014 tarih 80560737 . 17691, (62405) ,4993 sayılı yazı ile itiraza konu idari yaptırım kararına ilişkin belgelerin gönderildiği görülmüştür.

İzmir Valiliği Emniyet Müdürlüğünün gönderdiği yazı ve belgeler ile itiraz dilekçesi incelendiğinde :

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 17/08/2012 tarihli yazısında motosikletlerin arka şasesi üzerinde taşıma kutusu montesi yapıldığına dair tadilat projesinin itirazı ve muayenesinin yaptırıldığının anlaşılması halinde yaptırılan tadilatın aracın belge ve bilgisyar kayıtlarına işlenmesi, yapılan kontrollerde motosiklet üzerinde bulunan taşıma kutularının belgelerine işletmediği tespit edilenler hakkında 2918 sayılı kanunun 32. Maddesine göre işlem yapılması gerektiği belirtildiğinden muteriz hakkında itiraz konusu ceza tutanağı düzenlendiği, araçların imal, tadil ve montajı hakkında yönetmelik hükümlerine göre tadilat ‘’ bir araç üzerinde imalatından sonra veya hizmet süresince aracın niteliğini değiştirecek şekilde yapılan işlem tadilattır ‘’ biçiminde tanımlandığı;

Muteriz tarafından sunulan maliki bulunduğu ve idari para cezasına konu teşkil eden motosikletin arka kısmında bulunan ve salt kaskların konulmasına yarayan port bagajın aracın şasesine monteli olmadığı , basit bir şekilde sökülmesinin mümkün olduğu ,bu hali ile aracın niteliğini değiştircek şekilde bir işlem yapılmadığından , söz edilemeyeceği cihetle muteriz hakkında idari para cezası uygulamasının usul ve yasaya uygun olmadığı anlaşılmakla itirazın kabulüne karar verilip aşağıdaki hüküm fıkrası tesis olunmuştur.

HÜKÜM : Yukarıda izah edilen nedenlerle ,

Muterizin yerinde görülen İTİRAZININ KABULÜ ile idari yaptırım kararının KALDIRILMASINA hüküm edilmiştir.

T.C İZMİR 14. SULH VE CEZA MAHKEMESİ D.İŞ NO: 2014/198 D.İŞ

İzmir Trafik denetleme Şube Müdürlüğünce verilen HF 372995 seri ve sıra nolu trafik idari para cezasının İPTALİNE.

Kararın bir suretinin taraflara tebliğine ;

Dair evrak üzerinde yapılan inceleme sonucunda itiraza konu idari para cezasının miktarına nazaran 5326 sayılı kabahtler kanununun 28/10 maddesi gereğince kesin olmak üzere karar verildi. 19/06/2014.

Katip 116796 Hakim 35774
    can498 ve seckin_ bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250(ABS)'14
    Kimi web sitelerinde yada forumlarda bu emsal kararı ruhsat içinde taşıyın diyorlar ama ceza kesecek polis için hiç bir anlamı yok bu kararın, polisler işkembeden kesmiyor cezayı talimatla kesiyor. Bu ülkede cezayı yersin ödersin sonra hakkını ararsın o da en iyi ihtimalle aylar sürer.
    cennetkizi bunu beğendi.

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    çantayı söküp ayakkabı kutusumu koysak acaba?
    muvodo, kurubuz, serotizm ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

orhanerdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX650F
    Alıntı Apices adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ceza 80 TL ama birde motoru bağlamaktan bahsederler var.Bir hafta içinde proje v.b.işleri zorunlu istiyorlar diyorlar.Doğruysa bu kötüsü olur.Park v.b ücretler insanı çok gerer.
    Diğer taraftan şimdilik yan çanta serbest. Ama 2 gün sonra ne olur hiç belli olmaz canım Türkiyemde.Anladığım kadarı ile sadece buralarda konu açmadan başka kimse birşeyler yapmıyor.Toplanıp ses duyurmak,protesto etmek bence en iyisi olur.
    Çantayı söküp kenara koyarsan motorunu bağlayamaz.
    farcob ve cennetkizi bunu beğendiler.

Kyonari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sarışın Honda CBR600F
    ya arkadaşlar hangi avrupa ülkesi vs bilmemne konuşuyoruz da biz avrupa ülkesimiyiz ki neremiz avrupa abi, sadece konum olarak avrupadayız onun dışında alakamız yok. Motosikletten hiç anlamayan herifin teki yazmış çizmi böyle olacak demiş olmuş çoğu çıkan kanun ve kararda böyle birton saçmalık yok mu zaten herşeyde bir saçmalık var mantıklı iş yaptıklarını hiç görmedim. Sonra sürüncemesini insanlar çeksin.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler