Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Ramazanda daha bir dikkatli olmak gerekiyor !

Motovento
    REKLAM ALANI
    beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Alıntı flame adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tr'de demeseydiniz beğenecektim yazdığınızı.Genel hatlarıyla katılıyorum.Fakat Türkiye'de yazsanız daha hoş olurdu

Bu arada gerek yok böyle atara gider atraksiyonlara.Yaşlı amca el freni çekip iniyorsa sizde sinirliyseniz ve böyle abartılı tepki veriyorsanız,yaşa başa bakmadan dalacaksınız o zaman.O yaşının hörmetini bilmez ise sizede durmak düşmez.Ki bunda sinirlenip kavga çıkaracak birşey yok...Ben hergün menemen dolmuşlarıyla eshot şöförleriyle uğraşıyorum...Öfkeyle kalkan zararla oturur veyahut oturtturulur.
    Katılıyorum fakat zaten inmeyecektim baktım o iniyor . Hakaret sayıyorum kendime ve arkamdan gelip vurması yerine kendimi savunmalıyım . Birde 10 saniye önce otobüsün altında kalma tehlikesi geçirip birde otobüsten inip bana diklenmesi 5 kat sinirlendiriyor . Ama tabiki kavga son çözüm olmalı bu devirdi . Artık mertlik yok . Akrabam balıkesirde yolda bir adamla çarpışıyor , özür dikiyor devam ediyor , bu insan denen it bıçak çekip arkasından gelip bıçaklıyor . Şimdi bitkisel hayatta . Ziyaretine gittik . Oysaki okadar efendi bir insandıki .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı Carl Gustav adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gece saat 01.00 sularında İstanbul-Kuruçeşme Opet benzincisinin içinde otoparkçılar 4-5 yaşlarında bir erkek çocuğunun bacağının üzerinden müşteri otosuyla geçtiler.

Balıkçıdan (Park Fora) çıkan müşteriye otomobil yetiştiriyorlardı.

Çoğunun gözleri kan çanağı (uykusuzluk+susuzluk), dikkat sıfır.

Adam hem Oruç'lu hem otomobil direksiyonunda bütün gün.

Geçen yıllardaki Ramazan'larda;

E-5'de metrobüs durağının yanından geçerken iftara yetişmeye çalışan arkadaşının zart diye kapı açması sonucu benim yaşadığım kaza,

yakın bir arkadaşımıza, iftara 10 dakika kala, sigara krizindeki Tır şoförünün, Gebze'de, döner kavşakta göz göre göre çarpması (ve o arkadaşımın henüz 28 yaşında bir bacağının 3 cm kısa kalması),

bir belediye şoförünün iftara 45 dakika kala Bostancı Minibüs yolunda yönetmenlerimizden birine, hatalı sollamayla kafadan çarpması ve dizinden yaralaması

gibi bir çok hadiseye şahit olduk.

Elbette kimsenin ibadetine karışılmaz, karışılmamalı da.

Fakat bir bilene sormak isterim (misal: Müftülüğe); bu tutulan oruçlar, başka kullara zarar verilmesine neden oluyorsa, halen sevap mıdır?

Kaç gün oruç tutarak 4-5 yaşlarında bir çocuğun bacağının üzerinden geçmek günah olmaktan çıkar?

Yoksa işi sebebiyle bütün araç sürenler seferi olur mu?

Offf ortaçağ'da sıkışıp kalmak çok fena.

Slmlr
    Brkn
    Bazıları vardır akşama kadar boşu boşuna aç gezer. Oruçluyum laan diye bağırmak, çağırmak, küfür etmek nedir?
    Oruç sadece midenin yaptığı bir ibadet değildir ki. Dilin, gözlerin, kulakların bütün bedenin yaptığı bir ibadettir.

Acelesi olan insan iş çıkışı saatlerinde de var ve iş çıkış saatlerinde trafikte nasıl ekstra dikkatli oluyorsak. İftara yakın saatlerde de ekstra dikkatli olmak zorundayız çünkü birileri "X" sebeple dikkatsiz.
    Hani diğer zamanlardaki ve her zamandaki gibi diyoruz ya biz trafikte haksız ve ölü olmayalım diye. işte ondan sebep...
    Göz göre göre olan kazalar her zaman var bir an basiretin bağlanması sebebiyle neler neler sebep oluyor.

Alıntı Carl Gustav adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gece saat 01.00 sularında İstanbul-Kuruçeşme Opet benzincisinin içinde otoparkçılar 4-5 yaşlarında bir erkek çocuğunun bacağının üzerinden müşteri otosuyla geçtiler.
    Balıkçıdan (Park Fora) çıkan müşteriye otomobil yetiştiriyorlardı.

Çoğunun gözleri kan çanağı (uykusuzluk+susuzluk), dikkat sıfır.
    Fakat bir bilene sormak isterim (misal: Müftülüğe); bu tutulan oruçlar, başka kullara zarar verilmesine neden oluyorsa, halen sevap mıdır?
    Uzun yol şoförleri seferilerdir. Yada uzun yola giden ailelerde.
    Yalnız Gece 01:00 sularında nasıl oruç sebebiyle oluyor bu kaza anlamadım bir bilen varsa anlatsın?
    Adamlar her zamanki gibi uykusuzluk sebebiyle bu kazaya sebebiyet vermişler

Kırmızı ışığa uymamak sebebiyle kazaya sebebiyet verip birini öldüren dinen de katil sayılıyorsa. Oruçlu diye hatalı sollama yapmayı bilmem neyi birbirine bağlamak abesle iştigal.
    Yapan kişiler bunu başka sebeple acelesi olsa yine yapar.

Orta çağ falan diye zorlama yapmanın ne anlamı var?
    ARCHANGEL, C@LiMeRO ve DEISIS bunu beğendiler.
    ver gazı... ver çoşkuyu

cx571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R & YBR 125 ESD
    Alıntı tr_select adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne gariptirki bende aşağı yukarı her gün kaza tehlikesi atlatıyorum. Sinyal verip sallamayan, yola atlayanlar... Yol hakkı bende olmasına rağmen kafayı yola çıkartan araçlar... Durak çıkışı soluna bakmadan yola atlayan otobüsler. Ve bu otobüs 3 şetiyli yolun ortasına çıkıyor !
    Her seferinde yanına kadar gelip bayan-erkek bütün sürücülere sayıp sövüyorum aynan yokmu, bakmıyormusun diye... Korna küfür kıyamet alıştım şahsen
    çOK HEYECAnlı oluyor. bende arabaya el kol bilek sallıyom. telefonla konusanlara hele ana avrat griyom.
    Dört Teker Bedenimi, 250R Ruhumu Taşır..!

ARCHANGEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 FAZER 8
    Bu konuyu da oruc'a bağlamak nasıl bir yetenektir aga ya.Eleştiri yaparken insanların ahlaki değerlerine,inançlarına saygılı olmayı da öğrenmek gerek.
    UNdocab ve Salih_T bunu beğendiler.

yiqit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR / X - MT03
    Hazır konu var bende burda anlatıyım geçen bi pide kuyruğuna giricem bende yaklaşık 2 senedir vücut geliştirmeyle uğraşıyorum böyle yok efendim six packler mi ararsın adonis mi ararsın o biçim yani neyse girdim sıraya aldım pideyi eve gelene kadar buz gibi oldu
    ARCHANGEL, pistolpitt, Salih_T ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Alıntı yiqit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır konu var bende burda anlatıyım geçen bi pide kuyruğuna giricem bende yaklaşık 2 senedir vücut geliştirmeyle uğraşıyorum böyle yok efendim six packler mi ararsın adonis mi ararsın o biçim yani neyse girdim sıraya aldım pideyi eve gelene kadar buz gibi oldu
    Komik mi ?

flame - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt-09,Derbi Gpr 125 Nude
    Alıntı ARCHANGEL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuyu da oruc'a bağlamak nasıl bir yetenektir aga ya.Eleştiri yaparken insanların ahlaki değerlerine,inançlarına saygılı olmayı da öğrenmek gerek.
    Bunda kızacak birşey yokki.Sıcakta insanlar zaten gergin.Bir de kan şekeri düşünce hepten deliriyorlar.Ahlaki değerlere yada dini değerlere herhangi bir saygısızlık yok bunda.
    Yamaha Mt09 dıştan modifiyeli içten şimdilik stock :p --------Derbi Gpr 125 Nude,Gianelli Perfomance Exhaust,Athena Air Filter-------- 0(rh)+ (Italian)

Camo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650 F
    + Adam birde sigara içiyorsa içemediği için onunda etkisi oluyor ister istemez....

AsyMeTRiQue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kuyrukta PCX yazıyor, yanına da NS200 yanaştı...
    Dikkatsizlik gibi hususlar oruca bağlanabilir bir nebze susuzluk ve açlıktan ötürü... Ancak asabiyet ve hatta dikkatsizligin bile büyük ölçüde bağlanması gereken şey sigarasızlık... Ben sigara içmeye üniversite çağında başladığım icin öncesinde de sonrasında da oruç tuttuğum icin bunu bariz bir şekilde gözlemleye biliyorum... He o da orucla alakalı neticde sigarayı da oruç tuttuğu icin içmiyor diyebilirsiniz haklısınız ancak oruç tutmayı emreden din aynı zamanda sigarayı da mekruh saymış... Yani ramazan ayında oruç tutan bir tiryakinin sigarasizliktan dolayı agresifliginin ve dikkatsizliginin de faturasını orucu emreden dine değil de bu dinin mekruh saydığı sigarayı kullanan şahsa kesmesi daha doğru bir yaklaşım olur diye düşünüyorum...

Tabi bu bahsettiğim kişinin normal zamandaki agresifligine ve sabirsizligina da değinmek lazım.. yani bu ramazana veya oruca özel bir durum değil... Aylar önce başına gelen olaylar bunu en iyi şekilde kanıtlıyor zaten... Dar ve tek yönlü yol olan bir caddede, sağlı sollu park etmis araçların arasından yokuş aşağı inerken birde bagcilarin klasiği olan her an her sokaktan bir çocuğun firlama ihtimalini de göz önünde bulundurarak hız limitine uygun bir hızla gaza basmadan (yeterince dik oldugundan araç zaten kendisi hızlanıyor) ilerliyorum dikkatli bir şekilde... Arkamdaki araç bi sağa yanaşıyor bi sola beni sollayabilmenin derdinde ki içinden söylemiyorum hızlı gitmeye ne gerek var diye adama sayıyorum içimden ancak henüz bana kornaya basmış değil... Bende iş yerine yetişmeye çalışıyorum mesai bitimine 20 dk kalmış ve haftanın son günü yenibosnadaki merkeze gitmeye çalışıyorum ama firmaninda hep söylediği bir şey var "hiç birşey icin acelemiz yok Lokman insan sağlığı bizim icin daha önemli. Hem senin hem trafikte karsilasacagin diğer insanların... Kurallara uygun kullan aracı yeter." (eczacılık sektorundeyim ) bu sebeple de olsa merkeze yetişmek icin dahi olsa kuraldakinden daha fazla hızlara cikmiyorum ve bir anda önüme yayalar atladı yavasladim bende doğal olarak önümdeki araçla mesafe açıldı derken önümdeki sokaktan bir araç burnu gördüm yayaların geçmesini beklerken arkadaki yapıştı kornaya ve burnunu gördüğüm araçta iyice yola atladı ters yöne (yol tek yönlü) ben ters yöne giden araca dahi hiç bir sinir edinmedim çünkü arkamdaki aracın yayaların geçtiğini gördüğü halde hala kornaya basmasına sinirlendim kafamı dışarı çıkartıp ne var şeklinde işaret yaptım ters yöne giren araca da yol verdim arkamdakine inat... Daha sonra ilerlemeye başladım ve kasıtlı olarak yolun genişlediği yerlerde dahi ortadan ilerledim arkamdaki geçmesin en azından kornaya basmayı durduramaz kadar dedim tabi arkadaki arabayı deli gibi bagirtiyo cokta tin bağıran senin aracın daha sonra baktım korna kesmedi demektir falan yapiyo sağa yanastim yanımdan geçerken yavaşladı ve acelemiz var hızlı gitsene yol vermiyorsan dedi basti gitti sinirlendim ulan o.c bi laf söylüyorsun kaciyorsun bende iki çift söz edicem niye kaciyosun dedim ama hizimi artirmadim ilerde ışıklara takıldı paşam aynı hızda yanına yanastim usulca durdum dondum adama "bak birader burası istanbul burada trafikte herkesin acelesi var... Tek senin acelem yok yani he ölüm kalım meselesini yak dortluleri kornaya basarak ilerle gikim çıkarsa gel tukur yüzüme ama mesele ölüm kalım meselesi değil ise acelesi olan herkese laf edemezsin yol vermedi diye... 20 dk içinde yenibosnada olmam laz benim şirkete yetismem lazım 7 de kapanıyor seninkimi daha acele benimkini şimdi sen şöyle... Acelemin olması çevremdeki insanları riske atarak aşırı hızlı gitmeme sebep mi ? Hayır... Kurallar var ise herkes haddini bilecek sende..." Dedim bu sefer yeşil yandı ve ben hiç dinlemeden yürüdüm...

Bu sabırsız asabi insan benim aracın yerinde olsaydı sizce o yaya yola atladiginda frene mi başardı yoksa kornaya mı? Kornaya basarken de "ben gececem lan" dercesine yayanin üzerine mi sürerdi? Aylar önce olan bu olaydave basbaşımdan geçen benzeri bir cok olayda insanlar oruclumuydu?

Motosikleti
    Alıntı AsyMeTRiQue adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dikkatsizlik gibi hususlar oruca bağlanabilir bir nebze susuzluk ve açlıktan ötürü... Ancak asabiyet ve hatta dikkatsizligin bile büyük ölçüde bağlanması gereken şey sigarasızlık... Ben sigara içmeye üniversite çağında başladığım icin öncesinde de sonrasında da oruç tuttuğum icin bunu bariz bir şekilde gözlemleye biliyorum... He o da orucla alakalı neticde sigarayı da oruç tuttuğu icin içmiyor diyebilirsiniz haklısınız ancak oruç tutmayı emreden din aynı zamanda sigarayı da mekruh saymış... Yani ramazan ayında oruç tutan bir tiryakinin sigarasizliktan dolayı agresifliginin ve dikkatsizliginin de faturasını orucu emreden dine değil de bu dinin mekruh saydığı sigarayı kullanan şahsa kesmesi daha doğru bir yaklaşım olur diye düşünüyorum...

Tabi bu bahsettiğim kişinin normal zamandaki agresifligine ve sabirsizligina da değinmek lazım.. yani bu ramazana veya oruca özel bir durum değil... Aylar önce başına gelen olaylar bunu en iyi şekilde kanıtlıyor zaten... Dar ve tek yönlü yol olan bir caddede, sağlı sollu park etmis araçların arasından yokuş aşağı inerken birde bagcilarin klasiği olan her an her sokaktan bir çocuğun firlama ihtimalini de göz önünde bulundurarak hız limitine uygun bir hızla gaza basmadan (yeterince dik oldugundan araç zaten kendisi hızlanıyor) ilerliyorum dikkatli bir şekilde... Arkamdaki araç bi sağa yanaşıyor bi sola beni sollayabilmenin derdinde ki içinden söylemiyorum hızlı gitmeye ne gerek var diye adama sayıyorum içimden ancak henüz bana kornaya basmış değil... Bende iş yerine yetişmeye çalışıyorum mesai bitimine 20 dk kalmış ve haftanın son günü yenibosnadaki merkeze gitmeye çalışıyorum ama firmaninda hep söylediği bir şey var "hiç birşey icin acelemiz yok Lokman insan sağlığı bizim icin daha önemli. Hem senin hem trafikte karsilasacagin diğer insanların... Kurallara uygun kullan aracı yeter." (eczacılık sektorundeyim ) bu sebeple de olsa merkeze yetişmek icin dahi olsa kuraldakinden daha fazla hızlara cikmiyorum ve bir anda önüme yayalar atladı yavasladim bende doğal olarak önümdeki araçla mesafe açıldı derken önümdeki sokaktan bir araç burnu gördüm yayaların geçmesini beklerken arkadaki yapıştı kornaya ve burnunu gördüğüm araçta iyice yola atladı ters yöne (yol tek yönlü) ben ters yöne giden araca dahi hiç bir sinir edinmedim çünkü arkamdaki aracın yayaların geçtiğini gördüğü halde hala kornaya basmasına sinirlendim kafamı dışarı çıkartıp ne var şeklinde işaret yaptım ters yöne giren araca da yol verdim arkamdakine inat... Daha sonra ilerlemeye başladım ve kasıtlı olarak yolun genişlediği yerlerde dahi ortadan ilerledim arkamdaki geçmesin en azından kornaya basmayı durduramaz kadar dedim tabi arkadaki arabayı deli gibi bagirtiyo cokta tin bağıran senin aracın daha sonra baktım korna kesmedi demektir falan yapiyo sağa yanastim yanımdan geçerken yavaşladı ve acelemiz var hızlı gitsene yol vermiyorsan dedi basti gitti sinirlendim ulan o.c bi laf söylüyorsun kaciyorsun bende iki çift söz edicem niye kaciyosun dedim ama hizimi artirmadim ilerde ışıklara takıldı paşam aynı hızda yanına yanastim usulca durdum dondum adama "bak birader burası istanbul burada trafikte herkesin acelesi var... Tek senin acelem yok yani he ölüm kalım meselesini yak dortluleri kornaya basarak ilerle gikim çıkarsa gel tukur yüzüme ama mesele ölüm kalım meselesi değil ise acelesi olan herkese laf edemezsin yol vermedi diye... 20 dk içinde yenibosnada olmam laz benim şirkete yetismem lazım 7 de kapanıyor seninkimi daha acele benimkini şimdi sen şöyle... Acelemin olması çevremdeki insanları riske atarak aşırı hızlı gitmeme sebep mi ? Hayır... Kurallar var ise herkes haddini bilecek sende..." Dedim bu sefer yeşil yandı ve ben hiç dinlemeden yürüdüm...

Bu sabırsız asabi insan benim aracın yerinde olsaydı sizce o yaya yola atladiginda frene mi başardı yoksa kornaya mı? Kornaya basarken de "ben gececem lan" dercesine yayanin üzerine mi sürerdi? Aylar önce olan bu olaydave basbaşımdan geçen benzeri bir cok olayda insanlar oruclumuydu?

Olay dindar ve dindar olmayan insalara döner gibi oldu.Lütfen saptırmayınız.Olay açık ve net.Oruç gün ışığında herşeyden mahrum kalmak değilmi ?Herhangi bir tiryakiliği olan veya olmayanda cinleniyor.Çünkü hava sıcak...Efendim oruç tutmasınlar çok saldırganlar yada oruç tutmuyor kafirler anlamazlar değil burda konu.İsteyen istediğini yapar.Lakin bu sıcakta açlık susuzluk sigarasızlık vb. etmenler insanları çileden çıkarıyor.Yahu daha öğlen hoca cumadakileri azarlıyordu...Normal bunlar.Biraz daha sakin biraz daha dikkatli olmak lazım.Bunu başka yerlere çekmeye gerek yok...
    Yamaha Mt09 dıştan modifiyeli içten şimdilik stock :p --------Derbi Gpr 125 Nude,Gianelli Perfomance Exhaust,Athena Air Filter-------- 0(rh)+ (Italian)

motorcrus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cıbır
    Kavga en son çözüm olmalı !

Baktım iniyor otobüsten , çıkardım kaskı uçucam direk adama .

bence kavga savaş hiç bir zaman çözüm değildir ;)

ARCHANGEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 FAZER 8
    Bunda kızacak birşey yokki.Sıcakta insanlar zaten gergin.Bir de kan şekeri düşünce hepten deliriyorlar.Ahlaki değerlere yada dini değerlere herhangi bir saygısızlık yok bunda.
    Nasıl bir saygısızlık yok anlamadım! Adam çıkmış utanmadan oruçlu insanla ,uyuşturucu kullanmış yada alkol almış insanı eş değer görüyor aynı fiziksel durumda olduğunu söylüyor.İnsan cahil olurda bu kadar mı olur yani.
    Bir gün mutlaka ...

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    Alıntı yiqit adlı üyeden alıntı Mesajı göster

çok güldüm
    yilmaz0634 bunu beğendi.

Motosikleti
    kanuni GT170
    carfeourun yanından geçiyodum adam oranın otoparkından çıkıyodu beni gördü durdu bende onu görünce biraz gazı kesmişti tam hızlandığım sırada döndü adamın arkasından 2 dk falan gittim yakalayamadım sağa döndü düz gitmem gerekiyodu o an olsa dalardım ancak düşündümde gerek yok be Allahından bulsun bana daha kötü bişeyde yapabilirdi dedim halime şükrettim abi nabıcan bu motor işi böyle.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu konuyu nasıl dindar-dindar olmayan kavgasına döndürdünüz hayret ediyorum.Bizim lafımız dine oruça değil orucu tutarken başkalarının güvenliğini tehlikeye atanlara.30 derece sıcakta aç ve susuz kalmak ister kabul edin ister kabul etmeyin dikkati dağıtıyor insanın sinirlerini geriyor.Bünyesi kuvvetli bir insan en fazla 3-5 gün susuzluğa dayanabilir,zayıf bünyeli bir insan 2 gün susuz kalırsa tahtalı köyü boylar.Bu bilgiler ışığında bu kadar sıcak havada deli gibi terleyen deli gibi dehidrasyona uğramış üstüne 16 saat civarı susuz kalan yani nerdeyse ölüm yolunu yarılamış bir insanın dikkatinin,kafasının yerinde olabileceğini söylemek cidden komik.

Sıcağı geçtik soğuk havalarda bile durum farklı değil.Ben kendimi bildim bileli Ramazan ayında özellikle iftar vaktine yakın insanlar trafikte son derece dikkatsizce araç kullanıyor,kaza tehlikesi ve benzer durumlar farkedilir biçimde artıyor.Zaten bizim Türk insanı genel olarak araç kullanma konusun öküz buna açlık,susuzluk ve sigarasızlıkta eklendimi bu öküzlük en az ikiye katlanıyor.Üniversitede çok iyi hatırlıyorum Ramazan da okul çıkışı şehir içi minibüs-otobüsleriyle eve dönmek tam bir işkenceydi,dikkatsiz kullanan dakka başı kazadan kıl payı dönen iftar vaktine yetişmek için şehir içinde son gaz süren otobüs şöförlerimi istersin,otobüste yer bulamadığı için diğer yolcularla ve şöförle kavga eden tipler mi istersin dakka başı burun buruna gelen arabalar mı istersin açlıktan beyni dönmüş gözü kararmış tren gibi sağına soluna bakmayan yayalar mı istersin....Trafik dışındaki konulara hiç girmiyorum konu dağılmasın diye..Ben kimsenin ibadetine karşı değilim isteyen istediği dine inansın istediği ibadetini yerine getirsin.Ama senin ibadetin benim hayatımı ve sevdiklerimin hayatını tehlikeye sokuyorsa,ibadet yapıyor olmandan dolayı başkalarına karşı saygısız,sinirli kırıcı davranma hakkını kendinde görüyorsan o zaman işler değişir hoop arkadaş dur bakalın ne ayaksın sen diye sorarım.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Boşverin arkadaşlar,insanın günahıda,sevabıda kendine inanmayanın doğrusu da yanlışı da aynı şekilde kendisine göredir.Oruç,alkol,uyuşturu veya o anki yaşanabilecek herşey insanı etkileyebilir.Hatalar olmasa kimse olağandışı sebeplerden ölmez,yaralanmaz veya kırılmaz kimse tarafından.Çok iyi bir hukuk düzenimiz yok ancak mümkün olduğu kadar ona sığınmaya ve kullanmaya çalısıcaz.Beğenmiyorsakta o alanlara girmemeye çalısıcaz yapıcak birşey yok.Hiç kimsenin mükemmel olmadığı gibi devletler kurallarda öyle değil boşu boşuna burada birbiriniz kırmayın.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı emocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alkollü araç kullanmak suç. uyuşturucu kullanarak araç kullanmak suç. Oruçlu ara kullanmak yasak değil .
    Neden ? Kan şekerin düşmüyor mu ? sersem olmuyor musun ? reflekslerin azalmıyor mu ? asabi olmuyor musun ?
    2013 yılı itibariyle anlamını yitirmiş sosyokültürel bir uygulama daha ORUÇ .
    siz hiç doğada oruç tutan bir kedi veya köpek gördünüz mü
    insan beyninin bir BUG ıdır inanma ihtiyacı ve belli ritüellere uyma .
    hele TR De ohooo adam normalda rakısını içer zinasını yapar ama ramazanda oruç tutar
    Ulu Önder Mustafa Kemal'in kurduğu şeriat sonrası tek demokratik devlet olan Türkiye'mde gelişmiş bir absürd kültür daha .

Valla eskiden böyle değildim artık din kelimesini gördüğüm her yerde islamın abeste iştigali konusunda yazmaya ve Önder Mustafa Kemal'i övmeyi görev edindim . ( hakaret içermeden saygı çerçevesinde)
    Sonuna kadar ateistim sonuna kadar islam'ı sevmiyorum .

Gelelim topic başlığına . ramazan da motosiklet kullanmayın sakata gelmeyin
    "madem maymundan geldik şimdi maymunkar neden insan olmuyo" yüzeysellğinde ateizmi savunum bütün dinler tarihini çökerttiğin için çok teşekkürler...

fikrin doğru/yanlış özellikle böyle bir tabu ile ilgili olduğu zaman bir liseli heyecanıyla savunmaya çalışma bence...

Motosikleti
    Alıntı ARCHANGEL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl bir saygısızlık yok anlamadım! Adam çıkmış utanmadan oruçlu insanla ,uyuşturucu kullanmış yada alkol almış insanı eş değer görüyor aynı fiziksel durumda olduğunu söylüyor.İnsan cahil olurda bu kadar mı olur yani.
    Size uzun uzun neyzenlerin nasıl aşk ile Allah'a yaklaştığını,neden ney çalanların şevk ve meşk ile dinleyenlerin huzur ile dolduğunu anlatırdım ama inanıyorum ki anlayıp anlamamazlıktan geleceksiniz...Hangi sıfatla anlatırsın derseniz,Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji ve Ses Teknolojileri(müzikolog/ses mühendisti) bölümü 2007 mezunu olarak.

Ateist,deist veya agnostik filan değilim.Bildiğiniz müslümanım.Ama at gözlüğü takmıyorum.ARAÇA değil AMAÇA tapıyorum.Lütfen yapmayın böyle şeyler.Bizim dinimiz hoşgörü dinidir böyle ayrımcılık yoktur bizde.Herkesin görüşü kendinedir...

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Barkın abi bi yazdı konu nerelere geldi heygidi barkın abi

AsyMeTRiQue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kuyrukta PCX yazıyor, yanına da NS200 yanaştı...
    Olay dindar ve dindar olmayan insalara döner gibi oldu.Lütfen saptırmayınız.Olay açık ve net.Oruç gün ışığında herşeyden mahrum kalmak değilmi ?Herhangi bir tiryakiliği olan veya olmayanda cinleniyor.Çünkü hava sıcak...Efendim oruç tutmasınlar çok saldırganlar yada oruç tutmuyor kafirler anlamazlar değil burda konu.İsteyen istediğini yapar.Lakin bu sıcakta açlık susuzluk sigarasızlık vb. etmenler insanları çileden çıkarıyor.Yahu daha öğlen hoca cumadakileri azarlıyordu...Normal bunlar.Biraz daha sakin biraz daha dikkatli olmak lazım.Bunu başka yerlere çekmeye gerek yok...
    Konu dindar-dindar olmayan insanlara döner demişsiniz de önceki yorumlarda gördüğüme cevap verdim ben ve aslında sizin söylemeye çalıştığınız şeyi söyledim... Yani konunun açılış sebebi din ile alakalı değil insanlar oruç tutmuyorken de sabırsızken kural tanımazken ramazan ayında yapılan hataları yanlışları yine oruca / ibadete çevrilmemesi gerekir diye vurgu yapmaya çalıştım hepsi bu...

Eğer önceki yorumları okuduysanız ateist olduğunu söyleyen bir arkadaşımızın (kesinlikle saygı duyarım, inandığı şeyi kötülemek istemem kötülemedim de) söylediklerine ve arkasından gelen bir iki yorumaydı bu yazdıklarım...

@CEM. aslında Barkın abinin yazdıklarında herhangi bir sıkıntı yok... Doğru şeyleri sorgulamış. Çevremde dini bilgisine güvendiğim kişiler dahi "Oruç tutuyorsun ama, sinirli ve agresif olup karşındakinin bir hatasına küfür veya kırıcı bir tepki veriyorsun. İnsanları bu şekilde kırıyorsan tuttuğun orucun makbul/geçerli olup olmadığını sorgulaman gerekir. İbadet yapıyorum diye çevrendeki insanları kırmaya incitmeye hakkın yok" derler... E sonuçta dinimize göre ne derler yüce yaratan her günahı affeder (tevbe ettiğin sürece) ancak sadece kul hakkını affetmez... Karşında kırdığın-küfrettiğin bir insan ve kul hakkı söz konusu...
    Bütün Sosyal Medya Mecralarında DoganLokman işte... lokmandogan.com

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)