Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites Değiştirirken Ara Gaz Vermessek Ne Olur ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CB125 E
    Herkeze İyi Akşamlar Vites Değiştirirken Gazı Tamamen Kesip Ara Gaz Vermessek Vitesi Attıktan Sonra Normal Gaza Basarsak Herhangi Bir Sorun Yaratabilirmi Ne Zamandır Bu Sorunun Cevabını Arıyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    neden arıyorsun altında motor yokmu dene
    eğer vites yükseltiyorsan amacımız hızlanmak olduğu için gazın kapanması bekle falan filan motor biraz yavaşlar vites yükselttiğinde gerekli hızda olmadğın için motor kerkinir
    kısa süreli bişe olmaz ama bişeyleri aşındıracağı için uzun vadede bişeler olabilir.
    vites düşürürkende dişli karşılığını daha rahat takkk diye ses duymak istemiyorsak ara gaz atmak lazım

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Şu aragaz olayını bir türlü çözebilmiş değilim. Hiç de yapmadım veya yapmaya çalışmadım.
    Nedir bunun elzem olduğu konu onu da anlayamadım.
    Lütfen birisi güzelcene izah edebilir mi zerre bir şey bilmeyen bana?...
    Hem tam olarak ne işe yaradığını hem de tam olarak nasıl yapıldığını.
    Trafikte giderken dur-kalk, fren-gaz, debriyaj çek-bırak bütün bunların arasında bir de aragaz mı çıktı başımıza.
    Nedir bunun olayı?

Debriyajı çektiğinde tekerlekle motor ayrılır. Tekerleğin hızı motorun hızından farklı olur. Vites değiştirdikten sonra ikisinin hızı birbirine yakınken debriyajı bırakarak tekrar motoru tekerleğe bağlamak gerekir. Bu yüzden vites azaltırken hafif gaz açılır, vites arttırırken gaz kapatılır.
    reverse bunu beğendi.

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    @seigen teşekkürler.
    Bunu zaten yapıyormuşum.
    Aragaz gibi konuşulunca daha farklı bir şey çağrıştırıyor sanki, ne bileyim hani 1. viteste kalk, debriyajı çek vitesi 2'ye at, debriyajı bırakmadan şöyle bir gaz ver, debriyajı bırak.
    Olay anlattığın şeyse tamamdır.

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    ara gaz vites düşürürken dişlilerin karşılığını daha rahat bulmasını sağladığı için yapıyoruz öteki türlü taakkk diye ses geliyor

Motosikleti
    Honda CB125 E
    Alıntı canerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ara gaz vites düşürürken dişlilerin karşılığını daha rahat bulmasını sağladığı için yapıyoruz öteki türlü taakkk diye ses geliyor
    Peki Bu Sesin Bir Zararı Varmıdır Motora Ben Yapmıyorum Bu Aragaz Olayını ? Birde 2. Vitesten Sonra Debriyajı Sıkarak Duruyorum ve Vitesi Boşa Atıyorum Buda Sorun Yaratırmı

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Ara gazı vitesin daha sessiz ve rahat geçmesini sağlar. Yapmasak ne olur hiç bir şey olmaz .
    CooLeR bunu beğendi.
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

Tropiksera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda İnnova 125 (2007) Yağı : 10w40 Kask : LS2
    Alıntı CooLeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki Bu Sesin Bir Zararı Varmıdır Motora Ben Yapmıyorum Bu Aragaz Olayını ? Birde 2. Vitesten Sonra Debriyajı Sıkarak Duruyorum ve Vitesi Boşa Atıyorum Buda Sorun Yaratırmı

debriyaja basarak durmak balataları sıyırmak demekdir ki hondanın debriyaj balataları pahalı ben 70 liraya aldım.orjinallari 40.0000km ye kadar gidiyor. bunları göz önünde bulundur.
    durmak istiyorsan 5-10 km hızda durmaya yakın debriyaja basabilirsin.

Ara gaz olayına gelincesi biz neden ara gaz vererek vites yükseltip, vites düşürüyoruz hiç mantıksal düşünemiyorsunuz ?
    tamam hadi vites yükseltirken ara gaz verilmeyebilir ama,
    vites düşürken motor yüke biniyor buda çark başlarını yiyebilir, aşındırabilir. bu yüzden ara gaz vererek vites düşürüyoruz ki çarklar birbirine otursun.
    Nefesime gücü bahşet mevlâ , bir kuç daha atsam olur evvel Allah.

Motosikleti
    Honda CB125 E
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ara gazı vitesin daha sessiz ve rahat geçmesini sağlar. Yapmasak ne olur hiç bir şey olmaz .
    Teşekkür Ederim Valla Bir şey Olucak Diyerekten Vites Attırmıyordum 1.Vites 20 Km/H Devam Ediyordum Öğrendiğim İyi Oldu Teşekkür MT Ailesi

Motosikleti
    Mondial 150mr Vulture.
    Kamyon mu ara gaz verelim.?

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Vites geçişlerinde ara gaz vermek zevkine kalmış, ama ışıklarda mutlaka 5 kere ara gaz vermelisin

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Ayip olur...

Ayrica yaglama ile alakali bir durumda soz konusuymus (tamamen uyduruyorum) o yuzden tavsiye ediyorlar..
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)