Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Genel sağlık sigortası

Motovento
    REKLAM ALANI
    tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Aramızda Herhangi bir Sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan(ssk, bağkur vs.), sağlık sigortası olmayan arkadaşlar vardır muhakkak.
    Allah(c.c) kaza bela göstermesin, lazım olursa diye sağlık sigortalı olmakta fayda var.
    Bu yüzden Genel Sağlık Sigortası sistemini bilgim dahilinde, dilimin döndüğü kadarıyla anlatayım.

NEDİR BU GENEL SAĞLIK SİGORTASI?
    Devletin sağladığı, yeni çıkan kanuna göre, Herhangi bir sigortası olmayan kişiler için (SSK, BAĞKUR vs.) mecburi olan bir sağlık sigortası sistemidir. Kısaca GSS denir.

Öncelikle gelir gurubu tanımlamalarını yapalım:
    kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 3 te 1 inden az ise bu aileye/ kişiye muhtaç denir.
    kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 3 te 1 i ile asgari ücret arasında ise bu kişi/aile 1. gelir gurubuna dahil olur. Birçoğumuz bu gelir gurubuna gireriz.
    kişi başına düşen gelir, asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı ise bu kişi/aile 2. gelir gurubuna dahil olur.
    bunun üzerinde gelir sahibi kişiler ise 3. gelir gurubuna girer (bu kadar gelir sahibi olup ta sigortalı olmayan var mıdır bilemem)

muhtaç aile veya kişiler:
    sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmayı sağlayan Yeşilkart alma hakkına sahiptirler. Yeşilkart uygulaması ilerleyen tarihlerde kalkacak ve muhtaç kişilerin GSS primleri devlet tarafından ödenecektir.

1. gelir gurubuna dahil olan aile veya kişiler:
    Ailedeki 18 yaş üstü kimseler, ayda asgari ücretin 3 te 1 inin %12 si kadar bir bedel ödeyerek sigortalı olurlar. Bu rakam günümüzde 30 TL civarındadır. 18 yaşın altındaki kişiler ise anne veya babalarından biri GSS li ise sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanır.
    Anne veya baba SSK lı veya BAĞKUR lu diyelim. 18 yaş üstü bir erkek çocuğu eğer yükseköğrenim görmüyorsa anne veya babanın sağlık sigortasından faydalanamaz. bu kişi tek başına GSS ye müracaat edip 30 TL ye sigortalı olabilir.

2. gelir gurubu için de aynı uygulama geçerlidir lakin bu gurubun GSS primleri ayda asgari ücretin %12 si üzerinden hesaplanır.

NASIL BAŞVURULUR?
    Bağlı bulunduğunuz Kaymakamlığa giderek Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Hakkınızda Kamu araştırması ve gelir tespiti yapılacaktır (Her Kaymakamlığın kendine has bir araştırma sistemi vardır). Daha sonra buradan alacağınız belgeyi (hemen verilmez) bağlı bulunduğunuz SGK ya (Beşiktaş/fındıklı SGK, Gaziosmanpaşa SGK vs.) götürüyorsunuz. Belgenizdeki tarihten ( İdare Kurulu Kararı tarihi ) 1 ay sonra sağlık sigortalı oluyorsunuz.

SİGORTALI İŞTE ÇALIŞIRKEN AYRILANLAR
    SSK lı bir işte çalışıyorsunuz diyelim. bir zaman sonra işten ayrıldınız. SSK, son prim ödenen günden itibaren 60 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanmanıza olanak sağlar. daha sonrası için GSS yaptırabilir, SSk lı bir işe başladığınızda tekrardan SSK dan faydalanmaya devam edebilirsiniz.

NOT: GSS sistemi bir emeklilik sistemi değildir. ödediğiniz primler sadece sağlık hizmetlerinden faydalanmanıza olanak sağlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Son derece önemli ve kişiler/üyeler/motorcular için faydalı bir konuya değinmişsin..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    mecburi imiş. ben şu an ailemle kalıyorum, işsizim, ayda 30tl bunamı vericem bide. tamam sağlık herşeyden önemli ama olmayan paranın neyini veriyim.

düzeltme : ben 2. gelir grubuna giriyorum. ayda 90tl ödemem lazımmış yani. hiç gülüceğim yoktu:D
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Aşağıdaki linkte;

Motorcu kardeşimiz, sigortasının olmadığını ve

kaza sonrası ameliyat olabilmek için , annesinin;

kredi kartından birkaç milyar TL.

gibi bir para çekerek

hastane veznesine yatırdığını yazıyordu.

SGK önemli bir konu vede kanayan bir yaradır.

Sigorta olmak veya olmamak ise ''sakal bıyık'' hikayesidir..

http://www.motosiklet.net/forum/moto...c-olaylar.html
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosikleti
    Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aşağıdaki linkte;

Motorcu kardeşimiz, sigortasının olmadığını ve

kaza sonrası ameliyat olabilmek için , annesinin;

kredi kartından birkaç milyar TL.

gibi bir para çekerek

hastane veznesine yatırdığını yazıyordu.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...c-olaylar.html
    okudum bunu ama ayda 90tl mümkün değil benim durumumdaki birisi için. dediğim gibi olmayan paranın neyini veriyim ki benim durumumda olan yüzbinlerce insan var. tabi devletin vatandaşını düşünme gibi bir görevi olmadığı için normal karşılıyorum
    ayrıca ayda 90, yılda 1080tl eder. bir yılda o kadar sağlık masrafım olurmu benim emin değilim. şimdiye kadar olmadı en azından.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    okudum bunu ama ayda 90tl mümkün değil benim durumumdaki birisi için. dediğim gibi olmayan paranın neyini veriyim ki benim durumumda olan yüzbinlerce insan var. tabi devletin vatandaşını düşünme gibi bir görevi olmadığı için normal karşılıyorum
    ayrıca ayda 90, yılda 1080tl eder. bir yılda o kadar sağlık masrafım olurmu benim emin değilim. şimdiye kadar olmadı en azından.
    Yerden göğe haklısın Runemagick..

Çünkü sen, devletin okulunda okumuş ve öğretmen olmuşsun.

Mezuniyetini takiben hemen işe girmeli ve insanları yetiştirmeli eğitmeliydin.

Bu durumun olmaması devletin ayıbıdır.

Senin öyle veya böyle sigorta olman gerekmektedir.

Hem sağlık açısından hem de motosiklet sürücüsü olman sebebiyle..

Bu ve benzeri durumlar nedeni ile yukarıdaki yazımda;

diye yazmıştım.

Haklısın kardeşim.. Hemde yerden göğe kadar haklısın..

Temennim;

En kısa zamanda sen ve senin gibi durumda olanlar ;

Branşları ile ilgili işe başlar, Sigortalı ve çalışan biri olarak'da gereği gibi yaşamlarını sürdürürler.

jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    bir sişe serum parası......

bence çok yararı olabilir güzel bir konu olmuş
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

Mecburi tutulup 1. guruba giren adamdan her ay 30Tl alınıp uygulansa sağlıklı adam hasta olur. Bir seferlik kayıt ücreti diye geçse tamam.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ben burada normal sigortanin yanisira bir de ozel bir sigorta yaptirdim.
    Ben bir faydasini görmedim ama hanim gördü.
    Hastalik durumunda sagladigi faydalarin yanisira, ölmem durumunda yaklasik 1milyon euro tutarinda tazminat alacak geride kalanlar.
    Iyi bisey ama
    tavsiye etmem.
    Hergün hidrolik hortumunu kontrol edip öyle biniyorum arabaya-motora.
    Yengeniz, her an bir atraksiyon yapip, bir milyonu götürebilir.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Araçlarda'da benzer durum sözkonusudur.

Zorunlu Trafik Sigorta Poliçesi ; adı üstünde zorunlu..

Kasko Sigorta Poliçesi; keyfe keder ve isteğe bağlı..

İnsanoğlu dünyaya geldiği anda; adı herneyse

Zorunlu Hayat/Yaşam/Sağlık Sigortası devreye

girmelidir.

Bu anayasal hak ve sosyal devletin gerekliliğidir..

Motosikleti
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hastalik durumunda sagladigi faydalarin yanisira, ölmem durumunda yaklasik 1milyon euro tutarinda tazminat alacak geride kalanlar.
    Iyi bisey ama
    tavsiye etmem.
    bayan değilim ama kuma gelebilirim:D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:36 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:34 ----------

Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araçlarda'da benzer durum sözkonusudur.

Zorunlu Trafik Sigorta Poliçesi ; adı üstünde zorunlu..

Kasko Sigorta Poliçesi; keyfe keder ve isteğe bağlı..

İnsanoğlu dünyaya geldiği anda; adı herneyse

Zorunlu Hayat/Yaşam/Sağlık Sigortası devreye

girmelidir.

Bu anayasal hak ve sosyal devletin gerekliliğidir..
    aynen. hastaneye gidebilmek için illa sigorta yaptırmam yada çalışmamın gerekmemesi lazım. devlet benim hayatta kalmamı, sağlıklı yaşamamı sağlamayacaksa ne iş yapıcak başka. asfalttan, 3.köprüden, büyük büyük binalardan önce bunu yapması lazım.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

3.ncü köprüde olur 5.nci köprüde . Anadolu'da 1000 yıllık devletiz.

25 yılda teröre; yani avrupa kraliyet ailesinin kasasına , silah baronlarına,

imf'ye, dünya bankası'na gönderdiğimiz para 500 milyar dolar

Zamanla herşey düzelecek karamsar olmamak lazım. İyimser olmak için'de

tünelin ucunda ışığın görülmesi lazım.

Kişiler öncelikle ben değil biz dediği ve şahsi çıkarlarını geri plana öteledikleri

zaman; hayal olarak değerlendirdiğimiz çok şey gerçek olacaktır..

Vatandaş olarak da temennimiz budur.

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Bu sigorta ilk çıktığında bir de cezası vardı. Olmazsan 1500 tl mi ne ceza diyorlardı. Yahu bu ne iştir?

Neyse yazmıyayım. Yazdıkça sinir basıyor...
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Birkannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Iyi bisey ama
    tavsiye etmem.
    Abi yengesi neyse çoluk çocuğada dikkat et
    Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    ayda 90 tl ye güzel bir özel sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı tomass adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ayda 90 tl ye güzel bir özel sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz.
    30 TL ye olabilir misin peki?

emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Devlet sağlık ve eğitim hizmetlerini ücretsiz sağlamalıdır. Sosyal devlet olmak demek budur.

Bezirgan devlet ise bizimkisidir. Biz kazız, devlet de yoluyor. Ülke market yönetilir gibi yönetiliyor. Benim refahımın hiçbir önemi yok, gücü elinde tutan grupların keyfi yerinde olsun yeter.

Yapmak istedikleri şey yavaş yavaş alıştırıp sosyal güvence sistemini tamamen özelleştirmek.

Yeşil kart yandaş karta dönüştüğü için bunlar oluyor doğal olarak...

Devletin sunduğu sağlık hizmeti karşılığında para istemesini doğal karşılıyorsak, artık bizim için yapılacak bir şey yok demektir. Ne olsa yeriz...
    Ağır metal insanı...

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    özel sağlık sigortası gelir seviyesine göre fazla gelebilir eğitim seviyesine göre gereksiz gelebilir ancak insan başına gelmeden kıymetini anlamıyor , anladığında ise geç kalmış olduğundan fayda etmiyor.

herkesin günümüz şartlarında yaptırması su götürmez bir gerekliliktir.
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 milyar vergi ödüyorum yıllık, bir de ayrıca para mı ödeyeceğim KArşılığında devlet bana hiç bir şey vermiyor, hizmetlerinden de, benim paramla saltanat sürmelerinden de, yandaşlarına dağıtmalarından da memnun değilim..
    hesabını bana mı soruyorsun

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Eğitim ve sağlık en temel gereksimlerdir, bunlar vatandaşlık hakkıdır para alınamaz. Adam ayda 30 tl veremiyorsa ona " öl o zaman" diyebilen bir devlet olabilir mi ?. Bizim devletimiz diyor işte. Adam zaten gariban , aç yaşıyor, eline ayda 200 tl para geçiyor ( üçte bir) nasıl versin 30 lirayı ? Garibandan alacağın aylık 30 lirayı , benzinin litresine 1 kuruş zam yaparak çok rahat çıkartabilir bu devlet. Ama olmaz , adamın ciğerini sökecekler mutlaka.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler