Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

motosikletlerde EKSOZ MUAYENESİ !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Omicron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    Alıntı ufuktan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tarım ve orman traktörleri, motosikletler ve mopedler egzoz emisyon muayenesine tabi değildirler.

• Trafikte seyreden tüm motorlu araçlar, 10 yaşından sonra her yıl egzoz emisyon muayenesi yaptırmak zorundadır.

böyle de bi tezat var hangisi doğru acaba?
    AKILLILAR DÖVÜŞMEDEN KAZANIR, cahiller kazanmak için dövüşür

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    Alıntı Omicron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle de bi tezat var hangisi doğru acaba?

tezat değil her şekilde motosiklet muayeneden muaf ...

örneğin otomobil 10 yaşına kadar 2 yılda 1 muayene ise 10 yaşından sonra yılda 1 kez egsoza girecek demek isteniyor

unsaloc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pegaso650-Cbf150-KLE500-F650GS
    Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı

"Tecrube, limitlerini bilmektir"

victorist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı unsaloc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu 08/07/2005 yılındaki yönetmelikmiş yani değişmiş olabilir

Motosikleti
    Alıntı victorist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu 08/07/2005 yılındaki yönetmelikmiş yani değişmiş olabilir
    Benimde aklıma ilk gelen o oldu , mesajımı belkide yönetmelik değişmiştir diye editlemeye hazırlanıyordum.Bunu araken 2003 teki yönetmeliğin iptali konusundaki gazeteye ulaşmıştım ama 2005 te yayınlanan yönetmeliğin iptali ile ilgili birşey gözüme çarpmamıştı biraz daha araştırmak lazım ;)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:51 ----------

Araştırdım birde 2009 tarihli yönetmelik buldum ;
    http://www.resmi-gazete.org/tarih/20090404-5.htm

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Alıntı unsaloc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde aklıma ilk gelen o oldu , mesajımı belkide yönetmelik değişmiştir diye editlemeye hazırlanıyordum.Bunu araken 2003 teki yönetmeliğin iptali konusundaki gazeteye ulaşmıştım ama 2005 te yayınlanan yönetmeliğin iptali ile ilgili birşey gözüme çarpmamıştı biraz daha araştırmak lazım ;)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:51 ----------

Araştırdım birde 2009 tarihli yönetmelik buldum ;
    http://www.resmi-gazete.org/tarih/20090404-5.htm
    Bu durumda motosikletlere egsoz muayenesi görünmüyor.Devam demekki
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    3 ay once sattıgım motorumu vizeye soktum. özellikle sordum gerekiomu diye tüv yok hayır istenmiyor dedi. bu resmi gazeye sayfasından bi cıktı almak lazım polise gostercen.

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    herkes kafasına göre bir şeyler söylüyor valla.15 gün önce motoru fenni muayeneye soktuk hiç egzoz muayenesinden bahsetmediler.ama arkadfaşlarında dediği gibi otomobil ve diğer araçlara hemen soruyorlar ve olmayanları tuvtürk istasyonundaki egzoz muayenesine sokuyorlardı..
    e bu işin bilirkişisi ve yetkilisi tuvtürk olduguna göre ve onlarda aracı muayeneden geçmiştir diye bandrol yapıştırıyorlarsa başka ne demeli.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Motosikleti
    VN 800
    arkadaşlar... arkadaşlar...
    geçen hafta itibariyle (18/06/2010) motorumu muayene soktum. orda özellikle yetkiliye bu konuyu sordum. motosikletlerde egzos muayenesinin olmadığını ifade etti. zaten yeterince sıkıntılarımız var bide egzosu çıkarmayın.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    En son AKUSTİK arkadaşımız ve daha önce igfade edenlerin belirttiği gibi, ben de ilgili kaynaklardan kesin öğrendim ki:

Motosikletlerde egzoz muayenesi yoktur.

Bu kadar basit bir konuyu tam bir karmaşa haline getirdik ya helal olsun bize

Motosikleti
    HONDA CBR 125 R
    motorlarda egzos muanesı yoktur arkadasım... daha dun muaneye gıtdım ve sordum adam hyr motorlarda olmaz dedı ...!!!
    M.KEMAL ATATÜRK gibi Onurlu Olmak Bir Ömür Sürer,Artistlik İse ''One Minute''!!!

Motosikleti
    gt250comet
    egzoz muayenesi olsa bile bunu normal muayenede isterler, eğer yaptırmazsan ağır kusur olarak muayeneden geçemezsin? yani egzoz için ayrı bir evrak yoktur ki? muayeneden geçmişse egzoz muayeneside vardır :S ben mi yanlış biliyorum acaba?

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Arkadşımla beni geçen sene yolda kapışıp kendine yediremeyen bir Yunus ( çok kafa çıktılar sonradan ) çevirmişti. Evrakları falan sordu, biz de her şey tam olduğu için gayet geyik davranıyorduk. Sonra tutturdu egzoz pulu diye. Güldük ettik, baktık ciddi. En sonunda merkezi aramıştı ve ikna olmuştu.

YOK BÖYLE BİR UYGULAMA ARKADAŞLAR. Sadece arada korkutmak isteyen polisler kullanıyor.

Bence kulansınlar da.

Sözüm meclisten dışarı ama;

Daha ekzoz muayenesinin olup olmadığından bihaber olanlar şöyle motorcuyum böyle motorcuyum diye geçinmesinler geçineceklerse de ceza yesinler. Sen bilmezsen ben mi koruyacağım senin hakkını? Avrupa'nın bir çok yerinde de bildiğim kadarıyla sadece fabrika çıkış değerleri üzerinden bir uygulama var. Yani sonrasında yine kontrol edilmiyor. Sadece belli değerin üzerindeki makinaları satamıyorsunuz, trafiğe çıkış izni verilmiyor.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Carbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yol verdim gitti.
    İnternette yazılana göre böyle bir uygulama yok ama neden yok onu anlamış değilim.

Motosiklet suyla çalışmıyor ya.Bu da arabaların yaktığı benzini yakıyor.Hadi 150CC civarını geç +600CC motosikletler bir araba kadar benzin yakıyor aynı zamanda çok daha fazla devir çeviriyorlar.En azından büyük hacimlilere olmalıydı.20 lira bir şey değil...

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    04.04.2009 tarihli resmi gazteye göre ek 1 de yer alan maddelere baktıgımızda gerek yok gözüküyor==> http://www.alomaliye.com/2009/egzozgazi_emisyonu.htm

Motosikleti
    Alıntı harun27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    04.04.2009 tarihli resmi gazteye göre ek 1 de yer alan maddelere baktıgımızda gerek yok gözüküyor==> http://www.alomaliye.com/2009/egzozgazi_emisyonu.htm
    Yukarıda yazmışım zaten

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Tüvtürk sitesinde egzosta tip onayı, hasar ve kaçak durumlarına bakılıyor. İnternet üzerinden az önce randevu aldım, otomatik sistem olduğu için araç tipine bakmaksızın emisyon kontrolu varmış gibi işlem yapıyor. İyi valla bi de onunla uğraşalım.

allpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    Egzoz çıkışında db killer olmayan yada orjinalinde olup söktüyseniz muayeneden geçemeye bilirsiniz. benim egzozda da yok muayene kadar bir şeyler ayarlamak gerekli, basit bişey zaten.

Grhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    http://www.arac.muayenesi.com/muayen...rultu-yag.html
    Madde 825 te motosiklet ibaresi geçmiyor ama diğer hemen hemen her maddede geçiyor. Anladığım kadarıyla motosikletin muayeneden geçmesi için emisyon gerekmiyor, ancak trafik açısından gerekiyor...
    Dumanla haberleşmeye son.
    Her yer DUMANSIZ HAVA SAHASI

allpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    evet tabloda motosiklet var, egzoz gürültülü çalışırsa ağır kusurmuş.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler