Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

10 Nisan '10 - Yoros Kalesi Video ve Fotoları

Motovento
    REKLAM ALANI
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bir haftasonu kaçamağında daha sizlerleyim efendim

Bugün vakit bolluğundan kafamda herhangi bir plan olmaksızın Beykoz'a doğru sahilden giderken buldum kendimi..

Tabelaları takip ederek Yoros Kalesi'ne doğru yol almaya başladım..
    Öncelikle Yoros Kalesi hakkında biraz bilgi:

Kaynak: wikipedia

Kaynak: wikipedia(1838 yılında kalenin temsili çizimi
    Yoros kalesi İstanbul'da Anadolukavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma kaledir. İmparatorluk zayıf düştükten sonra Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun süre onların elinde kalmıştır; bu yüzden bir Ceneviz kalesi olduğu inancı doğmuştur. Kalenin kapladığı alan İstanbul çevresindeki diğer bütün kalelerin kapladığı alandan çok daha büyüktür. İç kesimdeki kulelerin bazıları hâlâ iyi durumdadır ve duvarlarda Yunanca yazıtlar göze çarpar.

Adının nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. "Kutsal yer" anlamına gelen Hieron'dan geldiği görüşü oldukça yaygın olmakla birlikte, antik çağ tanrılarından Zeus'un sıfatı olan "uygun rüzgarlar" anlamına gelen ourios'tan geldiği de iddia ediliyor. Ayrıca Yoros adının doğrudan doğruya "dağ" anlamındaki oros'tan geldiği de düşünülmektedir.
    Kaynak: Wikipedia
    Çok fotoğraf çekemesem de Anadolu Kavağı'na gidildiğinde uğranması gereken yerlerden birisi olarak aklınızda bulunsun diyerek fotolara geçiyoruz..
    Not: En altta da dönüş yolunda çektiğim kısa ve kötü bir video var

Gidiş yolunda pek fazla (aslında hiç ) foto çekemesem de kaleye vardığımda şekildeki gibi bir manzarayla karşılaştım..Beykozlu gençler motosikletleriyle mangal yapmaya gelmişler YAnıma gelip birlikte gezelim abi buralarda oturuyorsan dediler..Kendileri her haftasonu buluşup geziyorlarmış..
    Ehliyetleriniz var mı dedim, çoğumuzun var dediler
    motosiklet.net e gelin dedim bende
    ...git dedi gel dedi...öeehh

Bu ve bir üstteki fotoğrafta Yoros Kalesi'nden İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e çıkış noktasını görüyorsunuz, Romalılar oldukça müstahkem bir mevkiiye kurmuşlar kalelerini..

Kale burçlarından birisinin içeriden görüntüsü, yakın foto çekmek isterdim ama duvarları ilan-ı aşk cümleleriyle dolu, iğrenç..

Az önce durduğum yerden arkamı dönünce karşıma çıkan manzara..Müthiş değil mi?

Görüldüğü gibi insan kaynıyor içerisi
    Bu arada mekandakilerin yarıdan fazlası turist, bizimkiler ortalığı çekirdek pislikleriyle doldururken yabancılar efendi efendi fotoğraf çekiyorlardı..

Arka fonda burçlar ve sol tarafta kalenin "ayakta kaldığı kadarıyla" surları..

Kaleden güneye, Levent/Maslak taraflarına doğru bakıldığında karşılaşılan güzellik..Sol arka planda berbat gökdelenler bu resmi bozmuyor mu sizce de?

Az önce insanların durduğu yer ve benim foto çektiğim kale içine duvardaki aha bu yarıktan giriliyor, bakarsan İstanbul'dasın ama ne bir restorasyon ne de bakım var..Ana kapı pislik ve ottan dolayı girilemez haldeydi..

O da nesi?
    coq? Duydun mu? Tam PS lik..

Video: http://www.akilli.tv/video/483223/yo...l-mct-250.aspx

Cep telefonuyla çekildiğini bildireyim önceden

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Koy süpermişş.. Orada olmak vardı be.. Tebrikler..

siyahatmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM HD 200 EVO
    Çook tehlikelisin Osbourne. Helal olsun...
    Yollar size, sizler Allah'a emanet.....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki er6-n
    Gidilesi-görülesi bir yer daha öğrenmiş oldum.
    Teşekkür ediyorum...

Motosikleti
    Var
    Alıntı okanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Koy süpermişş.. Orada olmak vardı be.. Tebrikler..
    Aklımdasın sen, motorunu hayırlısıyla alınca haber ver bana

Alıntı siyahatmaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çook tehlikelisin Osbourne. Helal olsun...
    Ateş olsam cürmüm kadar yer yakarım hacı abi

Motosikleti
    HONDA CBR 600F
    Maşallah. mükemmel. kazasız belasız nice gezilere...

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Ellerine saglik Engin..
    Benide oralara götürecekmisin??????

Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kale burçlarından birisinin içeriden görüntüsü, yakın foto çekmek isterdim ama duvarları ilan-ı aşk cümleleriyle dolu, iğrenç..

Bu arada mekandakilerin yarıdan fazlası turist, bizimkiler ortalığı çekirdek pislikleriyle doldururken yabancılar efendi efendi fotoğraf çekiyorlardı..[/B]
    Bu yazdiklarin dikkatimi cekti..

Burc lari degilde agaclari cek diyecegim ama agaclarada caki, bicak la kalp ler yada bas harfler yazmak gibi harika bir huyumuz var..

Bu cekirdek olayida cok basit..
    Ben sana anlatayim..
    Bizim insanimiz kücük yasta ögrenir bu cekirdek olayini.. Yemesini..
    Bu ecnebilerin böyle bir huyu yok..
    Beceremiyor beceriksizler..
    Size saka gibi gelebilir simdi bu..
    Ama gercekten böyle..
    Bir alamana ver kabak cekirdegini disleri ile acabilirse gelin bana istediginizi söyleyin..
    Belki 100 alamandan bir tanesi becerir bu isi..
    Beceriksiz adamlar napalim..
    Ben cok sahit olmusumdur
    aaaaaaa nasil aciyorsun onlari dislerinle
    Tövbe tövbe
    Olay bu Engin cigim
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    ben ilk gittiğimde bi hoş olmuştum buraya....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    Var
    Alıntı remzi_39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ellerine saglik Engin..
    Benide oralara götürecekmisin??????

Bu yazdiklarin dikkatimi cekti..

Burc lari degilde agaclari cek diyecegim ama agaclarada caki, bicak la kalp ler yada bas harfler yazmak gibi harika bir huyumuz var..

Bu cekirdek olayida cok basit..
    Ben sana anlatayim..
    Bizim insanimiz kücük yasta ögrenir bu cekirdek olayini.. Yemesini..
    Bu ecnebilerin böyle bir huyu yok..
    Beceremiyor beceriksizler..
    Size saka gibi gelebilir simdi bu..
    Ama gercekten böyle..
    Bir alamana ver kabak cekirdegini disleri ile acabilirse gelin bana istediginizi söyleyin..
    Belki 100 alamandan bir tanesi becerir bu isi..
    Beceriksiz adamlar napalim..
    Ben cok sahit olmusumdur
    aaaaaaa nasil aciyorsun onlari dislerinle
    Tövbe tövbe
    Olay bu Engin cigim
    Valla virüsler vardır ya hani..Yaşamak için bulunduğu ortamı kendine benzeterek sürekli çoğalan çoğalan ve çoğalan..Aynen onlar gibiyiz biz..

Bu arada elbette gideceğiz

Alıntı gkhnkzy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maşallah. mükemmel. kazasız belasız nice gezilere...
    Eyvallah

Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben ilk gittiğimde bi hoş olmuştum buraya....
    Evet, gerçekten ilk kez gidildiğinde bir tuhaf oluyor insan...Hem yüksek, hem müthiş manzara..
    Gidilesi yerlerden..

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    engın harka bır yere gıtmişsin sana dıyeyım mayısa kadar hazırlıklı ol o kadar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ybr 250, işallah 2012'de Kawasaki Versys
    arkadaşım güzel gezi yapmışsında, turistlerin efendice gezip fotoğraf çektiğini yazıp, Türk milletinin çekirdek kabuklarını yere attığını söylemişsin, bu sözünü beğenmedimsen git bakalım avrupaya yunanistana git bakalım osmanlı miraslarını yıkıyorlar, hiç bakım bile yaptırmıyorlar, bizim miraslarımıza sahip çıkmayan avrupalalıları savunacağına kendi milletinin yanında olmanı tercih ederim

Motosikleti
    Var
    Alıntı edremitli10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım güzel gezi yapmışsında, turistlerin efendice gezip fotoğraf çektiğini yazıp, Türk milletinin çekirdek kabuklarını yere attığını söylemişsin, bu sözünü beğenmedimsen git bakalım avrupaya yunanistana git bakalım osmanlı miraslarını yıkıyorlar, hiç bakım bile yaptırmıyorlar, bizim miraslarımıza sahip çıkmayan avrupalalıları savunacağına kendi milletinin yanında olmanı tercih ederim
    Yalan mı söyleyeyim??

Ne gördümse onu yazdım..
    Sen beni oraya buraya yollayacağına git bir bak bakalım kendi ülkendeki kalıntılara ve eserlere..Kim ne yapıyor, kendin gör..

Bu kadar provokatif mesaj yazmanı da ben tercih etmiyorum açıkçası..

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
     MT Site yönetimi uyarı mesajı.
    Uyarı Sebebi:  Polemik unsuru mesajlar silinmiştir.Tekrarı halinde gerekli yaptırım uygulanacaktır!
     Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
     Foruma üye olan herkes forum kurallarını kabul etmiş sayılır.
     Forum Kurallarını okumak için tıklayın..
     Şikayetleriniz için tıklayın

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    cok guzel gezmışsınız,motor nereye cekıyorsa oraya gıtmek eglencelıdır herzaman. bunu bı kez daha gormus olduk.guzel yerler tarıhı mekanlara olan ılgınızıde takdır edıyorum.yalnız bu tartısma bıraz tatsız olmuş ınsanımızın kırlettıgı tarıhıne sahıp cıkmadıgı o kadar cok yer var ki?bızım ınsanımız tarıhıne falan sahıp cıkmıyor benım gordugum cogu tarıhı eserde madde bagımlıları,ayyaşlar,kımsesızler yasıyor bulundugum yerde bır cok tarıhı eser olan yer var aspendos harıc bu gıbı yerler hem amacının dısında saklanma sote mekan olarak kullanılan yerler olarak gecıyor ınsanlar gıtmek ıstesede aılelerıyle bu gıbı yerlere gezı yapma geregı duymuyor.kım nederse desın ben ınsanlarımızın tarıhe saygı duymadıgını dusunuyorum....

Motosikleti
    Var
    Alıntı askon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    engın harka bır yere gıtmişsin sana dıyeyım mayısa kadar hazırlıklı ol o kadar
    Hayırdır Sinan usta?
    Önceden haber ver ama..

Alıntı huska adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cok guzel gezmışsınız,motor nereye cekıyorsa oraya gıtmek eglencelıdır herzaman. bunu bı kez daha gormus olduk.guzel yerler tarıhı mekanlara olan ılgınızıde takdır edıyorum.yalnız bu tartısma bıraz tatsız olmuş ınsanımızın kırlettıgı tarıhıne sahıp cıkmadıgı o kadar cok yer var ki?bızım ınsanımız tarıhıne falan sahıp cıkmıyor benım gordugum cogu tarıhı eserde madde bagımlıları,ayyaşlar,kımsesızler yasıyor bulundugum yerde bır cok tarıhı eser olan yer var aspendos harıc bu gıbı yerler hem amacının dısında saklanma sote mekan olarak kullanılan yerler olarak gecıyor ınsanlar gıtmek ıstesede aılelerıyle bu gıbı yerlere gezı yapma geregı duymuyor.kım nederse desın ben ınsanlarımızın tarıhe saygı duymadıgını dusunuyorum....
    Tartışılacak bir durum yok aslında..
    Bu yazın görmek istediğim bir kaç yer daha var İstanbul'da..
    Böyle plansız değil de önceden planlayarak daha uzun süre gezmek istiyorum..
    Bakalım oralarda durumlar nasıl..

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...kozdaydik.html

bizde geçen sene orada piknik yapmıştık, yedik içtik, cadı dedi ki ben birşeyler evden getirmiştim çok geçti

Motosikleti
    Var
    Alıntı polo34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...kozdaydik.html

bizde geçen sene orada piknik yapmıştık, yedik içtik, cadı dedi ki ben birşeyler evden getirmiştim çok geçti
    Ah haaa, sigara börekleriydi değil mi?? Hatırlar gibiyim
    Sizin o gün motorları bıraktığınız kulubemsi yerin üstüne kestane satan bir amca tükkan yapmış şuanda

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    yakışır her boşluk doldurulmalı, gelen vatandaş bir şekilde yolunmalı, rahatsız edilmeli, değnekçiler de türemiş de de iyice tuz biber olsun

oraya belediye neden el atmıyor anlamıyorum, o muhteşem manzara karşısında birşeyler içsek yesek ne iyi olurdu, oturacak yer bulamamıştık, her yer toz toprak, bir tane bank yok!!

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler