Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

[MT Adana] 08.04.2007 Mersin - Viranşehir Soloi (Pompeiopolis) Antik Kenti

Motovento
    REKLAM ALANI
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Merhaba

Bu haftasonumuzu ne zamandır görmek isteyipte görmediğim Mersin Mezitli'de Viranşehir'de bulunan Soloi Anitk kentini gezdik. Tabi gezdik biraz yanlış olabilir. Kazı sebebiyle içeri giremedik tüm kapılar kilitliydi. Bizde dışardan gördüklerimizle yetindik. Akabinde Gözne yolundaki kasabımıza gidip en güzelinden pirzolamızı ve sucuğumuzu alıp mangal keyfi yaptık. Aramıza yeni bir arkadaşımızda katıldı ismi Murat kendisini de raporumuzda tanımış olacaksınız. İşte fotoğraflarla gezi raporumuz.

Fotoğraflar: Sezen - Hasan

Buluşma yerimiz olan Ç.M.S.K önünden hareket edip ilk olarak benzin almayan arkadaşlarımıza benzin almak için benzinliğe girdik.

Benzin ikmali sonrası sonunda otobandayız.

Veyis hocamız ve eşi

Fatih abi ve eşi

Yeni arkadaşımız Murat

Bu da eski Murat (fevri)'ımız.

Bizde ancak göstergeden görünüyoruz

Gişelere geliyoruz. Bilet alıcaz.

Sonunda Mersin gişelerindeyiz.

BMW R1200RT ile poz vermezsem olmaz.

Fatih abi ve eşi

Bu kısa moladan sonra Mersin'e doğru yola devam ettik. Mezitli çıkışından otobandan çıkıp Viranşehir sapağına giridik ve ilerde gökyüzüne yükselen sütunlar göründü.

Soloi, Pompeiopolis (Viranşehir)

Silifke-Mersin ana yolu üzerinde, Mersin’in 11 km. güneybatısında, Mezitli köyü yakınında, bugün Viranşehir denen yerde bulunan Soloi antik kenti, MÖ 7. yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş, kente güneş anlamına gelen Soloi adı verilmiştir. Darius (MÖ 521 -485) zamanında, Kilikya’yı ele geçiren Persler için, Soloi önemli bir liman kenti olmuş ve adına sikke bastırılmıştır. Pers-Yunan Savaşları sırasında, MÖ 449 yılında Kilikya’yı bir süre işgal eden Atinalılar, Soloi’yi yönetim merkezi yapmışlarsa da, bir yıl sonra yapılan Kilyos Barışı ile burayı Perslere geri vermişlerdir. MÖ 333’de Asya seferine çıkan Alexander, Soloi’yi Pers işgalinden kurtarmıştır.
    Filozof Chrysippos ile takım yıldızları ve fenomenler hakkında öğretici şiirler yazan Matematikçi ve Astronom Aratos, MÖ 3. yüzyılda Soloi’de yaşamışlardır.
    Soloi, Antik Çağlar’da Kıbrıs adası ve Mısır’a yapılan ticaretle zenginleşmiş, kent Seleukhos Krallığının son yıllarında Kilikya korsanlarının denetiminde kalmıştır. Roma yönetimi Akdeniz’deki korsan faaliyetlerine son vermek amacıyla, MÖ 64 yılında Pompeius’u görevlendirmiş, İtalya’dan başlayarak, Yunanistan ve Kilikya’ya kadar olan bölgelerde korsan faaliyetlerine son vererek Soloi’ye gelerek, burayı da korsanlardan temizlemiştir. Yürüttüğü büyük operasyonun zaferi anısına, kenti yeniden imar ederek, adını Pompeipolis olarak değiştirmiştir.
    Bizans döneminde, Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesinin ardından, Soloi, piskoposluk merkezi yapılmıştır. Kent 527 yılında meydana gelen büyük bir depremle tamamen yıkılmıştır.Kent yeniden inşa edilmeye çalışılmışsa da, bu yüzyıldan itibaren yoğunlaşan Sasani ve Arap akınları nedeniyle, yeniden eskisi gibi olmamış ve terkedilmiştir. Bu nedenle de günümüze ulaşan kalıntıların bulunduğu yere Viranşehir denilmiştir.
    Pompeipolis kentinde liman, sütunlu cadde, tiyatro, Roma hamamı, kent duvarları, nekropol, su kemeri gibi yapılar bulunmaktaydı. Günümüzde dağ kapısından deniz kapısına kadar uzanan korint başlıklı 200 sütunlu yolun yalnızca 41 sütunu ayakta kalmıştır. Bu sütunlardan 33 adedi başlıklı olup, insan, kartal ve aslan kabartmaları ile süslenmiştir. Ayrıca liman, hamam kalıntısı ve bir su kemeri bu güne ulaşabilmiş kalıntılar arasındadır. Mersin Müzesi’nde kente ait eserler sergilenmektedir. Petersburg Hermitage Müzesi’nde, Bizans dönemine ait bir kiliseden götürüldüğü anlaşılan altın ve gümüş objeler bulunmaktadır.

Kaynak : http://www.kenthaber.com
    İşte motorla kazı alanın çevresinde dolanırken çektiklerimiz.

İşte sütunlu yolun başlangıç tarafındayız. 200 sütundan geriye 41 tane kalmış.

Binbir cambazlıkla fotoğraf çekmeye çalışıyorum.

Kentin yan tarafında çok güzel çiçeklerle dolu bir ev gördük. Hemen fotoğrafladık.

Tarihi mekanı incelememiz bittikten sonra saat öğleni geçmişti ve karnımız zil çalıyordu. Hemen yola koyulup Gözne yolundaki kasap'a doğru gitmeye başladık.

İşte dağa kazınmış Türk Bayrağı. Bir ömür boyu orda kalması için Allah'a dua ediyorum.

Yol manzaraları

Sonunda yemek yiyeceğimiz yere vardık. Veyis hocam hemen etleri ayarlamaya gitti. Salatalar geldi. İçecekler derken en sonunda hazırlanmış etler geldi ve ben hemen etleri avcarlama işine soyundum.

Tuz, kekik ve pul biber ile etin lezzetini zenginleştiriyoruz.

İlk etleri Fatih abimizle mangala dizdik. Daha sonra et pişirme uzmanı Veyis hocamıza koltuğu bıraktım.

Grup sofrada

Pirzola üstüne de sucuk (ilişkin) yedik. Tam bir kolesterol bombası

Yemek sonrası grupça fotoğrafımız

Sezen ve Ben

Motorlarımızda güzel bahar havasında dinlenmekte.

Yemek sonrası ne yapalım derken Gözne yolundaki tatlıcılara gitmeye karar veriyoruz. Bu kadar yemeğin üstüne birde tatlı yemezsek olmaz.

Burda bana komplo kuruldu. Elime tatlı tutuşturulup fotoğraflarım çekildi. Yazık bana

Tatlımızıda yedikten sonra ne yapalım edelim derken Tarsus Plajına gitmeye karar verdik. Murat (fevri) bizden otobanda ayrıldı. Ben daha önce hiç gitmemiştim. Veyis hocam ve Fatih abi daha önce gitmişler ve kısaca bize anlatmışlardı. Ancak gittiğimizde üzücü bir manzarayla karşılaştık.

Motorlarımızı park ediyoruz.

Asma köprünün üzerindeyiz. Doğa çok güzel.

Murat ve Ben

Köprüden geçiş anları.

Köprüden geçip sahile doğru yol alıyoruz. Zamanında burası Tarsus için çok önemli bir yer iken zamanla buradaki gazinolar, turistik yerler yıkılmış ve koca plaj kaderine terk edilmiş. Bir plaj a geçtiğimizde gökyüzüde bulutlarla kaplandı ve güneş ortadan kayboldu.

Plaj yolunda bulduğum parçalanmış bir kask.

İşte plaj manzaraları

Deniz kabukları topluca intahar etmiş gibi.

Plajı gezdikten sonra motorlarımızın yanına dönüyoruz.

Kuş yuvasını çekiyoruz.

Artık Adana'ya dönmek için yola koyuluyoruz.

Etrafımızdaki tarlalarda seralar kurulmuş.

Sonunda Adana'ya vardık. Vedalaştıktan sonra herkes evine doğru yola koyuldu.

Gezimize katılan tüm arkadaşlara teşekkürler. Çok güzel bir gün geçirdik. Allah devamını nasip etsin.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SaLToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beyaz MELEK
    Valla hasan abi söylicek söz bulamıyorum imreniyorum size..
    27 B 3793 Sürücü Hataları için HATA yaz 3793 yolla Hatasız Kul olmaz Melodisi Cebine Gelsin

JaNTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha D'elight
    Tebrik ederim hasancım,Pazar gününü gene boş geçmemişsin Her hafta oldugu gbi pirzolalar da mis gbi kokmuş
    Born To Be wild,Live to Ride...

Motosikleti
    @SaLToN Teşekkürler. Az kaldı Gaziantep'e lahmacun'a geliyoruz. Ayrıca daha önce gezilen kaleyide gezmeye niyetimiz var.

@JaNTi Sağolasın Birkancığım. Sizide aramızda görmek isteriz.

SaLToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beyaz MELEK
    Evet abi bizde aynen öyle düşünüyoduk eğer siz gelirseniz bi rum kale daha yapacaz işallah.
    27 B 3793 Sürücü Hataları için HATA yaz 3793 yolla Hatasız Kul olmaz Melodisi Cebine Gelsin

Motosikleti
    GS200, zs125
    güzel gezi yapmışsınız tebrikler.
    sizleri gözne yolundaki lokantada yemek yerken görmüstüm...

Motosikleti
    Çin İşİ CroS 200:)
    yine tadından yenmeyen bir gezi....
    güzel anlatım içinde teşekkurler hasan abi
    [FONT="System"][/FONT] Kap Redbull"unu Gel GÜzelim::comico::

mkose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    zealsun zs 200
    Elinize,ayağınıza,motorunuzu sağlık iyi gezi olmuş.

cowboys - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125 cbf150 racer200
    güzel geziolmuş tekerineze sağlık

qrar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL 650 A K07
    bensiz o pirzola ve sucuk nasıl geçti boğazınızdan??? boş durmadığınıza sevindim.

Motosikleti
    sık dişini az kaldı
    ellerinize sağlık--------------------------------------------------

Abi gercekten çok güzel bir gezi olmuş yine aranızda olmak isterdim gercekten ama önceden yapılmış bir planımız vardı.Gerci gördünüz söylememe gerek yok.İnş. başka bir gezide zincirin halkası oluruz.Bu arada hsn abi dikkat ettim morelini bozmak gibi olmasın ama göbek çıkmış haaaaa

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Hasancığım herzamanki gibi yine güzel resimler yayınlamışsın. Ben de acizane çektiğim bazı resimleri yayınlayım. Bu arada Erhanım qrarım, seni özledik ama açlık başa bela olduğundan yine de etleri ve sucukları götürdük. Artık kusurumuza bakma!
    Gezide ilk durağımız Mersin otoban gişe çıkışı. Bazıları için dinlenme, bazıları için ise zehirlenme! molası.

Daha sonra Mersin-mezitlideki tarihi mekana varıyoruz. Sutun ve çevreden görüntüler.

Bu arada aramıza yeni katılan Murat ile eski Murat'ın (fevri) resimleri

Önce eski Murat

Sonra yenisi

Daha sonra Gözne yolu üzerindeki mangal keyfimiz! Hasan operasyon düzenliyor etlere.

Sonra da pişiriyor

Bu arada motorlarımız dinleniyor.

Ama grup üyeleri ise mangalı bekliyor.

Yemekten sonra pirzolanın cilasını da unutmamak lazım. CİLA= SUCUK!

En üste de semaverde demlenmiş çay. Bu da cilanın cilası.

Doymuş bir MT nereden anlaşılır? Tabiki masanın yanında çekilen toplu fotolardan!!!

Bir de üstüne tatlı diyorlar! Kim. Boşverin. Makine arkadaşımızın servisi ve mutluluğu!

Motorlarımız yine dinleniyor

Daha sonra istek üzerine Tarsus plajına gidiyoruz. Tarsusa 20 km mesafede bulunan plaja gitmek için Karabucak yetiştirme ormanından geçiyoruz. Bu orman alanı 1950'li yıllara kadar bataklık iken, 50'li yıllarda okaliptus ekilerek bataklık kurutulmuş ve bugün Türkiyenini en büyük dünyanın ise sayılı büyüklüktekileri arasında yer alan bir yetiştirme ormanıdır. Plajın 70'li yıllardaki halinden eser kalmamış. Gazino, 7-8 tane bungalov ev ve günübirlik ziyaretçiler için yapılmış olan 40 adet soyunma kabininden geriye moloz yığınları kalmış. Plaja geçmek için kullanılan tahta asma köprü de iyice yamulmuş durumda. Plaj sahip olduğu "beyaz ve ince kumu" ile meşhurdu.
    Tarsus plajında motorlarımız dinlenirken, biz de grup olarak kendinden emin adımlarla sahile doğru yürüyoruz.

Sahilde eşimle birlikte..

Son olarak Adanaya dönüp ayrılacağımız yerde çektiğimiz fotolar.

Darısı yeni güzel ve kazasız gezilere...

Motosikleti
    Hocam çok güzel kareler yakalamışsınız. Çok hoşuma gitti.

@qrar Erhan alda bir enduro gel artık sende abim ya.

By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Çok güzel bir gezi olmuş, heleki sarnıçtaki tatlı molası geziyi tamamlamış.Paylaşım için teşekkürler
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Hasancığım senin ustalığın yanında bizimki amatör kalır. Selamlar.

qrar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL 650 A K07
    Alıntı Makine adlı üyeden alıntı Mesajı göster

@qrar Erhan alda bir enduro gel artık sende abim ya.
    hasan, 3 haftadır çektiğimi bir ben bir allah bilir.

gelişmelerin gelişmesi çok yavaş gerçekleşmekte.

Gaziantep İl Temsilcisi AYDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O Bir Goldwing 1800 cc Birde Yamaha 250 cc
    yine adana MT coşmuş fotolar doga sizler harıkasınız hasan hele pirzola mangal cok güzel ne diyelim cok güzel bir gezi yapmişsınız daha nıce gezilere allah kaza bela vermesin Adana MT ye selamlar sevgiler...

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT

Yaaaaa....
    Abi ne zaman gittiniz?

Hepinizin emeğine sağlık. Haftaya görüşmek üzere

mattet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hasan abi super olmus ellerınıze saglık
    [COLOR="DarkRed"][/COLOR][FONT="Arial Black"][/FONT]MOTORA MOTOR DEMEZDİ ÇÜNKÜ ''R'' leri SÖYLEYEMEZDİ:queen:

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler