Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gezi Raporu: Kuşadası ve Şirince

Motovento
    REKLAM ALANI
    muratkesim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı
    Siz değerli motor dostlarına sonsuz sevgi ve saygılar diyerek 22-26 Ekim 2007 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz İstanbul-İzmir-Kuşadası ve Şirince gezisini paylaşımınıza sunuyorum.
    22 Ekim pazartesi gecesi son hazırlıkları yapıp saat 03.30 da Darıca dan arabalı vapura biniyorum. Hava yağmurlu ve rüzgar da kuvvetli. Ancak gezinin önceden planlanması, havanın kötü olmasına engel değil diyor çıkıyorum yola. Bir hafta önceden aldığım Kappa marka racer modeli çantalar fotoğrafta görülüyor (dip notta akıbeti mevcut). Fotoğraf makinasının çantanın dibinde oluşundan çıkartmaya üşeniyor ve ilk fotoyu cep telefonuyla çekiyorum.

Saat 04.30 gibi arabalı vapurdan iniyorum. Yol ıslak ve hıza gerek yok diye geçiyor aklımdan. Sabah 09.00 da sevgilim Melikeyi İzmir'den almak üzere gaz açıyorum. Ortalama hızım 110-120. Sabah 09.10 da İzmir'e giriş yapıyorum. İstanbul'un aksine ılık bir hava var. Melikeyi alıp yola çıkıyoruz. Rotamız Kuşadası. Yol üzerinde yandımçavuş tesislerinde yemek molası. Burda yağmur duruyor. Racing tarzı bir motorla yanınıza ancak sırt çantası alınabileceğini yolda anlıyorum.

Kuşadasına geliyoruz, otele yerleşip motor kıyafetlerinden kurtuluyoruz. odanın manzarası şöyle:

Akşam rakı-balık-bira yapmak üzere kendimizi dışarı atıyoruz

Kuşadası'nın daha sakin olacağını düşünerek seçmiştik burayı ama bir hayli hareketli geliyor bize.
    Ertesi gün hava yağmurlu yine :cry: motorumuzu otelin otoparkından kımıldatmıyoruz.

Amacımız Selçuğa 8 km uzaklıkta ki Şirince'ye gitmek. Yollarının eski tip kaya taşlarla döşenmiş olması motoru almamamız için de bir neden oluyor.
    Nasıl gidilir? Kuşadasından Selçuk minibüslerine, ordan da Şirince minibüslerine binmeniz mümkün.

Şirince eski adıyla ''Kırkınca'' bir rum köyü. kurtuluş savaşında boşalmış onların burayı terk etmesiyle. 1924 Yılında göçmen vatandaşlarımız yerleştirilmiş. Burda bizim dikkatimizi çeken insanların çok samimi ve güleryüzlü olmalarıydı. genelde turistik yerlerde bu özelliklerle karşılaşmak pek mümkün değil.

Daracık sokaklarda evlerinin önünde tezgah kurmuş teyzeler-amcalar. Kimi elinde yaptığı çorap, bere ve süs eşyası satıyor, kimi de bu teyze gibi binbir derde deva geldiğini söylediği bitkileri.
    Bu yaptığı nazar değmesin diyeymiş

Önceden de dediğim gibi yollar dar ve düz olan yeri yok denecek kadar az (meydanın dışında). Tepede Vaftizci Jean kilisesi'ne doğru başlıyoruz tırmanmaya.

Kilise de restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bahçesinde küçük bir dilek havuzu var. Gidenler bilirler içindeki deliğe para atmak neredeyse imkansızmış. Deniyoruz ama maalesef başarısız.

Kilise yaklaşık 700 yıllık.

Kilise'nin hemen yanında ''papaz evi'' bulunuyor. Ama burası da işletmeye verilmiş turizm bakanlığınca. Otantizmi korunmuş, iki katlı binada alt katta şarap tadılıyor. Dilerseniz beğendiğinizi makul bir fiyata alabiliyorsunuz. Fotoğrafta ki beyefendi (adını unuttum maalesef) takı tasarımcılığıda yapmaktaymış. Truvalı Helen, Gladyatör ve Büyük İskender filmlerinin takı aksesuarlarını kendisi hazırlamış.

Alt kat:

Tipik Şirince evleri:

Bir sonra kısmet olursa burda kısa bir tatil yapmayı kafamıza koyuyoruz. Gürültüden uzak, sıcacık insanlarıyla size kucak açan adı gibi gerçekten ''şirin'' bir yer burası...
    Bu arada unutmadan buraya gitmek isteyenler için; Şirince de pansiyon veya ev kiralayabiliyorsunuz. Biz fikrimiz olması açısından baktık evler tamamen orijinaline uygun olarak kiraya veriliyor. Genelde 2 kişilik olarak düzenlenmiş. Şömineli olanları var. Nostalji seviyorsanız ve sakin bir tatili düşlüyorsanız sıkı bir pazarlık yaparak burada vakit geçirebilirsiniz. Arabayla gelecekseniz kasabanın girişinde ki otopark ta bırakmak zorundasınız. Sokaklar dan geçmesine izin verilmiyor.

Şirince yöresel yemekleriyle de ünlüymüş. Bir restoran da oturuyoruz. Kabak çiçeği dolması ve çökelekli çarliston dolması (tereyağda kızartılmış) bize öneriyor. İn, çık yorulduk dört gözle bekliyoruz siparişlerimizi 8O

Çarşı da dolaşırken tamamen eski-antika satan bir dükkana yolumuz düşüyor. Sorduğumuz çoğu şey 120 yıldan daha yeni değil. Tarih kokuyor burası...

Köy kahvesinde birer kahve içtikten sonra arkasında ki çeşmede deklanşöre basıyoruz:

Özellikle meyva şaraplarının güzel olduğunu öğrenip almak için bir dükkana giriyoruz:

Ertesi gün dönüş vakti geliyor ve motoru otelin önene çekip kalan eşyaları* yüklüyoruz.

Bu kısa ama keyifli tatilde burda bitiyor. Herkese kazasız sürüşler diliyorum.

Önemli not* : Çanta alacak arkadaşların dikkatine: bu yolculukta ilk olarak kullandığım Kappa marka soft tekstil yan çantalar bana çok sorun yaşattı. Racing tipi motorlarda çanta tam bir dert. 200km/saat de kısa süreli de olsa çantaların aynadan havalandığını gördüm. Koruma naylonları yırtıldı, sabitleme lastikleri kopma derecesine geldi ve dahası çantalar da aşırı yük olmamasına rağmen ilk kullanımda deforme oldular. Satın aldığım Pendik Honda Güngör motor dan Belgin hanım'ı arayıp durumu anlattım ve sağolsunlar onlarda ithalatçı firmayla kontakt kurup çantaları Kuşadasından kargo yoluyla firmaya göndermem için 'satış sonrası'' müşteri memnuniyetini fazlasıyla yerine getirdiler.
    CBR 125 R' 05, BANDIT GSF 650 S' 05, CBR 600 RR' 07 , SYM JOYRIDE' 07
    '' GİTMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR ''

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cbf 150:::::08
    ALLAH yolunuzu açık etsin güzel gezmişsiniz .
    [COLOR="Red"][I]meğer gurbet dediğin mapuslukmuş güneşli avlularda yaşanırmış,öylesine,dönüşümde ne bulurum bilemem bildiğim döneceğim,,verilmiş sözüm edilmiş yeminim,,elbet birgün döneceğimm,,[I][/I][/I][/COLOR]

alplion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    buell 1125R
    tam dinlenilenecek bi yere benziyor resimler çok güzel...

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    ÇOk güzel bir gezi olmuş.
    Fotografları görünce eski günler aklıma geldi. İzmirde 9 eylül dagcılıkla her hafta trekking yaparken şirinceye de gitmiştik oradaki şarapevi duruyorsa vurpatlasın çal oynasın çok güzel eglenmiştik.

Resimler tekrar hatırlattı sagolasın
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

Resimler ve yorumladığınız için teşekkürler ..
    ama malesef geyik konusu açmadığınız için sitede rağbet görmez.
    saçma bir konu açsaydınız tavan yapmıştı konunuz..

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam çok güzel resimler,sağol bizede o zevki yaşattığın için.
    çantaya gelince yabancı siteleri gezersen görürsün,ister racing,ister touring olsun topcase kullanıyorlar,givinin her motora orjinal aparat ve çantaları var,topcaseden şaşma.
    sevgiler
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

çok güzel hocam bende izmirde olduğum zaman gezdiğim yerleri hatırladım paylaşım için teşekkürler
    :bestmt:

jeansatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kocaoglan
    çok güzel bir gezi olmuş sadelik ve huzur arayanlar için en önemlisi de nostaljiyi solumak isteyenler için harika bir alternafif sunmuşsunuz teşekkürler.............fotoları ve samimi anlatımınıza da kutlamak isterim emeğinize sağlık
    “Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Harika bir gezi olmuş! Tebrikler
    -turgut
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Geziyle doğrudan alakası yok ama 2007 600RR için ben 120 beygirlik kay kay diyorum.

Şehir şehir gezmek istiyorsan ondan uygun bir race makine olamaz, hiç yormuyor.

Süper bir gezi, süper bir motor seçimi.

Motosikleti
    2004 Honda Twister
    Çok güzel bir haftasonu olmuş bilgilendirme için de saolun aklımızda bulunsun
    "İyiler Kazanır Kötülükler Kazınır Dediler, Mutlu Olmak İçin Mutlu Etmek Yeter Dediler" ...1 :cat:

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı buraki77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir haftasonu olmuş bilgilendirme için de saolun aklımızda bulunsun
    tamde burak ve muzo abinin kafasındaki gezi porocesi ...

murat hoca güzel fotolar..bir fotoda Atatükün bugüne kadar hiç görmediğim bir resmi vardı...o dikkatimi bayağı çekti...

Davutlarda teyzemin yazlığı var...motor olmayınca tad alamadım oralardan...bide akraba yanında olmuyor...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

nitrious81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Octavia
    Cok guzel gezı olmus ahhh ahh eskı gunler geldı aklıma yaklasık 3 yıl kadar kusadasında oturdum sırınce ye de cok gıttım.Cok guzel yerler.
    Biri şu Düzcedeki kasksız ehliyetsiz üstüne üstlük Abart egzozları ile kafa ...... bir dur desin !!!

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    güzel tarihi yerler.. Ellerinize sağlık...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)