Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mini Gezi - Bursa Ericek Göleti

Motovento
    REKLAM ALANI
    SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Arkadaşlar merhaba.

Geçen gün biraz boş vaktim vardı bende fırsat bu fırsat şehir içi ufak bi gezi yapayım dedim.

Ancak bu gezi için Kızıl ejderim Tracer 900ü garajda bıraktım, emekter küheylanım Lifan emisol ile gezmeye karar verdim. Malum hem kısa mesafe, hemde azcık toprak yollara girme niyetiyle düştüm yollara.

Gitmeye karar verdiğim yer Bursanın Gürsu ilçesinde bulunan Ericek göleti.

Yol üzerinde manzaralı neresini bulsam durup bir mola verdim:

Bazı köylerden geçerken yolda ördek sürüsüne denk geldim. Çok keyifli takıldıklarından fazla yaklaşıp ürkütmemek için fotoğraflarını biraz uzaktan çektim.

Yol üzeri böyle garip bir şeye denk geldim:

Durup yakından inceledim. Ne olduğunu bilen varsa bizleri aydınlatsın lütfen

Yollar güzel, yer yer çukurlar mevcut ve az bir kısım bozuk, fakat geri kalan büyük kısımda sorun yok.

Sonunda Ericek göleti uzaktan gözüktü:

Yakından çok daha güzel. Ayrıca gölet kenarında "Adrenalin Park" isminde bir işletme de var. İşletme ilginç fakat içerisine girip neler var sormadım. Gölde gezinmek isterseniz yunus tipinde kayıklar kiralıyorlardı.

Göletin büyüklüğünü şöyle izah edeyim; tüm çevresini motorla 5 dk da dolaşabiliyorsunuz. Yani büyük bir gölet sayılmaz ama etrafında güzel piknik alanları var.

Gölde gezen ördeklere denk geldim. Baya insan canlısı bunlar, sanırım her gelen bunları beslediğinden kenarda birini görünce hemen yanaşıyorlar
    Maalesef yanımda yiyecek yoktu eli boş döndüler...

Ayrıca insanımızın bu kadar güzel bir yeri bile nasıl pislettiği, çöplerini attığını görünce üzülmemek elde değil.

Dönüş yoluna geçtim, yollar yine şahane.

Yol kenarında dünya kadar kozalak vardı. Bir mangalsever olarak kozalak gördüm mü dayanamam durup toplarım

Nitekim azcık toplasam yeter derken topcase doldu bile. Ama daha 10 topcase dolduracak kadar kozak kaldı geride

Kozalak toplarken ağaç altındaki mantarlar dikkatimi çekti. Hangisi zehirli, hangisi yenir sıfır bilgiye sahip olduğumdan hiç ellemedim. Bunlar yenir cins miydi acaba?

Dönüş yolculuğunda bol bol koyun ve keçi sürülerine rastladım.

Ve bu kısa turum da bitmiş oldu. Ben çok eğlendim, doğada olmak insana ayrı bir keyif veriyor. Günübirlik de olsa bu ufak kaçamaklar insanı şehir stresinden arındırıyor.

Merak edenler için kısa kısa özetleyeyim:

Yer: Bursa / Gürsu / Ericek Göleti

Ulaşım: Çok kolay, tamamen asfalt. (Sadece yoldaki ufak çukurlara dikkat.)

Gölet büyüklüğü: Küçük. Çevresinde piknik alanı bol.

Haftasonu çok kalabalık olacağı düşüncesindeyim. Ziyaret etmek isteyenlere imkan varsa haftaiçi gitmelerini öneririm.

Buraya kadar sabırla okuduysanız teşekkürler

Tekerimize taş değmesin dostlar
    aLoneman, erensel, Ekrem_06 ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam kozalak toplamak yasak diye biliyorum. Cenderme yakalarsa cezayı yersin demedi deme.

O merak ettiğiniz zımbırtı ise feromon tuzağı. Ağaçlara zarar veren böcekleri yakalamak için kullanılıyor.
    SuleymanE bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Güzel bir gezi ve paylaşım olmuş. Oralara kadar gitmişken, yanına ufak bir ızgara vs alıp, ufak bir piknik yapmadan olmaz ki mangalı da seviyormuşsun. En azından termosa koy çayını manzaraya karşı yudumla. Paylaşımlarının devamını dilerim.
    SuleymanE bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Guzel gezi, tebrikler. 3. fotograftaki cardaklarda oturup cay/kahve icesim geldi.
    SuleymanE bunu beğendi.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Benimde kozalak toplama zamanım geldi :D mangalda süper oluyor cıra ile uğraşmaya hiç gerek yok. Kozalak toplamanın yasak olduğunuda buradan öğrendim.
    SuleymanE bunu beğendi.
    Instagram: Ekremalp85
    Youtube: Ekrem Alp

Alıntı Ekrem_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde kozalak toplama zamanım geldi :D mangalda süper oluyor cıra ile uğraşmaya hiç gerek yok. Kozalak toplamanın yasak olduğunuda buradan öğrendim.
    Devlet ormanlarından her çeşit bitkinin yaprak çiçek meyve tohum polen kök yumru ve soğanları ile mantar kozalak balzam ur ve benzerlerini sökmek kesmek ve toplamak için izin alınması zorunludur.
    SuleymanE bunu beğendi.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam kozalak toplamak yasak diye biliyorum. Cenderme yakalarsa cezayı yersin demedi deme.

O merak ettiğiniz zımbırtı ise feromon tuzağı. Ağaçlara zarar veren böcekleri yakalamak için kullanılıyor.
    Evet ben de yasak diye biliyorum.

Ayrıca geçenlerde viraj rotamda bende o siyah şeylerden görmüştüm. Kuş yuvası sanırım demiştim :D Demekki baya alakasızmış.
    SuleymanE bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Feromon tuzağı bilgilendirmesi için teşekkürler.

Valla hocam kozalak toplamanın yasak olduğunu duymuştum ama ben yola dökülmüş olanları topladım. Yani karayollarına ait kısımdan almış oldum, ormana dokunmadım.

Yakalanırsam replik belli: Vallah ben masumum hakim bey

Şimdi doğaya zarar vermedikten sonra 3-5 kozalak almaya jandarmanın ses edeceğini sanmam. Açıkçası Jandarma benim kozalağımla uğraşacağına piknik yapıp bira şişelerini, plastik tabaklarını, bardaklarını ve bilimum çöplerini ormana atanlarla uğraşsın. Gidip orman yangını çıkaran şerefsizlerin peşine düşsün. 3-5 kozalak için gidip ilçe jandarma karakolundan (veya yetkili neresiyse) izin almaya uğraşamam.

Bunlar da benim küçük çılgınlıklarım, "kozalak toplayanlar" örgütüne üye miyim? Hayır. Bilakis bu örgütün lideriyim !!!

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Yahu bu nasıl adalet? Jandarma sanki kendi bölgesindeki her adli vakayı soruşturmuş, bulmuş, yakalamış da sıra kozalaklara gelmiş. Güçsüzü, zayıfı korumayan sisteme adalet mi denir? Kozalak toplamaktan dolayı sıkıntı yaşarsan SuleymanE, kozalakların döküldüğü ağaçların olduğu araziyi çitle çevir. Kimsenin sana karışmaya yüreği yetmez.
    SuleymanE bunu beğendi.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Ya orası öyle orman mı kaldı zaten doğru dürüst, benim topladıklarımda yerlere dökülenler hepi topu 5-10 tane neyse konu tarım bakanlığına arz edilmeden güzel gezi olmuş hepimiz bir şeyler öğrendik. Bu arada o feromon dediğiniz arılar için mi?
    Instagram: Ekremalp85
    Youtube: Ekrem Alp

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Feromon tuzağı bilgilendirmesi için teşekkürler.

Valla hocam kozalak toplamanın yasak olduğunu duymuştum ama ben yola dökülmüş olanları topladım. Yani karayollarına ait kısımdan almış oldum, ormana dokunmadım.

Yakalanırsam replik belli: Vallah ben masumum hakim bey

Şimdi doğaya zarar vermedikten sonra 3-5 kozalak almaya jandarmanın ses edeceğini sanmam. Açıkçası Jandarma benim kozalağımla uğraşacağına piknik yapıp bira şişelerini, plastik tabaklarını, bardaklarını ve bilimum çöplerini ormana atanlarla uğraşsın. Gidip orman yangını çıkaran şerefsizlerin peşine düşsün. 3-5 kozalak için gidip ilçe jandarma karakolundan (veya yetkili neresiyse) izin almaya uğraşamam.

Bunlar da benim küçük çılgınlıklarım, "kozalak toplayanlar" örgütüne üye miyim? Hayır. Bilakis bu örgütün lideriyim !!!
    Hocam bak yine yanlış bir tutum içine girmişsiniz. İşte efendim jandarma benimle uğraşacağına gitsin çöp atanlarla uğraşsın demişsiniz. Olmaz. Kozalak toplamak yasal izne tabi ise yasal izin alacaksınız. Ne demek jandarma benimle uğraşmasın?

Ha, jandarmanın size bir yaptırım uygulayacağına pek ihtimal vermiyorum ama olurda bir çevirmede yakalandınız diyelim. Yarım saat önce amirinden azar yemiş bir kumandana denk gelirseniz cezai işlem yapar. Ne bileyim evinde hanımı ile alacak verecek meselesi nedeniyle kafası bozuk bir memura denk gelirsiniz, yazar efendim yazar. Siz toplarken gören birisi şikayet eder, yazmak zorunda kalır.

Ben uyarayım, sonra vay efendim beni ikaz etmediler demeyin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:47 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu bu nasıl adalet? Jandarma sanki kendi bölgesindeki her adli vakayı soruşturmuş, bulmuş, yakalamış da sıra kozalaklara gelmiş. Güçsüzü, zayıfı korumayan sisteme adalet mi denir? Kozalak toplamaktan dolayı sıkıntı yaşarsan SuleymanE, kozalakların döküldüğü ağaçların olduğu araziyi çitle çevir. Kimsenin sana karışmaya yüreği yetmez.
    Hocam teessüf ederim. Hepimiz kurallara uymak zorunda değil miyiz?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler