Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2021 - Antik Kentler Gezisi - S01E05

Motovento
    REKLAM ALANI
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bu yazi dizisinin son bolumu, onceki bolumlerine asagidaki linklerden erisebilirsiniz.

http://www.motosiklet.net/forum/etki...si-s01e01.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...si-s01e02.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...si-s01e03.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...si-s01e04.html

Metropolis antik kentini gezdikten sonra Torbali uzerinden eski yoldan ailemin yasadigi Izmir 'e vardim. Izmir 'deki yollarda seritlerin Istanbul 'a gore daha dar oldugunu hissettim. 2 gece boyunca ailemde kalip, kaldigim gunlerden birinde Izmir 'e 90 km uzaktaki Manisa'nin Salihli ilcesindeki Sardes antik kentini gezmeyi planladim.

Yillar boyunca yasadigim Izmir'i unuttugum icin bildigim yollardan Bornova 'ya oradan da Salihli 'ye ulasmaya karar verdim. Bahsettigim yol inanilmaz kamyon dolu, kamyonlarin birbiri ile yaristigi bir yol. Motosiklet kullanmayi sevmedigim yollardan biri oldu kendisi.

Izmir - Sardes gidis

Antik donemde Lidya'nin baskenti olan Sart (veya Sardes) kentine ulastiginizda sizi giristen itibaren tum hasmeti ile kentteki en buyuk yapi olan Gymnasium karsiliyor, acikcasi goruntusu buyuleyici geldi bana. Gymnasium arkasinda da hamamlar var.

Sardes Gymnasium

Sardes Gymnasium2

Sardes Hamam

Kentte Roma doneminden kalma sinagogun restorasyonu devam ettigi icin kapali, gezilemiyor, hatta kilitli ama ben kilitli parmaklikli kapidan asagidaki fotografi cekebildim Sinagogun hemen yanindaki sutunlu ana cadde uzerinde o zamanlar dukkan ve taverna olarak kullanildigi dusunulen kucuk alanlar var.

Sardes Sinagog

Tapinagin da sadece sutunlari kalmis maalesef.

Sardes Tapinak

Sutunlu caddeyi de gezdikten sonra karayolunun diger kisminda bulunan antik donem halkinin evlerini ve tepedeki kalintilari gormeye gittim.

Sardes evi

Tepedeki kalintilar cok fazla bilgi vermiyor maalesef. Ben de tepedeki manzarayla scooterin fotografini cektim.

Tepedeki motosiklet

Sardes kentini gezmeyi bitirdikten sonra tekrar ayni yoldan yine kamyonlarla birlikte Izmir merkeze dondum. Yorgunluk, dus, dinlenme sonrasinda maaile raki masasi ve yemek. Sabah ise aile ile vedalasip yine kendi bildigim yollardan Bergama'ya gittim. Bergama'nin yollari neredeyse tamamen arnavut kaldirimi taslardan yapilmis, sinir bozucu.

Izmir - Pergamon gidis

Bergama'da once antik donemlerde hastalarin sifa bulmak icin geldigi bolge olan Asclepion'u buldum. Kentte antik donemde hastalara su sesiyle, muzikle, uykuyla ve diger yontemlerle tedavi saglanmaya calisilirmis. Kentteki bir cok bina ayakta duruyor. Tiyatro, tedavi binasi diyebilecegimiz yuvarlak yapi, galerilerin sutunlari ve en onemlisi Krytoporticus denen ve tedavi merkezi ile sifali su cesmesini birbirine baglayan yeraltina insa edilmis tunel yolu. Tunel bugun de ayakta ve merdivenlerinden hala su akiyor.

Asclepion Kyrptoporticus

Asclepion Kryptoporticus su

Asclepion sutunlu cadde

Asclepion Tapinak

Asclepion'da bulunan tiyatro cok buyuk olmayan, restore edilmis bir Roma tiyatrosu, ilginc gordugum seyirci oturma yerlerinin koselerinde bile golem tarzi heykeller olmasi.

Asclepion Tiyatro

Asclepion genel gorunum

Asclepion Tedavi Binasi

Asclepion'u gezdikten sonra asil hedef olan Pergamon Acropolis'ine gitmek icin tekrar yola dustum. Acropolis'e cikmak icin 2 yontem var. Birincisi tepeye cikan teleferikle cikmak, ikincisi de aracla cikmak. Aracla cikmak isterseniz Acropolis tepesinin etrafini donen kotu olmayan bir yoldan bol manzara esliginde yukari cikiliyor. Manzarasi soyle bir sey.

Pergamon manzara

Pergamon manzara 2

Pergamon tiyatrosu oldukca egimli bir dag yamacina kurulmus oldukca buyuk bir tiyatro. Su ana kadar gordugum en guzel antik tiyatrolardan biri bence. Tiyatroya agoradan inebilmek icin merdivenli bir tunel yapilmis.

Pergamon Tiyatro manzara

Pergamon Tiyatro inis

Tiyatro icin girilen tunelden cikinca soyle bir manzara karsiniza cikiyor ve insani sasirtiyor. Tiyatro dik oldugu icin inmesi bile zor oluyor. Tiyatronun en alt kisminda zamaninda teraslar varmis ancak bugun harap durumdalar.

Pergamon Tiyatro

Pergamon Tiyatro

Pergamon Dionysos Tapinagi

Pergamon Trainan Tapinagi

Pergamon heykel

Pergamon su ana kadar gordugum en etkileyici tiyatrolardan birine sahip olan, harika bir yere kurulmus bir kent. Daha onlarca fotograf yayinlayarak hakkinda konusmak mumkun. Bu gezimin son antik kenti olmasi da cok anlamli oldu.

Pergamon'u gezdikten sonra direkt Istanbul'a gecmek yerine en yakin sayfiye yeri olan Dikili'de kalmaya karar verdim. Sansima Dikili 'de de inanilmaz sayida sokak calismasi var. Once bir arkadasimin onerisi ile Bademli tarafina gideyim dedim ama o bolgede cok fazla pansiyon/otel secenegi olmadigini farkedince merkezde kalmakta karar kildim. Kostebek yuvasi haline gelmis sokaklardan caddelerden kacmaya calistim ama en son yine ana caddede deniz manzarali 3 yildizli bir otel buldum, oldukca da konforlu ve duzgun bir oteldi.

Donus yolunu Dikili - Ayvalik - Balikesir - Bursa - Yalova seklinde yaptim. Neden bilmiyorum kullandigim rota uygulamasi rotayi cizmesine ragmen, Istanbul'da otoparkta iken kaydetmeye calisirken kaydedemedi ve kapandi gitti.

Yolda, Uluabat golunu gectikten sonra yolda yaklasik 80-90km/sa hizla giderken sag bilegimde sinek gibi bir sey hissettim, kolumu salladim cikti sandim. Bir kac dakika sonra buyuk bir aci ile bilegimden iceri girenin bir ari oldugunu anladim. Hemen saga cekip eldivenleri firlattim ve montumu cikardim. Bilegimi sokan arkadasin bal arisi degil buyuk, sari/siyah ve killi bir arkadas oldugunu gordum. Kolum acimaya ve kabarmaya, kizarmaya basladi, alkol surdum ve en yakin benzin istasyonuna girdim.

Cocukken ari soktugu icin alerjim olmadigini dusunuyordum ama arinin cinsi tedirgin de etti acikcasi. Telefonda biraz okuma sonrasinda, daha 200km motosiklet surecegim icin, bir sey olmayacaksa bile tedbiren acile gitmeye karar verdim. Otoyola girip Bursa Sehir Hastanesi'ne girdim. Acilde elimde kask, sirtimda motosiklet montu gormelerine ragmen alerjiyi engellemek icin yatistirici (sedatif) etkisi olan bir ilac enjekte etmeyi istediler ancak ben kabul etmedim, sonucta daha 200km surusum vardi, yolda uyuyamazdim. Ilginc olan doktorun ya da saglik memurunun ilac hakkinda hic bilgi vermemesi. Yan etkisi nedir, ne icin yapiyoruz, basiniza ne gelecek, umurlarinda bile degil. Benzin istasyonunda gecen sure, hastaneye ulasmak icin gecen sure, hastanede beklemek ile gecen sure arti benim guvenli alanda kalmak icin bekledigim sure ile zaten zehirlendiysem o saate kadar zehirlenmis olacagimi dusundugum icin tehlikenin gectigine karar verip tekrar yola koyuldum.

Sonrasi bilinen yollar, Bursa - Yalova - feribot - Anadolu Yakasi.
    PLatooN, Apices, Ezio41 ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    PLatooN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya T-19 150- CBF 150 - TVS RTR 200 V4
    Arı ve böcek sokmalarına karşı en iyi gelen şey amonyak aklınızda bulunsun bi parça pamuğa amonyak dönüp sokulan bölgeye uygulayabilirsiniz, o olmazsa da antihistaminik içerikli kremler var stilex veyahut fenistil jel kullanabilirsiniz
    espresso ve gurcanozturk bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı PLatooN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arı ve böcek sokmalarına karşı en iyi gelen şey amonyak aklınızda bulunsun bi parça pamuğa amonyak dönüp sokulan bölgeye uygulayabilirsiniz, o olmazsa da antihistaminik içerikli kremler var stilex veyahut fenistil jel kullanabilirsiniz
    Amonyak konusunda bilgim var, antihistaminiklere de erişim konusunda sorun yaşadım. Öyle bir yerde soktu ki adı arı, hastane dışında bir yer yoktu, eczane vs.

Teşekkürler

PLatooN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya T-19 150- CBF 150 - TVS RTR 200 V4
    Geçmiş olsun, benide yakın bi zamanda yolculuk esnasında motorla seyahet ederken boğazıma çarptı ordan rüzgarın akımıyla birlikte atletimden içeri girip koltuk altımdan sokmuştu kerata :D

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Arı sokması konsunda geçmiş olsun diyeceğim ama büyük bir sorun çıkarmamış acı vermek dışında bu da iyi. En azından alerji yokmuş.

Bu yazıları bloğuna da taşısan ya, çok güzel yazı dizisi olmuş. Pandemi olmasa bile iş ve çoluk çocuk nedeniyle tek başına gezemeyen biri olarak imrenerek okudum. Ben anca artık çocuklarla arabayla gidebiliyorum. Emekli olup çocuklar da 18'i geçip kendi evlerine kovaladığımda o zaman belki gidebilirim.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arı sokması konsunda geçmiş olsun diyeceğim ama büyük bir sorun çıkarmamış acı vermek dışında bu da iyi. En azından alerji yokmuş.

Bu yazıları bloğuna da taşısan ya, çok güzel yazı dizisi olmuş. Pandemi olmasa bile iş ve çoluk çocuk nedeniyle tek başına gezemeyen biri olarak imrenerek okudum. Ben anca artık çocuklarla arabayla gidebiliyorum. Emekli olup çocuklar da 18'i geçip kendi evlerine kovaladığımda o zaman belki gidebilirim.
    Blogu patlatmisim, WP veritabanini duzeltmek gerekli, ugrasamadim :D
    espresso bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Peş peşe yayınlamışın sindiremeden hızlıca okuyup geçtik.
    Bloğuna daha çok fotoğraf ve yorumla eklersen sindire sindire okumak isterim.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gecme abi niye geciyorsun? Hep duruyor iste
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Blogu patlatmisim, WP veritabanini duzeltmek gerekli, ugrasamadim :D
    Terzi kendi söküğünü dikemez vakası.

Ben de blog yazarım diye 2014'de bir domain almıştım ama üşendim, elimin altında bir sürü server da var, sadece uğraşmaya üşendiğimden kalmıştı. Hatta kuzenim WP site işleri yapıyor ona yaptırmayı düşünüyorum. Ev yapımı bira ile kandırıcam onu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:36 ----------

Gecme abi niye geciyorsun? Hep duruyor iste
    Tamam forumda duruyor ama bloğunda da dursun, internetten arayan bulanlar da olur diye demiştim.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    https://gurcanozturk.com altina koydum, fotograflari da arttiracagim, simdilik buradaki yazinin aynisini biraktim, ekleme yapabilirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:20 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Terzi kendi söküğünü dikemez vakası.
    Duzelttim
    drop database && export WP XML && WP-Reset && import WP XML
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    https://gurcanozturk.com altina koydum, fotograflari da arttiracagim, simdilik buradaki yazinin aynisini biraktim, ekleme yapabilirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:20 ----------

Duzelttim
    drop database && export WP XML && WP-Reset && import WP XML
    Gürcan hocam geçenlerde yan komşumun erkek arkadaşı bana ev yapımı bira ikram etti, çok da güzel yapmış birayı çocuk, 2 ay uğraşmış. Bana da öğretmeyi teklif etti, "ben uğraşmam 2 ay, bunalırım" dedim.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gürcan hocam geçenlerde yan komşumun erkek arkadaşı bana ev yapımı bira ikram etti, çok da güzel yapmış birayı çocuk, 2 ay uğraşmış. Bana da öğretmeyi teklif etti, "ben uğraşmam 2 ay, bunalırım" dedim.
    Hocam 2 ay ugrasilmiyor, pilsner (yani sari) 5-6 haftada olgunlasir, 2 set kullanirsan 3 haftaya duser. 3 haftada bir 45 adet 50cl bira sahibi olursun
    Biraz ameleligi var tabii, ilk gun 2 saat harciyorsun, 3 hafta sonra 2 saat daha ugrasiyorsun, 3 hafta sonra ise icmeye baslarsin

Bununla ilgili bir konu basligi var oraya yazalim derim.
    espresso bunu beğendi.

Apices - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250/Tvs Apache
    Site içinde benimde en sevdiğim bölüm burası. Gezi yazılarını okumak, fotoğraflara bakmak çok hoşuma gidiyor.
    Elinize, yüreğinize sağlık. Çok güzel bir paylaşım olmuş.
    gurcanozturk bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    araya bi yere "arndiolle kahve ictik" yazsaydn bari :D
    gurcanozturk bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    araya bi yere "arndiolle kahve ictik" yazsaydn bari :D
    Haklisin haa, nasil unutmusum

Izmir'de kaldigim ve Sardes antik kentini gezdigim gunun aksaminda Arndiol bana kahve ismarladi. Siradaki kim?

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Tamam burada duruyorda Netfilixte sevdiğin dizi yayınlanınca dayanamayıp 5 6 bölüm birden izliyorsun ya.Onun gibi oldu.
    Bir solukta okuduk.
    Neyse bir kahvede ben ısmarlayayım bol bol onlatırsın.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Tamam burada duruyorda Netfilixte sevdiğin dizi yayınlanınca dayanamayıp 5 6 bölüm birden izliyorsun ya.Onun gibi oldu.
    Bir solukta okuduk.
    Neyse bir kahvede ben ısmarlayayım bol bol onlatırsın.
    Persembe disinda gun/yer/saat verin gelirim. Persembe gunleri evin onune pazar kuruluyor, cikamiyorum otoparktan

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler