Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İspanya Turu

Motovento
    REKLAM ALANI

İspaya turu yapmanın hayalini kuruyorum. Avrupa turu yapmış arkadaşlardan tavsiye isteyeceğim. Böyle bir tura tek başına çıkmanın dezavantajları neler ? Böyle bir tur için nasıl bir motosiklet lazım ? Avrupa'da motosiklet hırsızlığı yaygın mıdır ? En büyük sorun 20 bilemedin 30 gün iznim olacak ve İspanya sınırlarına girmek için kara yoluyla ortalama 3-4 bin km yol demek. Orda da gezeceğimi hesaba katarsak kısıtlı vakti nasıl ayarlamak gerek ? 20-30 gün böyle bir gezi için rahatça yeter mi ? Gidiş dönüş kara yolu yerine feribot kullanmak daha mı mantıklı ? Ben motosiklet konusunda çok tecrübeli değilim, eğitim almadım, uzun yol çok yapmadım ama yola bir çıksam gerisi gelirmiş gibi geliyor. Böyle bir yola çıkmadan önce motosikletlerle (sürüş teknikleri, bakım vs.) ilgili neleri aşmış olmam lazım. Yani şu şu şeyleri öğrenmeden/bilmeden sakın yapma dediğiniz şeyler var mı ?
    potasyum bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Neden İspanya'dan başlıyorsunuz. Bence; ufak ufak yakın ülkelerden başlayın. Örneğin bu yaz Yunanistan balkanlar yapın dönün.
    Ardından bir sene sonra İtalya fransa, almanya, Avusturya, Macaristan vb.yapın.
    Ardından İspanya Portekiz fransa yapın. Hem tecrübeniz artar, hem kendinize olan güveniniz gelir. Millet ne anlatırsa anlatsın kendinizin edindiği tecrübenin yerini tutmaz.
    Yurt dışına çıkış, kalınacak yerler, kamp yerleri, dikkat edilecek hususlar, yanınızda götürülecek malzemeler konusunda milyonlarca makale var. Gidenlerin blogları var. Onlardan istifade edersiniz.
    tuttacromata bunu beğendi.

70musti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS -Honda CBF 150
    Merhaba, benim önerim önce kendinize uygun bi motosiklet alın. Artık yavaş yavaş sezon açılıyor boş zamanlarınızda hem uzun yol tecrübenizi artırmak hemde kullandığınız motosikleti tanımak adına 500-600 km lik hafta sonu gezileri yapın. Düşündüğünüz gezi programında minimum 10.000 km yapacaksınız. Yolda oluşabilecek motosiklet arızaları hakkında ustanızdan ön bilgi alın, yani ne olursa çözümü için ne yapabilirim? sorusunun cevaplarını arayın. Herşey motosikleti kullanmak, konaklama, yeme içme değildir haliyle. Küçücük ve çok basit arızalar sizi yolda bırakıp rezil edebilir. Bu yüzden motosikleti tanımalı ve az da olsa birşeyler yapabilmelisiniz. Umarım hayaliniz gerçekleşir. "Motosiklet Özgürlüktür"
    tuttacromata ve Machair bunu beğendiler.

İspanya'yı istememin nedeni öğrenciyken 1 sene kalmıştım. Birazda İspanyolcam var. Böylece dili biraz kullanmış olurum hem de iyice bir gezmek istiyorum İspanya'yı. Önce yakın çevrelerde deneyim kazanmak mantıklı tabi. Böyle bir yolculuk için tavsiye edeceğiniz motosiklet ne olur ? Hedefimde 3 motosiklet var şu anda. Honda CRF 250L, Yamaha XT660Z Tenere ve Suzuki Van Van 200.

Motosikleti
    Regal Raptor 150
    Önce motorun en az 250 lik olmalı,sonra Çin malı olmayan bir motor olmalı,mümkünse gideceğin ülkelerde arıza olursa ki ( inşallah olmaz ) scooter olursa yamaha X Max ,Kymco Xiting, Piacco, Touring olursa, Honda , Yamaha, gibi olsun parça tedariki imkanı olsun, ilk olarak yurdışı ve uzunyol,metinlılıçın tavsiyeleri çok doğru, bence ;Yunanistan, Feribotla İtalya, kuzeye çık Avusturya,geri dön Slovenya,veya Macaristan, Romanyayı es geçersen iyi olur çünkü kriminalite had safhada, güvenlik sıfır canın yanmasın,Bulgaristan üzerinden dönersen de gene dikkatli ol, polisleri çok rüşvetçidir, aniden önüne çıkıp, osuruktan bir levha ile durdurup olmayacak şeyden bahane bulup ceza veya rüşvet isterler,Konaklamalarını hostellerde yaparsan iyi olur,veya pansiyon türü yerler daha samimi havası ve bazende aile ortamı gibi Gasthauslar olabilir, Avrupada hayat pahalıdır, yeme içme konaklama cebe dokunabilir, otoyollar dahiç ucuz değildir, benzin bize yakındır, Balkan ülkeri fiyatlar uygun olup lezzeti bize yakındır,İspanyaya kadar uzanırsan ki hiç tavsiye etmem (ilk yurtdışı ve uzun yol olduğğu için )çadır konaklaması ise tercihe bağlı olup biraz zahmetli olup fazla yük gerektirdiğinden denge ve indirip yüklemek bakımından ben şahsen tavsiye etmem,kazası belasız, zevkli ve tadına varabileceğin bir seyahat dilerim.
    n
    tuttacromata ve ESGEL bunu beğendiler.

Motosikleti
    2014 ybr esd
    YANINA 5 LİK Euro al 20 tane,3 tane 5er binlik kredi kartı,sağlam bi motor ve bi kaç don atlet çorap ,yolun açık olsun hocam...

Böyle bir gezi için Honda crf 250l yeterli midir ?

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Biz 17 Haziran'da allahtan bir şey olmaz ise, Balkanlar üzerinden İtalyaya gidiyoruz. Dönüşümüzde Bari'den feribot ile Yunanistan şeklinde olacak. Şuanda 2 motosikletiz. Eşli gidiyor olacağız. Bu tip bir gezi 1 kişi için çok mantıklı değil. Her daim sizinle süren birisinin olması çok önemli. Tek başına yapılamaz değil ama hem sıkıcı hem de zor olacaktır.
    70musti, tuttacromata ve ESGEL bunu beğendiler.

Daha önce tek başına yurt dışı gezilerim oldu. Tabi sıkıcı olduğu zamanlar olsa da tek başına olunca insanın algısı daha açık oluyor daha fazla kişiyle etkileşime giriyorsun. Tabi motosikletle farklı olur, özellikle beklenmeyen bir durum olduğunda yanında bir kişinin olması büyük avantaj. Zamanla yol arkadaşı da bulunabilir. Bana şimdilik motosiklet lazım. CRF 250L için ne diyorsunuz ? Suzuki van van 200 15.450 TL'lik fiyatıyla 200'lük bir motor için biraz pahalı geldi. Tenere zaten pahalı. Ha biraz zorlasam alırım ama hem kendimi tanıdığımdan hem de yarın dünya turuna çıkmayacağımdan gereksiz geliyor. Tenere'nin tek artısı 0 fiyatları yaklaşık 5000 TL artmış ve bayiler hala eski fiyattan satıyor.

Terapist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tuttacromata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce tek başına yurt dışı gezilerim oldu. Tabi sıkıcı olduğu zamanlar olsa da tek başına olunca insanın algısı daha açık oluyor daha fazla kişiyle etkileşime giriyorsun. Tabi motosikletle farklı olur, özellikle beklenmeyen bir durum olduğunda yanında bir kişinin olması büyük avantaj. Zamanla yol arkadaşı da bulunabilir. Bana şimdilik motosiklet lazım. CRF 250L için ne diyorsunuz ? Suzuki van van 200 15.450 TL'lik fiyatıyla 200'lük bir motor için biraz pahalı geldi. Tenere zaten pahalı. Ha biraz zorlasam alırım ama hem kendimi tanıdığımdan hem de yarın dünya turuna çıkmayacağımdan gereksiz geliyor. Tenere'nin tek artısı 0 fiyatları yaklaşık 5000 TL artmış ve bayiler hala eski fiyattan satıyor.
    Crf ile yapacağın uzun yol konfor bakımından seni mahvedebilir. Van van ise o kadar uzun bir yolculukta güç olarak yetersiz kalabilir.(yapılmaz mı yapılır ama işkence gibi.) Keyif almak için bence konfor ve güç bakımından yeterli bir alet tercih etmelisin. Kawasaki versys, Honda Nc750x gibi.. tabi bütçe elveriyorsa.
    ESGEL ve tuttacromata bunu beğendiler.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Konuyu açar açmaz okudum ama iş yoğunluğundan ancak cevap yazabiliyorum. Bu süre zarfında birçok arkadaş oldukça faydalı şeyler yazmış. Sana burada motor seçimi ile, bakımı ile, uzun yol, seyahat, yurtdışı seyahat ve gezdiğim ülkeler ile ilgili çok detaylı şahsi tecrübelerimi aktarmak istiyorum ama ne yazık ki öğle molam buna müsait değil.

Temelde sağlam bir motor, gerekli evraklar, biraz nakit ve destekli bir kredi kartı ve sırt çantası ile bu seyahati sorunsuz yapabilirsin. Keşke Ramazan Bayramı'na denk gelse de beraber çıkabilsek, hatta kardeşimde bize İstanbul'dan katılabilir.

Hemen özetlemem gerekirse;

- Rota çok uzun, hep batıya doğru, bir şey oldu döneyim desen dönemezsin. Feribot ile İtalya, sonrasında Yunanistan üzerinden dönüş daha tatlı olabilir.

- 20 Şubat'ta İtalya'dan döndüm. Benzin artık bizden pahalı. Otoyollar çok daha pahalı. Trafik cezaları daha daha pahalı.

- CRF 250L çok güzel motor kendisini özlüyorum ama 3 sebepten ötürü -depo hacmi, sele, titreşim- bu seyahat keyifli olmaz.

- Vanvan'ı bilmiyorum ama onunda depo küçük, motor küçük.

- Tenere ise sadece bu yolculuk değil sonrası da düşünülerek alınmalı. Yakıt 250 cc ye göre ciddi artıyor. Ağırlık fazla. Son hız ve ivmelenme öyle aman aman değil. Ben motorumdan çok memnunum ama negatif yön dersen -MTV sınıfı, nispeten yakıt, sele yüksekliği ve ağırlık- gibi sıralayabilirim.

Genelde bu seyahat asfalt sürüşü olacağı için 17" ön - 17" arka jant seçeneği ya da 19" ön - 17" arka jant seçeneği ile yola çıkabilirsin. Bu seçeneklerde sana şunları önerebilirim. Kawasaki KLE 650 Versys, Suzuki DL 650 V-Strom ya da Suzuki GW 250 Inazuma.

- Inazuma bence çok keyifli bir motor. Benim tek satma sebebim ön jant çapı ve yerden minimum yükseklik. Sınıfındaki diğer kasalara göre negatif yönü -ağırlık, nispeten fazla yakması, daha geç hızlanması, 2 silindir bakım maliyeti- diyebilirim. Avantajları -titreşim yok, rüzgar koruması iyi, 3lü çanta seti uyumlu, acayip konforlu-

Benim ortalama yakıtlarım CRF 3,40 - Inazuma 3,80 - Tenere 4,70 (birimler lt/100km)
    ESGEL, Patagonya, potasyum ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Bütçe sıfıra yetmiyor ise temiz ikinci el Transalp, dl 650, tenere ve 1200 gs olabilir. Bu motorların hepsi kontak kapatmadan dünyayı gezecek motorlar. Avrupa da parçası bulunur, bakımlarını yaptırabilirsin.
    200 lük motor ile çok kaliteli asfaltı olan otobanda fıtı fıtı gitmek uzun vadede can sıkıcı olabilir. Fazla eşya yükleyemezsin. Rüzgardan çabuk etkilenir.
    Yukarıda yazdığım motorların hepsi uzun yol ve gezi için tüm dünyada tercih edilen motorlar. Motoru şimdiden alır, huyunu, suyunu, sürüş karakteristiklerini, bakımını öğrenirsin. Yazın çevir kontağı, yolun açık olsun.
    Geçen yaz iki arkadaş planlamıştık. 13 ülke olacaktı. Ancak benim oğlan iki ayda bir yurt dışına gidiyor geziyor. Bütçeyi ona verdik. Adamın İngiltere hariç görmediği Avrupa ülkesi kalmadı. Dolayısıyla benim hayaller bu yıla ertelendi. Bu yıl da oğlan yurt dışı master yapacağım demeye başladı. Yine bizimkisi gerçekleşmeyecek gibi. Babalık böyle bir şey işte.
    Umarım hayallerine kavuşursun.

Peki şehir içi kullanımda Tenere nasıldır ?

Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Fırsat bulmuşken ekleyeyim.

CRF ile köyden eve dönerken 1-1,5 saatlik yolda kıçım acayip uyuşuyordu. Hızlı gittiysemde ellerimdeki karıncalanma 15 dakika geçmiyordu. Hızlı gidince 150 km de depo bitiyor. Sakin kullanımda 220 görürsün. Buda yurtdışı seyahatinde durmadan benzin almak zorunda kalmak demek. En uzak mesafe olarak bir kez İzmir-Cunda bir kez İzmir-Aydın yaptık eşim ile. Maxem SL45 arka çanta ve Kappa K21 yan çanta seti vardı. İstanbul yolculuğu hep korkuydu benim için. Stabil hız 90-110 arasıdır. Max 152 gördüm.

Kardeşime YBR aldığımızda motoru İzmir'den İstanbul'a götürdüm. Yol planını CRF tecrübeme göre her saatte 5-10 dk yürüyüş-bacak açma molası olarak verdim. Susurluk ve Feribot geçişi büyük mola olacaktı benim için. Ama YBR CRF'ye göre çok daha rahat çıktı ve ara molalardan birer tanesini atlayarak ve tahmini ortalama hızımı geçerek 2 saat önce vardım. Titreşim 6000-7000 devirde başlıyor, yakıt 2,70 lt/100km ortalama. Stabil hız 70-90. Ben yol boyu 100-110 kesmeden gittim maksimum 125 gördüm Bursa otobanında. Sadece Maxem SL40 arka çanta vardı. Sonrasında kardeşim arka çanta ve Vexo kumaş yan çantalar ile İzmir'e geldi. Demek istediğim CRF ye kıyasla bazen hacim yerine konfor ve yakıtta önemli.

Inazuma ile tek başıma Kappa K47NN ve K21 çantalar ile İzmir-İstanbul ve sonrasında İzmir-Marmaris yaptım. İstanbul dönüşü otoban çıkışında bir telefon/alışveriş molası, Manisa'da ise kısa bir yakıt molası verdim. Neredeyse tek mola ve tek depo ile İzmir'e girecektim. 2 kişi ise aynı çantalar ile İzmir-Assos ve İzmir-Ölüdeniz yaptık. Sıfır sıkıntı. 2 kişi 3lü çanta kesintisiz 130 km ile gidebiliyorsun otobanda. Yakıt bir depo ile ortalama 320 km.

Tenere daha çok yeni. 2200 km de. 3000 devirde titreşim yok denecek kadar az. 2500 altı taktaklıyor, 4000 üstü özellikle 5000 de titreşim başlıyor. Sele rahat ama yüksek. Eğimli yerlerde inmek binmek sıkıntı ve motor ağır. Yakıt şehir dışına çıkınca daha da azalır diyorum. Şu an 6 full depo ortalaması 4.78 lt/100km. Üzerinde Givi TRK 52 arka çanta var. Sorun çıkmaz ise 5 Martta İstanbul'a gidip Givi TRK 33 ya da 46 yan çanta setini de alıp geri döneceğim. O zaman çanta ve uzun yol tecrübemi de yazarım.
    ESGEL, Patagonya ve tuttacromata bunu beğendiler.

İnazuma'nın tipi hiç hoşuma gitmiyor. CRF'yi de elersem tek tenere kalır o da pahalı başka alternatif sunmak isteyen var mı ? Sadece uzun yol için değil şehir içinde de aktif olarak kullanacağım.
    blueway2 bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tuttacromata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnazuma'nın tipi hiç hoşuma gitmiyor. CRF'yi de elersem tek tenere kalır o da pahalı başka alternatif sunmak isteyen var mı ? Sadece uzun yol için değil şehir içinde de aktif olarak kullanacağım.
    alınacak bişey yok eleye eleye elde var sıfır dersin. crf ve tenerenin selesi seni kullanacağın şartlarda yarı yoldan geri çevirir. cbf 150 alır fazla para da bağlamamış olurdum. hemde diğerlerine göre için daha rahat olur kullanırken
    tuttacromata bunu beğendi.
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alınacak bişey yok eleye eleye elde var sıfır dersin. crf ve tenerenin selesi seni kullanacağın şartlarda yarı yoldan geri çevirir. cbf 150 alır fazla para da bağlamamış olurdum. hemde diğerlerine göre için daha rahat olur kullanırken
    İşte buna katılıyorum. Yok hacmine göre az yaksın, yok kilosuna göre kuvvetli olsun, selesi alçak ama altı yüksek olsun derken bir bakmışsın R1200 GS alman lazım. Yok vergisi, yok sigortası yakıtı, servisi derken bir bakmışsın YBR 125. Her ucu boklu ninja yıldızı. Ama sen araziye girmeyeceğim diyorsan, işin içinde şehiriçi var. Birde uzun yol var ki git gel 8000 km. O zaman sana NC 750X öneriyorum. Sınıfının en eksik motoru. Adventure ile alakası yok. Ama dahili bagaj, kullanım rahatlığı, yakıt ekonomisi ile bence seni tatmin eder. 2016 da yeni kasa gelecekti ne oldu bilmiyorum.
    tuttacromata, schumacher__ ve ESGEL bunu beğendiler.

Motosikleti
    honda xl650 transalp
    ispanya turu çok güzel fakat bir o kadarda uzun,zor ve tecrübe isteyen bir gezi.bence önce uzun yol tecrübesi gerekli uzun yol olduğu için crf çok mantıklı gelmedi.size bütçe olarakta iyi gelebilecek benim kullandığım x city'nin temizini veya sıfırını önerebilirim.bloglarda uzun yol yapanlar var hemde iki kişi ve ağır yük ile.okumanızı tavsiye ederim.ama illa crf tarzı bir motor olsun scooter istemem derseniz temiz bir f 650 gs size artarda yeter.hem güçlü hem az yakıt hemde ikinci elde çok güzel motorlar var.bence bir bakın.
    ESGEL bunu beğendi.

Haklısınız belki şimdilik erken böyle bir yolculuk için ama dediğim gibi bu bir hayal. Ben de xmax 250 vardı güzel scooter dı eminim x city de öyledir. CRF dememin sebebi 250'lik ve şehir içi tenere gibi büyük motorlara göre daha pratik. Bir de tenere alır da şehir içi kullanırsam o kadar para boşa gidecek. Bakalım zaman ne gösterecek. Yahu havalar soğukken motor aklıma gelmiyordu şu bir iki hafta önce tüm Türkiye'ye sıcak bir hava geldi ya o ara tekrar kanım kaynadı motora. Siz de nasıl durumlar ? https://vimeo.com/59380598

hakan_czy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 S
    crf250 lastikleri değiştirilip şehir içi kullanılabilir fakat uzunyola uygun bir motor deil tecrübe ile sabittir zaten avrupa turu yapacak ve asfaltta süreceksen en iyisi sport touring,touring tarzı motorlar olur veyahut dl 650,versys gibi asfalt endurosu en idealidir şahsi fikrim.crf, tenere ile okadar uzun bir asfalt gezisi eziyet olur.deuvilleyede bak derim.
    ESGEL ve tuttacromata bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)