Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Nerde Kalmıştık !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Palakadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X10 350 Executive
    Öncelikle merhaba ,

Elimden geldiğince ve Türkçe'min yetebildiği kadar son yaptığımız seyahate dair bilgiler paylaşacağım .

Elimizdekiler sırası ile .

2012 CBF1000 nam'ı değer #karatosun , sevdiceğim ve ben .
    Çanta olarak topcase shad sh48 yan çantalar sh36 tercih ettik .
    Lastikler ise avrupa'da en efsane seri olan pirelli angel gt ( yola çıkmadan 2 gün önce taktık yolda rodaj yaptık . Lastiklerin temini için izmir'den Burak21 'e tekrar teşekkürler
    Pasaport en az 1 ay süresi olan , ( 150 ile 600 tl arası )
    Vize (shengen mümkün ise ) en çok kalacağınız şehire yada ülkeye göre almanızda fayda olacaktır. ( 60 ile 90 euro arası )
    Uluslar arası ehliyet ( turing den alınıyor , çoğu şehir efsanesine göre istenmiyor denilse dahi bu gezide özellikle soruldu ) ilk sefer için 420 tl yenileme yarı ücreti 210 tl
    Green sigorta ( çıkış sürenize göre , çıkış yapacağınız gümrük kapısında ilgili acenta tarafından yapılıyor ) 15 gün için 40 euro 1 ay için 60 euro
    Yurt dışi çıkış harcı ( daha önce bankadan yapmanızda fayda var sınırda zaman kazanırsınız ) 15 TL / kişi

Az çok plan dahilinde yol yapmak istesek dahil memleketten ayrılma tarihimiz olan 19 ve 20 temmuz tarihlerine dair rezervasyonumuz mevcuttu . Geri kalanlar booking yada hotels veyahut tripadvisor üzerinden yaptık .

Önce kısaca yaptığımız rotayı özetlemek gerekir ise ,

19 temmuz İstanbul çıkış , selanik , makedonya ohrid , arnavutluk vlore , arnavutluk ksmail , yunanistan ionnian , yunanistan halkidiki ve yunanistan dedeağaç 26 temmuz öğlen vakitlerinde memlekete giriş yaptık .

Şimdi neden yukarı kadar gitmiş iken biraz daha yukarı hırvatistan yapmadın diyenleri duyar gibiyim . Lakin geçen yıl kullandığım rota ile kotor ve hırvatistan gezisi yaptığım için ve biraz daha sahilde , sevdiceğimle zaman geçireyim ve daha virajlı yollarda gezmek için bu rotayı tercih ettim .

Gün 1 . İstanbul - Kavala - Selanik

Pazar günü sabah saat 8 gibi güneş çok tepemize çıkmadan yola çıktık . Saat 11 gibi ipsala kapısında idik .

Daha sonra ilk mola yerimiz kavala'da durduk ve bir şeyler atıştırdık . Ki burada çok komik bir durum yaşadık . Daha önce mesajlaştığımız ve o gün aynı bölgede olduğunu bildiğim Ali ve Emre ile aynı yerde bir şeyler yiyoruz fakat durumu selanik'te fark ediyoruz

Sonra yolcu yolunda gerek diye , tekrar yola devam ve otelimiz Astoria 'ya vardık Artık bizim için yapılacak şey çok net'ti ouzo & meze için full to meze 'ye koşar adım gittik

Tüm bunlar için 37 euro ödedik

Biraz sahilde gezmeler ;

Gelmişken liman'da selfie olmadan olmaz

Buradan namı değer eski bit pazarı civarındaki 800 yıllık han'a geçtik , Arkadaşımız Agellos tatilde idi onun yerine kuzeni ve master şefi Doğan abi bizi ağırladı . Mekanın ismi okunuş şekli ile Tripia Potiria https://www.e-table.gr/en/restaurant/trypia-pothria

Bu arada ali ve emre ile burada buluşabildik . Ve o müthiş ızgara mantar feta ve çeşni üçlemesine kavuştuk

İkinci gün malum akşam az içtiğimiz için biraz geç başladı . Yolumuzda var ve sıcak lakin bizim tek derdimiz ohrid gölünde denize girip akşam çarşıda turlamak Yanı hava sıcakmış yok güneş varmış bize ne ...

Resimler biraz büyükmüş düzeltmeye başladım

Güm iki ; selanik - üsküp yolu üzerinden makedonya ohrid gölü

Yorucu bir seyahatin ardından planladığımız üzere otelimize vardık . Villa boban işletmecileri çok sevimli bir çift ve toplam 4 odaları mevcut . Bir odasında başka bir Türk çiftin kaldığını öğrendik falan tanışmak nasip olmadı ...

Bu arada işletmeci enteresan düzeyde entelektüel bir çift ve bölge hakkında bize çok fazla bilgi verdi .
    Aynı zamanda bir bmw z4 sahibi :p

villa'da bir adet küçük havuz'da mevcut bizim ilgimizi çekmedi fakat girişteki çardak muhteşem ve bir frappe içmeden odamıza geçmedik

Resen bölgesinden sonra yavaş yavaş virajlar ve ısınma turları başladı

Macedonia bölgesi ohrid ile ilgili çok anlatılabilir bir durum yok gelindiği zaman kesinlikle old town bölgesine gidilmeli , bunun dışında göl'ün sol tarafında bir kaç tane güzel beach club var . Fiyatları çok pahalı değil fakat yer bulmak sorun . Biz saat olarak biraz geç gittiğimiz için sorun olmadı fakat erken saatler için bir gün önceden rezervasyon olması gerekiyor .

Bölgede bir çok tarihi olgu , dönemlere ait eserler ve içilebilecek seviyede temiz suyu olduğu iddia edilen plaj bulunuyor .

Bizim için yine kritik belli idi , belvedere restaurant 'a gittik http://www.tripadvisor.com.tr/Restau...rn_Region.html garsonları tamamen yavşak sürüsü lakin mutfak bir o kadar başarılı bunlar bir yana biz cabernet savignon ve müzik eşliğinde güzel bir yemek faslı geçirdik .

Şehrin tam merkezinde mehmet efendi camii bulunuyor . Bölgede Türklere rastlamak mümkün sabah kahvaltısı için tercih ettiğimiz Quenn pub'ın işletmeciside Türk idi .

Buda merkeze ait fotoğraf ....

Gün 3 : Ohrid'den çıkış yaparak arnavutluk sınırını geçerek vlore bölgesine yani başka bir deyiş ile bakir adriyatik denizine gitmek istiyoruz

3 üncü gün gezimizin yavaş yavaş ısındığı zor fakat eğlenceli bölümler .

Aslında bir nebze tırsıyor idim . Geçen sene bir arkadaşım ile arnavutluk'ta sürer iken küçük çaplı bir kaza yapmış idim . Yollar güzel fakat memleket tehlikeli ve bu sefer kız arkadaşım ile gittiğim için daha bir tedirgin idim.

Kafamda bu sorular ile yola koyulduk tabi bunlar sadece benim kafamda dönüyor bir ben , birde yaradan biliyor !!!

Malumunuz sabah iş güç , bu tarzı sevmem ama arkası yarın diyorum
    afyonlu003, afatsum, karadenizz ve 10 diğerleri bunu beğendiler..
    Son ağaç kesildiğinde, son nehir kirlendiğinde,son balık avlandığında; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    white_king - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125
    Güzel gezi olmuş tebrikler

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Devamını bekliyoruz.Paylaşım için teşekkürler.
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

Motosikleti
    Bu yazıyı editleyemiyorum .

Forumdan Uzaklaştırıldı
    elinize ayağınıza sağlık,bu yıl gidemediğim ohrid'e yeniden gitmiş gibi oldum.
    Palakadir bunu beğendi.

Motosikleti
    Bu yazıyı tamamlamak istiyor idim lakin burada edit etmek çok zor :/
    Son ağaç kesildiğinde, son nehir kirlendiğinde,son balık avlandığında; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler