Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

35 Gün Hayaller Gerçek Oldu (Bol Fotoğraflı)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Sentör 150
    çok güzel bir gezi olmuş motorlarınıza yüreğinize sağlık,
    Salda gölünden sonra benim olduğum yerden geçmişsiniz, Burdur-Tefenni
    Kuyucak lıyım bende bu arada

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hckc_55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cheeta CT-150-T3
    helal olsun size uşaklar.iyi gezi olmus.fotolar ve anlatımda gayet başarılı.Tekeriniz düz bassın

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    güzel,paylaşım için teşekkürler.

hotorange - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mali_181 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen eski yağ orda ve evet araba o resimdeki araba kesinlikle iş görür...
    Selamlar, super bir seyahat, tecrübe ve macera olmuş tebrik ediyorum,,,

-ancak eski yağ konusunu tam anlayamadım, koyda duruyor derken

mali_181 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an için motorsuz :(
    Alıntı hotorange adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar, super bir seyahat, tecrübe ve macera olmuş tebrik ediyorum,,,

-ancak eski yağ konusunu tam anlayamadım, koyda duruyor derken
    Onu ölesine yazdım önemi olan bişi değil yani iyi dilekleriniz için teşekkürler

hotorange - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yanlış anlaşılmaya sebep vermek istemem, harika bir gezi olmuş, yürekten takdir ediyorum, konu ile ilgisi olmamakla birlikte bir ek not paylaşmak isterim ki motorcu camiası olarak bilinçli hareket etmemiz gelecekte de bu güzellikleri yaşamamıza ve sonraki nesillerin bizlerden teslim alacağı doğa güzellikleri ile mutlu bir hayat yaşamalarına destek olmak amacıyla eklemek isterim ki;

Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğine göre;

Atık motor yağı; Belirli bir kullanım süresi sonucunda motorlu araçlardan kaynaklanan ve orijinal kullanım amacına uygun olmayan atık yağlar,

Atık yağ; Kullanılmış benzinli motor, dizel motor, şanzıman ve diferansiyel, transmisyon, gres ve diğer özel taşıt yağları ile hidrolik sistem, türbin ve kompresör, kızak, açık-kapalı dişli, sirkülasyon, metal kesme ve işleme, metal çekme, tekstil, ısıl işlem, ısı transfer, izolasyon ve koruyucu, izolasyon, trafo, kalıp, buhar silindir, pnömatik sistem koruyucu, gıda ve ilaç endüstrisi, kağıt makinesi, yatak ve diğer özel endüstriyel yağlar ve endüstriyel gresler, kullanılmış kalınlaştırıcı, koruyucu, temizleyici ve benzeri özel müstahzarlar ve kullanıma uygun olmayan yağ ürünleri olarak tanımlanmaktadır.

Atık Yağların Çevreye Etkileri
    Atık madeni yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir. Doğaya gelişi güzel atıldığında kalıcı ekolojik zararlara neden olur. Su, toprak ve hava kirliliğine yol açarak çevreye ve insan sağlığına zarar verir.

Atık yağlar; deterjanlar, fosfat gibi kirleticilerin yanı sıra kullanıldığı yere bağlı olarak değişen miktarlarda kurşun, çinko, baryum, kadmiyum, civa, krom, arsenik ve vanadyum gibi ağır metaller içerebilir, atık madeni yağların, içerdikleri ağır metaller ve bozunmuş kimyasal yapıları nedeniyle biyolojik arıtma tekniği ile faaliyet gösteren evsel atıksu arıtma tesislerinde arıtmak zordur. Bu tip atıklar için kimyasal arıtmanın yanı sıra biyolojik arıtma teknikleri de kullanılmalıdır.

Atık motor yağları toprağa ve suya dökülmemeli ve kontrolsüz ortamlarda yakılmamalıdır !

Suya etkisi: Su yollarına dökülen atık yağlar, suyun üzerinde güneş ışığını engelleyen bir tabaka oluşturarak, fotosentezi azaltır ve oksijen döngüsünü bozan ve yağı besin kaynağı olarak kullanan mikroorganizmaların üremesini ve büyümesini sağlayan oksijen geri beslemesini önler. Buna bağlı olarak su ortamındaki besin zincirinde yer alan balıkların, kabukluların ve diğer mikroorganizmaların ihtiyacı olan oksijen tüketilir.

Toprağa dökülen atık yağlar yeraltı sularına karışır.

1 litre atık motor yağı 800 bin litre içme suyunu kullanılamaz hale getirir.

Çöpe dökülen atık yağlar; çöp depolama alanında oluşan sızıntı suyunda yoğun bir kirlilik yükü oluşturur, sızıntı suyunun arıtımını daha da güçleştirir. Kanalizasyon borusunda dökülürse kanalizasyon borularını ve fosseptik çukurları tahrip eder.

Toprağa etkisi: Toprağa dökülen atık yağlar, bitkileri tahrip eder, toprak ürünlerinin azalmasına neden olur. Kullanılmış yağ yüksek miktarda kurşun, arsenik, kadmiyum, krom gibi ağır metaller içerebilir ve toprakta birikebilir. Bitkiler, yüksek konsantrasyondaki ağır metalleri absorbe ederler. Bitkiler atık yağda kirlenmiş toprakta gelişemezler. Topraktaki besin zincirinde birikerek insanların zehirlenmesine dahi neden olur.

Havaya Etkisi: Atık yağların, kontrolsüz ortamlarda yakılması insan sağlığı açısından ciddi zararlara neden olan kükürt, klorür ve ağır metaller vb. kirleticilerin oluşmasına sebep olur.

30 Temmuz 2008 tarihli Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği'ne göre atık motor yağları ulusal atık formu doldurularak motor yağı üreticisi veya Yetkilendirilmiş Kuruluşlar vasıtasıyla taşıtılarak kategorilerine göre Lisanslı İşleme / Bertaraf tesislerinde baz yağ veya enerji olarak geri kazanılır veya bertaraf ettirilir.

ALINTIDIR

kesinlikle bir suçlama ya da karalama niyetinde olmadığımı açıkça belirtmekle birlikte sadece bilgili olmak hepimizin lehinedir diye düşünüyorum,
    nacizane görüşüm ise,
    eğer bir marina yakınında isek marinalarda bulunan atık yağ depolarına, eger şehirde isek, sanayilerde atık yağların toplama alanlarına eski ve kullanılmayacak durumda olan yaglarımızı verebilir ve doğanın daha yaşanılası olmasına katkıda bulunabiliriz,

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Arkadaşlar çoğu kişinin hayal edipte bir türlü gerçekleştiremediği bir geziye imza atmışsınız , yüreğinize sağlık Demek ki istedikten sonra böyle bir gezi için çok da yüksek meblağda paralara ihtiyaç yok

Paylaşım için teşekkürler , kazasız belasız nice gezilere

Motosikleti
    Bora bey bilgilendirme için teşekkürler ve diğer arkadaşlar yorumlarınız için tek tek teşekkür ederim
    hotorange bunu beğendi.

EFEKAN09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e, Yamaha MT 7
    Harikasınız gençler. Resimlere tek tek baktım. Gezmiş kadar oldum. Emeğinize, yüreğinize sağlık.

APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    Tek tek okudum tekerinize sağlık

Motosikleti
    Alıntı EFEKAN09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harikasınız gençler. Resimlere tek tek baktım. Gezmiş kadar oldum. Emeğinize, yüreğinize sağlık.
    Çok çok teşekkürler...

S6453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Dostum emeğinize sağlık. Çok güzel bir gezi olmuş. Tekeriniz her daim düz bassın

Murat 48/30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Elinize sağlık fena gezilmiş ,x max 250 alınca Hakkari'ye kadar ben de gideceğim.Mehmet Ali bayramda bir çayını içebilirim, ama belli değil.
    CB 125E(6000 km), Salcano Wolf 11(Gümüş Atmaca)
    Özgürlük çoğu kişilerce çok bilinmeyenli bir denklem iken, biz motorcuların ilk marşla birlikte hissetmeye başladığımız hazdır.(Murat KANAT 17.01.13 )

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    elinize, ayağınıza, fotoğraf makinelerinize sağlık :D sizin aracılığınızla, böylesine harika bir olaya imza atmanın dayanılmaz hafifliğine selam olsun
    darısı başımıza ne diyelim, paylaşım için saolun, yollarımız kesişmek üzere

kayasertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    Aaah ah, o kadar vakti bulmak için illa istifa mı edeceğiz

Güzel gezmişsiniz, rapor için teşekkürler

Hazır yemek ısıtıcısı nedir?

Motosikleti
    Alıntı Murat 48/30 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık fena gezilmiş ,x max 250 alınca Hakkari'ye kadar ben de gideceğim.Mehmet Ali bayramda bir çayını içebilirim, ama belli değil.
    Gelirsen beklerim başımın üstünde yerin var...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:40 ----------

Alıntı kayasertac adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aaah ah, o kadar vakti bulmak için illa istifa mı edeceğiz

Güzel gezmişsiniz, rapor için teşekkürler

Hazır yemek ısıtıcısı nedir?
    ÜNİFOOD isimli bir malzeme içine su koyuyorsunuz ve yiyeceğinizi konserve tarzı ve içinden çıkan tozu koydunuzmu su birden kaynamaya başlıyor ve su sıcacık oluyor

Motosikleti
    Honda Transalp XL 650
    Çok güzel bir gezi olmuş emeğinize sağlık gezilerinizin devamını diliyorum arkadaşlar...

Samet Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM - JOYMAX 250İ
    Sonuna kadar sıkılmadan keyifle okudum elinize yüreğinize sağlık. Harika bir gezi olmuş tebrik ederim sizleri Her zaman tekeriniz düz bassın

Motosikleti
    Çok teşekkürler arkadaşlar

mehonium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway land cruiser 250
    ellerinize sağlık süper bir gezi olmuş bir niyetlensem neler olucak ben gezmiş kadar oldum

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)