Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Çavdar Hisar Aizonai Antik Kenti

Motovento
    REKLAM ALANI
    mali_181 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an için motorsuz :(
    Başlıktaki hatayı düzelteyim Çavdar Hisar değil Çavdarhisar

Arkadaşlar Kütahya nın Emet ilçesinde çalışıyorum burda okudum okul bitti ama çalışmaya devam geçenlerde Aydın dan arkadaşım geldi napalım napalım derken hadi dedim gel seni aizonai ye götüreyim hazır gitmişkende bu tarihi güzelliği sizinle paylaşmak için fotoğrafladım
    Arkdaşlar burada zeus tapınağı,dünyanın ilk borsa binası,tapınak,hamam ve antik bi tiyatro bulunuyor.Normalde pek değer verilmeyen ama artık yavaş yavaş farkına varılmış biryer bence ilk gittiğim de ne bi görevli ne de bi koruyan vardı ama bu sefer güvenlik görevlisi bir arkeolog ve kazı ekibi ile karşılaştım çok sevindim.

Rehberimiz çavdarhisarlı yaşlı bi amca bizi görünce geldi yanımıza ve gelin gelin dedi canlı tarih var ben anlatırım. Dediğine göre bu şehir m.s. kurulmuş ve büyük ihtimal bi deprem sonucu yıkılmış daha sonra üzeri akan çayının önü kapatınca suyla dolup bi göl olup şehri içine almış daha sonra su kendine yol açıp (artık deprem ilemi yoksa doğalmı bilinmiyor) çekiliyor ve atalarımız gelip buraya yerleşiyor hatta amcanın dediğine göre onun ilk okulu tam borsa binasının yan kısmındaymış onlar okurken bu yapılar Alman-Türk ortak bi grupla bulunmuş şimdi ise Denizli Pamukkale Üni. Arkeoloji bölümü çalışmalara devam ediyormuş.

Evet arkadaşlar öncelikle borsa binasından başlayalım.Arkadaşlar bu bina yanındaki caminin gediz depreminde yıkılmasından sonra ortaya çıkmış..Dünyanın en eski borsa binası denilen bu yapı bina diyorum tabi ama sütünlardan oluşan bi yapı ve sütünların üstünde yazılar var öğrendiğimize göre büyük ihtimalle bi pazar kurulduğu ve bu pazarda satılan şeylerle ilgili bilgiler olduğu düşünülüyor bunun sebebi ise sütünlarda 1 köle 2 altn tarzı yazıların bulunması buyrun resimler.

Gelelim tapınağa arkadaşlar en görkemlisi bu amcanın anlattığına göre eskiden uzaktan bakıldığında yani ilk yapıldığı zamanlar altın yaldızlı gibi parlıyormuş bu yapı fakat buraya köy kurulduktan sonra işgaller sırasında yunan askerleri burayı üs gibi kullanmak isteyince köy halkı tapınağı yakıyor ve o görüntüsünü kaybediyor arkeologlar şu anda kazılara devam ediyor çünkü tapınağın üstünde kadın heykeli varmış boynunu bulmuşlar şimdi ise kafasını bulmak için çabalıyorlar.Burdaki en ilginç şey tapınağın alt kısmı tonozlarla örtülü bi mekan var ve bu bi ilkmiş.İşte tapınak
    Bu benim daha önceden çekildiğim bir fotoğraf

Bu da saolsun gelen arkadaşım Necati

Burası ise şehrin içinden geçen yol ortadaki karşılıklı sütünların arasındaki yer yol yandaki kare şeklindeki çukurluklar ise eskiden buradaki ticarethanelermiş ticarethaneler ile sütünlar arasındaki küçük yolda yaya yolu imiş bu yolun o zmanın merkez yönetim binasına gittiğini söyledi amca tabi riveyetler öyle işte yol ve ticarethaneler
    Ticarethaneler

Bu ise yol soldaki küçük yaya yolu ortadaki büyük ana yol

Yolun kenarında ki bir sütündaki yazı

Yaya yolunda ki garip geyik figürü

Ve karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yaya

Burası hamam

Ve son olarakta tiyaro ile stadyum

Tiyatronun internetteki bi fotosu

Kahrımızı çeken cbf im

Arkdaşlar biliyorum çok uzun bi yazı ama ne yapayım elimden geldiği kadarı ile anlatmaya çalıştım çok güzel bir yer gelip gezmenizi tavsiye ederim tabi gelirseniz haber verin,emetten bende geleyim
    marefb, Slayerrr, RuzgarSA ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Çok güzel bir yermiş. Okurken insana birşeyler katan anlatım ve resimler için teşekkür ederim.
    Bilge değil sadece ahmaklar her şeyi bilir.

Motosikleti
    Mondial 125 KT
    Çok güzel, bu tür paylaşımlarda bulunan arkadaşlar ne yazık ki çok az. Tebrik ederim.

Motosikleti
    Teşekkürler Arda abi eğer anlatmayı başarabildiysem ne mutlu bana,Talha Ateş teşekkürler yorumun için

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Güzel gezi olmuş tekerinize sağlık bende kışın kar varken gezdim burayı gerçekten büyüleyici...

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    resimler için sağol...
    o antik kentin yanından belki de 10-15 defa geçtim, hiç birisinde de durup da
    len burda ne varmış-kimmiş neciymiş diye hiç merak etmedim...
    sadece orası değil...
    türkiyenin bir cok yerine gittim...küçüklüğümde en çok görmek istediğim pamukkkale de dahil...pamukklade ilçesine de gittim ama travertenleri görmedim...
    tek gezdiğim yer urfa balıklı göl idi...oda iş arkadaşımın ısrarı üzerine gittim...
    ne biçim bir insanım ben yaw

Motosikleti
    Ferhat keşke girseydin ya gerçekten atmosfer büyüleyici çünkü

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Yedek subaylığımı yaptığım yer Kütahya; Aizanoi de Efes'ten sonra Türkiye'deki en büyük ikinci antikkentmiş. Apollon tapınağı zaten büyüleyici; bunun yanında ufak bir ek yapayım açıklamalara. Stadyumla tiyatro bütünleşik bir yapıda Aizanoi'de. Bu bakımdan eşsiz bir özellikte olduğu söylenir. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer. Kahverengi tabela gördüm mü zamanım da varsa genelde dalıyorum artık ne çıkarsa.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

Motosikleti
    Alıntı lycantrophic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yedek subaylığımı yaptığım yer Kütahya; Aizanoi de Efes'ten sonra Türkiye'deki en büyük ikinci antikkentmiş. Apollon tapınağı zaten büyüleyici; bunun yanında ufak bir ek yapayım açıklamalara. Stadyumla tiyatro bütünleşik bir yapıda Aizanoi'de. Bu bakımdan eşsiz bir özellikte olduğu söylenir. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer. Kahverengi tabela gördüm mü zamanım da varsa genelde dalıyorum artık ne çıkarsa.
    Aynen bende tabela gördümmü dalıyorum

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Çok güzel bi gezi olmuş arkadaşım teşekkürler paylaşım için Doğma büyüme 35 yıllık Kütahyalıyım daha henüz Aizaoniyi görebilmek nasip olmadı :( bir keresinde tam gitmek için oğlumla beraber yola çıktık 16 km gittik lastiğimizin patlaması sonucu geri dönmek zorunda kalmıştık ama bu sezon kapanmadan muhakkak görmek istediğim yerlerdendir Aizaoni
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    Alıntı egelim 43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bi gezi olmuş arkadaşım teşekkürler paylaşım için Doğma büyüme 35 yıllık Kütahyalıyım daha henüz Aizaoniyi görebilmek nasip olmadı :( bir keresinde tam gitmek için oğlumla beraber yola çıktık 16 km gittik lastiğimizin patlaması sonucu geri dönmek zorunda kalmıştık ama bu sezon kapanmadan muhakkak görmek istediğim yerlerdendir Aizaoni
    Abi kesinlikle git ya hele bide kütahyadasın yakınsın yani

speedy2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1150GS ADV
    Hatırlattığın için teşekkürler,yaklaşık 20 yıl önce Japonlarla gelmiştim.Anımsamak güzelmiş.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)