Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

İran' a gidecek yol arkadaşı aranıyor

Motovento
    REKLAM ALANI

tek başıma seyahatlerimde kendimin ve motorun güvenliği için orta halli konaklama seçtim. Maddi boyuta gelince; Dogubeyazıttan sonrasında 10 günlük İran içi seyahatinde tüm giderler (yemek, yakıt, konaklama, müze giriş vb.)dahil maksimum 2.000 TL harcarız diye planladım. Kafkas seyahatimin bütcesi; dönüşte motor bakımı dahil 14 günde toplam 3.500.- TL idi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    İran'a iş dolayısı ile sıkça gidiyorum.
    Bazı notlar paylaşmak istiyorum
    1. Vize yok, pasaport ile kolayca girilir.
    2. Tebriz bir Türk şehridir, hemen herkes Türkçe konuşur
    3. Terör, hırsızlık vb tehlikesi yoktur
    4. Trafik çok farklı akar, aman dikkat
    5. Benzin çok ucuz (1 / 5) gibi
    6. Kredi kartı,banka kartı ya da Türk Lirası geçmez mutlaka nakit dolar ya da Riyal bulundurun
    7. Riyal bizim eski TL gibi bol sıfırlı, hesap etmek zor. Bir de günlük işlerde Tümen kullanırlar, 10 Riyal = 1 Tümen

Sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım. Bu pazar gideceğim, yer Otel güzergah vb konularda oradaki arkadaşların fikrini aktarabilirim.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Teşekür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:53 ----------

Teşekür ederim..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:56 ----------

Alıntı Pulsar41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebriz'e bol bol selam götürün.
    iletilmiş bilin...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:04 ----------

Alıntı koran adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haydarpaşadan tır feribotu var onla gidebiliyosunuz Odessaya
    Derince limanı olması.?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İran'a iş dolayısı ile sıkça gidiyorum.
    Bazı notlar paylaşmak istiyorum
    1. Vize yok, pasaport ile kolayca girilir.
    2. Tebriz bir Türk şehridir, hemen herkes Türkçe konuşur
    3. Terör, hırsızlık vb tehlikesi yoktur
    4. Trafik çok farklı akar, aman dikkat
    5. Benzin çok ucuz (1 / 5) gibi
    6. Kredi kartı,banka kartı ya da Türk Lirası geçmez mutlaka nakit dolar ya da Riyal bulundurun
    7. Riyal bizim eski TL gibi bol sıfırlı, hesap etmek zor. Bir de günlük işlerde Tümen kullanırlar, 10 Riyal = 1 Tümen

Sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım. Bu pazar gideceğim, yer Otel güzergah vb konularda oradaki arkadaşların fikrini aktarabilirim.
    sıkıntı oluşunca yardımınızı isteyeceğim... Selamlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:07 ----------

Derince limanı olması.?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:11 ----------

risk her yerde ve her zaman var, uyarınız için teşekkürler

Motosikleti
    Mondial cup, Pulsar 200 NS, Dominar, Honda NC750 S
    Alıntı kartal032 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tek başıma seyahatlerimde kendimin ve motorun güvenliği için orta halli konaklama seçtim. Maddi boyuta gelince; Dogubeyazıttan sonrasında 10 günlük İran içi seyahatinde tüm giderler (yemek, yakıt, konaklama, müze giriş vb.)dahil maksimum 2.000 TL harcarız diye planladım. Kafkas seyahatimin bütcesi; dönüşte motor bakımı dahil 14 günde toplam 3.500.- TL idi.
    2000 TL böyle bir gezi için normaldir bide ben sınıra daha yakın olduğum için TR içi sırf benzin miktarı masrafı %20-25 düşürür. Beni korkutan bir tek giriş masrafıdır. Geçen sene hesap çıkarmıştım şimdi değişmiş mi bilmiyorum. Sadece Turinge eşek yüküylü para gidiyor. 200 dolar dönüşte geri alınmak üzere depozito yatırılıyor ki bu canımı fena halde sıkıyor. Sonra Bikaçyüz TL Turing evrak masrafıda var. Onun haricinde çok güzel ve ucuz bir rota. Sırf bu Turing çakallığından dolayı geçen sene Gürcistan Azerbeycen Üzerinden gitmeyi bile düşünmüştüm bu seferde azeri vizesi cıkmıştı karşıma bakalım artık

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:16 ----------

Asıl mesele benim oraya ulaşmam sırf ista kadar gelmem toplam rotamın büyük bir bölümü kadar olur. O kadar zamanım yok ne yazık ki memur izni yıllık 20 gün sadece, masrafıda cabası. Mardin-İst 1600 KM gibi bişi git gel 3200 KM yapar. Karadeniz limanlarından bakmıştım ama orda da yok. İyi zamanlamayla Karadenizden aynı gün gidebilirdim ama yok. Doğu rotası uygun bana aynı gün içinde Gurcistana İrana Azerbaycana girebilirim burdan, mantıklı olanda bu.
    Sonuçta hepimiz ölecez...!

Arkadaşlar İran rotasına pek fazla talep gelmediğini görüyorum. Alternatif olarak olarak kuzeye (Moskova) de yönelebiliriz, önerilerinizi bekliyorum

Davranışları ve yaşayışı itibariyle bir İran'ı, bir Türkün Farsça konuşanı ve dine göre giyineni desem çok da abarttım diyemem. Üç aşağı beş yukarı aynıyız. Kıyafet değil kafaya bakmak lazım.
    kartal032 bunu beğendi.

Alıntı МОТОRCU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Davranışları ve yaşayışı itibariyle bir İran'ı, bir Türkün Farsça konuşanı ve dine göre giyineni desem çok da abarttım diyemem. Üç aşağı beş yukarı aynıyız. Kıyafet değil kafaya bakmak lazım.
    Bize yakın, daha doğrusu 30 yıl öncesi yaşam tarzı ve koskaca bir PERS kültürü... görmek gerek[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:56 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:40 ----------

03afyon bunu beğendi.

Motosikleti
    TRACER 700
    Bende bir gezi planlamak istiyorum fikirlere ve Yeni rotalara açığım
    kartal032 bunu beğendi.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Nisan erken olur. Gecen sene mayisin sonunda gittik. Fena degildi. Ara ara üşüdüm bile.

Ve Tebriz. Ah Tebriz ah Tebriz.
    Kendimi oraya ait hissettim. Önceki hayatımda orada yaşamış gibi.
    Çorbaları mükemmel.
    Kızları güzel. Ama cok dik bakmayin yine de )
    Taksilerde pazarlik yapın mutlaka.

Bir daha irana gideceğim kesinlikle.
    Ama bu sene Rusya veya Moğolistan...
    kartal032 bunu beğendi.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Beni de goturun bi yerlere yaa... motosiklet maddiyat sıkıntım Allaha sukur yok... tamir konusunda ustaligima gelince tamirhane acip isletecek durumdayim... cesaret ozguven hepsi o bicim... 100.000km den fazla da tecrubem var...
    tek eksik olan yabanci dilim... iyi kotu ingilizce biliyorum ama bu konu da kendimj bi turlu gelistirmiyorum ve bunun icin kendime cok kiziyorum...
    neyse Ramazan Bayrami tatilinde ne tarafa gidiyoruz
    kartal032 ve hakan_czy bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    https://vimeo.com/191409921

Ülke nefis.
    kartal032 bunu beğendi.

Motosikleti
    SYM Joymax 250i, Bajaj Pulsal 150NS

iletilmiş bilin...
    Teşekkür ederim. Aslında Tebriz benim gitmek istediğim yerlerden biri.
    Malunumuz Tebriz bir Türk kenti ve Tebrizliler kendini Güney Azerbaycan diye adlandırır.
    Motosikletle "Motosiklet ile Turan Yollarında" adıyla Türk Diyarlarını gezmek gibi bir hedefim var.
    Zamanım ve maddi durumum müsait olsaydı size eşlik etmek isterdim.
    kartal032 ve 03afyon bunu beğendiler.

mandarake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-650
    Rahmetli abim rehberdi.en sevdiği ülkeydi iran,çok güzel bahsederdi oranın insanlarından.mutlaka gitmelisiniz bence hiç çekinmeden...keşke imkanım olsada bende gidebilsem...
    kartal032 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha xmax 250 ABS
    Arkadaşlar İran rotasına pek fazla talep gelmediğini görüyorum. Alternatif olarak olarak kuzeye (Moskova) de yönelebiliriz, önerilerinizi bekliyorum
    yaşım 60 size arkadaş olurdum fakat yamaha xmax250 olan motorum sanırım bu seyahate uygun olmaz
    kartal032 bunu beğendi.

RODWIN250R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKI NINJA ZX6R
    Alıntı sheriff87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu gidip görerek mi söylüyorsun yoksa laf olsun torba dolsun diye mi? İran gezi yorumlarının %99u iranın Türkiyeden kat kat daha güvenli olduğunu söylüyor.
    Arkadaşım.... ben 12 yıldan bu yana iran ile ticaret yapıyorum.. pasaportumda yer kalmadı girip çıkmaktan... iranda arabam da var ... iran da motorla gezmek çok tehlikeli.... hergün 10 larca motor kullanicisi ölür ve haber kanalına dahi çıkmaz... sizin motorları daha ilk dinlenme yerinizde çalarlar.. gece sürüşünde yolunuzu keserler.. dikkatli olun ... ben motorla asla gitmezdim.. haaa bu arada torba dolsun diye yazdımı sandıysan gidebilirsin .... motor senin keyif senin...can senin... beni hiç ilgilendirmez dostum
    kartal032 bunu beğendi.
    Tüm motor sevenlere sevgilerle..

Tavsiyeleriniz için teşekkürler..

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:34 ----------

Alıntı mephamd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nisan erken olur. Gecen sene mayisin sonunda gittik. Fena degildi. Ara ara üşüdüm bile.

Ve Tebriz. Ah Tebriz ah Tebriz.
    Kendimi oraya ait hissettim. Önceki hayatımda orada yaşamış gibi.
    Çorbaları mükemmel.
    Kızları güzel. Ama cok dik bakmayin yine de )
    Taksilerde pazarlik yapın mutlaka.

Bir daha irana gideceğim kesinlikle.
    Ama bu sene Rusya veya Moğolistan...
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler....

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:36 ----------

Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beni de goturun bi yerlere yaa... motosiklet maddiyat sıkıntım Allaha sukur yok... tamir konusunda ustaligima gelince tamirhane acip isletecek durumdayim... cesaret ozguven hepsi o bicim... 100.000km den fazla da tecrubem var...
    tek eksik olan yabanci dilim... iyi kotu ingilizce biliyorum ama bu konu da kendimj bi turlu gelistirmiyorum ve bunun icin kendime cok kiziyorum...
    neyse Ramazan Bayrami tatilinde ne tarafa gidiyoruz
    Benimde İngilizcem kendime yeter ölçüde, yaptığım yurt dışı seyahatlerde ingilizceye fek fazla ihtiyaç duymadım. İngilizce konuşulması gereken yerde ingilizce bilen çıkmıyor karşınıza. Beden dili en güçlü lisan. Eğer İran konusunda kararlı iseniz rotayı, planlamayı, sürüş ve seyahat ilkelerimizi paylaşabiliriz. Mekanik konusunda beceriniz ve bilginiz çok önemli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:44 ----------

Alıntı RODWIN250R adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım.... ben 12 yıldan bu yana iran ile ticaret yapıyorum.. pasaportumda yer kalmadı girip çıkmaktan... iranda arabam da var ... iran da motorla gezmek çok tehlikeli.... hergün 10 larca motor kullanicisi ölür ve haber kanalına dahi çıkmaz... sizin motorları daha ilk dinlenme yerinizde çalarlar.. gece sürüşünde yolunuzu keserler.. dikkatli olun ... ben motorla asla gitmezdim.. haaa bu arada torba dolsun diye yazdımı sandıysan gidebilirsin .... motor senin keyif senin...can senin... beni hiç ilgilendirmez dostum
    Uyarılarınız ve yaşadıklarınızı aktardığınız için teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:45 ----------

Alıntı vodabasi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaşım 60 size arkadaş olurdum fakat yamaha xmax250 olan motorum sanırım bu seyahate uygun olmaz
    İddialı bir cümle kurmak istiyorum; " seyahati yapan motor değil motorcudur" , sizin motorunuza sahip bir arkadaşla iç Anadolu ve Akdeniz seyahati yapmıştım ve çok güzel bir seyahat olmuştu(650Km) . Rota, sürüş ve seyahat ilkeleri, zamanlama, genel ilkeler gibi konularda isterseniz karşılıklı görüşebiliriz. Selamlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:53 ----------

Alıntı Pulsar41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Aslında Tebriz benim gitmek istediğim yerlerden biri.
    Malunumuz Tebriz bir Türk kenti ve Tebrizliler kendini Güney Azerbaycan diye adlandırır.
    Motosikletle "Motosiklet ile Turan Yollarında" adıyla Türk Diyarlarını gezmek gibi bir hedefim var.
    Zamanım ve maddi durumum müsait olsaydı size eşlik etmek isterdim.
    umarım bir gün şartlar uygun olur. selamlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:55 ----------

Alıntı RODWIN250R adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tehlikelerle dolu rota... iranın neresi? iç kısımlara girdikçe yollar güvensiz. ben gitmemenizi tavsiye ederim.
    Güvenlik konusunda açıkçası çok endişe etmiyorum... Gürcistan, Azerbaycan, Dağıstan, Çecenistan , K.Otesya seyahatim içinde bu tip uyarılar almış ve kendimce yüksek güvenlik tedbirleri almıştım. Hiç bir güvenlik önlemine ihtiyaç duymamıştım. Uyarınız için teşekkürler. Sealmlar
    ferhatkars, Pulsar41 ve sheriff87 bunu beğendiler.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Bunu gidip görerek mi söylüyorsun yoksa laf olsun torba dolsun diye mi? İran gezi yorumlarının %99u iranın Türkiyeden kat kat daha güvenli olduğunu söylüyor.
    Allah Allah. bizim arkadaş irana gitti, yemek yerken bile dayak yiyordu. bu bildiğimiz iran bizim iran değil mi? ben tam olarak anlayaamdım.
    ülkemizi kötülemek için b*k gibi ülke olan irana bile iyi demişsiniz.
    kartal032 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bilgi değerlidir paylaştığın için teşekkür ederim. Konu sahibi piyasada yok, yancıydım ben olay bana kaldı :-) Giden herkes aynı şeyi söylüyor nasip olursa dikkat ederiz politik muhabbetlere girmeyiz. Evet tahran trafiği konusunda önceden de uyarmışlardı. Hatta vatandaşın biri irana motorla gitmişti fakat tahrana motorsuz gitmişti sizde öyle yapın demişti. Burda mı başka yerde mi okudum tam hatırlamıyorum
    İran, ekim ayında vatandaşlarını Türkiye' ye seyahat etmemeleri için uyardı. http://www.cnnturk.com/turkiye/irandan-vatandaslarina-turkiye-uyarisi

İran Türkiye' den çok daha güvenilir ve emniyetli bir ülke.

Bu seyahate çıkacak arkadaşlara özellikle İran' dan içeri girene kadar ve dönüşte Türkiye sınırından içeri girdiklerinde daha dikkatli olmalarını öneririm. Hem trafik, hem terör hem hırsızlık-gasp hem de adam kazıklama-kandırma-dolandırma konularında son derece temkinli olunması gereken bir ülkeyiz.
    kartal032 ve 03afyon bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    Evet Türkiye'yi de akladık. Artık dağılabiliriz.
    kartal032 bunu beğendi.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross

Benimde İngilizcem kendime yeter ölçüde, yaptığım yurt dışı seyahatlerde ingilizceye fek fazla ihtiyaç duymadım. İngilizce konuşulması gereken yerde ingilizce bilen çıkmıyor karşınıza. Beden dili en güçlü lisan. Eğer İran konusunda kararlı iseniz rotayı, planlamayı, sürüş ve seyahat ilkelerimizi paylaşabiliriz. Mekanik konusunda beceriniz ve bilginiz çok önemli
    Razaman tatilinde egerki bir aksilik cikmaz ise (evlilik gibi :D ) Moskova ya gitmeyi cok isterim...
    Gecen yaz bayram tatilinde birer gunluk kamplara gittim... Erfelek ve Gurleyik şelaleleri... ama tek basima cok zevkli olmadi... yolun tadini cikaramadim... basa basa gidip geldim...
    sosyal siteler uzerinden de iletisim kuralim abi... ;)
    kartal032 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)