Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Enduro Tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha XT660 ZA Tenere
    Arkadaşlar merhabalar. Konuları taradım fakat yeterli bilgi bulamadığım için yeni konu açma gereği duydum. Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler.
    Ben 185 cm boyunda 90 kg, eşim ise 160 boyunda 50 kilogram. Aktif kamp hayatımız var ayda 2 bazen 3 defa kamp atıyoruz. Bugüne kadar arabayla gidiyorduk fakat arabayla ulaşamayacağımız yerleri de görebilmek için motosiklet almak istiyoruz. Yaşım 31 yaklaşık 3 senedir işe gidip gelmek için 150 cc naked bir makina kullanıyorum. Fakat yukarıda belirttiğim durumdan dolayı enduro bir motosiklet almak istiyoruz. Eşim ve benim toplam ağırlığımız 140 kg civarı, eşyalarla beraber fazla fazla 200kg olduğumuzu varsayarak tavsiye isteyeceğim sizden.
    Baktığım makinalar BMV GS 310cc, Mondial Rx3i Evo 250cc,Mondial Rx3s 400cc, Suzuki Vstrom 250cc, KTM 250cc Adventure... ABS, çanta aksesuarları ve mümkünse yedek parça sorunu yaşamayacağım bir makina istiyorum. Muhtemelen bu saydığım makinaların hiçbiri enduro değil diye cevaplar gelecek ama bu tarz motosiklet bakıyoruz diyeyim ozaman
    Hız tutkunu değiliz, arabada bile şehirler arası yolda 100 km yi geçmem. Bursa da ikamet ediyoruz, kamp için değil ama bu alacağımız motosikletle eminim bir Muğla, İzmir gibi tur yaparız.
    1- Yukarıda saydığım makinalardan hangi yada hangileri bizim için yeterli olur?
    2- Alternatif tavsiyeleriniz varsa öğrenmek isterim.(yüksek cc olmazsa sevinirim)
    3- Yedek parça, aksesuar ve usta konusunda en az sorun yaşayacağım marka model hangisi olur?
    Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    250 CC bir makina düşünüyorsanız v-strom 250 iyi,bir arkadaşım kullanıyor 135 km son hızı var,crf 250 yi de düşünün derim onunda selesi iyi değil,ama bir döşemeci bu sorunu çözer diye düşünüyorum, işin aslı size 500 CC üzeri bir motor lazım,yani orta sınıf bir enduro,onlarda belli eski demezsen kle 500,xt660, v-strom 650 gibi,ama para varsa KTM, NC 750,kawasaki versy , Allah gönlüne göre versin inşallah, kazasız sürüşler dilerim,birde Suzuki İnazuma F kasa veya gw olanı bunlarda işinizi görür diye düşünüyorum
    blueway2 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha XT660 ZA Tenere
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250 CC bir makina düşünüyorsanız v-strom 250 iyi,bir arkadaşım kullanıyor 135 km son hızı var,crf 250 yi de düşünün derim onunda selesi iyi değil,ama bir döşemeci bu sorunu çözer diye düşünüyorum, işin aslı size 500 CC üzeri bir motor lazım,yani orta sınıf bir enduro,onlarda belli eski demezsen kle 500,xt660, v-strom 650 gibi,ama para varsa KTM, NC 750,kawasaki versy , Allah gönlüne göre versin inşallah, kazasız sürüşler dilerim,birde Suzuki İnazuma F kasa veya gw olanı bunlarda işinizi görür diye düşünüyorum
    Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için Yamaha Xt660 Tenere de baktım aslında, bazı modellerde ABS var bazılarında yok. Bunu alırken direk anlayabileceğimiz bir yer var mı üzerinden yazıyordur değil mi?

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Büyük cc istemiyorum demişsiniz ama ben büyük cc önerisinde bulunacağım olgun bir insan olduğunuzu fark ettiğim için. Emin olun sayacağım motosikletlerle 100'ü geçmezseniz özellikle Nc diğer tüm 250'liklerden daha az yakacak, daha az masraf çıkaracaktır.

Bir de enduroda büyük cc mevzusu çok farklı. Benim motosikletim 250'lik ama neredeyse 700'lük Honda nc ile aynı gidiyor. Ha Nc ile neden başlamadım, yüksek ve ağır bir motosiklet. Muhtemelen gaz tepkisi, 0-100 süresi de benim motosikletimden daha iyidir, hatalarımı tolore etmeyebilirdi. Ben yerinizde olsam para vermişken gidip ne sıkıntı yaşatacağı belli olmayan mondialler, TVS'ler (BMW) yerine, Tenere, vstrom, Nc bakardım. Öncesinde 3 sene 150cc ile deneyiminiz var, trafiği, dinamiği biliyorsunuz zaten.

Şu var ki araba ile girilmeyen yerleri keşfetmek istiyorum dendiği zaman gidip de çakma GS görünümlü kocaman, ağır motosikletler kullanmak mantıklı değil. Ben de yol dışına, kamp atılabilecek ıssız yerlere girmeyi seviyorum. Bu sebeple büyük ihtimal bir tenere alırım ekonomi yön değiştirirse. Yoksa benimkinin amörtisörlerden birkaç damla yaş süzülecek.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    artçılı binilecek 250cc olarak limuzin gibi bir Suzuki inazuma akla geliyor, bizim ekipten Nadir abimizin motosikleti satılık bakmanızı öneririm https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...27626388/detay

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Alıntı akirma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhabalar. Konuları taradım fakat yeterli bilgi bulamadığım için yeni konu açma gereği duydum. Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler.
    Ben 185 cm boyunda 90 kg, eşim ise 160 boyunda 50 kilogram. Aktif kamp hayatımız var ayda 2 bazen 3 defa kamp atıyoruz. Bugüne kadar arabayla gidiyorduk fakat arabayla ulaşamayacağımız yerleri de görebilmek için motosiklet almak istiyoruz. Yaşım 31 yaklaşık 3 senedir işe gidip gelmek için 150 cc naked bir makina kullanıyorum. Fakat yukarıda belirttiğim durumdan dolayı enduro bir motosiklet almak istiyoruz. Eşim ve benim toplam ağırlığımız 140 kg civarı, eşyalarla beraber fazla fazla 200kg olduğumuzu varsayarak tavsiye isteyeceğim sizden.
    Baktığım makinalar BMV GS 310cc, Mondial Rx3i Evo 250cc,Mondial Rx3s 400cc, Suzuki Vstrom 250cc, KTM 250cc Adventure... ABS, çanta aksesuarları ve mümkünse yedek parça sorunu yaşamayacağım bir makina istiyorum. Muhtemelen bu saydığım makinaların hiçbiri enduro değil diye cevaplar gelecek ama bu tarz motosiklet bakıyoruz diyeyim ozaman
    Hız tutkunu değiliz, arabada bile şehirler arası yolda 100 km yi geçmem. Bursa da ikamet ediyoruz, kamp için değil ama bu alacağımız motosikletle eminim bir Muğla, İzmir gibi tur yaparız.
    2- Alternatif tavsiyeleriniz varsa öğrenmek isterim.(yüksek cc olmazsa sevinirim)
    3- Yedek parça, aksesuar ve usta konusunda en az sorun yaşayacağım marka model hangisi olur?
    Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için Yamaha Xt660 Tenere de baktım aslında, bazı modellerde ABS var bazılarında yok. Bunu alırken direk anlayabileceğimiz bir yer var mı üzerinden yazıyordur değil mi?
    Üzerinde yazıyordur, fren disklerine bak belli olur,yeni motorların çoğunda var

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    bu bmw aslında hintli tvs,
    mondial'i geçiniz.
    ktm 390'a kadar olan motorlarının alayı bajaj.

seçenekler bunlar ise, vstrom 250 tercih ederdim.
    ilaveten dominar 400, tur camı, arka ve yan çantalarla iyi bir alternatif olabilir.
    Thesinner83 bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Sevgili akirma merhaba 7 senedir RX3i evo kullanıyorum 2015 de sıfır aldım . Şu an 30 bindeyim. Yaş 66 . Bilmiyorum daha önce hiç evo kullandın mı?
    Eğer evonun ne menem bir motosiklet olduğunu yaşamak istersen, motosikletimi bir kaç km için sana emanet edebilirim. Kayhan Çarşısı Osmangazi de oturuyorum. Telim 535 2394722 . Günün 24 saati arayabilirsin. Bence sıkıntı olmaz . Ha benim motorum satılık değil . Yalnızca bu motosiklet hakkında
    bilgi sahibi olman için.
    Thesinner83, F54 ve oxus bunu beğendiler.
    bursevi

Motosikleti
    Yamaha XT660 ZA Tenere
    Çok teşekkür ederim yorumlarınız için hepsini dikkate alacağım. Büyük ihtimal biraz daha üst cclere çıkıcak gibi görünüyor
    Ali abi çok teşekkür ederim sana da telefon ile irtibata geçeceğim sizinle hem tanışmış oluruz hemde motoru canlı görmüş olurum

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    250 cc bi motosiklet 2 kişi +kamp malzemesi kısa mesafelerde değil ama git gel 400 500 km lerde sıkıntı olur uzun tur yaparsın ama yorar adamı
    bütçe el veriyorsa 500 600 cc yani orta segment birşeyler bak daha mantıklı olur

Motosikleti
    Yamaha XT660 ZA Tenere
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250 cc bi motosiklet 2 kişi +kamp malzemesi kısa mesafelerde değil ama git gel 400 500 km lerde sıkıntı olur uzun tur yaparsın ama yorar adamı
    bütçe el veriyorsa 500 600 cc yani orta segment birşeyler bak daha mantıklı olur
    muhtemelen biraz daha bekleyip o şekilde adım atıcaz gibi görünüyor

Motosikleti
    Yamaha xt 600
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyük cc istemiyorum demişsiniz ama ben büyük cc önerisinde bulunacağım olgun bir insan olduğunuzu fark ettiğim için. Emin olun sayacağım motosikletlerle 100'ü geçmezseniz özellikle Nc diğer tüm 250'liklerden daha az yakacak, daha az masraf çıkaracaktır.

Bir de enduroda büyük cc mevzusu çok farklı. Benim motosikletim 250'lik ama neredeyse 700'lük Honda nc ile aynı gidiyor. Ha Nc ile neden başlamadım, yüksek ve ağır bir motosiklet. Muhtemelen gaz tepkisi, 0-100 süresi de benim motosikletimden daha iyidir, hatalarımı tolore etmeyebilirdi. Ben yerinizde olsam para vermişken gidip ne sıkıntı yaşatacağı belli olmayan mondialler, TVS'ler (BMW) yerine, Tenere, vstrom, Nc bakardım. Öncesinde 3 sene 150cc ile deneyiminiz var, trafiği, dinamiği biliyorsunuz zaten.

Şu var ki araba ile girilmeyen yerleri keşfetmek istiyorum dendiği zaman gidip de çakma GS görünümlü kocaman, ağır motosikletler kullanmak mantıklı değil. Ben de yol dışına, kamp atılabilecek ıssız yerlere girmeyi seviyorum. Bu sebeple büyük ihtimal bir tenere alırım ekonomi yön değiştirirse. Yoksa benimkinin amörtisörlerden birkaç damla yaş süzülecek.
    Nc diğer 250 liklerden daha az yakmaz hadi aynı yakar diyelim. Yahu 750 lik bir motosiklet 250 lik motosikletlerden nasıl daha az masraf çıkarıyor. Lastik fiyatı, parça fiyatı, yağ değşimi, periyodik bakımlar vb. nereden uyduruyorsun. Büyük cc motosiklet parça fiyatlarından haberin yok sanırım.Sonra gs tarzı ağır motosikletler ağır diyorsun gidip 220 kiloluk nc 750 öneriyorsun? Nerden baksan tutarsızlık.

Konuyu açan arkadaşa önerim v strom 250 olur artçılı kullanım dolayısı ile. Gidip kalem gibi seleli crf rally gibi alan arkadaşlar kıçlarının altına yastık koyup uzun yol yapmaya çalışıyorlar. Ben 125 cc lik discovery ile günde 500 km yaptım yeri geldiğinde. Bütçem yoktu sele konforunu da göz önüne alarak o fiyata alabileceğim en iyi motoru aldım. Ön dişliyi bi tık büyüttüm. 90 km hızda paşalar gibi geziyorum.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı RamonRojo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nc diğer 250 liklerden daha az yakmaz hadi aynı yakar diyelim. Yahu 750 lik bir motosiklet 250 lik motosikletlerden nasıl daha az masraf çıkarıyor. Lastik fiyatı, parça fiyatı, yağ değşimi, periyodik bakımlar vb. nereden uyduruyorsun. Büyük cc motosiklet parça fiyatlarından haberin yok sanırım.Sonra gs tarzı ağır motosikletler ağır diyorsun gidip 220 kiloluk nc 750 öneriyorsun? Nerden baksan tutarsızlık.

Konuyu açan arkadaşa önerim v strom 250 olur artçılı kullanım dolayısı ile. Gidip kalem gibi seleli crf rally gibi alan arkadaşlar kıçlarının altına yastık koyup uzun yol yapmaya çalışıyorlar. Ben 125 cc lik discovery ile günde 500 km yaptım yeri geldiğinde. Bütçem yoktu sele konforunu da göz önüne alarak o fiyata alabileceğim en iyi motoru aldım. Ön dişliyi bi tık büyüttüm. 90 km hızda paşalar gibi geziyorum.
    Sorunsuzluk açısından, kendini kanıtlamışlık açısından daha az masraf çıkartacak diyorum. Yoksa parça fiyatlarının farkını biliyorum, mevzu parçaya ihtiyaç duyma kısmı. Ağırlık kısmı hariç haklı olduğunu düşünmüyorum. Altımdaki motosiklet 250'lik. Devirli de kullanmıyorum, genelde uzun yol gibi kullanımım, 4 litre ortalamam var. Benim 10000 devirde gittiğim hızla NC 6 bin devirde gidiyor. Adım kadar eminim Nc ile aynı hızda aynı yolu gitsek benden daha fazla yakmaz.

Ben şahsen rahatsız oluyorum, 250cc altımdaki motosiklet hem de en performanslısı. Buna rağmen titreşimi, yorması sıkıyor. Yol yapacağım diye açık açık diyor adam. Gidip de 250'lik almanın anlamı yok. Kendim alacak olsam, 2020 vstrom 250 yerine 2010 model de olsa gider 700 üstü bir şeyler alırım keyif amaçlı kullanıyorsam. Motosiklet kullanmaya dün başlayan acemi adam değil bu, 3 senedir kullanıyor zaten ne yapacak 250 cc, tek silindir, 200 kg motorla.
    blueway2 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha xt 600
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorunsuzluk açısından, kendini kanıtlamışlık açısından daha az masraf çıkartacak diyorum. Yoksa parça fiyatlarının farkını biliyorum, mevzu parçaya ihtiyaç duyma kısmı. Ağırlık kısmı hariç haklı olduğunu düşünmüyorum. Altımdaki motosiklet 250'lik. Devirli de kullanmıyorum, genelde uzun yol gibi kullanımım, 4 litre ortalamam var. Benim 10000 devirde gittiğim hızla NC 6 bin devirde gidiyor. Adım kadar eminim Nc ile aynı hızda aynı yolu gitsek benden daha fazla yakmaz.

Ben şahsen rahatsız oluyorum, 250cc altımdaki motosiklet hem de en performanslısı. Buna rağmen titreşimi, yorması sıkıyor. Yol yapacağım diye açık açık diyor adam. Gidip de 250'lik almanın anlamı yok. Kendim alacak olsam, 2020 vstrom 250 yerine 2010 model de olsa gider 700 üstü bir şeyler alırım keyif amaçlı kullanıyorsam. Motosiklet kullanmaya dün başlayan acemi adam değil bu, 3 senedir kullanıyor zaten ne yapacak 250 cc, tek silindir, 200 kg motorla.
    Ben bir sürü büyük motosiklet aldım sattım. Sorunsuzluk dediğin şey tamamen şans. Ölümsüz denen motosiklet arızalarına 30 bin tl ye yakın param gitti. Türkiye'de büyük motosikletinin yanında iyi de bir ustan olacak ki sorarsan herkes çok iyi ustadır. Ben bunları binlerce lira harcayarak öğrendim. Sana en basitini yazayım. O nc 750 yi oldu da yan yatırdın,sonuçta böyle bir ihtimalde var değilmi?

Ben yol yapmıyor muyum? Yazdıklarımı idrak mı edemiyorsun? 500 km yapıyorum diyorum 125 lik motosikletle. Hangi 250 lik 100-110 km sabit hızla gidemiyor. Gidemiyor da benim mi haberim yok. Çift silindirli motosikletin sinek vızıltısı titreşimi seni yoruyorsa sana tavsiyem araba alman. Bu arada cahil arkadaşım v strom 250 çift silindir. Onun için yazdım. Ne yazdığından ne okuduğundan haberin var.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    200kg yükle 250cc tavsiye etmem. Rampada üzer. Tın tın gezecekseniz o başka tabi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kendi motorum diye demiyorum ama TRK502 lerede bak derim.Motor yönünden sıkıntısız motorlar.Güçü kuvveti konforu sizin isteklerinizi karşılar.Montajla ilgili ilk üretilenlerde sorunlar vardı bazı civataların sabitlenmemesi yüzünden.Onun dışında asvalt kullanımı için iyi motor araziye girmeyeceksen.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    her motorla her yola gidilir aslında ama, işte aması var. nasıl gitmek istediğine bağlı herşey. burada tamamen senin kararın önemli.

250cc çinli cruiser motorla ege-akdeniz turu yaptım tek kişi. ama artçılı olsam bunu denemezdim.
    350cc çinli touring benzeri motorla artçılı+yüklü trakya gezisi eh işte dedirtmişti bana. keşke biraz daha güçlü olsa dedim hep yolda
    500cc ve üzeri motorlarımda oldu, daha güvenli ve rahat yolculuk yaptım. uzun yolda rahatlık isteniyorsa güç lazım size.

yakıt masrafı düşük cc de olsa yüksek cc de olsa birbirine yakın olacaktır (ortalama aynı hız uzun yol için söyledim bunu)

bakım masrafı yüksek cc de biraz daha fazla gibi görünebilir, belki bir tık yukarıda kalır. (şuan kullandığım motorun bakım periyodu 5bin km, 250cc motorlarımda max 2bin km de bakım yapıyordum)

yedek parça artık çinli-hintli motorlarda bile uçuk fiyatlarda malesef. ama bir japon-italyan dan uygundur.
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    çift kişi yolculuk yapacaksanız vstrom250 yetersiz gelebilir.nc700,750,vstrom dl650 sizi daha memnun eder ve daha güvenli seyahat edebilirsiniz.

ChuckBerry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Hocam dominar 400 yeni kasasını da bir düşünün derim. Cam ve çanta ilaveleri ile uzun yol ve kamplarda rahat edebileceğinizi düşünmekteyim. Asfalt amaçlı düşünecek olursanız dl650' den şaşmayın derim. Gidişi çok keyifli uzunca rotalara artçılı olarak rahatlıkla gidersiniz. Dezavantajı ise arkanızda artçı + eşyalar varken arazide ilerlemek zorlayıcı ve ağır kaçabilir. Arabaya kıyasla girebileceğiniz noktalar kesinlikle daha fazla olur fakat motosikletin ağır olmasının etkilerini de o zeminlerde kesinlikle yaşarsınız.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı RamonRojo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bir sürü büyük motosiklet aldım sattım. Sorunsuzluk dediğin şey tamamen şans. Ölümsüz denen motosiklet arızalarına 30 bin tl ye yakın param gitti. Türkiye'de büyük motosikletinin yanında iyi de bir ustan olacak ki sorarsan herkes çok iyi ustadır. Ben bunları binlerce lira harcayarak öğrendim. Sana en basitini yazayım. O nc 750 yi oldu da yan yatırdın,sonuçta böyle bir ihtimalde var değilmi?

Ben yol yapmıyor muyum? Yazdıklarımı idrak mı edemiyorsun? 500 km yapıyorum diyorum 125 lik motosikletle. Hangi 250 lik 100-110 km sabit hızla gidemiyor. Gidemiyor da benim mi haberim yok. Çift silindirli motosikletin sinek vızıltısı titreşimi seni yoruyorsa sana tavsiyem araba alman. Bu arada cahil arkadaşım v strom 250 çift silindir. Onun için yazdım. Ne yazdığından ne okuduğundan haberin var.
    Tamam aga bu konuda kanaat önderimiz sensin, bir sonraki Türkiye turunu 50cc ile yap da forumdaki arkadaşlara 200 kg yükle Türkiye turu yapmaları için 50cc önerelim hepimiz. Artık parası olan arkadaşlara paralarını topcase'de saklayıp 500km civarı turlarını 125'lik commuter ile yapmalarını önereceğim.

Adam keyif için motosiklet alacağım diyor, kampa gidiyorum ayda 3 4 gün diyor, 200 kg üstü ağırlık olacak diyor, niye gidip bütçesi yetiyorken 250cc alsın. Bağıran, titreyen bir motosikletle yorularak 1000km yapmak var. Diğerinin 6.viteste yırtındığı hıza 3.vites 5000 devirde giden motosiklet var. Adam arabayla giremediğim, zor yerlere gireceğim diyor. 20 beygir tork fakiri motosiklet önermediğim için ben cahil oluyorum.

Ben kafam sıkılırsa 50 cc ile Türkiye turu yaparım, her motosiklet her yola girer, ağır gidersin, hızlı gidersin ama gidersin bir şekilde. Bunu konforlu bir şekilde yapmak varken niye zorlasın adam kendini?

Benim ayıracağım bütçem yok mesela büyütmeye, ben gidip bununla Ege-Akdeniz turu yapacağım. Ben yapıyorum diye herkese mt25 on numara tur motosikleti alın, gezin mi diyeyim? İleride 700'lük enduro, touring alınca da, aga önceden belimiz götümüz ağrıya ağrıya geziyormuşuz, dünya varmış diye de takılacağım arkadaşlarla
    blueway2 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)