Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Orta Asya gezisi için Enduro tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Alıntı nvrmnd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu tarz konularda o cc ile bu yol yapılmaz tarzı muhabbetler sadece ulkemizde donuyor maalesef..
    her motosikletle hatta her araçla her rota yapılır.. önemli olan altınızda ki aracın sınırlarını zorlamamak ve sınırları icinde kullanmak...
    vespa ile dunya tura atan da var, ybr ile gezen de var, 1200gs ile atan da var bisiklet ile atan da var...

dedigim gibi her motosiklet ile hatta her araçla bütün rotalar tamamlanabilir...

bu rota için nacizane fikrim tenere 660 olur benim.. bütceniz biraz daha dar ise uzun yola modifiye edilmiş crf 250 ya da wr250 olacaktır...
    Çok haklısın beklenti önemli, ben 125cc ile uzun yolda sıkılıyorum ama binlerce km yolu bisikletle gidiyor adamlar, eskiden ben de gidiyordum artık zor, belki diz tamamen iyileşirse denerim, gidilmez edilmez gibi bir kural yok, herkesin bir tarzı var ona göre ve imkanlarına göre davranıp yola çıkıyorlar ama ben asla Orta Asya gibi bir yere 100 bin tl lik elektronik motorla çıkmam, çok problem çıktı ne yapalım derim motoru atarım orada uçağa atlar dönerim

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:52 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Youtube'da Itchy Boots (Noraly) seyredin 400cc Himalayan ile neler yapmış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:30 ----------

Haritası şurada:
    https://www.google.com/maps/d/viewer...2855649117&z=4
    Açıklama şurada:
    https://www.itchyboots.com/route

Cidden güzel gezmiş hatun

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Motorun sesi de çok hoş bence, tam bir thumper.
    joshua bunu beğendi.

Motosikleti
    Bu arada özellikle atladığım bir model var, eskiden beri çok beğendiğim fakat satılık ilanlar arasında en düşük 75.000km görebildiğim KTM 640 Adventure, 70-80 bin km kendim yapmış olsam ya da bildiğim bir makine olsa düşünmem fakat her türlü sürpriz karşıma çıkabilir o yüzden bu ana kadar hiç bahsetmedim .

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    640 kullanıyorum ve aşığım. Bikaç yabancı plakayıda Türkiye'de gördüm. 640da elektronik pek yok. Vites göstergesi hatta benzin göstergesi bile yok. Ben hurda gibi aldım tık demedi. Blok karbüratör vs hiç dokunmadım maşallahı var. Boldpilot çok temizini aldı karbüratör sorunu vardı. Memnun kalmadı. Bense çok memnunum. Kullananların çoğu memnun ve derin izler bırakan bi motor. Titreşim harici sorunu yok. Hard enduro yapan bile var. Bende çok zorlu şekillerde kullanıyorum şükür bi sıkıntı çıkarmadı. Yakıtı sınıfındaki motorlara göre az. Hard kullanımda 5 litre civarı yakıyor. Detaylı inceleme yazısınıda bırakayım. 640 hakkında kafana takılan olursa whatsappdan ulaşabilirsin. 05056306460

http://mustafa.atesel.com/ktm-640-adventure-test/
    joshua ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ben
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    640 kullanıyorum ve aşığım. Bikaç yabancı plakayıda Türkiye'de gördüm. 640da elektronik pek yok. Vites göstergesi hatta benzin göstergesi bile yok. Ben hurda gibi aldım tık demedi. Blok karbüratör vs hiç dokunmadım maşallahı var. Boldpilot çok temizini aldı karbüratör sorunu vardı. Memnun kalmadı. Bense çok memnunum. Kullananların çoğu memnun ve derin izler bırakan bi motor. Titreşim harici sorunu yok. Hard enduro yapan bile var. Bende çok zorlu şekillerde kullanıyorum şükür bi sıkıntı çıkarmadı. Yakıtı sınıfındaki motorlara göre az. Hard kullanımda 5 litre civarı yakıyor. Detaylı inceleme yazısınıda bırakayım. 640 hakkında kafana takılan olursa whatsappdan ulaşabilirsin. 05056306460

http://mustafa.atesel.com/ktm-640-adventure-test/
    Uygun bir makine denk gelirse ararım istişare ederiz, Mustafa Bey’in sunumunda eksileri olarak yağ değişimi uzmanlık istiyor demiş, ne kadar zor olabilir diye düşündüm, yağ değişimini kendim yapabilmeliyim, mekanik anlamda kendime güvenirim, makina mühendisiyim ama her makina her motosiklet kesinlikle kendine göre ayrı deneyim ve tecrübe ister orası kesin.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Yağın bi kısmı şasede dolaşıyor. Hem yerden tasarruf hemde soğutma sağlıyor. Ben ilkinde ustaya değiştirttim beceremedi motor her yerinden yağ attı. Youtubeden izledim öğrendim. Aslında çokda zor değil. Tam litreye göre şaseye ayrı bloğa ayrı yağ koyulacak. Üç tane filtre var onlar değişecek/temizlenecek. Şasede havalandırma cıvatası var. İş bitince o açıkken motor çalıştırılacak sonra cıvata takılacak. Havası alınmış olacak. Çabuk öğrenilir çokda zor değil yani. Ktm diğer motorlara göre dahada farklı. O yüzden Aksaray'da ustalara güvenim yok kendim yapıyorum.

Kronik sıkıntısı sanırım marş dinamosu. Ayak marşı var oda çok önemli değil.

Motosikleti
    Yağın bi kısmı şasede dolaşıyor. Hem yerden tasarruf hemde soğutma sağlıyor. Ben ilkinde ustaya değiştirttim beceremedi motor her yerinden yağ attı. Youtubeden izledim öğrendim. Aslında çokda zor değil. Tam litreye göre şaseye ayrı bloğa ayrı yağ koyulacak. Üç tane filtre var onlar değişecek/temizlenecek. Şasede havalandırma cıvatası var. İş bitince o açıkken motor çalıştırılacak sonra cıvata takılacak. Havası alınmış olacak. Çabuk öğrenilir çokda zor değil yani. Ktm diğer motorlara göre dahada farklı. O yüzden Aksaray'da ustalara güvenim yok kendim yapıyorum.

cidden çok ilginç, yağın bir kısmının şasede dolaştığını bilmiyordum, üç yada dört defa yağ değiştirilmesi gerekebilir bu turda, konuya hakim ve alışık olarak yola çıkmak gerekiyor, yağ değişimi harici lastik patlaması, zincir kopması vb gibi işlere de yatkınlık gerekiyor kesinlikle.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Enduro alma tur motoru al. Enduro yorar. Sele yok önde cam yok lastikler dişli tek silindir ohooo. Tur motoru al sen tur.

Motosikleti
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enduro alma tur motoru al. Enduro yorar. Sele yok önde cam yok lastikler dişli tek silindir ohooo. Tur motoru al sen tur.
    Avrupa’ya gitsem haklısın da, Enduroları böylesine hırpalayan orta asya yolları tur motoruna neler yapar.. Motoru tura hazırlamaktan bahsettim, öncesinde seleyi konfort seleye çevirmek, amortisörleri daha iyileri ile değiştirmek, varsa uyumlu yoksa üniversal bir ön cam takmak, hatta bulabilirsem dakar fairing diyorlar bu tarz ön hazırlıkları yapıp yola çıkmak gerekli yani bir nevi motosiklete rally kit uygulaması yapılacak.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio

2015 model tenere ye kadar bütün tenere ler de böyle şase de yağ dolaşıyor değişik bi teknoloji
    hem hızlı soğoyur hemde blok küçük
    joshua bunu beğendi.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cidden çok ilginç, yağın bir kısmının şasede dolaştığını bilmiyordum, üç yada dört defa yağ değiştirilmesi gerekebilir bu turda, konuya hakim ve alışık olarak yola çıkmak gerekiyor, yağ değişimi harici lastik patlaması, zincir kopması vb gibi işlere de yatkınlık gerekiyor kesinlikle.
    Çok zor değil aslında. Diğeri bi saat sürüyorsa buda bi buçuk saat sürer değişimi.

640da hazırlık gerekmez. Zaten dakarda yarışmış bi motoru yarıştaki parçalar ile piyasaya sürmüşler. Amörtisör vs parçalar yani. 28 lt depo ile en uzun menzilede sahip.

Motosikleti
    Çok zor değil aslında. Diğeri bi saat sürüyorsa buda bi buçuk saat sürer değişimi.

640da hazırlık gerekmez. Zaten dakarda yarışmış bi motoru yarıştaki parçalar ile piyasaya sürmüşler. Amörtisör vs parçalar yani. 28 lt depo ile en uzun menzilede sahip.
    Bu ara pek satan da yok, ilanlarda üç tane motosiklet var, hayırlısı bakalım takip etmeye devam edelim.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Deneme Tahtası Youtube kanalını takip et, bu rotayı kendisi CFmoto ile yaptı. Erkin Yeşil ile temasa geçip yüzyüze fikir alabilirsen daha iyi olur.
    joshua bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Deneme Tahtası Youtube kanalını takip et, bu rotayı kendisi CFmoto ile yaptı. Erkin Yeşil ile temasa geçip yüzyüze fikir alabilirsen daha iyi olur.
    Evet duydum ama izlemedim, faydalı olabilir bakacağım kanala, teşekkür ederim.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Facebookda "Ktm 640 adventure Türkiye" grubu var. Hem bilgi almak için iyi olur hemde ordan motosiklet bulunabilir. İlandaki motorlar bencede alınmaz. Fiyatlarda fazla. O ilanlardan biri mesela geçen ay 9 bine satıldı. Alan kişi kar koyup yalan dolanla satmaya çalışıyor.

Motosikleti
    Facebookda "Ktm 640 adventure Türkiye" grubu var. Hem bilgi almak için iyi olur hemde ordan motosiklet bulunabilir. İlandaki motorlar bencede alınmaz. Fiyatlarda fazla. O ilanlardan biri mesela geçen ay 9 bine satıldı. Alan kişi kar koyup yalan dolanla satmaya çalışıyor.
    bakayım Facebook grubuna, alacağım motosiklette mutlaka masraf olacak hazırlıklı olmak lazım, iyice bir elden geçirmek gerek diye düşünüyorum.

noqturno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xt660za Tenere
    660 Tenere olabilir. Biraz daha hafiflik ve yakıt tasarrufu ararsan Crf250 Rally olabilir. Asil Özbay isimli bir kadın yeni Nepal'den döndü. İnstagramda bulabilirsiniz

Motosikleti
    cıks
    sağa sola bakmaya gerek var mı yok mu bilemedim ama sürekli forumda paylaşım yapan inzell adlı üyemiz var ve şuanda altay cumhuriyetinde, kendisi iran yollarında da sürdü, moğolistana da gitti. yola çıktığı motor tracer 700.

web sitesi http://www.motorumla.net

instagramı https://www.instagram.com/motorumlanet/?hl=tr

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Avrupa’ya gitsem haklısın da, Enduroları böylesine hırpalayan orta asya yolları tur motoruna neler yapar.. Motoru tura hazırlamaktan bahsettim, öncesinde seleyi konfort seleye çevirmek, amortisörleri daha iyileri ile değiştirmek, varsa uyumlu yoksa üniversal bir ön cam takmak, hatta bulabilirsem dakar fairing diyorlar bu tarz ön hazırlıkları yapıp yola çıkmak gerekli yani bir nevi motosiklete rally kit uygulaması yapılacak.
    Tamam da enduro motosiklete yazık düz yolda mahfedersin. Al bi vstrom, tenere, africa twin falan gibi tur motoru onlarla git. Enduro dağ taş işi. Sele taş gibi cam takılmaz. Derdi tasası bakım aralığı kısa. Gerek yok enduroya. Üç çantalı bi tur makşnası işini görür.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Motosikleti
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam da enduro motosiklete yazık düz yolda mahfedersin. Al bi vstrom, tenere, africa twin falan gibi tur motoru onlarla git. Enduro dağ taş işi. Sele taş gibi cam takılmaz. Derdi tasası bakım aralığı kısa. Gerek yok enduroya. Üç çantalı bi tur makşnası işini görür.
    Benim gönlüm de de yatan Triumph Tiger 800XC, ama pahalı motosiklet, o parayı verip zorlu bir tura sokup 15-20 bin km yaptırıp sonra fren diskleri, balataları, amortisörleri, zinciri dişlisi vb bir ton masrafla geri dönmek istemiyorum, çok rahat edemem beki ama dual sport tarzı şu ara kafama yatkın, bugün yakın çevremde bir ilan gördüm, onu incelemeye gideceğim birazdan, hayırlısı bakalım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler