Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hangi Kask Ne Kadar Koruyor?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

SHARP (the Safety Helmet Assessment and Rating Programme) Kask güvenlik değerlendirmeleri ve derecelendirmeleri alanında hizmet veren ve sürücülerin kask seçimlerini kolaylaştırmayı hedefleyen bir kurum.

SHARP Birleşik Krallık ‘ta satışa sunulan kaskların test verilerini analiz ederek kaskları 1-5 arası yıldızlar ile derecelendirerek verileri internet üzerinden paylaşıma açtı. Bir yıldızın en düşük, beş yıldızın en yüksek dereceyi gösterdiği verilere http://sharp.direct.gov.uk/ adresinden ulaşabilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Kaynak: Moto Aktüel

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi az yıldız olsun bizim olsun oteller içinde gecerli biliosun ne kadar cok yıldız o kadar para
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Çok iyi haber.Sanırım eski ACU gold'un devamı Sharp.Tam liste aşağıdaki bağlantıda var.Ya da Elint'in ilk mesajda verdiği bağlantıdan tek tek bakabilirsiniz.

http://www.webbikeworld.com/motorcyc...ing-system.htm
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

bulosele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu testlere cokta güvenmiyorum, her biri farklı sonuclar sunuyor önümüze...

insane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660R
    Arai'nin bir modelinde 2 yıldız aldığı, Airoh'un ise Speed Fire gibi bir modelle 4 yıldız aldığı site... Pek de inandırıcı değil sanki.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HyosunG GT 250 İsim : AraL
    reklam kokan hareketler bunlar
    daha fazla markayı da böyle görebilme imkanı olsa harika olur ...

Motosikleti
    F 650 GS
    lazer lz6 en iyi dereceyi almış. Shoei'inin hiç bir modeli lazer kadar iyi derece alamamış

Shoei'leri çöpe atıp lazer lz6 alın

Motosikleti
    06" Honda Cbr 125 R(Satıldı) / BekleniyoRR :)
    Ls2 markasını göremedim
    [B]My life Starts after 12.500Rpm :bounce:[/B]

Motosikleti
    Honda Dylan 150
    Hoca seni haber editörü mü yapsak ?

eminn26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Honda CBF 1000 FA
    ls2 o kadar mı kötü listeye bile almamışlar
    2008 HONDA CBF 150 < 2014 SUZUKİ INAZUMA < 2012 HONDA CBF 1000 FA

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Arkadaşlar testte göz önüne alınan veri kafaya aktarılan darbe şiddeti.Yani kaskın kabuğunun ne kadar sağlam olduğundan çok, kafaya ne kadar enerji aktardığı.Ne kadar az, o kadar çok yıldız.O yüzden yukarıdaki mesajlarda verilen örneklerde anormal birşey görmüyorum.SHARP'a tabi tutulan kaskların hepsi zaten hali hazırda ECE 22.05 testini geçmiş kasklar.ABD'deki Snell testi bundan farklı olarak kaskın üzerindeki aynı noktaya üst üste darbelere (yani birnevi dış kabuğun sağlamlığına) odaklanıyor.Kafaya aktarılan enerji miktarının mı (ECE 22.05) yoksa dış kabuğun sağlamlığının mı (Snell) daha önemli olduğu Dünya çapında devam eden bir tartışma.Genel olarak Polikarbon (ya da termoplastik kasklar), kompozit (kevlar-fiberglas , kevlar-kural, karbonfiber) kasklara göre darbe şiddetini dağıtıp kafaya daha az enerji aktarmada daha başarılı olabiliyorlar.Ancak "hangi grup daha güvenli?" sorusunda yukarıda da değindiğim gibi bir de dış kabuğun sağlamlığı devreye giriyor.Ardı ardına aynı noktaya gelen darbelerde dış kabuğun sağlamlığı daha önemli olduğundan kompozit kasklar termoplastiklere göre daha başarılı oluyorlar testlerde.

Aslında nihai uygulama Snell ve ECE22.05 testlerinin karışımı şeklinde olmalı.Çünkü bu iki test yukarıda bahsettiğim farklar yüzünden bir kask için tek başına "koruma" ölçütü olamaz.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar testte göz önüne alınan veri kafaya aktarılan darbe şiddeti.Yani kaskın kabuğunun ne kadar sağlam olduğundan çok, kafaya ne kadar enerji aktardığı.Ne kadar az, o kadar çok yıldız.O yüzden yukarıdaki mesajlarda verilen örneklerde anormal birşey görmüyorum.SHARP'a tabi tutulan kaskların hepsi zaten hali hazırda ECE 22.05 testini geçmiş kasklar.ABD'deki Snell testi bundan farklı olarak kaskın üzerindeki aynı noktaya üst üste darbelere (yani birnevi dış kabuğun sağlamlığına) odaklanıyor.Kafaya aktarılan enerji miktarının mı (ECE 22.05) yoksa dış kabuğun sağlamlığının mı (Snell) daha önemli olduğu Dünya çapında devam eden bir tartışma.Genel olarak Polikarbon (ya da termoplastik kasklar), kompozit (kevlar-fiberglas , kevlar-kural, karbonfiber) kasklara göre darbe şiddetini dağıtıp kafaya daha az enerji aktarmada daha başarılı olabiliyorlar.Ancak "hangi grup daha güvenli?" sorusunda yukarıda da değindiğim gibi bir de dış kabuğun sağlamlığı devreye giriyor.Ardı ardına aynı noktaya gelen darbelerde dış kabuğun sağlamlığı daha önemli olduğundan kompozit kasklar termoplastiklere göre daha başarılı oluyorlar testlerde.

Aslında nihai uygulama Snell ve ECE22.05 testlerinin karışımı şeklinde olmalı.Çünkü bu iki test yukarıda bahsettiğim farklar yüzünden bir kask için tek başına "koruma" ölçütü olamaz.
    Shrieker verdigin bilgiler için çok sagol. Konuyu iyi açıklamışsın...

Motosikleti
    Honda CBR1100xx - Kymco Agility 125
    Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lazer lz6 en iyi dereceyi almış. Shoei'inin hiç bir modeli lazer kadar iyi derece alamamış

Shoei'leri çöpe atıp lazer lz6 alın
    Lazer LZ6 Quasar kask kullanıcısı olarak duyduğum en güzel haber
    [COLOR="Red"][B]Şeytan[/B][/COLOR]cım, [B]Motosiklet[/B]'i icat ettiğin için sana minnettarım... :P

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Ben de bir LZ6 almayı planlıyordum uzun yol için, güzel haber benim açıdan Tabii şehir içi kaskım LS2'nin olmaması biraz tırsmama sebep olmadı da değil.

E.Gülbeyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben çin çan çon bi kask almayı düşünüyorum sadece ama sadece odama süs olsun diye

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kaskı bilmem ama Eger Allah koruyacaksa uzerine bmw de binse safebet ile bile koruyor
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

Motosikleti
    Honda CBR1100xx - Kymco Agility 125
    Benim kaskım (LZ6) 5 yıldız alırken Shoei XR1000 3 yıldızda kalmış. Aradaki fiyat farkı ise sadece 700 ytl cik...
    [COLOR="Red"][B]Şeytan[/B][/COLOR]cım, [B]Motosiklet[/B]'i icat ettiğin için sana minnettarım... :P

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    LZ 6 5 ***** Vay bee inanmıyorum ya bu kadar güvenli olduguna demekki cok dogru bi seçim yapmışım teşekkür elintcan valaa iyi oldu

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    shireker
    konu güzel, açıklama güzel. teşekkür ederim.

__sArSıLmAz__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 650F
    benim lazer de bayaa iyiymiş yaa çok mutlu oldum 5 yıldız vermişler
    Her asker yeşil bereli olamaz

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)