Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

bende bir adet motora göz koydum fakat yardımlarınıza çok ihtiyacım var

Motovento
    REKLAM ALANI

merhabalar aranıza ugün katıldım öncelikle yaşım 17 şunu belirteyim hemen 18 ime gelince bir motor alayım demiyorum tam tersi bu yaşta topladiığım bilgilerle ileride bir motorsiklet sahibi olmak istiyorum.yaşıtlarımın çoğu racing beğenirken ben cruiser tarzı beğeniyorum.
    öncelikle kendimden bahsedeyim ben 185 boyunda 91 kiloyum boyum daha uzayabilir yaşım gereği ve basketbolla uğraşıyorum.bunu neden yazdım çünkü sitede biraz gezindim ve tavsiye isteyen insanların geneli bunu yazıyorlar.
    ben trafikte çok hız yapmayı sevmem zaten biraz korkarımda ancak otoban olacak dümdüz kaymak gibi orda 170 yaparım diye düşünüyorum. onun dışında şehiriçi zaten çok hız yapmayacağımı düşünüyorum.fakat benim için önemli olan birkaç şey var
    1: görüntü
    görünüm benim için çok önemliörneğin harley davidson iron 883 modelini çok beğendim eğer elime bir fırsat geçer ve uygun şartlar sağlanırsa alırım.

2:ses
    görütünün yanında ses olmazsa o iş yarım kalır

3:evladiyelik olması
    ben alacağım motoru 1 kere almayı düşünüyorum yani geliştireyim daha yüksek cc ye geçeyim diye düşünmüyorum fakat 150 cc motor ile de yıllarca idare edemem diye düşünüyorum.ayrıca aldığım motoru da paray sıkışmadığım sürece satmam.

son bir not:biliyorum insanlar benim yaşımdaki bilgisiz insanlardan çok çekiyor can ve mal kaybı açısından fakat ben onlar gibi değilim buraya her konuda tavsiye almak için üye oldum
    beim için ne önerebilirsiniz?şimdiden teşekkğr ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bazı spor cruiser modelleri dışında(bunları kullanmadım ama fena gittiğini gördüm) yüksek cc cruiser sıkıntı olmaz, hatta bence daha iyi olur. Ama ilk etapta sınırlarını öğrenene kadar düşük cc bir motor bul bir sekilde, Çinli falan farketmez, maksat motosikletin temellerini alman. Sonrasında kendine hakim olursan yani viraja yüksek hızla girmezsen misal, bu motorlar (mesela vt750 shadow) süpriz yapmaz. Daha çok akıcı kullanılsın diye tasarlanmış, uğraşılmış motorlar.
    Model olarak zaten çok seçeneğin yok. Japon yada paran varsa Harley den yürü, uzun yıllar üzmez. Bizim köşedeki klimacı abi hala neredeyse benim yaşımda (29 yaşındayım) harleyine biniyor, ama en geç 2 günde bir baştan aşağı silip elden geçiriyor.

sağolun hocam biraz içim rahatladı siz böyle konuşunca neden dersen bazıları ilk önce bi 150 cc al sonra 250 alırsın sonra 500 alırsın sonra istediğine biersin tarzı konuştukları için biraz korkmuştum. yukarıdada belirttiğim gibi motoru 1 kez almak istiyorum dememin sebebi de bu aslında yani maddiyat sonuçta harley fedefim ve harleylerde ülkemizde ucuz olan araçlar değiller.fakat dediğin gibi daha önce motorsiklet kullanmamış bir insan ilk önce basit modellerde tecrübe kazanırsa iyi olur. hocam 750 shadowu beğendim markasıda honda güven veriyor.

Ama madem kalıcı bir motor alacaksın, gene de once viteslere alışmak için ucuz, az yakan bir commuter bul bir yerden ( arkadaş vs.) Bir süre kullan, hem sen üzülme hem shadow u üzme. Ucuz bir ikinci el yeni model Çinli bulursun sonbaharda. Al, alış. Hem shadow merso gibi gelir, hemde kafan rahat eder. Aksamlara zarar verdim mi diye için içini yemez. Hemde zararına bile satsan, sana kattığı tecrübe kâra geçirir. Arada küçük arızaları olur, nasıl halledeceğini öğrenirsin.

oguncelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750 x
    Alıntı hattoi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama madem kalıcı bir motor alacaksın, gene de once viteslere alışmak için ucuz, az yakan bir commuter bul bir yerden ( arkadaş vs.) Bir süre kullan, hem sen üzülme hem shadow u üzme. Ucuz bir ikinci el yeni model Çinli bulursun sonbaharda. Al, alış. Hem shadow merso gibi gelir, hemde kafan rahat eder. Aksamlara zarar verdim mi diye için içini yemez. Hemde zararına bile satsan, sana kattığı tecrübe kâra geçirir. Arada küçük arızaları olur, nasıl halledeceğini öğrenirsin.
    Daha iyi anlatilamazdi 👏👏

Alıntı oguncelik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha iyi anlatilamazdi ����
    Yok efenim daha iyi anlatan eminim çıkar, teşekkür ediyorum gene de.

Yüksek hacimli motosikletleri göz önünde bulundururken hız limitlerinin dışında altını çizeceğimiz bir diğer husus ise ağırlıkları. Eğer şu ana kadar kontrol altına aldığınız iki tekerli araç yalnızca bisikletle sınırlıysa, ebat ve hacim olarak düşük bir motosiklet bile sizi fazlasıyla şaşırtacaktır. Ağırlığa tam olarak alışmadan güvenli bir sürüş yapamacağınız gibi dikkat kaybından doğan negatif etkiyle sürüşünüzden de keyif alamayacaksınız. Çünkü her ne kadar sayısız cümle de kursak, motosiklet sürmeye başlayınca tahmin edemediğinizden fazla ihtimalle karşı karşıya kalacaksınız. Bu ihtimalleri aramıza yaşamayan yoktur. Kısaca bende başlangıç için daha düşük hacimli bir motosiklet öneririm. Bu sayede bahsettiğim durumların üstesinden daha kolay ve güvenli bir şekilde gelebilirsiniz.

Alıntı hattoi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tekrar teşekkürler hocam bende dediğiniz gibi bir araç alıp onda viteslere alışmayı daha uygun gördüm yine dediğiniz gibi harley motorsikletler motorsiklet camiasında ayrı bir yer tutarlar ağırlık olsun motor hacmi olsun bu yüzden alışmak biraz zor olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:19 ----------

evet hocam kesinlikle haklısınız ağırlık ve diğer meselelerde ki benim göz koyduğum motorun kuru ağırlığı 250 kg olduğundan alışmak zaman alacaktır.dediğiniz gibi daha düşük ağırlıkta bir motosiklet ile kendimi geliştirmek daha mantıklı olacaktır.
    zatende halihazırda bisiklet kullandığım için insanların 2 tekerlilere ne kadar gaddar davrandıklarını tecrübe ettim. bir de bu olayların yüksek hızda yaşanması dediğiniz gibi can sıkıcı olacaktır.

halo1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX636R
    cruiser alacaksan cc fark etmez. zaten 1700 cc bile olsa çok giden motosikletler değil. ama alışman için böyle çin malı falan veya commuter bir şeyler alıp öğren motosikletin dinamiklerini anla. viraja hangi hızla girilir motosiklet kayarsa ne yapmak lazım fren nasıl yapılır falan gibi. onu anladıktan sonra istersen 1700 cc cruiser al harley davidson falan ne istersen. o motosikletlerde tek sıkıntı ağırlığı oluyor. o ağırlığı da kendin taşımak yerine motosiklete taşıtmayı birazcık commuter kullanarak öğrenirsin

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Alıntı halo1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cruiser alacaksan cc fark etmez. zaten 1700 cc bile olsa çok giden motosikletler değil.
    Kısıtlı bilgi ile akıl vermeyelim lütfen. Mesela 125 beygirlik M109R'a "çok gitmiyor" derseniz, insanlar size başka taraflarıyla gülerler.

Alıntı gibicowski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar aranıza ugün katıldım öncelikle yaşım 17 şunu belirteyim hemen 18 ime gelince bir motor alayım demiyorum tam tersi bu yaşta topladiığım bilgilerle ileride bir motorsiklet sahibi olmak istiyorum.yaşıtlarımın çoğu racing beğenirken ben cruiser tarzı beğeniyorum.
    öncelikle kendimden bahsedeyim ben 185 boyunda 91 kiloyum boyum daha uzayabilir yaşım gereği ve basketbolla uğraşıyorum.bunu neden yazdım çünkü sitede biraz gezindim ve tavsiye isteyen insanların geneli bunu yazıyorlar.
    ben trafikte çok hız yapmayı sevmem zaten biraz korkarımda ancak otoban olacak dümdüz kaymak gibi orda 170 yaparım diye düşünüyorum. onun dışında şehiriçi zaten çok hız yapmayacağımı düşünüyorum.fakat benim için önemli olan birkaç şey var
    1: görüntü
    görünüm benim için çok önemliörneğin harley davidson iron 883 modelini çok beğendim eğer elime bir fırsat geçer ve uygun şartlar sağlanırsa alırım.

2:ses
    görütünün yanında ses olmazsa o iş yarım kalır

3:evladiyelik olması
    ben alacağım motoru 1 kere almayı düşünüyorum yani geliştireyim daha yüksek cc ye geçeyim diye düşünmüyorum fakat 150 cc motor ile de yıllarca idare edemem diye düşünüyorum.ayrıca aldığım motoru da paray sıkışmadığım sürece satmam.

son bir not:biliyorum insanlar benim yaşımdaki bilgisiz insanlardan çok çekiyor can ve mal kaybı açısından fakat ben onlar gibi değilim buraya her konuda tavsiye almak için üye oldum
    beim için ne önerebilirsiniz?şimdiden teşekkğr ederim.
    Genç arkadaşım öncelikle ufak bir 100-150 cc commuter alıp şehir içinde vites ve trafikteki yerini, viraj konumlanmalarını, doğru oturma pozisyonunu, fren yapmayı, bakışın sürüşe etkisini teoriden pratiğe döküyorsun. İstatistiksel olarak trafikteki gelişimin 10.000 km ile sağlandığı kabul edilir. Bu tecrübe miktarını doldurduktan sonra cruiser gibi standart motosiklet dinamiğine zıt hareket eden bir makineye geçilebilir. Ancak bunu yaparken de iri bir cruiser alırsan tepkileri seni şaşırtabilir. Bu sebeple cruiser'a geçişte de 250 cc'lik hacme kadar bir motosiklet tercih edilmelidir ki cruiser sürüşünün eski commuter ile olan farklarını algılayabilin. Daha sonrasında büyük bir cruiser alarak evladiyelik bir motosiklet edinebilirsiniz.

Herşey dışarıdan göründüğü gibi değildir maalesef. Üzerinde çok rahatsız da olabilirsin ki Iron 883 sürüşü en rahatsız cruiserlardan biridir. Ayrıca stok egzostundan alacağın ses seni hayal kırıklığına uğratır. Screamin Eagle, Vance & Hines, Cobra gibi 3-4 bin TL'lik bir maliyet göz önüne alınarak egzost ve yakıt enjeksiyon sistemi modifikasyonu gerektirir "motordan ses çıkmasını istemek".

Şimdiden hayırlı olsun.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

teşekkürler hocam bilgiler için

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:49 ----------

Alıntı HAZZILHAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kısıtlı bilgi ile akıl vermeyelim lütfen. Mesela 125 beygirlik M109R'a "çok gitmiyor" derseniz, insanlar size başka taraflarıyla gülerler.

Genç arkadaşım öncelikle ufak bir 100-150 cc commuter alıp şehir içinde vites ve trafikteki yerini, viraj konumlanmalarını, doğru oturma pozisyonunu, fren yapmayı, bakışın sürüşe etkisini teoriden pratiğe döküyorsun. İstatistiksel olarak trafikteki gelişimin 10.000 km ile sağlandığı kabul edilir. Bu tecrübe miktarını doldurduktan sonra cruiser gibi standart motosiklet dinamiğine zıt hareket eden bir makineye geçilebilir. Ancak bunu yaparken de iri bir cruiser alırsan tepkileri seni şaşırtabilir. Bu sebeple cruiser'a geçişte de 250 cc'lik hacme kadar bir motosiklet tercih edilmelidir ki cruiser sürüşünün eski commuter ile olan farklarını algılayabilin. Daha sonrasında büyük bir cruiser alarak evladiyelik bir motosiklet edinebilirsiniz.

Herşey dışarıdan göründüğü gibi değildir maalesef. Üzerinde çok rahatsız da olabilirsin ki Iron 883 sürüşü en rahatsız cruiserlardan biridir. Ayrıca stok egzostundan alacağın ses seni hayal kırıklığına uğratır. Screamin Eagle, Vance & Hines, Cobra gibi 3-4 bin TL'lik bir maliyet göz önüne alınarak egzost ve yakıt enjeksiyon sistemi modifikasyonu gerektirir "motordan ses çıkmasını istemek".

Şimdiden hayırlı olsun.
    teşekkürler hocam.
    bende tavsiyeler üzerine dediğiniz gbi bir commuter alarak dediklerinizi öğrenip tecrübe kazanmayı düşünüyorum. aynı şekilde dediğiniz gibi motorun stok hali evet ses ve diğer bakımlardan biraz hayal kırıklığına uğratıcı labiliyor bende bu yüzden 2. el almayı lanlıyorum piyasaya biraz baktım güzel fiyatllara vince and hines egzost takılmış ve birkaç tane daha modifikasyon yapılmış motorlar bulunakta. çok bilgim yok ama bildiğim kadarıyla harleylerin motorları çok sağlam oluyormuş yukaraıdaki arkadaşlardan biri de örnek vermişti mesela 29 yıllık motoru adam hala kullanıyormuş ve taş gibiymiş bu yüzden 2. elde,eğer ki tecrübe kazanırsam, rahat edeceğimi düşünüyorum. şimdi beni yanlış anlamayın ben demiyorumki "motor sağlam 300.000 km olsun farketmez" demiyorum tabiki diğer parçalarda önemli fakat bu motor ömrü harleyin bir artısı olduğundan söylüyorum sonuçta araba olsun motor olsun bisiklet olsun bu araçlarda insanlar kmyi hep göz önünde bulundururlar ondan söylüyorum. tabiki bu tecrübesiz halimle gidip "ben çoh iyi motor seçerim" demiyorum. yukarıda bahsettiğim tecrübe de zaten bu çeşit bir tecrübedir.zaten internetten olsun çevremde motorsiklet kullanan insanlar olsun herkesten bilgi öğrenmeye çalışıyorum. allah razı olsun sizler gibi insanlarda çok yardımcı oluyorsunuz bu yüzdende şanslıyom aslında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:01 ----------

Şimdiden hayırlı olsun.
    peki hocam ben ehliyet işini nasıl halledeyim?oda biraz tuzlu olacak gibi. ilk önce planımı açıklayayım:
    almayı düşündüğüm alıştırma motoru yamaha ybr 125 bunun için a1 ehliyet gerekiyor.benim istediğim iron 883 için ise a sınıfı ehliyet gerekiyor.birde normal otoobil ehliyeti de alacağım.bir sorum olacak a1 ehliyet almadan yalnızca a sınıfı ehliyet alarak 500ccden düşük motorları da kullanabilirmiyim?

Motosikleti
    MT-25
    18 yaşında a ehliyet alamazsın
    18 yaşında alınabilen motosiklet ehliyeti A2'dir buda demek oluyor ki güç ağırlık oranı 0,2yi geçmeyecek ve kwsı 47nin üstünde olmayacak yani A2 ile yüksek hacimli cruiser zor bence ama araştırmak lazım.

Motosikleti
    YBR125 ESD 15
    Alıntı ocyhy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    18 yaşında a ehliyet alamazsın
    18 yaşında alınabilen motosiklet ehliyeti A2'dir buda demek oluyor ki güç ağırlık oranı 0,2yi geçmeyecek ve kwsı 47nin üstünde olmayacak yani A2 ile yüksek hacimli cruiser zor bence ama araştırmak lazım.
    A2 ehliyetle shadowa binebilir.44.92 Hp si var.Ağırlığı 256 kilo.Oran 0.17 çıkıyor. Bu demek oluyorki A2 ehliyetinle binebilirsin Shadow una :D

yok hocam yaşla alakalı sıkıntım yok beklerim ben yaşımı
    sormak istediğim şey 500 cc ve üzeri motorlar için olan a ehliyeti ile 125 cc kullanabilirmiyim kanunen doğrumudur?

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bajaj avenger modeli cok hos, fuarda cok hosuma gitmisti.

Tam bu islere baslamak icin yapilmis gibi, malzemesi de bayagi kaliteydi.

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    yok hocam yaşla alakalı sıkıntım yok beklerim ben yaşımı
    sormak istediğim şey 500 cc ve üzeri motorlar için olan a ehliyeti ile 125 cc kullanabilirmiyim kanunen doğrumudur?
    Kullanabilirsin. A sınıfı alt her sınıfı kapsar.

Alıntı Sokollu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bajaj avenger modeli cok hos, fuarda cok hosuma gitmisti.

Tam bu islere baslamak icin yapilmis gibi, malzemesi de bayagi kaliteydi.
    Malzeme rezalet o motorda. Ayrıca cruiser değil, commuter. Tipi biraz cruiser'a benzetilmiş. Tek silindirli dandik bir Hint motoru. Ha yeni başlayan için uygun mudur ? Uygundur. Ama kullanıcısının onu cruiser olarak düşünerek almaması daha mantıklı olur.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Malzeme rezalet o motorda. Ayrıca cruiser değil, commuter. Tipi biraz cruiser'a benzetilmiş. Tek silindirli dandik bir Hint motoru. Ha yeni başlayan için uygun mudur ? Uygundur. Ama kullanıcısının onu cruiser olarak düşünerek almaması daha mantıklı olur.
    Cruiser konusunda sizin kadar deneyimli degilim (hic bilgim yok aslinda).

Kiyaslamalarimi buyuk cruiser,chopper modellere gore degil de ayni fiyat araliginda satilan motosikletlere gore yapmistim. Bajaj standinda sans eseri gordum, depodaki gosterge, boya ve komutatorlerin kalitesi bayagi hosuma gitmisti.

Maksat motosikletle trafige girmek ise, en azindan commuter gorunumlu commuter yerine tercih edilebilir gibi.

Gv 250 (Hyosung) oneriliyor hep, karakterini ve dayanikligini bilemem.
    --------------------------------------

Bende sığar iki cihân ben bu cihâna sığmazam.

Kullanabilirsin. A sınıfı alt her sınıfı kapsar.

hocam ozaman ben direk a1 a2 uğraşmayayım a sınıfı alayım ne dersiniz?başlangıç motorunu da yamaha ybr 125 düşündüm.

hocam ozaman ben direk a1 a2 uğraşmayayım a sınıfı alayım ne dersiniz?başlangıç motorunu da yamaha ybr 125 düşündüm.
    Bakkaldan ekmek almıyorsun. 20 yaşında A tipi ehliyet alma hakkın var

Alıntı EmreKocyigit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakkaldan ekmek almıyorsun. 20 yaşında A tipi ehliyet alma hakkın var
    azcık okusaydın yukarıda belirtmiştim ben yaş sıkıntım yok beklerim diye.
    ama nerde işte

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)